Aktualizace na Android 4.2.2 likviduje Adblock Plus
- Zprávičky
- Karel Kilián
- 9.12.2022
- 19
Tento týden Google uvolnil aktualizaci na Android 4.2.2 pro zařízení Nexus – jmenovitě Galaxy Nexus, Nexus 4, 7 a 10 (viz zprávička Galaxy Nexus, Nexus 7 a Nexus 10 dostávají Android 4.2.2). Postupně se také začaly objevovat novinky, které zatím poslední verze systému přináší (viz Jaké novinky přináší Android 4.2.2?). Jedna novinka ale neudělá radost uživatelům, kteří blokují zobrazování reklamních sdělení a používají k tomu aplikaci Adblock Plus. Ta totiž pod Androidem 4.2.2 zcela přestane fungovat.
Jak funguje Adblock plus? Ve zkratce to vysvětluje následující cca minutové video.
Adblock Plus
Adblock Plus ke své činnosti potřebuje možnost automaticky nastavit proxy zařízení na “localhost”. Taková operace (respektive možnost ji provést) je ale bezpečnostním rizikem, protože může být zneužita k phishingu či sběru osobních dat. Čistě teoreticky: pokud nějaký program spustí v telefonu vlastní proxy a nastaví ji jako výchozí, potečou veškerá data skrze tuto aplikaci. Není pak problém podvrhovat jiné stránky, než jsou skutečně na webu, nebo zachytávat odeslané formuláře, aniž by uživatel cokoli poznal. Android 4.2.2 tuto bezpečnostní trhlinu zaceluje – současně s tím ale také efektivně zabíjí službu pro blokování reklamy.
Otázkou je, co s danou situací může udělat vývojářský tým Adblocku. Je jasné, že to nebude mít jednoduché – zatímco dosud si aplikace mohla změnit proxy zcela automaticky, nyní bude při každém spuštění uživatel dotazován, zda s takovou operací souhlasí. Neustálé potvrzování bude uživatele obtěžovat a pro nemalou část to pravděpodobně bude důvod, proč aplikaci odinstalovat.
Hlavní vývojář Adblock Plus v oficiálním prohlášení uvedl, že se jeho tým zaměří na to, aby změna proxy byla co nejsnadnější a co nejméně otravovala uživatele. Doufá, že Google v příští aktualizaci poskytne pro tuto funkci API.
“Tato oprava znemožnila aplikaci Adblock Plus automatické nastavení proxy pro aktuální aktivní spojení. Z bezpečnostního hlediska to dává smysl, ale má to podstatný nepříznivý dopad pro každého, kdo používá naši aplikaci. Zatímco v Androidu 2.x byl proxy server globálně konfigurován pro všechna připojení, s Androidem 4.x se toto změnilo s individuálním nastavením proxy pro každé Wi-Fi připojení k Internetu. Kromě toho, že server proxy musí být nastaven pokaždé, když se uživatel připojí k síti, není změna tohoto nastavení příliš uživatelsky příjemná.
V tuto chvíli není moc, co bychom mohli udělat, kromě toho, že se budeme snažit, aby byl proces pro naše uživatele co nejjednodušší. Doufáme, že další aktualizace od společnosti Google přinese příslušné API tak, aby naše aplikace mohla fungovat lépe na nerootnutých zařízeních.”
Ačkoli je poměrně nepravděpodobné, že by Google udělal uvedenou změnu jen proto, aby zabránil blokování reklam, troška pochybností je přeci jen na místě. Provozovatelé a majitelé webových stránek mají obvykle odlišné názory na aplikace blokující reklamy, než koncoví uživatelé. Nezapomínejme na fakt, že Google Adsense je v současnosti jednou z největších reklamních sítí. Pro mnoho webových stránek jsou reklamy jejich hlavním zdrojem příjmů, takže pokud uživatelé používají takové programy, připravují provozovatele o peníze. Čtenáři přitom používají aplikace jako Adblock Plus poměrně často, protože výrazně urychlují prohlížení webových stránek.
Je takřka jisté, že se uvedený problém nebude týkat jen aplikace Adblock Plus, ale také všech ostatních programů, fungujících na stejném principu.
Zdroj: Android Headlines.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (19)
Přidat komentář