TOPlist

Aktualizace Androidu: 9 tipů, jak je dostat co nejdříve

aktualizace_androidu_ico

Když výrobce zařízení vypustí aktualizaci systému Android, ani zdaleka to neznamená, že ještě ten den budete mít nejnovější verzi ve svém telefonu či tabletu. Aktualizace Androidu jsou totiž z řady důvodů (především kvůli rozložení zátěže serverů) uvolňovány postupně, zpravidla v několika etapách. Krátce po oznámení vydání updatu se tak u mnoha uživatelů stává nejnavštěvovanější položkou sekce nastavení pro zjištění nové verze firmwaru. Čekání přitom může trvat i několik dnů až týdnů, což rozhodně není nic příjemného pro nedočkavé. V tomto článku vám nabídneme devět tipů, které by vám měly pomoci získat aktualizace Androidu v nejbližší možné době.

Tip č. 1: Nepoužívejte trik s Google Services Frameworkem

Možná i vy jste zachytili na různých fórech či webech trik, který má pomoci k údajnému rychlejší získání aktualizace. Spočívá v tom, že v systémovém nastavení v sekci Aplikace smažete data Google Services Frameworku. Údajně tímto krokem mělo dojít k zařazení zařízení do jiné “fronty”, často i na přednější místo. Skutečnost je ale poněkud jiná: při vymazání dat frameworku dostane zařízení nové Google ID, které ho zařadí přesně na opačný konec pořadníku, než by bylo, kdybyste tuto operaci neprovedli – tedy na samotný konec. Můžeme polemizovat o tom, zda uvedený trik vznikl jako následek náhody, neznalosti, nebo jestli se jednalo o konspiraci těch, kteří se tímto způsobem chtěli v pomyslné frontě dostat před důvěřivé uživatele.

Mazání dat Google Services Framework není z pohledu aktualizace Androidu dobrý nápad Mazání dat Google Services Framework není z pohledu aktualizace Androidu dobrý nápad

Tip č. 2: Neprovádějte před aktualizací restart do továrního nastavení

Také další údajný tip na rychlejší aktualizaci, spočívající v provedení restartu zařízení do továrního nastavení, nestojí na reálném základě. Provedení “factory resetu” totiž vyústí v získání nového identifikátoru Google a tím opět k zařazení daného telefonu či tabletu až na konec virtuální fronty. Pokud hodláte provádět restart do továrního nastavení, doporučujeme nejprve udělat zálohu, poté počkat na aktualizaci a teprve pak udělat restart a následnou obnovu dat.

Ani tovární reset vám rychlejší aktualizace Androidu nepřinese Ani tovární reset vám rychlejší aktualizace Androidu nepřinese

Tip č. 3: Pochopte, jak fungují aktualizace Androidu

Jeden z vývojářů Google Dan Morrill v minulosti poměrně podrobně vysvětlil, jak vlastně fungují aktualizace Androidu. Konkrétně se zaměřil na produktovou řadu Nexus, kterou aktualizuje samotný vyhledávací gigant (viz článek Google Engineer Dan Morrill Sheds Some Light On The Nexus OTA Process, Urges You To Never Clear Google Service Framework Data). Jak jsme si řekli výše, aktualizace jsou uvolňovány v několika vlnách. V první vlně, která dostává update během 24 až 48 hodin od vydání, je pouhé jedno procento všech zařízení. Pak se nějaký čas čeká na hlášení případných problémů a zjištěných chyb. V těchto okamžicích tedy jakákoli snaha o aktualizaci nemá valný smysl, pokud nemáte to štěstí a vaše zařízení není součástí této relativně malé skupiny.

Teprve poté, co je Google s výsledky spokojen (tedy nejsou hlášeny žádné fatální problémy), je aktualizace uvolňována v rámci týdnů pro dalších 25, 50 a nakonec i 100 % všech zařízení. V každé fázi má přitom zařízení jen jednu šanci na to, že dostane aktualizaci, čili pokud ji v dané vlně neobdrží, nemá cenu to zkoušet, dokud nebude spuštěna další fáze. Bohužel Google ani ostatní výrobci žádným způsobem neinformují o zahájení jednotlivých aktualizačních vln.

V případě výrobců si na aktualizaci počkáte o něco déle než majitelé produktů řady Nexus. Důvodem jsou úpravy a testování software (aplikací, grafické nadstavby, launcheru, vlastních specifických funkcí) tak, aby byly kompatibilní s poslední verzí systému. To samozřejmě oddaluje vydání aktualizace i o několik měsíců.

Svou roli v tom, kdy váš telefon či tablet dostane kýžený update, hraje také geografická poloha. Například Samsung zpravidla jako první vypouští aktualizace v pobaltských republikách. Velmi výstižně pak náročný proces od vydání nové verze Androidu po uvolnění aktualizace vysvětluje následující infografika z dílny HTC.

Jak fungují aktualizace Androidu dle HTC Jak fungují aktualizace Androidu dle HTC

Tip č. 4: Pořiďte si Nexus

Není žádným tajemstvím, že jako první dostávají aktualizace na nejnovější verzi systému telefony a tablety Nexus. Důvody jsou prosté: na těchto zařízeních běží čistý systém bez jakýchkoli “kudrlinek” v podobě nadstaveb, doplňkových aplikací a dalších “vychytávek”, které je nutné sladit s novou aktualizací. O updaty se tak stará samotný Google a nutno konstatovat, že tak činí bez zbytečných prodlev. Pokud si tedy pořídíte Nexus, máte takřka stoprocentní jistotu, že nejnovější Android dostanete mezi prvními. Nebudete muset čekat na to, až výrobce případně operátor doladí všechny detaily a dostane povolení ke spuštění aktualizací.

Chcete nejrychlejší aktualizace Androidu? Pořiďte si Nexus! Chcete nejrychlejší aktualizace Androidu? Pořiďte si Nexus!

Tip č. 5: Sledujte, jak výrobci aktualizují

Pokud si z Nexusů nevyberete svého “Androida snů” a přesto byste rádi dostávali nové verze systému často a co možná nejdříve, rozhodně doporučujeme sledovat, jak se o svá zařízení jednotlivé značky starají. Zpravidla jako první dostávají updaty “vlajkové lodě” – tedy aktuální nejlepší modely daného výrobce. Teprve po nich následují starší “top modely” a někteří výrobci také aktualizují i nižší modelové řady. V případě vysloveně levných telefonů ale aktualizaci spíše nečekejte.

Zvolte si výrobce, který aktualizace Androidu nezanedbává Zvolte si výrobce, který aktualizace Androidu nezanedbává

Redaktor JR Raphael udělal v květnu tohoto roku pro server Computerworld přehled, jak si vedou jednotliví výrobci v rychlosti aktualizace na Android 5.0 Lollipop. Použil pro to poměrně jednoduché bodování: jako “den D” zvolil datum vypuštění Androidu 5.0 do AOSP, tedy 3. listopad 2014. Jednotlivým výrobcům pak uděloval body podle toho, kolik dnů od tohoto data uplynulo do vydání updatu. Žebříček dopadl následovně:

  1. Google – 95 %
  2. HTC – 85 %
  3. LG – 68 %
  4. Sony – 67 %
  5. Samsung – 66 %
  6. Motorola – 65 %

Z výše uvedených čísel je evidentní velký náskok Googlu, který jsme předpokládali, a relativně slušný odstup tchajwanské firmy HTC. Ostatní výrobci jsou na tom pak s odstupem víceméně podobně.

Tip č. 6: Nekupujte telefon od operátora

Proces aktualizace telefonů s Androidem již máme poměrně v malíčku: nejprve Google vydá nový Android do AOSP, pak aktualizuje řadu Nexus, případně dnes již neexistující “Google Play Edition.” Kód převezmou výrobci a začnou do systému implementovat své aplikace, funkce a software. Když je vše hotovo a otestováno, vydávají aktualizaci. Pokud ale máte mobil od operátora, je možné (ale v našich končinách nikoli pravidlem), že bude ještě provádět další úpravy – například instalovat do firmwaru své programy. To opět oddaluje okamžik, kdy bude aktualizace dostupná uživatelům. Je tedy poměrně běžné, že zatímco uživatelé, kteří koupili mobil v běžné obchodní síti, se již radují (či naopak truchlí) z nejnovější verze, zákazníci s telefonem od operátora ještě čekají.

S telefonem od operátora budete na aktualizace Androidu čekat o něco déle S telefonem od operátora budete na aktualizace Androidu čekat o něco déle

Tip č. 7: Zůstaňte na špičce

Je smutnou skutečností, že aktualizace Androidu dostávají jako první vždy aktuální vlajkové lodě jednotlivých výrobců. Teprve za nimi následují loňské a někdy i dva roky staré modely. Zařízení středních a nižších tříd často upadají v zapomnění a jejich majitelé se v lepším případě dočkají jen minoritních aktualizací. Důvody jsou jasné: vývoj aktualizované verze firmware vyžaduje čas vývojářů, a ten není zadarmo. Cílem výrobce je – celkem logicky – prodávat další a další telefony. Není tedy v zájmu výrobce udržovat uživatelům jejich stará zařízení, ze kterých neplyne žádný profit, aktuální. Chcete nový Android se sadou vybroušených novinek? Pak si pořiďte nový telefon či tablet! A plaťte! Tak to vidí výrobci.

S aktuálními modely dostanete aktualizace Androidu nejdříve S aktuálními modely dostanete aktualizace Androidu nejdříve

Pokud vám investice do nejnovějšího modelu připadá příliš vysoká, nebo s ohledem na vaše nároky a požadavky zbytečná, zauvažujte alespoň nad možností pořízení použitého zařízení. Existují zákazníci, kteří si užijí nejnovější model jen několik měsíců a následně ho za nižší cenu prodají dál.

Tip č. 8: Zkuste alternativní ROM

Zatímco cílem výrobce rozhodně není udržovat při dlouhém životě postarší zařízení, v případě těch populárnějších máte celkem solidní možnost najít řešení u komunity. Instalace alternativní ROM sice nebývá právě triviální záležitostí, výsledek však často stojí za to. Například v případě Samsungu Galaxy SII, který byl představen v únoru 2011, se zákazníci od výrobce dočkali jako poslední verze Androidu 4.2 Jelly Bean. S alternativní ROM můžete přejít na verze 5.0.x i 5.1.x, které na tomto “dědečkovi” fungují relativně stabilně a svižně. Stejně tak tři roky starému Galaxy S3 náramně svědčí alternativní ROM Resurrection Remix s Androidem 5.1.1. Kromě nejnovějšího systému navíc dostanete i sadu funkcí, které Samsung či Android sám o sobě nenabízí (pochopitelně ale přijdete o funkce a aplikace dodávané samotným výrobcem). V případě starších zařízení se ani nemusíte obávat případného porušení záručních podmínek.

S alternativními ROM dostanete i novější verze S alternativními ROM dostanete i novější verze

Tip č. 9: Aktualizujte ručně

Znáte rčení “Dej člověku rybu a nasytíš ho na jeden den, nauč ho rybařit a nakrmíš ho do konce života”? Pokud ano, pak právě z tohoto soudku se nabízí poslední tip dnešního článku.

Většina uživatelů čeká na standardní OTA (“Over The Air” – vzduchem) aktualizaci. Ta funguje tak, že zařízení se v zadaném intervalu či na požadavek uživatele dotáže aktualizačního serveru, zda pro něj nemá připravenou aktualizaci. Je-li tomu tak, pak je tento update nabídnut uživateli k instalaci. Jak jsme si řekli výše, aktualizace jsou tímto způsobem uvolňovány postupně v několika vlnách.

Šikovným pomocníkem je Nexus Root Toolkit Šikovným pomocníkem je Nexus Root Toolkit

U některých zařízení ale výrobci poskytují obrazy systému či aktualizační balíčky ke stažení. Například v případě řady Nexus najdete příslušné soubory na stránce Factory Images for Nexus Devices. Soubor po stažení můžete nahrát (“flashnout”) do zařízení pomocí ADB příkazů (viz náš článek Jedenáct ADB příkazů, kterými ovládnete svého Androida kapitola adb sideload – nečekejte na OTA aktualizaci), nebo uživatelsky přívětivější cestou s pomocí nástroje Nexus Root Toolkit (viz náš podrobný průvodce Nexus Root Toolkit: „švýcarský nůž“ na všechny Nexusy). Podobné nástroje a možnosti nabízejí pokročilým uživatelům i někteří výrobci – v tomto případě tedy budete muset zjistit, jak se aktualizace provádí u vašeho konkrétního výrobce a modelu.

Jak dostat aktualizace Androidu co nejdříve?

Znáte nějaké další tipy a triky, jak dostat aktualizace Androidu co nejdříve? Podělte se o ně v diskuzi pod tímto článkem!

Vychází ze článku Here are the secrets to getting faster Android updates, který vyšel na serveru AndroidPIT.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (52)