TOPlist

Recenze AJAX smarthome ochrany: Hlídání ohně, vody i nezvaných hostů

Sdílejte:
Marek Houser
Marek Houser
26.11.2020 18:00 (13.12.2022 23:52)
Ikona komentáře 0
recenze AJAX detektor pohybu detektor vody požární hlásič
Dostali jsme se ke třetí a finální části recenze zabezpečovacích produktů od firmy AJAX. Po první trojici ve složení centrální jednotka / chytrá zásuvka / ovladač a druhé várce siréna / dveřní senzor / tlačítko se vrhneme na zařízení, kterým na bedrech leží ochrana lidí i majetku v celém systému velkou měrou. Podíváme se, jak jsou na tom detektor pohybu, detektor úniku vody a požární hlásič od AJAX. Poslední trojicí tak uzavřeme testování devíti produktů, které jsme z nabídky této firmy dostali k dispozici.

Balení a příslušenství

Majitelé těchto zabezpečovacích zařízení se dočkají téměř totožného příslušenství jako je u ostatních AJAX prvků. Balení detektoru vody je nejchudší a obsahuje vlastně jen samotný přístroj a základní manuál. U požárního hlásiče a detektoru pohybu je k dispozici i spojovací materiál, nicméně tentokrát bez oboustranné pásky. Je asi jedno, jestli tam chyb záměrně či omylem, ale je pravda, že tyto prvky je vhodnější namontovat opravdu pevně pomocí vrutů.

Detektor vody s osmi „chapadly“

Těmi avizovanými chapadly mám na mysli čtyři páry odhalených kontaktů, které jsou připravené hlásit přítomnost vody nezávisle na ostatních, což považuji za důmyslné řešení. Z kterékoli strany detektoru LeaksProtect se tedy může přiblížit voda či jiná tekutina a on o ní bude při nejbližším kontaktu okamžitě vědět. Kromě toho, že se červeně rozbliká logo AJAX, přístroj pochopitelně odesílá informaci i do aplikace. Umí informovat i o tom, že je „na suchu“ a poplach tedy odvolává. Na kartě detektoru toho moc k nastavení či vidění není. V podstatě můžete jen zvolit, zda se má při úniku spustit také siréna. Co víc ale po detektoru vytopení chtít? Asi nic. Samozřejmě je kompletně vodotěsný a baterie v něm vydrží až 5 let.

Požární hlásič s citlivým teploměrem

Pro testování kouřového detektoru FireProtect jsem se rozhodl jej umístit do blízkosti kamen na dřevo, což je prakticky nejpravděpodobnější místo, kde bych se mohl doma dočkat nějakého nečekaného dýmu či nezkrocených plamenů. Samozřejmě když nepočítám libovolný úsek elektroinstalace nebo třeba rychlovarnou konvici. Požární hlásič je poměrně citlivý a reaguje na kouř v množství, které jde tak tak vidět lidským okem. I když při případném požáru nejde úplně o jednotky sekund, je příjemné vědět, že zařízení s poplachem opravdu neotálí. Kdybyste potřebovali senzor, který reaguje i na zvýšené hodnoty CO, tak to umí vybavenější FireProtect Plus. Na druhou stranu ale není citlivý příliš, aby ho například aktivovala pára nad hrncem. Ta to zvládne taky, ale až po delší době a v mnohem větší intenzitě než kouř z ohně. Požární hlásič od AJAX myslí i na situace, kdy se mohou plameny ukrývat za zdí či jinou překážkou a k jeho senzorům se nedostane přímo dým. Upozorňovat umí i na extrémně vysokou či rychle zvýšenou teplotu. Zkoušel jsem to u topení a alarm se dostavil do půl minuty. Když je řeč o signalizaci, tak hlásič má vlastní sirénu, což je fajn. Samostatně pro všechny nezvyklé situace jde nastavit, zda se má spustit i siréna zapojená do celého systému. Uvnitř hlásiče je baterie, která je schopná až čtyřletého provozu. U tohoto zařízení je potřeba zmínit, že je jako jediné z testované sady schopné pracovat nezávisle na centrální jednotce. Pokud je zapnuté a ucítí kouř nebo nezvyklou teplotu, okamžitě spustí alarm i bez připojení do aplikace nebo k AJAX Hub. Kdybych měl nutně zmínit jednu výtku, tak je to otevírání zadního krytu. Ten nemá žádnou drážku nebo jiný záchytný bod (když pominu dírky na vruty), díky čemuž by šel jednoduše otevřít prsty. Když už je ale kryt / držák na stěně, problém samozřejmě odpadá.

Detektor pohybu, co se s vámi podělí o fotky

V mém případě jde o AJAX MotionCam, což je nejvyspělejší varianta detektoru, která v sobě má i kameru. Zařízení je tedy chytřejší než běžné pohybové čidlo, nicméně slovo „kamera“ tady trochu nesedí. V angličtině má trochu jiný význam, ale česky ji prostě můžu nazvat foťákem. Úkol objektivu totiž není pořizovat videozáznam nebo poskytovat živý náhled (to mě trochu mrzelo). Je v detektoru proto, aby mohl uživatel dostat kromě notifikace o pohybu také jednu či více fotek zachycující daný prostor. Ty do mobilu dorazí po několika sekundách od zjištění narušení prostoru. V aplikaci je na výběr z několika úrovní rozlišení snímku, ale z maximální hodnoty 640 x 480 px a jde vidět, že tady snaha o vysokou kvalitu úplně nebyla. Rozumím tomu, že pořizování a posílání fotek ve vyšším rozlišení by se neslučovalo s několikaletou výdrží baterie. Když už měl ale výrobce snahu dávat do senzoru i objektiv, mohl zvolit (když už ne video nebo náhled) alespoň kvalitnější rozlišení. Třeba i za cenu toho, že se baterie vybije za poloviční dobu nebo by zařízení bylo primárně připojeno do elektrické sítě s baterií jako zálohou. Jasně, jde o čidlo s „kamerou“ jako bonusem a ne naopak, ale stejně si myslím, že to šlo vyřešit lépe. I s ohledem na to, že AJAX nemá v nabídce přímo kamery. Trochu slabším rozlišením tedy trpí snímky, nicméně samotný senzor pracuje velmi dobře. Pohyb detekuje až na dvanáct metrů a dokáže přitom díky chytrým výpočtům eliminovat upozornění na zvířata do výšky padesáti centimetrů. V aplikaci je možné detektoru přikázat činnost podle aktivace systému, trvale a také v nočním režimu. Samozřejmé je napojení na sirénu, se kterou pohybové čidlo sdílí možnost odložení poplachu při odchodu či příchodu. Když je tato funkce vypnutá, vydrží zařízení na baterii fungovat až čtyři roky. V opačném případě je to o rok a půl méně.

Cena a dostupnost

Stejně jako všechny předchozí testované přístroje je i tato trojice dostupná v černé a bílé variantě. Připomínám, že oficiální web výrobce v případě ČR odkazuje zákazníky na společnosti SAFE HOME a BEDO. AJAX detektor vody tu vyjde na 1 490 Kč, požární hlásič na 1 990 Kč a detektor pohybu na 4 690 Kč.

Závěrečné hodnocení

Požární hlásič, detektor přítomnosti vody (vytopení) a detektor pohybu od AJAX potvrzují, že firma vyrábí designově hezké a hlavně prakticky velmi užitečné přístroje. I když u to posledního to mohlo být i lepší. U detektoru vody asi není co řešit, u něj je poslání jasné a primitivní. Detektor kouře už musí pracovat s jakousi citlivostí, ale i ten si v krizových situacích v pohodě poradí.
Ajax Security System

Ajax Security System

Ajax Systems Inc

Instalovat (Free)

Google Play

U detektoru pohybu mě mrzí, že uživatel nemá možnost jej využít pro živý náhled či pořizování záznamů a dočká se jen série fotografií. Které navíc nemají úplně vysoké rozlišení. V tomto případě možná mohla ustoupit snaha zaručovat extrémní výdrž na baterii nebo nabízet jen a pouze bezdrátové přístroje. V situaci, kdy má člověk možnost přivést k místu sledování elektrickou přípojku, nejspíš sáhne po jiném řešení. Což je na druhou stranu devízou AJAX aplikace, která je vstřícná ke kamerám jiných značek.

Zhodnocení celého setu

Máme za sebou tedy pohled na devět kousků z nabídky firmy AJAX – centrální jednotka aneb Hub, dálkový ovladač, tlačítko, siréna, dveřní senzor, chytrá zásuvka a dnes detektor pohybu a vody plus požární hlásič. Celkově si produkty této značky zaslouží pochvalu za design, kvalitní zpracování, extrémní výdrž baterií, obrovský dosah signálu nebo důraz na zabezpečovací detaily jako jsou tlačítka pod kryty. Produkty AJAX navíc nestojí žádné nesmyslné peníze, i když se řadí k tomu úplně nejlepšímu, co můžete v segmentu sehnat. Slibnou vyhlídkou je rozhodně i případné napojení na systémy jako Home Assistant. Až budu mít někdy v plánu svépomocí zabezpečit dům, po značce AJAX se podívám jako po první variantě. Zaslouží si to i přes těch pár much, co některé přístroje mají. Trochu bych váhal jen u pohybového čidla, které mě odrazuje slabým rozlišením fotek a absencí živého náhledu do prostoru. [one_half]

Klady

+ Parádní aplikace (v češtině) + Možnost využít připojení přes SIM + Zabezpečení do nejmenšího detailu + Elegantní design + Obří výdrž baterií + Velké pokrytí signálem + Možnost napojení na bezp. agentury [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– Neexistuje možnost živého náhledu z kamery – Fotky z čidla mají poměrně nízké rozlišení – Siréna by mohla mít více úrovní hlasitosti [/one_half_last]

Kolik prvků chytrého zabezpečení doma máte?

Za zapůjčení produktů děkujeme společnosti AJAX.

O autorovi

Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… Více o autorovi

Marek Houser
Sdílejte: