TOPlist

Airport Madness 3D 2: v kůži letového dispečera

airport madness 3D v2

Práce letového dispečera patří k těm psychicky nejnáročnějším povoláním. Dost možná i proto se tak často objevuje jako námět počítačových a mobilních her. Jedním z nejnovějších titulů tohoto žánru je titul Airport Madness 3D: Volume 2 společnosti Big Fat Simulations. Na to, co nabízí, a čím hodlá zaujmout, se podíváme v naší recenzi.

Obsah článku

Co Airport Madness 3D: Volume 2 slibuje?

V oficiálním popisku v Obchodě Play se dočtete, že druhá generace populární hry nabízí osm nových letišť, nová letadla, více bran a větší detaily. Stejně jako v prvním díle Airport Madness 3D hodlá hráčům nabídnout zážitek z řízení letového provozu z pohledu řídící věže. Úkolem bude organizovat přílety a odlety letadel, samozřejmě tak, aby nedocházelo ke kolizím na zemi ani ve vzduchu. Budete si moci vybrat dobré nebo špatné počasí a nastavit výšku věže podle své preference. Vaší úlohou pak bude řídit dopravu na osmi letištích dle reálné předlohy. Krom komunikace s letadly budete mít k dispozici obrazovky radarů (pozemního a letového) můžete monitorovat polohu letadel na zemi i v blízkém okolí. Právě ty vám pomohou se včasným odhalením možné kolize mezi letadly. Na scénu lze nahlížet z několika kamer: z věže, přistávací dráhy, letadla či z nadhledu.

K dispozici jsou tato letiště:

  • New York John F. Kennedy
  • Toronto Pearson
  • Miami
  • London City
  • San Francisco
  • Lukla Nepal
  • Hong Kong
  • Chicago O’Hare

 

Airport Madness 3D: Volume 2 Available Now

Airport Madness 3D: Volume 2 Available Now

Jak se hra hraje?

Na úvodní obrazovce jsou k dispozici čtyři položky: Play (hraní hry), Instructions (stručný, převážně textový manuál), Settings (nastavení úrovně provozu, výšky řídící věže, počasí, hlasitosti apod.) a High scores (nejvyšší dosažená skóre na jednotlivých letištích). Co poměrně zásadně chybí, je ikona pro ukončení hry (bohužel nereaguje ani na hardwarovou klávesu Zpět).

Po zahájení hry si nejprve vyberete jedno z osmi letišť. Zdarma je k dispozici jen London City, ostatní jsou zpoplatněná částkou 80 Kč. V dalším kroku si zvolíte přistávací dráhu a jeden ze čtyř režimů:

  • Continuous play – režim s neomezeným počtem nehod.
  • Building Traffic – mód, ve kterém se postupně zahušťuje provoz letadel.
  • Time Trial – patnáctiminutová hra, ve které je vaším úkolem odbavit co možná nejvíce letadel. Provoz přitom houstne podle toho, jak rychle pracujete.
  • Move 100 – zde je úkolem co nejrychleji odbavit sto letadel.

Po volbě režimu se ocitnete v kůži dispečera. K dispozici máte reálný pohled z věže doplněný dvěma monitory s obrazem z radarů. V levém horním rohu se zobrazuje aktuální úroveň provozu (traffic rate), vlevo dole jsou pak tlačítka pro pozastavení hry, vstup do nastavení a přepínání pohledu. V dolní liště se zobrazují další statistiky, jako je počet zvládnutých přistání a odletů, čas hraní či úroveň stresu.

V roli dispečera

Letadla ovládáte klepnutím na plovoucí popisek, ve kterém je zobrazen typ letounu a aktuální stav (např. připraven, vyčkává, odlétá). Přilétajícím letounům můžete udílet příkazy pro pomalejší nebo rychlejší přiblížení, nebo nařídit okruh kolem letiště. Proti skutečnosti však stroje mohou přistávat třeba i v těsném závěsu, což sice přidává hře na dramatičnosti, ale ubírá na realitě.

Příjemná je možnost udílet příkazy také z obrazovek radarů, kde jsou letouny podle stavu zobrazovány různými barvami. Jak hra postupuje, provoz narůstá a brány se plní, roste také nepřehlednost situace, adrenalin a stres. Dříve či později tak veškerá vaše snaha skončí nehodou. V takovém případě vám hra umožní odeslat dosažené skóre a porovnat se s ostatními hráči, vrátit se do hlavní nabídky, nebo si přehrát záznam okamžiku, který se vám nepovedl.

Resumé

Grafickou úroveň hodnotíme jako průměrnou, do budoucna je jistě ještě na čem pracovat. Hratelnost je dobrá, jen někdy se nám nedařilo vybrat letadlo na obrazovce radaru. Hra vyžaduje logické uvažování, abyste si například “neucpali” přílety letadly vyčkávajícími na odbavení, nebo aby vám nestálo příliš mnoho letounů, vyčkávajících na povolení k odletu. Počítejte s určitou (příjemnou) mírou stresu a nutné schopnosti kombinovat a reagovat na komplikace.

Negativně vnímáme především způsob zpoplatnění – osmdesát korun za jedno letiště opravdu není málo. Ocenili bychom také lokalizaci do češtiny. Výhrady máme také ke způsobu ukončování hry. Airport Madness 3D: Volume 2 je v Obchodě Play od začátku prosince a za tu dobu si ji stáhlo více než padesát tisíc uživatelů. Průměrná známka 4,1 svědčí o převažující spokojenosti. 150 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0.3 a vyšším.

Airport Madness 3D: Volume 2
Airport Madness 3D: Volume 2

Z podobného soudku jsme v minulosti recenzovali například velice povedenou hru Unmatched Air Traffic Control. Pokud chcete slyšet skutečné letové dispečery v akci, doporučíme vaší pozornosti aplikaci LiveATC. Opravdovým nadšencům pak doporučujeme ke sledování přímý přenos z pražského ruzyňského letiště, včetně živé komunikace letadel s dispečery.

Baví vás podobné simulátory?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)