Sledujte letadla na obloze s aplikací Air Traffic
- Recenze
- Karel Kilián
- 4.7.2018
- 3
Přemýšleli jste někdy nad tím, kam asi letí letadlo, které vidíte na obloze? Nyní to můžete vědět naprosto přesně! Stačí si do chytrého telefonu nainstalovat aplikaci Air Traffic.
Obsah článku
Co aplikace Air Traffic slibuje?
Základ této aplikace je velice prostý: v mapových podkladech zobrazuje skutečnou polohu letadel s celou řadou doplňujících informací. Poloha letadel je průběžně aktualizována, vidět můžete také znázornění trasy od vzletu.
Zajímavostí je možnost podívat se z pilotní kabiny – tedy samozřejmě jen virtuálně formou pohledu na satelitní mapu z pozice, ve které se letadlo nachází. Po klepnutí na konkrétní letadlo lze zjistit celou řadu informací, počínaje aktuální výškou a rychlostí, přes typ letadla, společnost, číslo letu, až po aktuální kurz.
Jak to funguje?
Identicky funguje aplikace FlightRadar24, kterou jsme recenzovali před pěti lety. Prakticky každé letadlo je vybaveno takzvaným „odpovídačem“ ADS-B (Automatic dependent surveillance – broadcast). Jedná se o sledovací technologii, v níž letadlo určuje svou pozici prostřednictvím satelitní navigace a pravidelně ji (spolu s dalšími informacemi) vysílá a umožňuje její sledování.
Tyto informace mohou být přijímány pozemními stanicemi řízení letového provozu jako náhrada za sekundární sledovací radar, neboť není vyžadován žádný dotazovací signál ze země. A tím se dostáváme k jádru pudla: protože vysílání (probíhající na frekvenci 1090 MHz) není nijak zabezpečené, je možné ho zachytávat i amatérskými stanicemi. Přijímače seženete na eBayi a podobných serverech řádově za několik stokorun.
Sledování letadel prostřednictvím aplikací připojených k Internetu tedy funguje následovně:
- Letadlo získá svou polohu z družicového navigačního systému.
- Transpondér ADS-B vyšle informaci o poloze (spolu s dalšími údaji).
- Tento signál je zachycen (amatérskou) pozemní stanicí, která je zapojena do sledovací sítě.
- Informace jsou předány serverům sítě pro sledování letadel.
- Data jsou zpracována a zobrazena prostřednictvím webu či aplikace v mapových podkladech.
Jak sledovat letadla na obloze?
Ačkoli to autoři nikde otevřeně nezmiňují, máme oprávněný důvod domnívat se, že data o poloze letadel jsou přebírána z již zmíněné služby FlightRadar24. Odpovídá tomu nejen víceméně podobná škála nabízených funkcí, ale i nápadně podobné grafické provedení.
Pokud povolíte aplikaci přístup k vaší poloze, zobrazí v mapě výřez okolní oblasti s vyobrazením letadel, které se v ní pohybují. Po klepnutí na letadlo se v horní třetině obrazovky ukážou následující informace:
- Název letecké společnosti, které letadlo patří.
- Číslo letu.
- IATA kódy letišť startu a cíle.
- Názvy letišť.
- Čas odletu a příletu.
- Rychlost.
- Kurz.
- Typ letadla.
- Fotografie letadla, která se po klepnutí zvětší.
Tlačítkem s křížkem v horní části lze pohled uzavřít a přepnout třeba na jiné letadlo. Tlačítkem 3D se můžete přepnout do kabiny a podívat se na pohled, který by z daného místa a výšky za ideálních podmínek viděl pilot. Pochopitelně se jedná o „pohled“ nad satelitní vrstvou Map Google.
V postranní nabídce najdete možnost vyhledat letadlo podle čísla letu a nastavení, kde lze zvolit jednotky výšky a rychlosti, jakož i typ mapových podkladů.
Resumé
Proti etalonu v tomto segmentu v podobě FlightRadaru24 sice chybí některé funkce, jako je například identifikace letadla namířením fotoaparátu telefonu, ale i některé další.
Celkově však aplikace dělá to, co slibuje, v nejjednodušší možné formě. Zobrazuje tedy polohu letadel v mapových podkladech a dodává k nim pěknou porci doplňujících informací. Pokud vás tedy zajímá, co se děje nad vašimi hlavami, určitě to na začátek není špatný program.
Škoda jen občasné přítomnosti celoobrazovkových reklam, kterých není možné se zbavit ani za poplatek, neboť Air Traffic nemá implementované nákupy v aplikaci.
Program je v Obchodě Play tři roky a za tu dobu si ho stáhlo přes milion uživatelů. Průměrná známka 4,3 svědčí o převažující spokojenosti. Jen 7 MB velký balíček můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 5.0 a vyšším.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (3)
Přidat komentář