TOPlist

Adidas miCoach – trénujte jako profík a naberte formu do plavek

mi coach cover

Prázdniny se kvapem blíží a čas léta přímo vybízí ke sportovním aktivitám venku. Pokud jste až doteď řešili školu či práci a nestačili shodit pár kil do plavek nebo se dostat do kondice, Adidas miCoach vám v tom pomůže a zadarmo.

Adidas miCoach

Aplikaci a celé rozhraní jsem objevil před pár týdny, když jsem se rozhlížel po alternativě k Nike+, které mi pomalu přestávalo vyhovovat. Především proto, že Android verze má oproti iOS několik nedostatků a chybí jí spousta funkcí. Tou rozhodující pro mě byl Nike Coach. Tedy nějaký tréninkový plán, kterého bych se mohl držet. Tohle všechno jsem našel v Adidas miCoach a ještě to funguje mnohem lépe.

Prostředí Nike+ Prostředí Nike+

Co Adidas miCoach slibuje?

Adidas miCoach vás nenechá jen tak pobíhat po okolí. Neslouží jenom k měření naběhané vzdálenosti, ale jedná se o real time kouče, který vám naplánuje trénink a hlasovými povely vás jím i provede. Díky tomu budete trénovat mnohem efektivněji, než kdybyste běhali stále stejně. V nabídce sportů, pro které má Adidas miCoach tréninkové plány, ale rozhodně není jenom běh. Sportů je mnohem víc. Fotbal, basketbal, tenis, hokej a spousta dalších. Nechybí ani tréninkový plán pro posilování.

micoach

Kromě tréninkového plánu vám aplikace po běhu nabídne detailní statistiky, co se tempa a profilu trati týče. Zjistíte tak, kolik metrů jste nastoupali nebo kolik času vám zabralo uběhnutí jednoho kilometru. Tyto funkce jsou však dostupné i ve spoustě dalších aplikací. Hlavní výhodou zde zůstává virtuální trenér.

Začátky jsou nejtěžší

Po nainstalování aplikace budete vyzváni k registraci. Sice ji můžete přeskočit a používat aplikaci jako guest, ale pokud máte s miCoachem nějaké dlouhodobější plány, doporučoval bych vám ji dokončit. Nemalá část celého prostředí je totiž umístěna na webu. Abyste telefon s webem mohli synchronizovat, bez registrace se neobejdete.

Snímek obrazovky 2014-06-19 v 11.04.21

Screenshot_2014-06-18-09-55-17

Po registraci si zvolíte jazyk, kterým chcete, aby na vás aplikace mluvila. Čeština k dispozici není. Na oplátku jsou však dostupné hlasy známých sportovců. Já jsem si zvolil Andyho Murrayho.

andy murray

Ve webovém prostředí si následně můžete určit, jaký tréninkový plán byste rádi odstartovali. K dispozici jich je opravdu hodně. U běhu se dají rozdělit do čtyř kategorií. Pokud se chystáte na svůj první závod, pravděpodobně si vyberete z kategorie RUN A RACE. K lepším časům by vás měly dovést plány ve FINISH FASTER. O prevenci zranění, správnou techniku a doplňkové cvičení se postará RUN STRONGER a RUN EFFICIENTLY.

Snímek obrazovky 2014-06-18 v 10.05.35

V prvních dvou kategoriích si následně vyberete, jakou distanci chcete dokončit / zaběhnout rychleji. Dále si zvolíte cílový čas, dny v týdnu, kdy chcete trénovat a také nastavíte datum závodu, na který trénujete. Adidas miCoach se postará o zbytek. Stačí nazout boty a vyrazit!

Snímek obrazovky 2014-06-18 v 10.12.39

Assessment Workout a můžeme začít

Na začátku každého tréninkového plánu je doporučeno absolvovat Assessment Workout, který určí, jak dobře na tom jste a na základě toho upraví vaše tréninkové zóny. Jakmile ho máte za sebou, už se začnou hrnout jednotlivé tréninky. Jejich výsledky si můžete prohlédnout jak v telefonu, tak na webu.

Snímek obrazovky 2014-06-19 v 11.11.12

A jak to vypadá při běhu samotném? Hlasový feedback je hodně nastavitelný. Můžete si nechat každý kilometr (nebo jiný úsek) nechat sdělit své tempo, celkový čas, spálené kalorie a tak dále nebo můžete nechat mluvit pouze kouče. Ten vám vždy řekne, v jaké zóně a jak dlouho byste měli běžet. Pokud z ní vybočíte, upozorní vás. Do toho se prolínají motivační řečičky typu: “You’re almost done, keep it up!” a další.

Ještě než vyběhnete, můžete si prohlédnout, co vás čeká. Ještě než vyběhnete, můžete si prohlédnout, co vás čeká.

Pro každý běh nebo cvičení si můžete nastavit playlist písniček, které vám budou hrát, ale je v tom háček. Aplikace totiž nenajde tracky, které máte uložené v telefonu. Na fórech jsem se dočetl, že pomáhá, pokud vytvoříte playlisty v nativní aplikaci pro přehrávání hudby. Vyzkoušel jsem a skutečně se playlist objevil. Podle internetových fór to však nefunguje na úplně všech modelech telefonů. To je nepříjemnost, kterou Adidas snad brzy opraví. Hudbu samozřejmě nemusíte do miCoach importovat, ale v případě, že ji budete mít spuštěnou z běžného přehrávače, hlasové pokyny kouče ji budou přerušovat, což je více než otravné.

Screenshot_2014-06-19-11-09-34

Po doběhu

Po doběhu si můžete trénink podrobně zanalyzovat. miCoach vás procentuálně zhodnotí podle toho, jak dobře jste dodržovali předepsaná tempa. Za výhodu považuji, že získaná data se dají z aplikace vyexportovat ve formátu TCX, GPX nebo CSV. Oceňuji to zejména proto, že nejvíce kilometrů mám naběháno ve službě Nike+ a rád bych do ní i nadále kilometry přidával.

Snímek obrazovky 2014-06-19 v 11.14.57 “Podoběhová” analýza

Zda bude mít tréninkový plán pozitivní dopad na moje výkony, je ještě příliš brzy hodnotit. Ale řekl bych, že je lepší mít tréninkový plán a úplně ho nedodržovat, než nemít žádný. A v tom mi Adidas miCoach naprosto vyhovuje.

Snímek obrazovky 2014-06-19 v 11.15.21

Nejen běh, ale i cvičení

Z dalších tréninkových plánů jsem vyzkoušel ještě posilování. I zde si svůj tréninkový plán můžete maximálně přizpůsobit. Během samotného cvičení jsou k dispozici animace, které ukazují, jak daný cvik správně provést. Většina programů vyžaduje alespoň základní cvičební pomůcky, ale najdou se i ty, při kterých si vystačíte s váhou vlastního těla.

 Screenshot_2014-06-19-10-43-58

Screenshot_2014-06-19-10-44-30

Resumé

Adidas miCoach je komplexní prostředí, na kterém oceňuji širokou škálu možností a přizpůsobitelnost. Každému něco z nabídky určitě sedne. Během samotného workoutu (pro mě nejčastěji běh) je k nezaplacení hlasová odezva v reálném čase. Vzhledem k tomu, že pokyny dostáváte do sluchátek, nemusíte vytahovat telefon z kapsy a např. při intervalových trénincích hlídat čas. miCoach to udělá za vás. K tomu připočtěme pořádnou porci dat po skončení běhu a vyjde nám minimálně stejně životaschopný ekosystém jako má Nike. Mé výtky směřují spíše ke grafickému zpracování aplikace, které není nic moc.

adidas train & run
adidas train & run

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)