TOPlist

Action Launcher - seznam aplikací alá Windows Phone

Sdílejte:
Jan Dolejš
Jan Dolejš
18.2.2013 06:00
Ikona komentáře 15
wpid action launcher 1
Reklama

Aplikací, které se starají o prostředí domácích obrazovek a menu s nainstalovanými programy (= Launchery), je veliká spousta a většina vychází ze stále stejného konceptu. Proto je zajímavé sledovat, když se na Google Play objeví nějaký Launcher s neobvyklou podobou či funkcemi. Dnes si představíme Action Launcher, který na první pohled vypadá úplně obyčejně, v některých věcech se ale značně liší.

Co je to Launcher a jak jej použít?

Tak jako spousta jiných částí systému Android je ve formě aplikace, i Launcher je část systému, kterou lze změnit, nainstalovat jinou a mít jich v přístroji několik najednou. A co se vlastně pod tímto názvem skrývá? Pojem Launcher v Androidu představuje aplikaci, která se stará o podobu úvodní (domácí) obrazovky a menu. Je to tedy ta část systému, kam umisťujeme zástupce aplikací, Widgety a nalezneme zde soupis všech nainstalovaných aplikací. Každý přístroj má již z výroby nějaký Launcher nainstalovaný – může se jednat o standardní Launcher systému Android, předinstalovaný Launcher výrobce přístroje jako součást nadstavby nebo nějaký alternativní Launcher z Google Play.

Po instalaci jiného Launcheru z Google Play a následném zmačknutí klávesy domů se nás systém zeptá, který Launcher chceme použít a zdali ho chceme nastavit jako výchozí.

Espier Launcher

V případě, že chceme jako výchozí Launcher zvolit později jinou aplikaci, stačí přejít do správce aplikací, najít Launcher, který je zrovna zvolen jako výchozí, a zvolit možnost Vymazat výchozí nastavení. Poté již stačí zmačknout tlačítko domů a systém se nás opět zeptá na výchozí Launcher. Stejného efektu bychom docílili odinstalováním Launcheru.

Espier Launcher

Action Launcher

Tato aplikace se od jiných Launcherů liší především ve způsobu zobrazení všech nainstalovaných aplikací. Většina uživatelů je zvyklá, že si svůj seznam aplikací prohlídne na samostatné obrazovce, do které vstoupí po tapnutí na určitou ikonu. Action Launcher na to jde ale trochu jinak a až nápadně tento způsob připomíná systém Windows Phone. A jak? K aplikacím se uživatel dostane tahem prstu do stran, odkud vyjede seznam, v němž uživatel listuje ve vertikálním směru.

Vzhled domácí obrazovky

Na první pohled se prostředí domácí obrazovky nikterak neliší – největší část tvoří prostor pro ikony a Widgety, ve spodní části pak nalezneme prostor pro tlačítka, která jsou společná všem plochám, mezi kterými se přesouváme tahem prstu do stran a do aplikace jich vměstnáme až 5. V pravém horním rohu může uživatel rychle vstoupit do obchodu Play či použít hledání (jak v telefonu, tak i pomocí Googlu). Na levé straně se pak nachází ikonka pro vstup do menu s aplikacemi.

Screenshot_2013-02-11-20-49-55

Menu s aplikacemi

Jak už jsme předesílali v úvodních odstavcích, menu s aplikacemi je velmi podobné tomu z prostředí telefonů se systémem Windows Phone. Vyjíždí totiž ze strany obrazovky a jednotlivé aplikace jsou řazeny jako seznam. Z levé krajní obrazovky je tento seznam dostupný pouhým tahem prstu doleva, na ostatních obrazovkách musíme použít tlačítko v levém horním rohu s ikonkou, na kterou jsme zvyklí z čisté verze systému Android. Položky jsou řazeny abecedně, což pomůže při rychlejším vyhledávání. To je podpořeno také abecedním seznamem písmen v okrajích, díky čemuž se tapnutím můžeme dostat přímo na aplikace začínající požadovaným znakem.

Screenshot_2013-02-11-20-50-05

Aplikace můžeme v seznamu také skrýt. K tomu slouží volba Hidden apps v nastavení Launcheru.

Screenshot_2013-02-11-20-50-13

Přidávání a uspořádání ikon

Jelikož pracovní plochy slouží zejména k umístění zástupců aplikací a Widgetů, je potřeba si říci, jak na to. Zde zůstal zachován koncept ze starších verzí systému Android a uživateli stačí podržet prst na libovolném volném místě obrazovky. Po vykonání tohoto kroku se nám zobrazí obrazovka se třemi záložkami – aplikace, Widgety a Wallpapers. Ve dvou prvně zmíněných nalezneme přesně to, co popisují, záložka Wallpapers pak umožní změnit pozadí plochy. Prvky přidáme na plochu standardním způsobem, kdy stačí podržet prst na ikonce a přesunout na vybrané místo na displej.

Screenshot_2013-02-11-20-50-24

Zástupci aplikací jsou standardně rozmisťovány do mřížky 4 × 4, což lze ovšem v nastavení změnit na jiný rozměr (maximálně 5 × 6). Tuto možnost nalezneme v nastavení (Display – Grid dimension).

Screenshot_2013-02-11-20-50-39

Práce s přidanými prvky je opět stejná jako v případě jiných Launcherů – stačí na ikonce či Widgetu podržet prst a můžeme jej přesouvat či posunutím do horního okraje smazat.

Screenshot_2013-02-11-20-51-57

Tvorba složek

Pokud někomu nestačí 5 ploch pro své ikony nebo chce mít své ikony pohromadě, může využít možnost vytváření složek. Jak na to? Opět stejným způsobem, jak to můžeme praktikovat u jiných Launcherů. Podržíme prst na jedné ikonce a přetáhneme ji na jinou, čímž se vytvoří složka.

Screenshot_2013-02-11-20-54-04

Tvorba zkratek

Action Launcher nabízí ještě další třešničku na dortu, kterou je tvorba zkratek. Co si pod tím představit? Zkratka zde funguje podobně jako složka, liší se však v tom, že po jednoduchém kliknutí se provede předvolená operace (spuštění aplikace), naproti tomu gestem otevřeme obsah složky. A využití? Skvělý příklad je na zkratce pro vstup do kontaktů. Vytvoříme si zkratku na aplikace kontakty, do které ale vložíme také několik voleb pro rychlé vytočení kontaktu či napsání SMS. V praxi to pak bude vypadat tak, že pokud na složku klikneme jednou, zobrazí se klasický seznam kontaktů. Pokud však přejedeme po ikonce směrem nahoru či poklepáme, zobrazí se obsah složky, ve které můžeme rychle vytočit námi zvolené kontakty.

Screenshot_2013-02-11-20-54-20

Vytvoření zkratky vyžaduje jen o jeden krok navíc oproti vytváření složek (viz výše). Po vytvoření složky ji stačí tapnutím otevřít, kliknout na tři tečky v pravém dolním rohu a zvolit Make cover. Gesto, kterým zkratku aktivovat, je standardně nastaveno na swipe prstu směrem vzhůru nebo rychlé poklepání na ikonku. To lze v menu změnit (Settings – Shortcuts). Standardně je také nastaveno, že tahem prstu směrem dolů z libovolného místa se vysune notifikační lišta.

Závěr

Netradiční přístup k seznamu aplikací se nám velmi líbil a nabízí poměrně rychlé a efektivní vyhledávání a spouštění aplikací v telefonu. Stejně tak možnost vytvoření zkratek mnohdy usnadní a urychlí práci s mobilním přístrojem. Ostatní vlastnosti a možnosti Action Launcheru nevybočují ze zaběhlého standardu a člověk se tak snadno zorientuje. A čím nás autoři nepotěšili? Tato aplikaci je v počátcích vývoje, a tak se musíme smířit s některými nevysvětlitelnými chybami, se kterými se můžeme v průběhu používání setkat. To by se mělo každou aktualizací zlepšovat a stejně tak by mohlo přibýt více možností nastavení domácích obrazovek. V tom totiž Action Launcher poměrně ztrácí na své konkurenty. Nepotěší ani cenovka 80 Kč, která je na tak jednoduchý Launcher přestřelená a myslíme si, že by to šlo klidně i zdarma (nebo za cenu piva). Koncept je to ale skutečně zajímavý a hodí se mít tento Launcher v povědomí a sledovat, jak se postupně vyvíjí.

2db78e95711007a5b233e55acc05a76b?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

O autorovi

Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… Více o autorovi

Jan Dolejš
Sdílejte: