TOPlist

AcDisplay: pokročilé notifikace na zamknuté obrazovce

AcDisplay titul

AcDisplay je aplikace, která posouvá možnosti notifikací na zamknuté obrazovce telefonu o řád dál. Ve své podstatě se podobá funkcím jako Ambient Display u Nexusu 6 nebo Moto Display u většiny smartphonů značky Motorola. Její funkčnost tak spočívá v tom, že běží nad klasickou zamykací obrazovkou a po přijmutí notifikace může například automaticky rozsvítit displej s přehledem přijatých notifikací. To však není zdaleka vše, jelikož AcDisplay umí také pracovat jako samostatná zamykací obrazovka a nabízí řadu nastavení, díky nimž si fungování této aplikace budete moci nastavit sobě na míru.

Aplikaci jsme testovali na smartphonu LG G2 s custom rom CloudyG3 na bázi Androidu 4.4.2 KitKat.

Co AcDisplay nabízí?

AcDisplay vás na nové notifikace upozorní obrazovkou v minimalistickém stylu, ze které lze tyto notifikace pochopitelně také otevřít. Mimo to jsou součástí této aplikace rovněž následující funkce:

  • Aktivní režim – probudí zařízení po vytažení z kapsy.
  • Možnost použít AcDisplay namísto klasické zamykací obrazovky.
  • Doba neaktivity (například během noci).
  • Povolit AcDisplay pouze při nabíjení.
  • Dynamické pozadí.
  • Blokovaní vybraných aplikací.
  • Plynulý chod a vysoká stabilita aplikace.

První spuštění

Po prvním spuštění nás přivítá okno s informacemi o nejnovější verzi. Po jeho odklepnutí se dostaneme na hlavní obrazovku celé aplikace, která nás výrazně upozorňuje na udělení potřebných oprávnění, nutných pro správnou funkci aplikace. Prvním je přístup k oznámením, bez kterého by AcDisplay nemohl číst oznámení jiných aplikací a byl tak v podstatě k ničemu. Druhé potřebné oprávnění souvisí se schopností aplikace uzamknout obrazovku zařízení. K tomu zase potřebuje oprávnění správce zařízení. Po udělení patřičných práv už stačí jen aplikaci aktivovat posuvníkem v pravém horním rohu obrazovky.

Možnosti nastavení

V nastavení AcDisplay nalezneme řadu voleb, díky nimž si můžeme změnit způsob, jakým celá aplikace funguje či si její chování mírně přizpůsobit. Zrovna tak můžeme blokovat notifikace libovolné aplikace.

Zamykací obrazovka

AcDisplay může pracovat v podstatě ve dvou hlavních režimech. A to jako jakási nadstavba nad zamykací obrazovkou, která se zobrazí pouze, je-li k dispozici nějaká notifikace či jako samostatná zamykací obrazovka.

Aktivní režim

Jedná se o funkci, díky níž pomocí senzorů telefonu aplikace pozná, že uživatel vytáhl mobil z kapsy. Pokud je tato funkce aktivní, tak se následně rozsvítí displej s notifikační obrazovkou AcDisplay. V nastavení této funkce si také můžeme zvolit, zda chceme, aby se displej po vytažení telefonu z kapsy aktivoval i v případě, že zrovna nemáme žádnou nepřečtenou notifikaci.

AcDisplay Screenshot_2015-01-15-15-16-30

Oznámení

Také nastavení skrývající se pod položkou oznámení jsou co do počtu chudá, nicméně pro používání aplikace podstatná. Zaškrtnutím položky “probudit při příchozím oznámení” umožníme aplikaci fungovat podobně, jako již zmíněný Ambient Display. Znamená to, že po obdržení e-mailu, zprávy či jiné notifikace se displej sám rozsvítí, aby dal najevo zmeškané události, čekající na vyřízení. Bohužel, na rozdíl od Ambient Display, se v tomto případě rozsvítí displej pouze na určitý čas, poté zhasne a již se nerozsvítí. Pokud by v nastavení byla možnost, aby telefon upozorňoval na zmeškané události opakovaným rozsvěcováním obrazovky s AcDisplay ve volitelných intervalech, mohla by aplikace fungovat jako náhrada notifikační LED diody pro telefony, které jí vybaveny nejsou. Na druhou stranu by se tato funkce, zvlášť u telefonů bez AMOLED displeje, nejspíš citelně podepsala na výdrži baterie. Druhou volbou, jež v nastavení oznámení nalezneme, je možnost ignorovat oznámení s nižší prioritou – typicky například oznámení z her či Google Now.

AcDisplay Screenshot_2015-01-15-15-22-03

Rozhraní

Více možností nastavení nalezneme pod položkou “rozhraní”. Můžeme zde zvolit, zda chceme na zamykací obrazovce zobrazovat oznamovací lištu. Standardně má notifikační obrazovka AcDisplay černé pozadí, pokud však preferujete klasickou tapetu, můžete ji také nastavit. Zrovna tak lze aktivovat dynamické pozadí, na kterém se bude zobrazovat ikona oznámení, či obal právě přehrávaného alba. Další nastavení rozhraní zahrnují zobrazení stavu baterie, kruhovou ikonu oznámení, zrcadlení ukazatele časového limitu zhasnutí obrazovky, odemykací animaci a velikost ikony oznámení.

Více…

Zbylá nastavení umožňují povolit AcDisplay pouze při nabíjení, upravit intervaly vypnutí displeje, nebo zamknout displej po odmítnutí všech notifikací. Pro lepší manipulaci s náhledy lze nastavit jejich otevření po klepnutí na notifikaci, v opačném případě musíme pro zobrazení náhledu držet prst na přijaté notifikaci. Užitečná je možnost nastavit dobu, během níž bude AcDisplay každý den neaktivní – například aby aplikace zbytečně nerušila přes noc.

Používání aplikace

Použití aplikace je velmi prosté a závisí hodně na nastavení, která preferujete. Po obdržení notifikace se rozsvítí obrazovka, na které se nalézají velké hodiny, datum a pod nimi tečkovaná čára, která představuje odpočítávání do zhasnutí displeje. Pod čarou pak nalezneme ikony jednotlivých notifikací. Vytažením ikony nahoru – či (v závislosti na nastavení) klepnutím na ni – získáme náhled notifikace a následným puštěním prstu z displeje danou aplikaci otevřeme. Pokud se chceme notifikace zbavit, aniž bychom ji četli, stáhneme ikonu směrem dolů. Náhledy notifikací vycházejí z těch v notifikační oblasti. Nalezneme zde tedy – v závislosti na aplikaci, od které notifikace pochází – rovněž tlačítka například pro rychlou odpověď, archivaci e-mailu, “to se mi líbí” a jiné.

Pro odemčení zařízení stačí přejet prstem kdekoli po displeji. Zobrazí se při tom ikona zámku v kruhu a následná odemykací animace. Jak zde již padlo, AcDisplay může sloužit jako prostá notifikační “nadstavba” nad klasickou zamykací obrazovkou. To znamená, že se bude zobrazovat pouze při nepřečtených notifikacích. Pokud tedy probudíte telefon sami, zobrazí se systémová zamykací obrazovka.

Důležitou součástí každé zamykací obrazovky je zajisté i widget přehrávání hudby. Nechybí tak ani v aplikaci AcDisplay a jako celá aplikace, i tento widget má velmi jednoduchou podobu. Namísto velkých hodin se tak přesunou tlačítka pro přepínání skladeb a play / pause. Pod nimi se nalézá název aktuální skladby a pod tou ještě jméno interpreta. Hodiny se přesunou namísto data, který se v tomto režimu zobrazení nenalézá. Zbytek obrazovky je pak stejný jako v běžném režimu, tedy odpočítávání do zhasnutí displeje a ikony notifikací. Na pozadí se automaticky nastaví obal alba přehrávané skladby.

Screenshot_2015-01-15-11-35-43 Ovládání hudebního přehrávače

Velmi dobře funguje i aktivní režim, který se s pomocí senzorů stará o zapínání displeje s notifikacemi po vytažení telefonu z kapsy a v naprosté většině případů reagoval telefon ve správný čas.

Závěr

AcDisplay je velmi jednoduchá zamykací obrazovka a zajímavý způsob upozornění na notifikace. Jedná se o “lehkou” a svižnou aplikaci, která však nabízí mnoho možností personifikace, díky nimž ji lze využívat hned několika způsoby a všechny její součásti pracují přesně tak, jak mají. Pokud se obáváte zvýšených nároků na baterii a tím pádem snížení výdrže smartphonu na nabití, tak nemusíte. V průběhu testování, při běžném používání telefonu, jsme nezaznamenali citelný vliv na spotřebu energie. Aplikace jako taková ani netrpí na nějaké chyby či znatelné problémy. Jen je trochu škoda, že neumí upozorňovat na přijaté notifikace rozsvěcováním displeje ve volitelných intervalech, čímž by mohla na některých zařízeních suplovat notifikační LED diodu. Tato funkce by už však nepochybně měla vliv na výdrž baterie, zvlášť u telefonů, využívajících jiný, než (Super) AMOLED displej.

Aplikaci, kterou v Google Play ohodnotilo již takřka 29 tisíc uživatelů průměrnou známkou 4,3, si můžete nainstalovat zcela zdarma.

AcDisplay
AcDisplay

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (29)