TOPlist

Vánoční rádce: Android od Ježíška. Jak správně začít?

Sdílejte:
Jan Dolejš
Jan Dolejš
24.12.2012 08:00 (25.12.2012 15:17)
Ikona komentáře 30
android christmas
Není důležité, zda jste stále přesvědčeni, že vám dárky nosí Ježíšek, nebo zda jste již prokoukli rodičovskou lest a víte, že dárky financují vaši blízcí. I vám se totiž může přihodit, že pod vánočním stromečkem, ozdobenou větví či jiným výdejním místem vánočních dárků najdete o Štědrý den krabici s androidím přístrojem. Pro mnohé z vás to ale může být první nabušený mobilní přístroj s tímto systémem. Pojďme si tedy říci, jak se k nové hračce postavit, jak přístroj přivést k životu a jak začít objevovat nový potenciál, který v sobě robotí systém ukrývá.

Obsah balení – nestali jsme se terčem vánočního vtípkaře?

Standardní postup rozbalování a zkoumání dárků všichni známe – po prozkoumání tuhosti krabice (měkké dárky přeci až nakonec, tam nás čekají jen „hadry“), váhy a velikosti si vytipujeme krabičku, ve které by se mohl nalézat androidí přístroj. Po odstranění balicího papíru, který samozřejmě schováme na další rok, se dostáváme k obalu zařízení. Ten by nám již mohl napovědět, co na nás uvnitř čeká. Pokud jde vše hladce, někde na krabici objevíte magické slůvko Android, které vás ostatně přivádí ke čtení tohoto článku. Skvělé, máme Androida! Co dál?

android bigbox standard box 800

Je to skutečně Android? Máme vše?

Jako pilot každého letadla, který kontroluje před vzletem funkčnost všech systémů, i my bychom se měli nejprve podívat, zda je naše balení kompletní a co vše v krabici nalezneme. Tím se zároveň ujistíme, že si z nás jen někdo neudělal vánoční legraci a nevměstnal do krabice od androidího přístroje nějaký jiný předmět. Výrobci dnes většinou šetří na všem, a tak si nesmíme brát osobně, že i když se bezesporu jedná o skvělé zařízení, dodávaná krabice obepíná přístroj těsně jako pánská ochrana, takže zde žádné zbytečné prostory nenajdeme. Přichází moment, na který jsme čekali – první otevření krabice a první pohled na zařízení, které nám bude říkat pane. Po první prohlídce zařízení nacházející se většinou bezprostředně po odklopení víka krabice a po pochlubení se novým dárkem příbuzným, domácímu miláčkovi či fanouškům na sociálních sítích bychom se měli zaměřit také na ostatní části balení. Zkontrolujeme tak, zda nám nic nechybí a také se seznámíme, jaká číst v krabici nám k čemu slouží. Mezi vnitřnostmi krabice nesmí chybět samotný přístroj, nabíječka (ta může být v podobě celého kabelu, nebo pouze jako část do zásuvky a redukce pro USB kabel), datový USB kabel a manuál. To je minimální konfigurace balení, se kterou již dokážeme rozdýchat androidí přístroj k životu. Další části už jsou pouze a jen na výrobci daného zařízení, který nám může udělat radost a přidat nějakou nadstandardní vybavení. Téměř u každého mobilního telefonu nalezneme také sluchátka, která svou kvalitou díru do světa neudělají, přesto v balení potěší. Občas se setkáme také s další kabeláží (další datový kabel, OTG USB kabel), ochranným obalem nebo například hadříkem pro odstraňování zbytků vánočního cukroví z displeje.

o8 00000

Uživatelská příručka – jsme profíci, tohle číst nebudeme. Nebo ano?

Uživatelskou příručku většina majitelů přístrojů chápe dnes jako pár zbytečných listů papíru, které se skrývají kdesi v krabici našeho nového zařízení. Musíme však poznamenat, že přečtením toho krátkého textu se dá předejít některým chybám a omylům v prvních krůčcích používání přístroje. Mohly by například odpadnout dotazy typu: „Do které díry to mám strčit? K čemu je tento čudlík?“ atp.

První zapnutí – vzbuďme monstrum k životu

První zapnutí – okamžik, který bývá uživateli pamatován do konce životnosti přístroje. I zde se krátce pozastavme a řekněme si, jak vše udělat správně. Nové přístroje bývají velmi často opatřeny ochrannými fóliemi, aby se daný produkt nepoškodil při přepravě. Před začátkem používání však doporučujeme tyto ochranné prvky sundat, neboť by nám mohly znepříjemňovat ovládání přístroje (zejména fólie na displeji) a tím i naše první krůčky.

android monster

Chování k bateriím

Také akumulátory prošly jistým vývojem. Zejména přechod od technologie NiCd a NiMH k moderním Lithium polymerovým akumulátorům (Li-pol) znamenal drobné změny ve vlastnostech baterií. Pojďme si před prvním spuštěním říci, co mají baterie rády a za co by nám naopak daly výchovný pohlavek, kdyby toho byly schopné.

Formování baterií – mýtus, kterého se nelze zbavit

Nabiju mobilní přístroj na 100 %, celý večer si s ním hraju, akumulátor vyždímu do 0 %, opět nabiju na 100 % a tento cyklus opakuji 3x, abych zformoval baterii, čímž prodloužím její budoucí výdrž. Ne, ne a ještě jednou ne! Tento postup platil pro akumulátory s technologií NiCd a NiMH, v dnešních přístrojích však nalezneme Li-pol baterie, pro které tento postup neplatí, ba co víc – škodí jim. Před prvním zapnutím přístroje se doporučuje baterii úplně nabít, poté již používejme přístroj zcela normálně. Pro Li-pol akumulátory je typické, že netrpí paměťovým efektem a škodí jim hluboké vybíjení. Přesně z těchto důvodů se nedoporučuje baterie úplně vybíjet, ale naopak je nabíjet, kdykoliv je potřeba. Nemusíte se tedy bát a mít výčitky svědomí, když píchnete přístroj k přísunu elektrické energie, i když vám zbývá ještě 50 % baterie. Někoho možná postraší počet nabíjecích cyklů, který nám výrobci garantují, a tak se snaží baterie nabíjet co nejméně často. Bát se však nemusíme – při běžném používání tento limit do 2 let nepřekročíme a po této době se akumulátor začne ničit ze zcela jiných důvodů – stárnutí (chemické reakce uvnitř akumulátoru). Odložíte-li přístroj nějaký čas mimo dění světa a nebudete jej používat, baterie dobijte. I když není samovolné vybíjení velkým problémem dnešních technologií, klesnutí napětí v akumulátoru pod minimální bezpečnou úroveň baterii nevratně poškodí (a to se při uskladnění vybité baterie může stát).

První reakce zařízení a úvodní nastavení

Podržíme-li delším stiskem napájecí tlačítko (první moment, kdy se nám hodí uživatelská příručka, z níž zjistíme umístění toho důležitého čudlíku), přístroj se nám odvděčí první reakcí a spustí se. Po spuštění přístroje nás většinou čeká prvotní nastavení, které se skládá z několika částí a je poměrně důležité jim věnovat pozornost. Jako první se nás nejčastěji přístroj zeptá, jakým jazykem k nám má promlouvat. Android by měl být téměř vždy schopen mluvit česky, bude to ale možná potřeba nastavit.

Screenshot 2012 12 22 18 43 01

Dalším důležitým krokem je výběr Wi-Fi sítě. Proč se ihned připojit k internetu? Androidí zařízení potřebuje ke svému plnohodnotnému běhu Google účet a ten bez internetu nevytvoříte. Proto tablet přemýšlí za nás a vyzve k připojení k internetu těsně před vytvořením tohoto účtu. Nemáme-li přístupnou Wi-Fi síť, můžeme též použít datové přenosy přes kartu SIM (náš přístroj musí být vybaven 3G modulem – všechny telefony, vybrané tablety). Není-li žádná sít v dosahu a přesto chceme tablet vyzkoušet, připojení k Wi-Fi a následné vytvoření účtu jednoduše přeskočíme.

Screenshot 2012 12 22 18 43 13

Vytvoření nového Google účtu probíhá podobně jako zakládání emailové schránky kdekoliv jinde. Vyplníme jméno, příjmení, uživatelské jméno a heslo. Může se nám logicky stát, že již někdo zadané uživatelské jméno používá, s tím si ale poradíme drobnou úpravou slova či přidáním dalšího znaku. Vytváření účtu neberte na lehkou váhu, s tímto účtem mohou být později spojeny zakoupené aplikace, které poté můžete díky tomuto účtu používat i na jiných zařízeních.

Screenshot 2012 12 22 19 43 43

Může se stát, že při prvním spuštění nám tablet vytvoření účtu nenabídne. Stává se to u přístrojů, které mají systém Android do určité míry upravený. A jak účet přidat? Nejjednodušeji nalezením aplikace Google Play (Obchod Play) přímo v prostředí telefonu. Obchod s aplikacemi totiž bez tohoto účtu nepracuje, a tak v případě, že v našem systému není ještě žádný přidaný, automaticky spustí průvodce.

Přístroj je plně připraven – co dál?

Jestliže se nám povedlo nový přístroj rozbalit, nabít, zapnout a provést úvodní nastavení, dostali jsme se do fáze, kdy můžeme naplno začít využívat možností, které nám Android nabízí. Dosud jsme nerozlišovali, zda se jedná o mobilní telefon nebo tablet se systémem Android, teď však uděláme výjimku. Ne, že by se další odstavec netýkal tabletů, ale většinou uživatelé dotykových desek toto téma v začátcích neřeší. Nebudeme vás napínat, povíme si něco o telefonních kontaktech.

Kontakty v Androidu – jak s nimi správně naložit?

Ačkoliv je systém Android mocný a mobilní přístroje dnes dokážou také spoustu věcí, stále nesmíme zapomínat hlavní účel mobilních telefonů – komunikace s ostatními skrze GSM síť. Pro tento účel je však vhodné mít v telefonu databázi uživatelů, kterým často voláme či píšeme. Telefonní kontakty se s námi táhnout již od nepaměti a při zakoupení nového přístroje jsme postaveni do nepříjemné situace – jak dostat kontakty ze starého přístroje do nového.

Kontakty uložené na kartě SIM

Nejstarší způsob, který by nám zároveň také usnadnil přenos kontaktů do nového přístroje. Karta SIM v telefonu má totiž vnitřní paměť pro kontakty, kterou hojně využívaly přístroje před několika lety, dnes již tento způsob zejména kvůli nízké kapacitě paměti upadá. Někdo to však může používat dodnes. Kde kontakty nalezneme a jak s nimi naložit? Androidí přístroje nemají příliš v lásce práci s kontakty, které jsou na kartě SIM, a je lepší si kontakty přenést do paměti telefonu. Tento krok provedeme v aplikaci Lidé (nebo Kontakty v případě úprav výrobcem přístroje) pod volbou Import kontaktů (i tato volba se může v závislosti na daném zařízení mírně lišit).

android kontakty sim

Poté se již přesunout kontakty do paměti vašeho telefonu a bude se s nimi snadněji pracovat.

Export z jiného přístroje

Toto téma by klidně spolklo celou délku jednoho samostatného článku, a tak to musíme vzít pouze obecně. Přenos kontaktů z jiného přístroje je totiž možné provést více způsoby. Velmi často si uživatelé posílají kontakty z jiného zařízení přes bezdrátovou technologii Bluetooth (nemáte-li tedy moderní systémy iOS nebo Windows Phone :-)). Poměrně snadný způsob, daný přístroj však musí umožňovat poslat všechny kontakty najednou, jinak se toto řešení stává velmi nepraktické. Spoustu novějších telefonů umožňuje zabalit všechny kontakty do jednoho souboru, který poté přeneseme do vnitřního úložiště či paměťové karty androidího přístroje a pomocí nabídky Importovat z karty SD kontakty vložíme do paměti zařízení. Opět zde nelze vyslovit obecný návod, jak toho docílit, neboť to hrubě závisí na přístroji, kde se o export a import pokoušíme. Může to umět přímo samotný přístroj nebo třeba aplikace, kterou pro tento účel doinstalujeme. TIP: Nechceme-li příště řešit přesun kontaktů a zároveň nepodezíráme společnost Google, že by naše údaje využila ke špatné činnosti, můžeme své kontakty svěřit přímo Google účtu. Při nové instalaci dalšího androidího přístroje již stačí jen vyplnit Google účet a kontakty se do zařízení stáhnou samy. Opět budeme potřebovat nějakou aplikaci, která ze starého přístroje dokáže nahrát kontakty z telefonu přímo do Google účtu.

Nevíme si rady, operátor pomůže

Přenos kontaktů může být mnohdy obtížnější, než bychom si mysleli a zejména začínající uživatelé se starým přístrojem mohou narazit na problémy. Pomocnou ruku nabízejí čeští operátoři, kteří nám na svých pobočkách s přenosem pomůžou, a tak se na ně neváhejte obrátit. Co si budeme povídat – za chudé FUP limity by nám mohli operátoři občas i vyblýskat kuchyň.

Aplikace tvoří druhou polovinu zařízení

U systému Android nemůžeme čekat, že by nám přístroj s tímto OS po prvním spuštění nabízel hitparádu těch nejlepších aplikací a my jich měli tolik, že bychom nevěděli, co s nimi. Politika systému je trochu odlišná – vyvíjet aplikace může téměř každý, díky čemuž jich je obrovská spousta ke stažení a většina dokonce zdarma. U spousty přístrojů tak může v základní výbavě chybět například aplikace pro stopování času, klient pro sociální sítě, prohlížeč souborů PDF či Office atp. Není ovšem žádný problém tyto aplikace nalézt a stáhnout na Google Play (Obchod Play).

Co se nám podaří stáhnout, je zdarma nebo zdarma k vyzkoušení

Mnozí se jistě při vstupu do Obchodu Play zeptají – je to zdarma? Co když budu muset něco platit? Zde přicházíme s útěchou – dokud nespojíte svůj Google účet s platební kartou, vývojáři aplikací si od vás nemají jak peníze vzít, a tak vše, co se vám podaří stáhnout a nainstalovat, je zdarma. Nemůžeme obecně říci, že je to zdarma k plnému použití, neboť se na Google Play nachází spousta trial verzí či jinak omezených verzí, které proměníte v plnohodnotné až uhrazením nějakého poplatku – ten však opět bez spojení platební karty s účtem neuhradíte.

Jak na placené aplikace?

Není to obecné pravidlo, přesto si vývojáři kvalitnějších aplikací nechají za svůj výtvor většinou zaplatit. Abychom mohli pořídit placené aplikace z Obchodu Play, musíme spojit Google účet s naším prasátkem se zlaťákama. A jak na to? Nejprve tomu musíme přizpůsobit samotnou platební kartu, která musí podporovat internetové transakce. Na tuto skutečnost se informujeme u příslušné banky, v drtivé většině případů stačí tuto funkci aktivovat přes internetové rozhraní banky případně po telefonu. Ke správě naší internetové peněženky slouží služba Google Wallet. Po přístupu na tuto stránku je nejprve nutné přihlášení k našemu Google účtu, který byl zadán do daného přístroje.

google wallet1

  Pokračujeme do sekce Platební metody a volbou Přidat kartu nebo účet spouštíme nejdůležitější část.

google wallet2

  Po zadání správných údajů dojde ke spojení platební karty s vybraným účtem, díky čemuž budeme moci uhradit částky za aplikace. O každé transakci jsme upozorněni na GMail, podle pravidel máme na vrácení aplikace 15 minut od zakoupení. To provedeme volbou Vrácení peněz v Obchodu Play přímo u zakoupené aplikace.

Screenshot 2012 12 22 19 58 03

Pár tipů, jak vyzrát na Android

Naučte se používat vysouvací notifikační lištu

Notifikační lišta patří k mobilním přístrojům od nepaměti. Nalezneme na ni nejdůležitější informace, které jsou zobrazeny nad většinou spuštěných aplikací. Android však přišel s jedním vylepšením – notifikační lišta se dá tahem prstu vysunout a skrývá se v ní ještě o něco více informací a možností. Všechny události, které nám Android sdělí, přidává do této lišty a po vysunutí se zobrazí v celé své kráse. Ačkoliv to čistý Android neumožňuje, spousta výrobců přidává do notifikačních lišt také možnosti ovládání některých funkcí a technologií telefonu. Můžeme zde tak nalézt například ovládání Wi-Fi, Bluetooth, GPS atp.

shot 000034

Nebojte se Widgetů

Dalším prvkem, kterým si můžete ozdobit pracovní plochu přístroje, jsou Widgety. Co se pod tímto hrůzostrašným slovem skrývá? Widget si můžeme představit jako další část aplikace, která nám své informace v živém čase přenáší přímo na pracovní plochu, odkud je můžeme zpracovávat a ovládat. Typicky se jedná o Widgety se zobrazováním informací o počasí, čase, událostí v kalendáři, ale svůj Widget pro ovládání má také spousta aplikací. A jak Widget přidat? To se trochu liší od použitého přístroje. V čisté verzi Androidu 4 a novějším toto provedete přímo z menu aplikací, kde naleznete záložku Widgety. Pouhým podržením prstu na vybraném Widgetu se katapultujete na plochu, kam již úřímo umisťujete daný Widget. Někteří výrobci stále sázejí na způsob ze starších verzí Androidu, kde přidáte Widget dlouhým podržením prstu na volném místě pracovní plochu a zvolením volby Přidat Widget.

Pozor na nebezpečné aplikace

Jak jsme již v článku zmínili, aplikace může pro Android vyvíjet takřka každý. To s sebou nese riziko, že se může na Obchodu Play objevit aplikace, která obsahuje škodlivý kód. A jak se chránit? Instalujte pouze ověřené aplikace a kontrolujte oprávnění při instalaci. Prvním bodem jsme chtěli říci, že je dobré stahovat aplikaci, která má dobré hodnocení a hlavně velký počet stažení. Zde je totiž šance, že kdyby byla aplikace škodlivá, někdo by to objevil před vámi a aplikace mohla být z Google Play stažena. Kontrola oprávnění už je trochu složitější. Při instalaci jakékoliv aplikace nám Android zobrazí, jaká práva aplikace požaduje. Dozvíme se tak, že po instalování dokáže aplikace například posílat SMS, vytáčet čísla nebo číst údaje z telefonního seznamu. Je proto důležité si dávat do souvislosti druh aplikace a daná oprávnění. Chceme-li například nainstalovat Widget pro ovládání technologie Wi-Fi a tento Widget požaduje práva na posílání SMS či vytáčení čísel, něco je špatně a tuto aplikaci bychom stahovat neměli.

Pečujte o svůj přístroj

I mobilní přístroj s Androidem je elektronické zařízení, které vyžaduje slušné zacházení. V těchto mrazech můžeme přístroj vystavit většímu nebezpeční, než je tomu v teplých dnech. O tom jsme se zmínili v samostatném článku s názvem Androidu je zima! Chraňte svůj přístroj od mrazu.

Jaký přístroj jste k Vánocům dostali vy?

Android Christmas Santa

O autorovi

Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… Více o autorovi

Jan Dolejš
Sdílejte: