TOPlist

Sušíte mokrý telefon rýží? Velká chyba, říká Apple!

Sdílejte:
Tomáš Křišťál
Tomáš Křišťál
24.2.2024 18:00 (26.2.2024 10:14)
Ikona komentáře 3
telefon_ryze_nahled
  • Když potřebujete vysušit telefon, pravděpodobně vás napadne strčit ho do rýže
  • Apple však před tímto způsobem sušení nyní důrazně varuje 
  • Alternativu, kterou uvádíme jako nejefektivnější, raději ani nezkoušejte
Možná jste si všimli, že v poslední době se vysušování „utopených“ telefonů na internetu hodně řeší. Je to zejména, protože Apple aktualizoval dokument týkající se výstrahy na detekovanou kapalinu v nabíjecím konektoru. A v tomto dokumentu nyní rezolutně odsuzuje sušení iPhonů pomocí rýže. iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR a novější je vybaven detekcí kapaliny v nabíjecím konektoru. Ta se automaticky spustí vždy v moment, když začnete telefon nabíjet, s výjimkou bezdrátového nabíjení. V případě, že telefon kapalinu objeví, vám na obrazovce vyskočí upozornění „liquid-detection alert“. Apple právě vydal aktualizaci instrukcí, které popisují, jak byste se měli při této situaci chovat. A také v této nové verzi varuje před sušením rýží. Jaký je dle firmy správný postup? Zaprvé byste měli odpojit telefon od nabíječky, a pro jistotu vytáhnout rovněž kabel z adaptéru. Poté máte zařízení jemně opřít nastojato o ruku, tak, aby z konektoru mohla kapalina vytéct. Pak necháte telefon vyschnout na suchém místě. A to je v podstatě všechno. Po 30 minutách sušení jej znovu zkusíte připojit k nabíječce. A pokud vám opět vyskočí výstraha, měli byste před dalším pokusem počkat 24 h.
iPhone_liquid_detected

Byla detekována kapalina v nabíjecím konektoru

Zajímavé je, že Apple ve svém manuálu vůbec nezmiňuje vypnutí zařízení ani vyjmutí SIM karty. Tak jako tak to není zrovna nejefektivnější způsob, a jak je vidno v přiloženém videu, úplné vysušení telefonu jím může trvat ještě výrazně déle než zmíněný 1 den. Co tedy zvolit? Zde je pár postupů, které ovšem oficiálně nikdo neschválil, a tak je provádíte pouze na vlastní nebezpečí. Tyto postupy samozřejmě mohou pomoci vysušit jakýkoliv telefon, a ne jen iPhone. Na začátek je dobré zmínit, že rýže je pro telefon opravdu nebezpečná, a sušení v ní jej může vážně poškodit. Navíc je použití rýže a jiných sypkých materiálů tou úplně nejhorší variantou. Tento postup dokonce bývá ještě pomalejší než samovolné vysušování. Nejbezpečnější, a zároveň velmi rychlou, alternativou je vysušení telefonu ventilátorem. Ještě rychlejší, ovšem už ne tak bezpečnou, metodou je sušení pomocí vysavače se zpětným chodem. Telefon dáte do ponožky, kterou připevníte k hubici vysavače, a jemně zařízení ovíváte teplým vzduchem. Při neopatrné manipulaci si však můžete telefon nenávratně poškodit, a tak tuto alternativu spíše nedoporučujeme.

Utopili jste někdy svůj telefon?

Zdroj: Apple

O autorovi

Tomáš Křišťál

Tomáš je už od dětství fanouškem IT, především v oblasti chytrých telefonů a počítačů. Jeho první smartphone byl Samsung Galaxy Mini S5570i, postupem času však… Více o autorovi

Tomáš Křišťál
Sdílejte: