TOPlist

Máte rootnutý telefon? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
4.1.2020 08:00
Ikona komentáře 46
Máte rootnutý telefon? (Víkendová hlasovačka a diskuze)
Před Štědrým dnem jsme zjišťovali, zda máte v telefonu originální, nebo alternativní ROM. Dnes se opět podíváme na téma, které rozdělí uživatele na dvě skupiny. Tentokrát se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze budeme ptát, zda máte rootnutý telefon.

Obsah článku

Co znamená rootnutý telefon?

Začněme tím, co vlastně znamená rootnutí telefonu. Jde o proces, kterým můžete získat nejvyšší systémová práva v operačním systému. S těmi pak můžete provádět celou řadu úkonů, k nimž se standardními uživatelskými oprávněními nemáte přístup.
Máte rootnutý telefon?

Máte rootnutý telefon?

S právy roota můžete například odinstalovat systémové aplikace – byť samozřejmě musíte počítat s následnými riziky, spočívajícími v jejich integraci se systémem. Pomocí nástrojů lze také ovlivňovat výkon procesoru a tím i výdrž baterie a upravovat celou řadu jinak nedostupných parametrů. Můžete také nainstalovat vlastní konzoli pro zotavení (recovery). Zatímco základní konzole většiny smartphonů umí jen několik operací, alternativní recovery může nabídnout například zálohování a obnovu celé ROM doslova jedním klepnutím, nebo snadné nahrání (flashnutí) alternativní ROM.

Výhody, ale i nevýhody

Základní otázkou, kterou byste si měli zodpovědět, než se pustíte do rootování, je, zda opravdu potřebujete nejvyšší systémové oprávnění. Méně pokročilým uživatelům doporučujeme dělat podobné pokusy jen na starších zařízeních, od kterých neočekávají spolehlivost a stabilitu.
Jak jste na tom? Máte rootnutý telefon?

Jak jste na tom? Máte rootnutý telefon?

Je vhodné si uvědomit, že zpřístupnění práv roota do značné míry ohrožuje celý model zabezpečení systému Android. Aplikace, jimž povolíte nejvyšší oprávnění, získají přístup k celému systému a v případě, že se jedná o malware, mohou vytěžit z telefonu i velmi osobní data. Problém nastává také v okamžiku, kdy budete chtít rootnutí zrušit (tzv. provést unroot). V takovém případě nestačí jen provést obnovení telefonu do továrního nastavení. Jednou z možností je nahrání originální ROM, druhá cesta spočívá ve smazání souborů, umožňujících poskytnutí práv roota.

Máte rootnutý telefon?

Dostáváme se k otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: máte rootnutý telefon? Odpovídejte kladně i v případě, že máte rootnutý jen jeden z několika telefonů, respektive pokud máte iPhone s provedeným jailbreakem. [gravityform id=“280″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“] V diskuzi pod článkem pak můžete rozebrat své důvody, proč máte rootnutý telefon, nebo se tomu naopak bráníte. Budeme také rádi, když se rozepíšete na téma, jak se měnil váš vztah k rootování v průběhu doby, kterou používáte telefony s Androidem.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme Víkendovou hlasovačku s blížícími se svátky poněkud uspěchali, takže vyšla už v pondělí. O to více bylo času na odpovědi, takže se do ní zapojilo 127 respondentů. Ti odpovídali na otázku, zda mají v telefonu originální, nebo alternativní ROM.
Máte v telefonu originální, nebo alternativní ROM?

Máte v telefonu originální, nebo alternativní ROM?

Ukazuje se, že příznivců alternativních ROMek je menšina, nicméně i tak je jejich podíl v řadách našich čtenářů nemalý. Zatímco 83 % hlasujících má originální ROM od výrobce, celých 14 % hlasovalo pro alternativní ROM.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: