TOPlist

Jak se "vymazat" z internetu a zabránit sledování? Poradíme nástroje, které s tím pomůžou

Sdílejte:
Lukáš Altman
Lukáš Altman
1.7.2019 16:00 (14.12.2022 02:25)
Ikona komentáře 6
Jak se vymazat z internetu
Ochrana osobních dat by měla patřit k prioritám technologických gigantů, poskytovatelů služeb, ale i samotných uživatelů. Internet je extrémně mocný nástroj a po několika letech už člověk ani neví, kde se kdy registroval. Ať už jsou to sociální sítě, věrnostní programy, aplikace, banky aj. Ale jak vymazat z internetu své osobní údaje? Otázka, na kterou nelze jednoznačně odpovědět. Existují ale způsoby, jak minimalizovat množství informací, které jsou o vás v on-line světě dohledatelné. Jestli vás zajímá, jakým způsobem odstranit všechny informace o vaší osobě z internetu, zklamu vás. Nejde to. Nikdy nesmažete 100 % údajů, které jste o sobě kdy vypustili do světa prostřednictvím internetu. Ať už se jedná o vyplněné jméno, email nebo pouhé označení na fotografii, ve videu aj.

Zadané údaje už z internetu nejdou smazat

Otázkou ochrany osobních dat se v rámci EU zabývá GDPR, které de facto zabraňuje sbírání osobních dat bez souhlasu uživatele. S tím se pojí i bezpečné nakládání s osobními údaji u jednotlivých firem, mají totiž sloužit výhradně pro interní účely. Obecně ale platí, že jakmile se jednou registrujete na sociální síť, web nebo na jiná místa, objeví se taková informace hned v několika nástrojích, vyhledávačích apod. I kdybyste tak svůj profil zpětně smazali, zanecháte po sobě digitální stopu. V některých případech jsou informace dohledatelné veřejně (viz. sociální sítě a odkazy na ně), jindy budou uchovány interně. To se týká třeba bankovních institucí nebo on-line prodejců. Samozřejmě ale můžete kdykoliv požádat o úplné vymazání osobních údajů z interního systému, a společnost by tak měla učinit. Dejte si ale pozor, vaše údaje „na správných místech“ mají i své výhody. Snáze vás najdou zaměstnavatelé, zobrazuje se vám personalizovaný obsah atd.

Zadávat osobní údaje je nutnost, někdy obchod

Vzpomenete si, kde všude jste vyplnili své jméno, adresu, email nebo číslo kreditní karty? Některé stránky z vás vytáhnou informace způsobem „Registruj se, abys mohl pokračovat ve čtení obsahu“ nebo „Zadej své jméno a email, a my ti budeme posílat ty nejlepší novinky“. Tady je to tedy spíše obchod, protože vám pak můžou snáze zobrazovat personalizovanou reklamu, podsouvat obsah aj. A pokud má uživatel takových appek desítky, nebude snadné se vymazat z internetu. Přímo mistrně sbírají data aplikace a hry stahované do telefonů. Ty obvykle vyžadují vytvoření jednoduchého osobního profilu, který obsahuje jméno, datum narození a email. Tedy dostatek údajů pro podsouvání dalšího obsahu, personalizaci reklam aj. V případě nakupování nebo finančních institucí je to zase nezbytnost k ověření člověka. Ale to zmiňuji jen velmi stručně…

Smažte účty (sociální sítě, weby, e-shopy, emaily)

Zkuste se zamyslet, kde všude máte vytvořený osobní profil. Když si odmyslíme ty největší giganty jako Facebook, Google nebo Apple, máme často i již nevyužívané účty na službách jako Lidé.cz, ICQ, staré emaily apod. Vedle toho snad u každého on-line obchodníka, kde jsme kdy nakoupili; na webech, kde máme osobní profily; emaily, které vyžadují vyplnění jména apod. Vymazat z internetu svou digitální stopu je tak téměř nemožné …sám jsem nad tím nikdy pořádně nepřemýšlel. Míst je spousta a možnost smazání účtu byste měli vždy najít v sekci „nastavení“ u daného profilu. Pokud vám nepůjde smazat, změňte alespoň své údaje na falešné, případně kontaktujte podporu a o smazání účtu požádejte přímo ji. Ještě jednou upozorňuji, že smazání nemusí mít jenom výhody. Můžete přijít o dlouho budovaný zákaznický profil u nějakého obchodníka, o své nezálohované vzpomínky apod.

I smazané údaje na netu zůstávají

I když svůj osobní účet smažete, ponechají si některé služby vaše údaje i nadále. Příkladem je Facebook, u něhož trvá smazání několik měsíců (nesmíte se mezitím přihlásit), a i přesto archivuje vaše konverzace. Lépe je to pak vidět u Twitteru, který vytváří archiv vašich úspěšných příspěvků nebo tweetů s fotkami. Nakonec není v zájmu poskytovatelů služeb, aby se někdo vymazal z internetu. Pipl - vyhledávání lidí na internetu Takže i když informace zpětně smažete, zůstanou někde obsažené – ať už je to archiv, součást algoritmu nebo kanál pro personalizaci reklam. Svoji digitální stopu však alespoň zmenšíte, vyhledávače vás po zrušení účtů vyřadí z některých „hlavních“ výsledků. Několik známých služeb zmíním v seznamu, ačkoliv je to pouze kapka v digitální stopě uživatelů. Vyjmenovat by se jich daly stovky; ne-li tisíce.
  • Sociální sítě: Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter, YouTube, QZone, Google+, Nety, MySpace, Ask, WeChat, Weibo, Reddit, Pinterest, Flickr, TikTok; české: Lidé, Bezones, Libimseti…
  • Komunikace: WhatsApp, Telegram, Viber, Messenger…
  • Společnosti: Google, Apple, Microsoft, Avast, Eset, Seznam…
  • Pracovní: LinkedIn…
  • E-shopy: Amazon, eBay, AliExpress, GearBest, GeekBuying, Banggod, Mall, Alza, CZC, Košík, Rohlík, Kasa…
  • Ostatní: Pornhub, Tumblr, ČSFD, Badoo, Glami, Heureka…

Kde všude můžou být údaje o vaší osobě?

Asi 300 největších zahraničních služeb najdete na portálu justdelete.me, který mj. popisuje, jak snadné nebo obtížné je účet z nějaké stránky smazat. České tam nejsou (dokonce ani velký Seznam.cz), ale řadu z nich využíváme i v ČR, viz. Facebook, Google, Apple apod. Jaké odebíráte předplatné, newslettery aj. zjistíte zase na unroll.me, kam stačí zadat svůj email. Služba sice odmítá lidi z EU, ale pokud zadáte, že v ní nežijete, normálně vám zobrazí zobrazí i z českých serverů. Dobrý je také nástroj accountkiller.com. Přes službu pwned potom zjistíte, jestli byla ohrožena data skrze váš email. Nástroje nejsou všemocné, ale pomůžou vám vymazat z internetu alespoň část údajů. Pokud jste živnostník, majitel firmy, nemovitosti apod., budete vyhledatelní také v registrech státní správy, kterých vede stát opravdu hodně. Další kapitolou je potom internetový archiv, který najdete na stránce archive.org; funguje jako knihovna, jen v ní místo knížek uchovává digitální informace:
  • 330 miliard webových stránek
  • 20 miliard knížek a textů
  • 4.5 miliardy audio nahrávek (včetně 180 000 nahrávek živých koncertů)
  • 4 miliardy videí (včetně 1,6 milionu televizních zpráv)
  • 3 miliardy obrázků
  • 200 tisíc softwarových programů
Existují také stránky, obrovské databáze, na něž jsou napojeny sociální sítě, emaily, adresy, telefonní čísla apod. V těch jsou desítky milionů uživatelů, které můžete pomocí některého z údajů dohledat. Spousta jich funguje pouze v USA: spokeo.com, whitepages.com, peoplefinder.com atd. V Evropě máme potom eurobridge.org, pipl.com (vyhledávání je ovšem placené a docela drahé) i řadu „soukromých oček“. Nic vyloženě pro český trh se mi najít nepodařilo.

Nejvíce toho ví Google; a víte, co ví?

Služby Googlu jsou nejrozšířenější na světě, ať už se jedná o vyhledávač, email, aplikace nebo mapy. Díky tomu drží strýček Google v rukách mocný nástroj – INFORMACE, které umí dobře využít. No budete se divit, co všechno o vás ví. V podstatě všechny Google služby mají nějaký archiv, ukládají historii, a vy si ji můžete prohlédnout, stáhnout i smazat:

Požádejte Google, aby údaj vymazal z internetu

Už několik let může každý uživatel požádat o smazání odkazů, které souvisí s jeho jménem a nějak jej poškozují. Je k tomu potřeba vyplnit formulář Googlu a prokázat se nějakým dokumentem. Ze zkušeností uživatelů jsem pochopil, že Google žádosti rád zamítá. Narazíte-li na obsah, který porušuje zákon nebo vaše soukromí, můžete požádat o jeho odstranění.

Přehled vaší aktivity u dalších služeb

Zjistěte, co všechno o vás (ne)ví jednotlivé služby: Už před několika lety se psalo, že soukromí na internetu v podstatě neexistuje, a že všechna data nepůjde nikdy smazat. No, nejspíš je to pravda. Bohužel se mi zatím nepodařilo objevit nástroj, který by uměl zobrazit veškeré zmínky na internetu o konkrétní osobě. Pokud o nějakém legálním způsobu víte, můžete se podělit v komentářích. To samé platí v případě, že znáte další způsoby nebo nástroje, které pomohou se smazáním digitální stopy.

Existuje vůbec soukromí na internetu?

Zdroj: cnet, dreamgrow

O autorovi

Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. Více o autorovi

Lukáš Altman
Sdílejte: