TOPlist

Je Facebook velké zlo? Plánoval špehování uživatelů i konkurence v gigantických rozměrech

Sdílejte:
David Trlica
David Trlica
27.2.2019 12:43 (14.12.2022 02:46)
Ikona komentáře 8
facebook spehovani interni dokumenty
Na internet unikly znepokojivé interní dokumenty a emaily společnosti Facebook. Popisuje se v nich, jak společnost Facebook plánuje používat Android aplikaci ke sledování polohy lidí, aby následně umožnila inzerentům posílat nejen klasickou reklamu, ale zároveň i reklamu zaměřenou na politické strany anebo pozvánky na seznamky, pokud Facebook vyhodnotil, že uživatel není ve vztahu. Dokumenty ukazují, že se doslova plánovalo špehování v gigantických rozměrech.

Facebook sbírá každou informaci o uživatelích a hledá nové způsoby, jak data využít

O nekalých praktikách informoval server Computer Weekly. Měli přístup k tajným dokumentům společnosti Facebook, ze kterých zjistili několik hodně závažných informací. Odhalují například Growth Team, což je speciální skupina lidí, kteří mají na starost vyvinutí nových technologií k lepšímu sledování polohy uživatelů a špehování uživatelů. facebook chatovaci sit messenger instagram whatsapp Podle interních emailů Facebook vyvinul technologii, která dokáže určit polohu uživatele, aniž by měl zapnutou GPS. Aplikace měla získávat data o poloze pomocí identifikačních kódů mobilních věží, ke kterým je telefon zrovna připojen. Data se sbírají i když se vypne určování polohy, GPS na to rovněž nemá žádný vliv. Stejně tak na to nemá vliv SIM karta, i bez ní dokáže telefon vyhledávat blízké vysílače. V roce 2017 stejným způsobem získával informace o poloze i Google. Jakmile se to provalilo, Google během týdne vydal aktualizaci, která sbírání těchto dat z telefonu odstranila.

Facebook plánoval získávat data i o konkurenčních aplikacích

Interní emaily Facebooku odhalily, že společnost takto plánovala využívat Android telefony již od roku 2012. Facebook zároveň měl upravit podmínky používání tak, aby inzerenti mohli přesně zacílit reklamu na správné osoby, a to včetně politické reklamy. Tyto zprávy vyvolávají další otázky týkající se používání Facebooku pro politické účely. Obzvlášť po odhalení toho, kdy se Rusko snažilo využít sociální sítě k ovlivnění hlasování o Brexitu. Odhalilo se například, že Facebook mohl reklamy zaměřit na příznivce neonacistických kapel a nabídnout společnostem cílení na tuto skupinu osob. A proč tohle Facebook dělá? V jednom emailu stojí, že od přesnějšího zacílení reklam si slibuje větší příjmy. Takže jde opět o peníze. Špehování se ale netýkalo jen uživatelů. Facebook zkoumá i to, jak získávat data o konkurenčních aplikacích v telefonu. A to hlavně když aplikace využívají funkce Facebooku. facebook bezpečnostni chyba V jiném emailu rozebíralo vedení společnosti službu Facebook Payments, kde zjistili, že převážná většina aplikací, které Facebook Paymeints využívaly, byly podvody. Anebo situaci z října 2013, kdy se rozebírala chyba v přihlášení, která mohla mít fatální následky pro celý Facebook. Mluvčí společnosti Facebook řekl, že uniklé dokumenty jsou vytržené z kontextu a ukazují pouze jednu část příběhu a vzhledem k tomu, že dokumenty byly zapečetěny kalifornským soudem, tak je nemůžou podrobněji komentovat. Dokumenty totiž pochází ze soudního sporu s vývojáři Six4Three a aplikace Pikinis.

Používáte Facebook? Pokud ano, co by se muselo stát, abyste sociální síť přestali využívat?

Zdroj: businessinsider.com

O autorovi

David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… Více o autorovi

David Trlica
Sdílejte: