TOPlist

Fotky v HDR: kdy a proč je dobré je pořizovat?

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
27.5.2016 14:00 (6.12.2018 08:08)
Ikona komentáře 19
hdr ico ico
Jak jste se mohli dočíst ve článku Kolik fotek pořizujete mobilem? (Víkendová hlasovačka), mobilní telefony disponují fotoaparátem od roku 2000. Během těch šestnácti let jsme si na foťák v mobilu zvykli a považujeme ho za přirozenou a samozřejmou součást. Ve srovnání s klasickými fotoaparáty s filmem dnes fotíme mnohonásobně častěji – často i věci, které by v minulosti zaznamenával jen málokdo. Fotíme od snídaně, přes odpolední procházku až po večeři – dokumentujeme život svůj, své rodiny, přátel, pořizujeme „selfíčka“…. Amatérské fotografování se pro mnohé stalo koníčkem a telefon je často prvním fotoaparátem, se kterým se uživatel dostává do bližšího kontaktu. Jedním z požadavků fotografů jsou jasné a ostré fotografie. Ačkoli to zní relativně jednoduše, zase až tak banální požadavek to není. K dosažení co nejlepšího výsledku jsou často nutností „kouzla a čáry,“ mezi které patří také HDR – technika, kterou vám vysvětlíme v tomto článku.
Jedním z požadavků fotografů jsou jasné a ostré fotografie

Jedním z požadavků fotografů jsou jasné a ostré fotografie

Co znamená zkratka HDR

HDR (High Dynamic Range; „vysoký dynamický rozsah“) je technika, používaná pro pořizování realisticky působících fotek a videí i za komplikovaných a/nebo zhoršených světelných podmínek či při focení proti světlu. Cílem je pořízení co nejlépe vypadajících snímků. HDR dnes již najdete jako volitelnou možnost v mnoha telefonech s Androidem, dokonce i v čistém Androidu na posledních Nexusech 5X a 6P.
Focení proti světlu často způsobuje ztrátu detailů

Focení proti světlu často způsobuje ztrátu detailů

„Dynamický rozsah“ je rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším odstínem na fotografii respektive poměr světla a tmy na fotce. Při standardním fotografování mívají světlé oblasti často sklony k „přepalování,“ zatímco tmavé oblasti mnohdy působí ještě tmavěji, než je vidíme okem. HDR se zaměřuje právě na tento problém a poskytuje možnost udělat pěknou fotku ve zhoršených podmínkách, jako je focení v interiéru, za soumraku nebo v protisvětle. Zatímco lidské oko umí přizpůsobit „expozici“ podmínkám a ve spolupráci s mozkem poskytne vyvážený obraz, digitální fotoaparát se zaměřuje více na světlou, nebo naopak na tmavou oblast. Ať už používáte automatické nastavení nebo šikovně vyladěné manuální nastavení, vaším cílem bude snaha využít dostupného světla pro maximalizaci detailů v obraze. Problém nastává zejména při focení scén s těžkými stíny a zářivými světly – v takovém případě často dojde ke ztrátě detailů v jednom nebo druhém směru. Dá se říci, že režim s vysokým dynamickým kontrastem v podstatě vyvažuje vliv chybějícího či naopak přebývajícího světla, zvyšuje zřetelnost a vylepšuje detaily.
HDR vyvažuje světlé a tmavé části obrazu

HDR vyvažuje světlé a tmavé části obrazu

Jak technika HDR funguje?

Na úvod bychom měli poznamenat, že existuje řada různých metod vytváření obrazů, které jsou označovány touto zkratkou. Mnohé z těchto metod jsou velmi odlišné, nicméně z hlediska základního principu to funguje tak, že fotoaparát v rychlém sledu pořídí několik snímků (obvykle tři nebo pět) s různě nastavenou expozicí, ze kterých pak poskládá výsledný obrázek. Snaží se přitom vytvořit fotografii, která nabídne podobnou úroveň detailů, jako lidské oko. HDR je tedy technika, která kombinuje obrazové informace z více expozic do jednoho obrazu s detaily překračujícími omezení jednotlivých expozic. S ohledem na nutnost pořízení více snímků a jejich následné zpracování je samozřejmě nutné počítat s delší dobou pro pořízení fotografie.
Dole tři obrázky s různými expozicemi, nahoře výsledek

Dole tři obrázky s různými expozicemi, nahoře výsledek

Některé telefony dokonce nabízejí i HDR videa – v takovém případě pak paralelně pořizují více videí, která následně skládají do jednoho filmu s vyváženým kontrastem. Výsledek posuďte sami: https://www.youtube.com/watch?v=cAJfDBomx2Y Dříve celý proces probíhal manuálně v editoru fotek, kam se nahrály tři nebo více stejných snímků, pořízené s různými nastaveními expozice, a aplikace poskládala výsledný obraz s optimalizovaným kontrastem. Dnes již tuto operaci zvládají telefony automaticky – samy pořídí sérii fotek, vyberou světlá a tmavá místa a poskládají výsledný obrázek.
Dříve celý proces probíhal manuálně v editoru fotek

Dříve celý proces probíhal manuálně v editoru fotek

Kdy a proč HDR použít?

Nelze stanovit žádné pevné pravidlo, kdy byste pro vaše fotky měli a neměli používat HDR. Přestože různé telefony zpracovávají obrázky odlišně, existuje navzdory rozdílům několik situací, ve kterých HDR může stát za vyzkoušení jako způsob, jak vylepšit své snímky. Pokud například chcete vyfotit či natočit osobu, stojící před oknem, je to přesně ten správný moment, kdy se vyplatí vyzkoušet nastavení fotoaparátu do režimu HDR. Musíme ale upozornit, že režim HDR se uplatní především při pořizování statických snímků. Pokud totiž mezi pořízením jednotlivých fotek dojde k pohybu fotoaparátu nebo scény, může to při softwarovém zpracování znamenat problémy. V jakých situacích vám tedy HDR může přinést lepší fotky?
  • Krajiny: záběry krajiny obvykle mají velký kontrast mezi nebem a zemí, což je pro fotoaparát obtížné. S HDR můžete zachytit detaily na obloze, aniž by zanikly podrobnosti na zemi a naopak.
    Vyvážená obloha i země

    Vyvážená obloha i země

  • Portréty ve slunečním světle: asi každému, kdo někdy fotil, je jasné, že osvětlení je jedním z nejdůležitějších aspektů dobré fotografie. Příliš mnoho světla do tváře můžete zaznamenat při focení přímém slunci – výsledkem pak bývají příliš tmavé stíny a přesvětlená místa, což v konečném důsledku prostě nevypadá dobře. HDR se postará o to, aby objekt vašeho fotografického zájmu vypadal lépe.
  • Slabé osvětlení a protisvětlo: pokud fotografie působí příliš tmavým dojmem, často je viníkem scéna s výrazným protisvětlem. HDR dokáže oživit popředí, aniž se dotklo dobře osvětlené části fotografie.
    HDR pomůže při focení v protisvětle

    HDR pomůže při focení v protisvětle

Obecně tedy můžeme říci, že HDR je ideální pro situace kdy má fotografovaná scéna širokou škálu jasu. Dobře se uplatní při focení krajinek a v situacích, kde je subjekt osvícený zezadu a působí mnohem tmavším dojmem než jeho okolí. Umožní vám oživit objekt v popředí při zachování správného jasu pozadí.

Kdy naopak HDR raději nepoužívat?

V některých situacích se může stát, že fotografie pořízená v HDR bude vypadat hůře než běžná fotka. Pojďme se podívat na situace, ve kterých je lepší tuto funkci raději vypnout:
  • Fotografie s pohybem: jestliže se fotografovaný objekt pohybuje (nebo by se mohl pohnout), pak s použitím HDR zvýšíte šanci, že bude rozmazaný. Plyne to ze samotného principu fotografování v HDR – pokud na každém ze tří/pěti/více snímků bude objekt jinde či jinak, pak si algoritmus, který se stará o poskládání obrázků ve finální fotku, nebude umět s takovou situací poradit. Výsledkem budou „duchové“ a rozmazání.
  • Scény s vysokým kontrastem: některé situace prostě vypadají na fotkách dobře právě díky ostrému kontrastu mezi tmavými a světlými plochami. Pokud například chcete fotit stín nebo siluetu, bude lepší HDR vypnout, neboť by mělo tendenci snížit intenzitu a tím potlačit to nejzajímavější.
  • Živé barvy: je-li scéna příliš tmavá nebo příliš světlá, HDR může „vrátit“ některé barvy zpět. Nicméně pokud jsou na scéně velmi živé odstíny, HDR je může změnit k horšímu.
HDR také není dobré používat pro vysloveně tmavé scény – vzhledem k tomu, že ve všech zdrojových snímcích budou převládat tmavé plochy, výsledná fotografie bude ještě tmavší, ač bychom mohli čekat, že ji tato funkce „prozáří.“ Některé algoritmy pak fotku ještě „vyhlazují,“ čímž v takových situacích způsobí její rozmazání. V takových podmínkách bude lepší použít nějaký noční režim či mód pro nízké osvětlení.
Noční fotka

Noční fotka

Řada telefonů ale ukládá při focení v dva snímky: jeden s aplikovaným algoritmem a druhý bez efektů, vyfocený na střední hodnoty nastavení. V takovém případě si pak můžete vybrat, zda je v dané situaci lepší použít jeden, nebo druhý. Pamatujte si tedy, že fotografování v HDR není všelékem, ale v některých situacích může účinně vynahradit nedostatky fotoaparátu v mobilním telefonu, který s maličkým senzorem není schopen zachytit široký dynamický rozsah do jediného snímku.
Takový snímek se standardním nastavením pořídíte jen těžko

Takový snímek se standardním nastavením pořídíte jen těžko

Pokud bychom měli dospět k nějakému konečnému závěru ohledně otázky, kdy používat HDR, budeme muset konstatovat, že je to podobné jako s dalšími režimy snímání: je nutná praxe. Otázka „mám použít HDR“ závisí totiž na několika faktorech, ke kterým patří fotografovaná scéna, fotoaparát (respektive mobilní telefon) a způsob softwarového zpracování. Věříme ale, že se znalostmi o tom, jak tento režim funguje, si budete umět vybrat správný mód snímání s větší jistotou. Zdroje: sonymobile.com, lifehacker.com, howtogeek.com, androidcentral.com.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: