TOPlist

Samsung Gear S - když běžné chytré hodinky nestačí (recenze)

Sdílejte:
Jan Dolejš
Jan Dolejš
29.5.2015 20:00 (8.12.2022 18:29)
Ikona komentáře 24
Samsung Gear S náhledový obrázek
Společnost Samsung není na trhu chytrých hodinek žádným nováčkem a setkali jsme se již s několika modely. Dnes si představíme zařízení Samsung Gear S, které zaujme hned v několika aspektech – netradiční je například zahnutý displej a slot pro nanoSIM kartu. Jak dopadly v našem testu?

Obsah recenze

Vzhled a dílenské zpracování

Na rozdíl od chytrých mobilních telefonů u hodinek záleží na designu, neboť jsou stále na očích a ošklivý přístroj by asi nikdo nechtěl nosit. Samsung Gear S sice nenabízí kulatý displej ani celou konstrukci z kovu, přesto zaujmou hned na první pohled. Důvodem jsou tedy i velké rozměry, ale hlavně pak značně prohnutý OLED displej, což vypadá opravdu velmi originálně a zajímavě. Na ruce už je to o něco horší, hodinky jsou totiž obrovské, což už tak dobře nevypadá. Obrovský 2″ displej je kryt tvrzeným sklem Gorilla Glass 3, hodinky Samsung Gear S jsou pak ovládány jedním hardwarovým tlačítkem, které připomíná to z mobilních telefonů. Displej je vsazen do černého rámečku, který lemuje kovový stříbrný okraj. Jelikož se nám do redakce dostala bílá varianta, zbytek plastové konstrukce a pásek jsou v bílé barvě. Samsung Gear S - přední strana (1)   Pásek je v gumový a nelze jej nahradit běžným 9mm páskem, přesto jej lze ze zařízení snadno odejmout a dá se tedy počítat s jeho výměnou v případě poškození. Zapínací mechanizmus je obdobný jako u předchozích modelů, snadno se nastavuje velikost a následně drží. Zapínání je při prvních pokusech trochu složité, ale stačí se naučit ten správný „grif“. Na ruce drží hodinky dobře a jsou celkem pohodlné, bohužel vlivem velkých rozměrů občas někde zavází. Samsung Gear S - zapínací mechanizmus (3) Zadní strana hodinek Samsung Gear S nabídne také slot pro nanoSIM kartu, senzory pro měření srdečního tepu a reproduktor. Vyndání krytky pro SIM kartu je velmi složité a většinou se neobejdete například bez šroubováku. Důvodem je vodotěsná konstrukce s certifikací IP67. Zpracování rozhodně chválíme.

Hardware a displej

V útrobách hodinek Samsung Gear S jsou umístěný podobné komponenty jako v jiných chytrých hodinkách, o hlavní pohon se tedy stará dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400, který je doplněn 512MB RAM pamětí a 4GB vnitřním úložištěm. Takový hardware jsme ještě před pár lety mohli vidět v mobilních telefonech. Standardní je také 4GB vnitřní paměť. O napájení se stará 300mAh baterie, což je papírově poměrně málo, hlavně vzhledem k velkému displeji a 3G konektivitě. Hodinky Samsung Gear S jsou dále vybaveny senzory pro srdeční tep, gyroskop, kompas, akcelerometr, měření intenzity světla a UV záření.

Specifikace

  • displej: 2″, rozlišení 360 x 480 pixelů, zakřivený OLED
  • procesor: Qualcomm Snapdragon 400, dvoujádrový, frekvence 1 GHz
  • paměť: 512 MB RAM, 4 GB vnitřní úložiště
  • baterie: 300 mAh
  • OS: OS Tizen
  • senzory: akcelerometr, krokoměr, kompas, barometr, srdeční tep, UV záření
  • konektivita: Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11b/g/n, 3G
  • rozměry: 39,9 x 58,1 x 12,5 mm
  • hmotnost: 67 gramů
[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej – zakřivený OLED panel

Displej u hodinek Samsung Gear S je obrovský a zaujímá velkou část na vaší ruce. Jeho zvláštností je také zakřivený tvar, který vypadá velmi dobře a kopíruje tvar ruky, což pomohlo trochu snížit rozměry. Jinou výhodu v tom ovšem nevidíme. Barevné podání je díky OLED technologii výborné, čitelnost na přímém slunci je pak na poměry chytrých hodinek celkem dobrá, stále by to ale mohlo spoustu uživatelů odradit. Displej se navíc znatelně leskne, což mnohdy čtení hodin a jiného obsahu na hodinkách ztěžuje. Zobrazení času trvá jen několik sekund, poté se displej automaticky vypne a nesvítí, díky čemuž hodinky šetří baterii. Spuštění probíhá automaticky po pohybu hodinek směrem k očím nebo pomocí tlačítka pod displejem. Toto gesto fungovalo celkem spolehlivě, i když se nám občas hodinky nerozsvítily, nebo se naopak samy rozzářily při náhodných pohybech ruky. Samsung Gear S - displej

Konektivita

Samsung Gear S pracují mimo jiné jako běžné chytré hodinky, spárují se tedy s mobilním telefonem skrze technologii Bluetooth. Pro uživatele představuje ovšem velký problém fakt, že propojit lze hodinky pouze s telefony Samsung. K propojení slouží aplikace Samsung Gear Fit, která se nachází v obchodě Samsung Apps. Náš model hodinek jsme testovali s telefonem Samsung Galaxy S6 Edge a S5, vše fungovalo bez jediného problému. Počáteční spárování je opravdu jednoduché, bez tohoto kroku jsou ovšem hodinky nepoužitelné. Samsung Gear S disponují také slotem pro nanoSIM kartu, který umožňuje využívat datové sítě pro volání či psaní SMS. Díky tomu se bez telefonu obejdete a můžete skrze hodinky rovnou volat. Tato skutečnost se nám ale zdá trochu zbytečná vzhledem k faktu, že telefon budete stejně pro zprovoznění hodinek potřebovat, navíc jím disponují nejspíše úplně všichni, kteří se pro chytré hodinky rozhodnou. Se stabilitou spojení jsme neměli žádné problémy, spojení bylo stabilní dokonce i přes jedno patro v rodinném domku, což bylo milé překvapení. Po přiblížení telefonu k hodinkám došlo k automatickému spojení.

Baterie a výdrž

Baterie nabízí kapacitu pouze 300 mAh, takže jsme s tak velkým displejem ani nečekali několikadenní výdrž na jedno nabití. Přesto jsme byli možná spíše překvapeni, protože s hodinkami jsme při běžném používání vydrželi necelé 2 dny, což je rozhodně lepší výsledek, než jsme čekali. Přesto ovšem stále ne moc potěšující. Situace se ještě o něco zhoršila, pokud jsme do hodinek vložili kartu SIM. Výdrž se poté pohybovala mezi 1 a 1,5 dnem. Nabíjení probíhá skrze speciální kolébku, do které lze zapojit Micro USB konektor. Vlivem toho bohužel není možné nabíjet kdekoliv, pokud s sebou stále nenosíte dokovací stanici.

Uživatelské prostředí

Stabilita a rychlost prostředí

Hardware chytrých hodinek je dnes většinou tak výkonný, že nemá s během jednoduchého systému pro hodinky žádné problémy. OS Tizen na hodinkách Samsung Gear S běhá velmi rychle a na nějaké delší čekání jsme v podstatě nenarazili. Nemůžeme ale zároveň říci, že by byly odezvy bleskové, vždy je zde přibližně půlsekundová prodleva, na kterou jsme ale u softwaru od Samsungu tak nějak zvyklí. S pády aplikací či jinou nestabilitou jsme se nesetkali.

Menu a prostředí

Systém OS Tizen je logicky od systému Android Wear rozdílný, prostředí je přesto poměrně povedené. Přehledně dokáže zobrazit notifikace, nainstalované aplikace, sadu nástrojů a nechybí ani vysouvací lišta s údaji o baterii, ovládáním jasu a možností přepnout na režim Nerušit, který utlumí příchozí notifikace. Podobně jako u jiných nadstaveb si musí uživatel sám vyzkoušet, zda mu dané prostředí vyhovuje, a nelze to předem s jistotou říci.

Ovládání a gesta

Jelikož se na těle hodinek nachází pouze jediné tlačítko, většina akcí je prováděna pomocí dotykového displeje. Tahy do stran lze zobrazit nástroje a upozornění, součástí prostředí je rovněž notifikační lišta a seznam nainstalovaných aplikací. Jako gesto zpět lze použít tah prstu z horní části obrazovky dolů, na domácí obrazovku se lze vrátit zmíněným hardwarovým tlačítkem. Celá filozofie ovládání je uživateli vysvětlena hned při prvním spuštění a po chvíli zvyku nedělá uživatelům žádný problém.

Telefonování

Hodinky Samsung Gear S disponují mikrofonem a také reproduktorem, díky přítomnosti slotu pro SIM tak mohou posloužit jako plnohodnotný telefon. Provozovat hovory lze samozřejmě i bez použitého SIM slotu, stačí být spojen s mobilním telefonem. Mikrofon je velmi citlivý a telefonovat lze dokonce i s rukou dál od úst, zdárně jsme telefonovali například při řízení a nemuseli jsme vůbec ruce sundávat z volantu. S reproduktorem už to je o něco slabší, nehraje tolik nahlas a v hlučnějším prostředí bylo špatně slyšet. To nás ovšem trápit příliš nemusí, protože ani není možné chodit po ulici a nahlas telefonovat. K tomuto účelu může posloužit handsfree, které se spáruje s hodinkami.

Aplikace, ciferníky a Fitness

Již v základu jsou v hodinkách Samsung Gear S předinstalovány základní aplikace jako kalendář, navigace, hudební přehrávač, počasí, budík, galerie apod. V Samsung Gear Apps lze vpravit do hodinek další desítky aplikací, které jsou zde ke stažení. Podobné je to i s ciferníky, kterých je v hodinkách předinstalováno hned 13, další lze vyhledat v oficiálním obchodě Gear Apps.

Notifikace

Hlavním účelem hodinek je upozornit nás na situace v mobilním telefonu. Může se jednat o telefonní hovor, SMS, e-mail či třeba zprávu z Hangouts. Upozornění v případě hodinek Samsung Gear S pracovalo výborně, obsah je přehledně zobrazen a přímo v aplikaci v telefonu si můžeme sami zvolit, která aplikace může posílat upozornění přímo do hodinek. V případě SMS zpráv lze dokonce skrze plnohodnotnou QWERTY klávesnici odpovídat a psát nové zprávy.

Navigace

Samsung Gear S jako jedny z mála hodinek na trhu disponují plnohodnotným GPS modulem, dokážou tedy zaměřit vaši polohu bez mobilního telefonu. V praxi lze tuto funkci využít především k navigaci Here, která lze používat i s offline mapovými podklady. V případě používání GPS v hodinkách je zaměření polohy zdlouhavé a občas docházelo ke špatnému zaměření polohy, daleko lepší je tedy provozovat navigaci v kombinaci s připojeným telefonem, neboť zaměření je pak mnohem přesnější.

Kdy, kde a za kolik?

Zakoupit testované chytré hodinky v českém obchodě není vůbec žádný problém, model Samsung Gear S se již spolehlivě uhnízdil na českém trhu. Cena ovšem příliš nepotěší, neboť je stanovena velmi vysoko. Samsung Gear S se na českém trhu prodává s cenovkou okolo 9 tisíc korun, což je cena, za kterou lze dnes pořídit velmi dobře vybavený smartphone. Je tedy otázkou, zda se vyplatí tolik zaplatit za chytré hodinky, které si na mobilní telefon pouze hrají.

Resumé

Samsung Gear S přichází na trh jako chytré hodinky a smartphone zároveň. V případě, že do hodinek vpravíte SIM kartu, se z nich stává plnohodnotný přístroj s možností telefonování, psaní SMS či třeba navigací. Pro čerpání veškerých výhod je ale samozřejmě nutné spojení s mobilním telefonem, který pak hodinky zásobuje notifikacemi či třeba přesnějším zaměřením GPS. Zpracování hodinek chválíme, stejně tak povedený a prohnutý OLED displej, který vypadá minimálně velmi efektně. Konstrukce je navíc po vzoru jiných modelů výborně zpracována a nechybí ani certifikace IP67. Nezapomnělo se ani na Wi-Fi konektivitu či senzory pro měření srdečního tepu a úrovně UV záření. Dobře pracuje také systém Tizen, který je intuitivní a rychlý. Chválit nebudeme především cenu, která se pohybuje okolo 9 tisíc korun. To je částka, za kterou lze pořídit velmi dobře vybavený smartphone. Ani konstrukce není úplně bez chyb – hodinky jsou obrovské a často se může stát, že s nimi zavadíte. Pásek je sice pohodlný a dobře nastavitelný, přesto bychom uvítali možnost výměny za jiný standardní 9mm pásek. Ani dvoudenní výdrž baterie není rozhodně ukázková a potenciální uživatele by to mohlo snadno odradit. Nakonec tu máme problém pro všechny, kteří nevlastní novější telefony od Samsungu. Bez toho se totiž v případě hodinek Samsung Gear S neobejdete.

Klady

+ Kvalitní a voděodolná konstrukce. + Povedený prohnutý OLED displej. + Možností psaní SMS přímo z hodinek a telefonování. + Wi-Fi, GPS a vlastní slot pro SIM. + Měření srdečního tepu a UV záření.

Zápory

– Vysoká cena. – Nutnost vlastnit novější přístroj od Samsungu. – Krátká výdrž na jedno nabití. – Velké rozměry. – Pásek nelze vyměnit za jiný standardní. Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

O autorovi

Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… Více o autorovi

Jan Dolejš
Sdílejte: