TOPlist

Jak vybrat fitness náramek a neztratit se v jejich záplavě

Sdílejte:
Matěj Machytka
Matěj Machytka
25.9.2014 13:00 (7.10.2014 22:27)
Ikona komentáře 47
fitness naramky cover
S wearables se během posledního roku roztrhl pytel. Trh zaplavila velká spousta produktů a firem, které se vyloženě na tento segment specializují, po velké společnosti typu Sony, jež má svůj SmartBand (recenze zde) jako doplněk k mobilnímu telefonu. Vybrat proto není lehké. Při koupi byste si měli položit pár otázek, jaké to jsou?

fitness náramky cover

Fitness měřičů je celá spousta.

Co od náramku chci?

Je potřeba si ujasnit, co vlastně většina chytrých náramků aktuálně nabízí. Ať jsou slova výrobců jakákoliv, povětšinou se nejedná o nic víc než trochu sofistikovanější krokoměr obohacený o senzory jako je akcelerometr či gyroskop. Perfektně se tak hodí na zaznamenávání celodenní aktivity. Budete vědět, kolik kroků jste udělali od momentu, co vstanete z postele, do chvíle, kdy jdete spát. Avšak pokud vám jde spíše o měření sportovních výkonů, například běhání, ne všechny fitness náramky vám dobře poslouží. Takový Fitbit Flex zahrne váš běh do kolonky „very active minutes“ a tím končí. Oproti tomu Sony SmartBand má ve své aplikaci alespoň samostatnou kategorii běh, kde se na výsledky dá podívat podrobněji. Vždy si tedy rozhodněte, co chcete náramkem měřit.

Fitbit Flex ico fitness

K některým náramkům lze připojit i hrudní pás pro sledování srdečního tepu, příkladem může být Garmin VivoSmart.

garmin vivosmart

Dbejte na interface aplikací

Jak jsem již zmínil, chytré náramky se od sebe základními funkcemi a senzory příliš neliší. Liší se však aplikacemi, které je ovládají. Zde je potřeba vybrat takovou, jejíž uživatelské prostředí vám sedne. Zároveň některé produkty nabízí i webové rozhraní, jiné pouze mobilní aplikaci. Dobrým příkladem může být Fitbit, který má jak webové prostředí, tak možnost propojení s dalšími službami. Ať jde o sportovní aplikaci Endomondo nebo kalorické tabulky.

Fitbit Flex aplikace nástěnka

Jiný výrobce, jiná aplikace.

Pro příznivce zdravého životního stylu máme na Android RoadShow připravený stánek SmartFit.

registrace roadshow

Pohodlí, vzhled a odolnost

Pokud má náramek plnit svůj účel, měl by na našem zápěstí pobývat téměř nepřetržitě. Proto se nám musí designově líbit a především musí sedět tak, abychom o něm skoro nevěděli. Co výrobce, to jiný materiál a jiný tvar. Určitě se naživo vyplatí jej vyzkoušet. Když má activity tracker zvládnout celý den, potřebujeme rovněž, aby byl odolný. Nevadil mu sem tam nějaký náraz a především se neutopil při mytí rukou či sprchování. Výrobci si jsou toho vědomi, čili většina chytrých náramků s vodou problém nemá. S nárazy a mechanickým poškozením je to podobné. Gumové části chrání čip uvnitř, na kterém se toho nemá příliš co rozbít. Pokud však chcete náramek s displejem, jako je třeba Gear Fit, budete si muset dát větší pozor.

Sony SmartBand recenze - detail

Nabíjení a cenovka

Nikdo s sebou rád netahá věci navíc. Většina wearables však potřebuje pro své napájení kromě nabíječky i nějakou redukci či kolíbku, která se k náramku nacvakne a skrze kterou „proteče proud“. S několika denní výdrží se při delším pobytu mimo domov nabíjení na cestách nevyhnete. Je proto příjemné, že třeba Sony SmartBand se umí nabít bez jakéhokoliv dalšího příslušenství.

FitBit-Flex-3-of-4 fitness

I když je výrobní hodnota fitness náramků velmi nízká, výrobci si je cenní na tisícové částky. Wearables jsou totiž v módě a navíc výrobní hodnota není rozhodně vším, co se do konečné ceny připočítává. Zajímavou výjimkou může být Xiaomi MiBand, který nám velmi brzy dorazí do redakce na testování a stojí „pár šupů“.

Přijďte si chytré náramky osobně prohlédnout na podzimní ARS.

Xiaomi MiBand fitness

Bude mě to bavit?

Na první pohled nejjednodušší otázka, která má ale svá úskalí. Chytré náramky aneb activity trackery (nebo jak tomu chceme říkat) se profilují jako instantní zdroj zdravého životního stylu. Tak to ale není. Budování fyzičky a lepší životosprávy je běh na dlouhou trať. Dnešní uspěchaná doba chce však všechno co nejdřív a zklamání z toho, že se výsledky během 14 dnů nedostavily, vede k odložení náramku do šuplíku.

run-good-for-you

 Chytré hodinky a náramky si můžete osahat i naživo. Android RoadShow zavítá do Brna a Prahy.

registrace roadshow

O autorovi

Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… Více o autorovi

Matěj Machytka
Sdílejte: