9 tipů a triků pro používání aplikace Spotify, znáte je všechny?
- Články
- Barbora Koďousková
- 28.7.2020
- 2
Spotify dnes patří mezi nejpopulárnější platformy určené ke streamování hudby. Svůj úspěch si vydobyla řadou vychytávek, které činí poslech singlů pohodlnější a sdílení playlistů efektivnější. Dnes se společně podíváme na tipy a triky, které nám mohou používání aplikace Spotify usnadnit či zpříjemnit.
#1 Úspora dat
Jedním z největších lákadel hudebních streamovacích služeb je bezpochyby široká databáze písniček a alb. Vybrané skladby je přitom možné stáhnout a poslouchat i v offline režimu. Pravděpodobně se však nevyhneme situaci, kdy si chceme poslechnout skladbu, kterou prozatím staženou nemáme. V takovém případě se může hodit funkce pro úsporu mobilních dat. Najdeme ji v nastavení, kde stačí zaškrtnout pole „Data Saver“.
#2 Prolínání skladeb
Mimo knihovny s miliony skladeb Spotify nabízí nejrůznější možnosti pro přizpůsobení přehrávání. Můžeme využít například takzvané normalizace hlasitosti, která automaticky upraví hladinu zvuku tak, abychom při přechodu mezi žánry neohluchli.
To stejné platí také pro prolínání skladeb. S využitím možnosti přehrávání „Bez pauz“ eliminujeme veškeré předěly mezi písničkami. Jejich konce a začátky můžeme také nechat splývat, díky čemuž plynule přejdeme ze skladby na skladbu. Tyto a další příležitosti k personalizaci přehrávání najdeme v nastavení a sekci přehrávání.
#3 Spotify tipy – současný poslech na dvou zařízeních
Pravděpodobně každý uživatel Spotify dokáže ocenit možnost poslechu v offline režimu, který zajistí, že můžeme skladby poslouchat i bez připojení k internetu. Tato funkce ovšem přináší i další výhodu, a to možnost současného poslechu hudby na dvou zařízeních. Pokud tak máme mobilní aplikaci přepnutou do tohoto módu, můžeme zároveň poslouchat hudbu na mobilu a třeba na tabletu nebo prostřednictvím webové aplikace na notebooku.
#4 Skupinová relace
Skupinové relace patří mezi nejžhavější novinky aplikace Spotify a umožňují ovládání přehrávání různými uživateli. Jeden z nich zahájí relaci, ke které se prostřednictvím naskenování kódu přihlásí další uživatelé s prémium účtem. Všichni přihlášení pak mohou do playlistu přidávat nové skladby či přepínat a pauzovat hudbu.
K odkazu na relaci se dostaneme kliknutím na ikonu další zařízení v levém dolním rohu přehrávače. Na stejném místě se můžeme k relaci také připojit a to prostřednictvím tlačítka „Načíst a připojit se“.
#5 Sledování umělce
Výběr umělců pro sledování je jedním z prvních kroků, ke kterým nás aplikace po nainstalování vyzve. Seznam sledovaných interpretů přitom slouží jako odrazový můstek pro „Release radar“, jenž nás upozorňuje na nové skladby, nebo pro algoritmy, které se snaží pochopit náš hudební vkus. Prostřednictvím sledování umělců tak získáváme lepší návrhy na playlisty i doporučené skladby.
Pokud chceme nějakého umělce či kapelu začít sledovat, stačí vyhledat jeho profil a následně kliknout na tlačítko „Sledovat“, které se nachází v pravém horním rohu.
#6 Spotify rádio
Seznam oblíbených skladeb si můžeme rozšířit také prostřednictvím rádia umělce, kde nám Spotify nabídne písně ze stejného žánru nebo od podobných interpretů. Pro zapnutí rádia opět navštívíme profil umělce. Zde klikneme na ikonu tří teček a zvolíme položku „Přejít na rádio umělce“. Toto rádio můžeme rovněž sledovat a nechat se tak informovat o novinkách či průběžně objevovat novou hudbu.
#7 Úprava pořadí písniček
Mezi tipy pro efektivnější práci se Spotify playlisty nesmí rozhodně chybět manuální úprava pořadí přehrávaných písniček. Ta je zde na rozdíl od mnoha aplikací naprosto jednoduchá. Na obrazovce s detailem skladby, která právě hraje, stačí zobrazit frontu schovanou pod ikonou tří teček a následně dle potřeby tažením přesouvat jednotlivé položky.
#8 Společné playlisty
Užitečnou vlastností mohou být také společné playlisty, tedy seznamy skladeb, na jejichž vytváření se podílí více uživatelů. Společný playlist vytváříme stejným způsobem, jako ostatní playlisty – Tvoje knihovna > Vytvořit playlist > Napíšeme název. Následně klikneme na ikonu tří teček a zvolíme „Označit playlist jako společný“.
Posledními kroky lze upravit na společné také stávající seznamy. Skladby do playlistu pak mohou přidávat všichni uživatelé, kterým jej nasdílíme.
#9 Soukromý playlist
Všechny playlisty, které si na Spotify vytvoříme jsou v defaultu označené jako veřejné. Kdokoli je tak může vyhledat, poslouchat a začít sledovat. Toto nastavení je ovšem možné vypnout a zpřístupnit seznamy skladeb jen pro sebe. K vytvoření soukromého playlistu se dostaneme přes detail seznamu a kliknutí na ikonu tří teček v pravém horním rohu. Zde už stačí potvrdit volbu „označit jako soukromý“.
Mezi tipy pro používání aplikace Spotify můžeme zařadit také rychlé přepínání skladeb přejetím (zprava doleva) po spodní liště s informacemi o aktuálním přehrávání. Užitečné mohou být i pokročilé filtry o nichž jsme psali v předešlých článcích.
Znáte nějaké další tipy či triky pro používání Spotify?
Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi
Komentáře (2)
Přidat komentář