6. ročník Mobile Internet Forum aneb jak to probíhalo očima Androida
- Soutěže a akce
- Honza Dvořák
- 22.10.2013
- 1
Tento čtvrtek 10.října proběhl v pražském konferenčním centru City již 6. ročník konference Mobile Internet Forum.
Tuto událost si nemohli nechat ujít tvůrci mobilních aplikací, ani majitelé firem pohybující se na poli mobilních technologií a služeb s nimi spojených. Tam, kde jsou mobilní telefony a aplikace, tam je i Android a jeho svět.
Na akci jste se mohli podívat i VY, a to za předpokladu, že jste se registrovali předem a uhradili poplatek 4950,- bez DPH.
Nebyli jste tam? Pojďme se společně podívat na to, jak fórum probíhalo a co jednotlivý vystavovatelé či prezentátoři představili.
Program byl od 9 hodin až do pozdního odpoledne pořádně nabitý a střídala se jedna prezentace za druhou.
První se nám představil Jiří Peterka se svou prezentací “Jeden rok – a tolik změn!” popisující jakým způsobem se změnily podmínky na poli mobilního trhu za poslední rok. Jaký měla dopad první aukce mobilních kmitočtů a co způsobili virtuální operátoři? I tyto otázky byly předmětem aktivní debaty v sále.
S Internetem v mobilu v reálných číslech za všechny 3 velké operátory nás seznámil zástupce Aliance provozovatelů mobilních sítí Slavomír Doležal (T-Mobile ČR). Kolik z nás vlastně používá ve své smartphonu internet? Kde je ještě prostor pro nabídku? A proč je důležité mít internet v mobilu?
Jako mávnutím kouzelným proutkem se během minuty vyměnili prezentující a pokračovali jsme v mobilním internetu z trochu jiného pohledu. V tuto chvíli se před nás postavil Michal Buzek ze silného českého portálu Seznam.cz a hovořil o chování uživatelů mobilního internetu. Co nejčastěji v mobilu vyhledáváme? Jak se chová uživatel mobilního internetu? Na jaké služby se nejčastěji zaměřujeme?
Ještě před první pauzou na občerstvení jsme se dozvěděli od Otakara Schöna více o současném trhu mobilních telefonů, představili jsme si nejočekávanější novinky tohoto roku a zamysleli jsme se nad tím, kam se mobilní svět ještě může posunout. Zde zahrál svou roli i Svět Androida, který některé z novinek přivezl na veletrh s sebou. Nejen proto se u našeho stánku o této přestávce vystřídala řada příznivců mobilních telefonů na nejoblíbenějším operačním systému současnosti.
Jen co jsme se lehce občerstvili a načerpali síly na další porci informací, přišla úspěšná ředitelka společnosti Evernote paní Cristina Reisen, která stojí za úspěchem v oblasti mobilních aplikací. Za 5 let existence se podařilo oslovit 65 milionů světových uživatelů, kterým jejich mobilní aplikace zjednodušuje každodenní život. I přesto, že prezentace byla pouze v rodném jazyce (tj. anglicky), tak sklidila velký ohlas.
Jak vypadá mobilní strategie jednoho z největších českých mediálních domů? Jak úspěšné jsou dosavadní mobilní aktivity vydavatelství Ringier Axel Springer? Na tyto otázky nám odpověděl Matěj Hušek.
Umíme již v ČR pohodlně nakupovat z mobilu? Jaké jsou nejoblíbenější aplikace? Jsou to snad SMS jízdenky, parkovací kódy, smartbanking či QR platby? Odpovědi nám poskytl Viktor Gřešek, MOPET CZ.
Tvůrci aplikací a jejich uživatelé se dozvěděli prostřednictvím Michala Špačka ze Slevomat.cz, kde nejčastěji dělají chyby při jejich tvorbě a jaká z toho plynou rizika. Jsou vůbec mobilní aplikace bezpečné?
A hurá na další pauzu, tentokráte spojenou s obědem a návštěvu vystavovatelských stánků. Nebyli jsme tu přeci jen sami. Z těch nejzajímavějších vychytávek veletrhu jsme si mohli vyzkoušet například GOOGLE GLASS nebo aplikace ovládané pomocí vašich myšlenek.
A když už jsme u těch novinek a trendy věciček. Svět Androida na konferenci přivezl také řadu zajímavých kousků.
Na prezentačním stole jste tak mohli, mimo jiné, nalézt takové produkty, jako jsou LG G2, HTC One Mini, Samsung Galaxy Note 3 či zástupce čínských telefonů Lenovo S820. My jsme samozřejmě všechno pečlivě fotili na další z řady novinek v podobě chytrého telefonu a fotoaparátu uvnitř těla Samsungu S4 Zoom. A kromě mobilních telefonů a tabletů jsme s sebou přivezli herní konzoli na operačním systému Android, pro vás již dobře známý nVidia Shield s Tegra 4.
Po obědě nás čekala při nejmenším ještě větší porce prezentací, pojďme si tedy říci o těch nejzajímavějších.
Kam jsme se posunuli v oblasti rozvoje sítě LTE? Tak přesně o tom nás informoval Milan Hába z T-Mobile ČR, který aktuálně poskytuje vysokorychlostní internet s rychlostí až 100Mbit/s. Prezentaci následně doplnil svými postřehy Hynek Urban ze společnosti Nokia Solutions and Networks, který vyzdvihl největší výhody a další možnosti sítí LTE. Aby toho o LTE nebylo málo, tak i třetí prezentace v poobědovém čase měla tento nádech. Na pódiu se totiž vystřídali pánové z Českého Telekomunikačního Úřadu o probíhajících aukcích kmitočtů, které jsou pro rozvoj LTE v ČR tak důležité.
Poslední pauza a jdeme do finále.
“State of mobile – Czech Republic vs. rest of the world”, tak znělo téma v anglickém jazyce, které bilancovalo, jak si vedeme jako mobilní developeři oproti zbytku světa. Které aplikace nejčastěji v ČR vyvíjíme? Jak je to s reklamou v mobilních aplikacích? Prezentátor Abhishek Balaria za společnost Zentity.
Mobilní aplikaci Instagram a její možnosti si vzal pod hledáček Josef Šlerka z Ataxo Interactive a ihned po něm nám Martin Pelant ze společnosti eMan představil chytré brýle od Google. Hovořilo se především o dostupnosti na českém trhu a možnosti používání z pohledu koncových uživatelů.
Jako třešnička na dortu pak byla prezentace jednoho z nejznámějších guru v marketingových kampaních. Svých zhruba 25 minut využil Martin Jaroš. Martina můžete znát jako autora reklam Vodafone či T-Mobile. Touto dobou působí v daleké Arábii, konkrétně pak v katarském Qtelu.
Ti, co neztratili síly a elán se po náročném dni mohli přesunout do nedaleké “Café Na půl cesty”, kde pokračovala After Party pod taktovkou Crazy Tomato.
Jako vášnivý motorkář se každý rok proháním po evropských silnicích a objevuji nepoznané průsmyky v horských oblastech Alp a Dolomit, sem tam zamířím na otočku… více o autorovi
Komentáře (1)
Přidat komentář