5 věcí, které byste měli vědět o 5G připojení
- Články
- Johanna Kovaczicz
- 9.2.2017
- 29
Ačkoli na spoustě míst České republiky jsme stále vděční za 2G připojení, od roku 2020 se plánuje globální komercionalizace a využívání super rychlého internetového připojení 5G. Nedávný test 5G v reálném prostředí v Japonsku se pochlubil rychlostí 3,6 Gb/s – otevírají se tak doposud neobjevené možnosti využití chytrých technologií.
Přechod z 4G na 5G bude ještě dramatičtější a znatelnější než přerod z pomalého 2G na 3G před pár lety. Jaké možnosti bude 5G nabízet ?
1. 5G – bude to fakt rychlá jízda
Opravdu. Rychlost 5G připojení se představuje poněkud těžce a ačkoli se testy v Japonsku chlubily výsledkem 3,6 Gb/s, celková rychlost technologie se do roku 2020 plánuje zvednout až na průměrných 10 Gb/s, přičemž bude možné nárazově dosáhnout i nepředstavitelné rychlosti 800 Gb/s.
Po roce 2020 tedy můžete zapomenout na 4K filmy – připravte se rovnou 3D podívanou v 8K. Díky připojení 5G by se mohlo upustit od používání drahých optických kabelů, které poskytují nejvyšší přenosovou rychlost. Před samotným spuštěním 5G se aspoň jinde ve světě počítá se reztrukturalizací, totiž aby nové rychlé připojení fungovalo pokud možno na jednom pásmu a nikoliv jako současné 4G LTE.
2. Rozmach internetu věcí
Díky 5G bude mít internet věcí – anglicky Internet of Things, což je propojení vestavěných zařízení s internetem – mnohem větší možnosti a škála užitečných smart pomůcek do domácnosti se dočká ještě větší pozornosti.
Vše od praček, aut bez řidičů, chytrých vozovek nebo třeba senzorů připevněných ke stromům bude moci mezi sebou přenášet data. Po roce 2020 se předpokládá až 25 miliard aktivních zařízení připojených na síť a 5G připojení na tom bude mít nemalý podíl. 5G také otevírá cestu celým smart městům. Chytré technologie do měst sice pomalu pronikají, až se však spojí v celou jednu síť, teprve bude možné hovořit o smart městech. Doufejme, že se kromě jiného neocitneme brzy pod palcem Velkého bratra – jako v románu 1984.
3. Obrovské zvýšení kapacity pásma
Nápor nových zařízení by současná kapacita pásem nemusela ustát. Odhadem je možné připojení 5G, které by ideálně mělo být všude pouze na jednom pásmu (což je spíše otázka politická nežli technická), navýšit kapacitu oproti té dnešní až 1000 krát. Poskytovatelé se přiklánějí ke zvýšení někde mezi 100 až 1000násobkem současné hodnoty. Samotné připojení 5G bude také šetřit baterii – a to až 10x.
4. Spolehlivější než 4G
Dle studie z roku 2014 prováděné firmou Ericsson je 5G připojení mimořádně spolehlivé. Latence rychlého připojení by se měla počítat v řádu milisekund a bude 5krát rychlejší než u 4G. A právě faktor spolehlivosti je velmi důležitý například u chytrých aut bez řidiče nebo dalších smart pomocníků.
Samozřejmě, rychlost nezávisí pouze na studiích a jsme pořád ještě na kilometry daleko od celého zavádění super rychlého připojení a zejména její harmonizace, aby skutečně naplnila stanovená očekávání.
5. Bude Evropa nejrychlejší?
Se současnou flexibilitou a možnostmi přizůsobení se novým technologiím je asi jasné, že Česká republika se nebude chlubit 5G připojením jako jedna z prvních zemí.
První ostrý provoz bude vyzkoušen teprve v roce 2018 na Olympijských hrách v Pyeongchangu a bude velmi zajímavé sledovat, jak si 5G povede. Jednou z prvních zemí s 5G by tedy mohla být Korea následovaná Japonskem a USA. Nám nezbývá než doufat, že se jako vždy nebudeme houpat na samotném konci technologického řetězce a 5G se dočkáme dříve, než se vynalezne ještě efektivnější způsob datových přenosů.
Komentáře (29)
Přidat komentář