TOPlist

5 zázračných technologií baterií, které upadly v zapomnění

technologií baterií

Lepší baterie chceme všichni – současná výdrž je zkrátka nedostačující. Pojďme se podívat na 5 zajímavých technologií baterií, které se ale doposud na světlo světa nedostaly.

Baterie, kterou lze nabít za 1 minutu

První technologie baterie na to jde trochu jinak – nesnaží se navyšovat kapacitu a prodloužit tak výdrž na jedno nabití, ale naopak zrychlit nabíjení natolik, že jej můžeme provést pohodlně mnohokrát za den. Za tímto nápadem stojí profesor Hongjie Dai a tým vědců z univerzity Stanford. Tato baterie se skládá ze dvou elektrod – pozitivně nabité katody a negativně nabité anody z hliníku. Mezi nimi se nachází tekutý elektrolyt (jedná se tedy o kondenzátor). Díky tomu měla být baterie levná, flexibilní a odolná vůči explozi.

Tato baterie by měla vydržet až 7500 nabíjecích cyklů bez ztráty kapacity. Jak již bylo zmíněno, kapacita samotné baterie je o poznání menší než u současné technologie Li-ion – zhruba 3x. To by však při možnosti nabití baterie za minutu nejspíše vůbec nevadilo.

5 technologií baterií - hliník

Žádná baterie, ale energie přímo v čipech?

Zajímavých technologií baterií není nikdy dost – zde na to jdou tvůrci velmi originálně. K čemu používat jednu velkou baterii, když energii si může zadržovat každý čip na základní desce sám? Vědci sází na objev, že pokud křemík potáhnete vrstvou grafenu, získáte superkondenzátor schopný zadržet mnohonásobně více energie než běžný kondenzátor. A protože je křemík dnes v každém čipu, mohlo by se toho využít. Vidina je tedy taková, že se zcela obejdeme bez baterie, neboť všechna energie by byla držena v čipech nebo v mikrokondenzátorech přímo na základní desce. To by přineslo i velkou úsporu místa a hmotnosti. Nabíjení by mělo být také bleskové – jen pár minut. Zní to skvěle, že?

5 technologií baterií - grafen

Bio-organické nanokrystaly a turbonabíjení

Na rozdíl od předchozích technologií baterií zde tvůrci použili pro ukázku reálný telefon – Samsung Galaxy SIII. Ten byl ze 27% kapacity baterie do plna nabit za pouhých 29 sekund. Nabíječka i baterie využívá tzv. nanobody, které jsou tvořeny bioorganickými nanokrystaly. Kapacita by přitom měla být vyšší než u běžných Li-ion baterií a měla by poskytnout až 5x více nabíjecích cyklů. Společnost dodnes existuje a baterie označuje jako FlashBattery. Nabízí se ale otázka – když je baterie tak skvělá, proč ji už nemáme v mobilních telefonech?

Charging Smartphone in 30S: StoreDot Flash-Battery Demo

Charging Smartphone in 30S: StoreDot Flash-Battery Demo

Microsoft a řešení, které udrží telefon týden při životě

Se svou troškou do mlýna chce přispět i Microsoft. Ten na to jde ale od lesa – nevyvíjel žádnou novou převratnou technologii, ale použil u svého prototypu dvě menší Li-ion baterie. Obě baterie jsou optimalizovány na jiný odběr proudu – jedna je efektivnější a použita například při hraní her, ta druhá pak při méně náročných činnostech. Tato technologie možná vyvolává více otázek než odpovědí – jak může být tímto způsobem zajištěna až o 50 % delší výdrž? Co se stane, když se jedna z baterií vybije? Nepůjdou už hrát hry? To si budeme muset nejspíše domyslet, ale Microsoftu dáváme body za originalitu.

baterie nabíjení

Lithium-oxygen nabídne 5x více energie

Na závěr tu máme technologii baterie, která se ukázala světu teprve na začátku letošního roku. Může se tedy stát, že o ní ještě uslyšíme, ale výsledek tipujeme přesto trochu jiný – upadne v zapomnění jako ostatní technologie baterií. Baterie z kovu a vzduchu (lithium-air, lithium-oxygen nebo zkráceně li-air) dokáže pojmout při stejných rozměrech 5-15x více energie než stávající technologie. Li-air má dokonce podobnou hustotu energie na kilogram jako benzín. Tato technologie není úplně nová, v minulosti se však potýkala s přehříváním, což by byl u mobilních telefonů velký problém. Ten by měl být ale vyřešen, a tak nic nebrání reálnému nasazení. Nebo snad brání?

Android pro začátečníky - baterie 3

Končí projekty zázračných technologií baterií v trezorech ropných magnátů?

O novém typu baterie, který zajistí rekordní výdrž, slýcháváme pravidelně každým rokem. A to několikrát. Vše vypadá skvěle, vědci nás ujišťují, že jsou všechny problémy vyřešeny a že se brzy dočkáme sériového nasazení. A tím zprávy většinou končí. Proč? To můžeme nejspíše přenechat konspiračním teoriím. Může se stát, že všechny technologie zkrátka nejsou tak vyladěné a použitelné jako Li-ion (Li-pol), a proto se do reálných produktů nedostanou.

Nebo snad za to mohou fosilní paliva, která by byla příchodem nových baterií ohrožena? Opět otázka, na kterou jen tak odpověď nezjistíme, ale většina si ji pokládá. Tak či tak – o nových technologiích baterií budeme nejspíše slýchávat i nadále a můžeme jen doufat, že se po dlouhé době konečně něco změní. Musí.

Která ze zázračných technologií baterií zaujala vás?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)