5 mýtů o chytrých telefonech, kterým možná ještě věříte – 6. díl
- Články
- Karel Kilián
- 26.4.2016
- 51
Po měsíční přestávce přicházíme se šestým pokračováním cyklu 5 mýtů o chytrých telefonech, kterým možná ještě věříte, které věnujeme především bateriím a nabíjení. Akumulátor, jeho výdrž a správné používání je totiž častým tématem různých debat a polemik, čemuž se nelze divit – jde totiž o jednu ze zásadních komponent, jejíž životnost může uživatel ovlivnit v pozitivním i negativním směru. Není tedy žádným překvapením, že uživatelé hledají všemožné tipy a triky, aby baterie jejich křemíkového miláčka vydržela co nejdéle. Jak je ale zvykem, ukazuje se, že mnohé z těchto “osvědčených postupů” delší životnosti baterie nejen neprospějí, ale často i uškodí.
Nabíjení telefonu přes noc není bezpečné
Na toto tvrzení narazila uživatelka na sociální síti Facebook, kde bylo součástí reklamy na aplikaci DU Battery Saver & Fast Charge. Celý text byl sice přeložen strojovým překladačem a do dokonalé češtiny mu ještě zbýval značný kus, nicméně tato věta byla vcelku jednoznačná. Je jisté, že většina uživatelů připojuje telefon k nabíječce na noc, aby ho ráno po probuzení měli k dispozici plně nabitý. Jenže co když nabíjení skončí třeba ve dvě hodiny ráno a uživatel odpojí mobil od nabíječky až po dalších čtyřech, pěti nebo více hodinách? Hrozí tak poškození baterie nebo zkrácení její životnosti?
Redaktoři portálu Digital Trends položili tuto otázku na slovo vzatému expertovi Shane Broeskymu, spoluzakladateli společnosti Farbe Technik, která vyrábí nabíjecí příslušenství. Ten odpověděl: “Ponechání telefonu v nabíječce přes noc je v pořádku a výrazněji nepoškodí zařízení. Váš telefon je velmi chytrý – jakmile je plně nabitý, ví, kdy přestat odebírat proud a ochrání tak baterii před přebitím.” Varuje ale před situacemi, které se opravdu mohou podílet na zhoršené životnosti akumulátoru: “Lithium-iontové baterie mohou nepříznivě reagovat na zvýšení teploty. Pokut tedy například máte na přístroji obal, který neumožňuje únik tepla, toto teplo zvýší teplotu baterie a může způsobit oxidaci buněk, což zmenší kapacitu a zkrátí délku života akumulátoru.” Některá pouzdra a obaly je tak vhodné před započetím nabíjení sundat.
Kromě toho Shane Broesky zopakoval dobře známé pravidlo, že je lepší nabít telefon třeba třikrát denně za stavu, kdy indikátor stavu akumulátoru ukazuje zbývajících 75 %, než jednou ze zbývajících 10 %. Pokud tedy chcete baterii dopřát co možná nejdelší život, nabíjejte ji raději častěji, když zbývá ještě hodně energie (nejlépe pokud zbývá 50 až 80 %), než méně často při zcela nebo téměř vybitém stavu (tento způsob byl vhodný jen pro dnes již nepoužívané baterie NiCD a NiMh).
Resumé: telefon klidně nabíjejte přes noc. Sám se postará o to, aby nabíjení bylo optimální pro baterii. Je ale lepší nabíjet častěji po “menších kapkách,” než najednou téměř vybitou baterii.
Během nabíjení byste neměli telefon používat
Občas můžeme narazit na tvrzení, že není vhodné používat zařízení během jeho nabíjení. Údajně tak dochází k paralelnímu odběru a příjmu energie, což zbytečně unavuje baterii. Objevují se i ještě bizarnější tvrzení, podle kterých se může mobil nebezpečně zahřát, případně by dle některých zvěstí mělo docházet i k zasažení uživatele elektrickým proudem. Kromě několika výjimek se však jedná o takzvané “městské legendy.”
Pochopitelně pravda je taková, že telefony musí splňovat přísné bezpečnostní normy, a tudíž při správném používání žádné riziko nehrozí. Samozřejmě uvedené tvrzení platí především pro originální baterii a kvalitní nabíječku. Pokud by bylo nebezpečné používat mobil během nabíjení, nedávaly by například smysl držáky do auta, určené nejen pro navigaci, ale také k nabíjení telefonu.
Resumé: používejte zařízení, jak chcete, a to včetně okamžiků, kdy je připojeno k nabíječce.
Úsporu elektrické energie dosáhnete ukončením aplikací
John Dye ze serveru Android Authority označuje experimentování s nejrůznějšími “správci paměti” a “task killery” jako homeopatii (byť jistě najdete řadu lidí, kteří jsou přesvědčeni o účinnosti této léčebné metody). Následně podotýká, že v mnoha případech podobné nástroje nadělají více škody než užitku.
Do roku 2009 skutečně dávalo smysl ukončovat aplikace z důvodu zvýšení plynulosti a rychlosti odezvy systému. Později však Android dostal do vínku pokročilejší správu paměti a systémových zdrojů, což v konečném důsledku přineslo konec smysluplnosti výše uvedených nástrojů.
Otázkou tedy je, jak by tyto aplikace měly vlastně spořit baterii. Na první pohled to zní logicky: běžící aplikace patrně přinejmenším “sem tam” využije procesor a tím pádem se podepíše na spotřebě elektrické energie, zatímco ukončený program procesor nevyužívá. Háček je ale v tom, že když aplikaci ukončíte, velice často se následně automaticky spustí znovu. A právě tímto procesem odebere mnohem více elektrické energie, než kdyby v paměti zůstala.
Stranou bychom neměli nechat ani zásadní fakt: největším “žroutem” energie je displej. Ten pochopitelně bude v okamžiku, kdy v nějakém nástroji budete vybírat aplikace a služby k ukončení, rozsvícený a během této doby dost možná spotřebuje více energie, než kolik ušetříte právě ukončenými programy.
Resumé: podobné počínání je pouze plýtváním času a baterie smartphonu. Pokud chcete ušetřit energii, pak je lepší cestou odinstalace programů a odstranění widgetů, které nepoužíváte.
Vypnutí telefonu může poškodit baterii
Samotné vypnutí telefonu určitě vliv na baterii nemá (tedy kromě toho, že se nebude téměř vůbec vybíjet). Pochopitelně pokud zařízení ponecháte vypnuté delší dobu (týdny či měsíce), akumulátor se postupně vybije, a to třeba i do krajního stavu, který mu rozhodně neprospěje. Z hlediska dopadu je tedy vhodnější při dlouhodobém plánovaném vypnutí baterii ze zařízení vyjmout (pokud má telefon vyjímatelný akumulátor), byť i v takovém případě dojde k postupné ztrátě v ní uložené energie.
Vypnutí a opětovné zapnutí telefonu však nemá na životnost či funkčnost baterie jako takové prakticky žádný vliv. Pochopitelně následné první spuštění všech služeb a aplikací s velkou pravděpodobností “ukousne” kousek energie, nicméně takový “studený restart” systému jedině prospěje.
Resumé: krátkodobé vypnutí telefonu nemá prakticky žádný vliv na baterii.
Uložení baterie do mrazáku prodlouží její životnost
Pokud jste zažili osmdesátá léta, dost možná jste tento trik sami vyzkoušeli. Vložení baterie do mrazáku na krátkou dobu prý mělo dodat delší životnost. Jenže kdo to zkusil, ten ví, že to tehdy nefungovalo, takže není důvod, proč by ten samý postup měl fungovat dnes.
V současnosti nejpoužívanější Li-Ion akumulátory negativně ovlivňuje nejen přílišné teplo, ale také chlad, respektive mráz. Ideální teplotní rozpětí se pohybuje v rámci pro nás běžných pokojových teplot. Příliš velké teplo a přílišný chlad tedy baterii škodí, což platí i pro její uložení do mrazáku.
Mnohem lepší službu svému akumulátoru tedy uděláte, když se postaráte o vhodné pracovní podmínky. Například některé obaly, zejména pak ty pro outdoorové vyžití, sice ochrání zařízení před vnějšími vlivy, ale špatně odvádějí teplo. Nedostatečně chlazený telefon se může přehřívat, tím se zahřívá i baterie a následně klesá její životnost. Podobně negativně se projeví také časté umísťování telefonu za čelní sklo nebo před výdechy topení v autě.
Resumé: ačkoli teplo a horko je pro baterii telefonu obecně škodlivější než chlad, umístěním akumulátoru do mrazáku mu rozhodně neprospějete, ba právě naopak. Pokud je to jen trochu možné, snažte se baterii držet v pokojové teplotě.
Další díly cyklu 5 mýtů o chytrých telefonech, kterým možná ještě věříte
- 1. díl (listopad 2015): Měli byste používat jen nabíječku dodanou s telefonem, Černá tapeta šetří baterii, Lepší specifikace znamenají lepší výkon, Příliš dlouhé nabíjení telefonu poškozuje baterii, Obnovení do továrního nastavení smaže všechna data.
- 2. díl (prosinec 2015): Před prvním použitím je nutné zařízení plně nabít, S Androidem se nemusíte bát malware a virů, Živé tapety drasticky snižují výdrž baterie, „Task Killery“ pomáhají zvýšit výkon, Zapnuté NFC spotřebovává baterii.
- 3. díl (prosinec 2015): Více megapixelů = lepší fotky, Android je na všech telefonech stejný, Android „laguje“ a padá častěji než konkurence, Lepší skóre v benchmarku znamená vyšší výkon v praxi, Automatické řízení úrovně podsvětlení obrazovky šetří baterii.
- 4. díl (leden 2016): Novější verze Androidu je vždy lepší než starší, S chytrým telefonem mohou sledovat mou polohu, Bezztrátové audio je zárukou vyšší kvality zvuku, Rootování či instalace alternativní ROM není legální, Aplikace XY (doplňte si sami) zrychlí váš telefon/tablet.
- 5. díl (březen 2016): Zámek obrazovky ochrání můj telefon, K obrazovce Androidu se nelze připojit vzdáleně, Bez aplikace Obchod Play nejde na Android nic instalovat, Instalací paměťové karty získám více místa na aplikace a hry, Na veřejné Wi-Fi síti chráněné heslem jsem v bezpečí před hackery.
Vnesme spolu pravdu do světa mýtů o chytrých telefonech!
Určitě jsme ani šestým dílem nezvládli vyjmenovat a vyvrátit všechny mýty a polopravdy, týkající se chytrých mobilních telefonů. Podělte se s námi a s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem, na jaké další „obecně uznávané“ nepravdy a polopravdy, kolující mezi lidmi, jste narazili! Zkusíme na základě vašich tipů sestavit další pokračování tohoto cyklu, abychom vnesli do světa mýtů alespoň trochu světla.
Zdroje: digitaltrends.com, mashable.com, androidauthority.com, techrepublic.com.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (51)
Přidat komentář