5 důležitých změn, které do smartphonů přinese Android N
- Články
- Daniel Macho
- 6.6.2016
- 19
Před pár dny jsme mohli slyšet či vidět na každém našem kroku písmenka I a O. To podle již uzavřené konference Googlu, na které jsme se také ujistili, že v následujících měsících se budeme čím dál častěji střetávat s dalšímí písmenky – AI, VR a N (umělé inteligence, virtuální realita a Android). A právě písmenko N nás zajímá nejvíce. Jistě jste již četli mnoho článků na téma co přinese nového a jaké všechny funkce bude podporovat. My se na Android N ale podíváme trochu z jiného hlediska. Nebudeme se dívat na to co je nového, ale co důležitého se změní a také na to, jak moc důležitá změna to je v našich očích.
#1 Režim rozdělené obrazovky (Split screen mód)
Někteří již tuto funkci znáte z vlajkových modelů například Samsungu nebo LG. Možnost rozdělení obrazovky na dvě části, přičemž v každé může běžet jiná aplikace. Samsung si tuto funkci vyzkoušel i před lety, LG jakbysmet, dokonce i Apple stejnou možnost nasadil do svého systému iOS 9. S příchodem Androidu N by se měl dočkat každý, komu se nový Android dostane do rukou. Zda tuto funkci využijete a jak často, již necháme na vás. Google by zřejmě rád změnil ovládání smartphonu a zkouší to tímto způsobem. Náš názor je nicméně takový, že tuto funkci příliš mnoho uživatelů nevyužije. Nechceme tím říci, že jde o zbytečnost, protože si dokážeme představit, jak se dá tato funkce využít například v korporátním prostředí, ale myslíme si, že ji jednoduše nevyužije každý.
#2 Jednodušší multitasking
Spolu s novou verzí systému bychom se měli dočkat zjednodušeného multitaskingu. Zde je změn hned několik. Pokud tapnete na ikonku pro multitasking, uvidíte, že samotné karty aplikací jsou mnohem větší, než tomu bylo v dosavadních verzích systému. To je ale řeč o čistém Androidu, neboť toto si mohou výrobci změnit ve svých nadstavbách. Pokud pak seznam spuštěných aplikací sesunete celý dolu, na samotném vrcholku seznamu naleznete tlačítko pro hromadné ukončení všech běžících aplikací. Tentokrát jde o skvělou funkci. Nemusíte již do nekonečna šoupat prst a zavírat aplikaci po aplikaci. Jelikož je ale tlačítko na samém vrcholu seznamu, stejně na něj musíte doscrollovat, což podle nás není to nejvhodnější řešení.
K tématu multitaskingu ale máme ještě něco. Nadpis slibuje, že multitasking bude jednodušší a to nejen díky možnosti hromadného ukončování, ale také díky rychlému přepínání mezi posledními spuštěnými aplikacemi. Zatímco dnes jste nejspíš zvyklí tapnout na ikonku multitaskingu a vybrat ze seznamu běžící aplikaci, Android N vám přinese možnost na ikonku tapnout dvakrát, rychle po sobě, čímž rovnou přenese do popředí poslední běžící aplikaci. Stejným dvoj-tapem se pak můžete dostat zase zpátky do původní aplikace. Tato změna nám přijde poněkud zbytečná. Dosud totiž bylo možné způsobit v podstatě stejný efekt při podržení ikonky multitaskingu. Podržení je podle nás snadnější než dvoj-tapnutí.
#3 Interaktivní notifikace
Hurá, konečně, sláva. Android N přinese konečně interaktivní notifikace. Pokud vám totiž přijde zpráva, nebudete již muset otevírat její aplikaci. Zprávu si celou pohodlně přečtete v notifikačním řádku a z toho samého místa také jednoduše odepíšete. Stačí totiž tapnout na tlačítko „odpovědět“ a přímo v notifikaci se objeví psací řádek a zobrazí se klávesnice. Po odeslání notifikace zmizí a označí se jako přečtená. A náš názor? Je v podstatě na začátku – hurá, konečně, sláva… Na tuto funkcionalitu čekal každý letitý Androiďák již několik verzí, tedy i několik let. I proto jsme tedy rádi, že konečně nemusíme zdlouhavě otevírat celou aplikaci, abychom někomu odepsali „OK“.
#4 Efektivnější aplikace
Přepracovaný kód systému umožňuje, že instalační balíčky i aplikace samotné mohou být podstatně menší, než jak je nyní známe. V poslední době jsme již pomalu začali zvykat na to, že mobilní aplikace již nejsou jen „pár kilobajtové“ balíčky, ale že to mohou být i mnoha Megabajtové balíky. Android N ale přináší nový JIT Compiler, který umožňuje aplikace zmenšit a tím pádem i zrychlit její instalaci až o 75%. My si myslíme, že s takovým nárůstem rychlosti instalace se v reálných podmínkách nesetkáme. Možná poznáme, že bude instalace některých aplikací rychlejší, ale zpravidla půjde jen o aplikace, které budou novému API uzpůsobeny.
#5 Lepší výdrž baterie
Již poslední vydaný Android – 6.0 Marshmallow, obsahuje funkci zvanou Doze, která se stará o úsporu elektrické energie. Android N tuto funkci ještě vylepšuje tak, že se úsporný režim spustí a ukončí chod většiny aplikací v podstatě kdykoli, kdy se vypne obrazovka. Tentokrát musíme dát vývojářům Androida za pravdu, že tohle se jim povedlo. Díky našemu Nexusu jsme mohli tuto funkci otestovat a s klidem můžeme prohlásit, že výdrž na jedno nabití se protáhla o značných několik hodin aktivního používání.
Android N na závěr
Android N sice přináší poměrně hodně novinek, ale mnohem více je zde proměn a vylepšení. Právě jsme si zde uvedli pět největších změn, které nás s přechodem na Android N budou čekat. Zdaleka ale nejde o jediné změny a vylepšení, kterých se v Androidu N dočkáme. Zajímá nás ale, co si o těchto pěti změnách myslíte vy. Používali byste režim rozdělené obrazovky? Uvítáte delší výdrž baterky? Nebo možnost interaktivních notifikací? Za vaše názory budeme rádi.
Komentáře (19)
Přidat komentář