telefony oneplus mají místo čistého androidu modifikovanou verzi, nazvanou oxygenos. jedná se o mírně upravený systém, přinášející několik vylepšení a funkcí navíc. v tomto článku vám představíme deset funkcí, které přináší oxygenos na oneplus 5. majitelé ostatních telefonů alespoň mohou porovnat, s jakými softwarovými “vychytávkami” čínský výrobce přichází.
zakažte vybraným aplikacím mobilní data či přístup k internetu
android sám o sobě nevyžaduje po uživateli schválení přístupu aplikací k internetovému připojení. některé aplikace alespoň ve svém nastavení dovolují určit, zda se mají připojovat jen přes wi-fi, nebo jestli mohou využívat i mobilní data. oxygenos na oneplus 5 nabízí v tomto směru poměrně detailní správu přístupu k internetu.
- v systémovém nastavení jděte do sekce využití dat.
- zde klepněte na kontextovou nabídku v podobě tří teček v pravém horním rohu a zvolte řízení využití dat.
- zobrazí se seznam všech aplikací. u každé pak můžete volit ze čtyř možností: povolit (aplikace smí využívat wi-fi i mobilní data), zakázáno (přístup k internetu je úplně zakázán), wi-fi pouze a pouze data (míněno mobilní data).
nastavení tichého režimu a režimu nerušit
oneplus 5 převzal od iphonu tlačítko pro přepínání režimů. to je situováno při pohledu zepředu na levé hraně nahoře. v poloze zcela dole je v režimu vyzvánění, uprostřed v režimu nerušit a nahoře v tichém režimu. bohužel proti čistému androidu zcela chybí možnost automatického přepínání těchto režimů podle nastavených pravidel, což jsme na redakčním telefonu vyřešili spolehlivou aplikací sound off reborn. jednotlivé režimy lze nastavit následovně:
- v systémovém nastavení otevřete sekci tlačítko upozornění.
- v nabídce tichý můžete zvolit,
zda bude fungovat budík, jestli se mají vypnout zvuky médií a zdali mají být aktivní vibrace. - nejširší možnosti najdete v sekci nerušit, kde je kromě budíku možné povolit upozornění na připomenutí a události. můžete si také vybrat, zda vám mají být oznamovány zprávy a hovory od kohokoli, pouze kontaktů v adresáři, oblíbených kontaktů, nebo žádné.
- v režimu vyzvánění je k dispozici jediná volba – totiž zda má telefon při příchozím hovoru také vibrovat.
přehození tlačítek nedávné a zpět
ve výchozím stavu jsou kapacitní tlačítka pod displejem nastavena tak, že levé funguje jako zpět, pravé pak ukazuje seznam posledních spuštěných aplikací. pokud vám více vyhovuje opačné pořadí, které je typické například pro telefony samsung, můžete si jejich funkce přehodit.
- v systémovém nastavení přejděte do sekce tlačítka.
- aktivujte volbu tlačítka výměny.
zobrazení softwarových tlačítek na obrazovce
ačkoli u googlu jsou trendem softwarová tlačítka na obrazovce, oneplus z řady důvodů používá trojici tlačítek pod displejem. jestliže chcete používat způsob, obvyklý například pro telefony google pixel či sony, máte možnost.
- v systémovém nastavení přejděte do sekce tlačítka.
- aktivujte volbu navigační panel na obrazovce.
- volbou vždy povolit tlačítko domů můžete nechat aktivní prostřední hardwarové tlačítko pod displejem.
akce pro dvojí poklepání a dlouhý stisk tlačítek
funkce tlačítek jsou prakticky jasné: levé slouží jako zpět, prostřední vás vrátí na domovskou obrazovku, pravé pak vyvolá seznam posledních spuštěných aplikací. oneplus však ke každému tlačítku umí přiřadit ještě dvě funkce: jednu na dlouhý stisk, druhou na dvojí poklepání.
- v systémovém nastavení přejděte do sekce tlačítka.
- v dolní části najdete položky tlačítko domů, nedávní tlačítka a tlačítko zpět. u každého lze nastavit akci pro dlouhý stisk a dvojí klepnutí.
k podporovaným akcím patří například otevření/zavření nabídky, spuštění vyhledávacího asistenta, vypnutí obrazovky, otevření fotoaparátu, hlasové vyhledávání a další.
rozšířená podpora gest
pokud bychom měli “vypíchnout” jednu věc, ve které oxygenos vyniká proti konkurenci, byla by to doteková gesta. ta mají v systémovém nastavení vlastní sekci, kde můžete nastavit:
- překlopením ztlumit – vypne vyzvánění příchozího hovoru po otočení telefonu obrazovkou dolů.
- snímek obrazovky třemi prsty – velmi návykové gesto, které je v mnoha situacích výrazně pohodlnější než současný stisk tlačítek pro zapnutí/vypnutí a snížení hlasitosti.
- poklepejte dvakrát pro probuzení – dnes již tradiční gesto, se kterým v roce 2013 přišla jako první společnost lg. díky schopnosti probouzet a současně i odemykat zařízení otiskem prstu však tato funkce poněkud ztrácí význam.
ovládání kreslením na displej
oneplus 5 přináší další zajímavou “vychytávku” v podobě kreslení různých písmenek na displej. aktivujete-li si volbu ovládání hudby, budete moci přeskakovat mezi skladbami tak, že na obrazovce prstem nakreslíte < či >. pro pozastavení přehrávání pak stačí přejet displej dvěma prsty shora dolů.
dále lze nastavit spouštění až pěti různých aplikací tak, že na zhasnuté obrazovce nakreslíte písmena o, v, s, m, nebo w. tuto možnost oceňujeme například pro rozsvícení blesku fotoaparátu, kdy není nutné odemykat telefon a následně hledat aplikaci, která ledku rozsvítí. prostě jen nakreslíme na displeji písmeno o a blesk se rozsvítí.
změna zobrazení stavu baterie
pokud vám nestačí výchozí indikátor stavu baterie ve stavovém řádku, můžete si ho nastavit jinak.
- v systémovém nastavení přejděte do sekce stavový řádek.
- v nabídce styl baterie si můžete vybrat jeden ze dvou vzhledu indikátoru, případně ho úplně vypnout.
- volbou zobrazit procento nabití baterie zapnete zobrazení číslic, indikujících stav akumulátoru.
zobrazení rychlosti sítě
pokud chcete mít permanentní přehled o tom, jak rychlé síťové připojení máte aktuálně k dispozici, můžete si tuto informaci nechat promítat do stavového řádku.
- v systémovém nastavení přejděte do sekce stavový řádek.
- aktivujte volbu zobrazit rychlost sítě.
od tohoto okamžiku se bude v systémovém nastavení průběžně ukazovat aktuální přenosová rychlost.
zabraňte agresivnímu ukončování aplikací
poslední tip není ani tak specialitkou v nastavení oxygenos. spíše jde o řešení poměrně agresivní správy paměti, na které dříve či později narazíte. z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že nám oneplus v rámci tohoto opatření ukončil dokonce i aplikaci budíku třetí strany timely. pokud tedy chcete mít jistotu, že aplikace nebude systémem násilně ukončována, postupujte takto:
- v systémovém nastavení přejděte do sekce baterie.
- zde pokračujte do sekce optimalizace výdrže baterie.
- zvolte požadovanou aplikaci a přepněte na volbu neoptimalizovat.
toto nastavení doporučujeme provádět pouze u aplikací, u kterých skutečně potřebujete, aby běžely na pozadí. čím více programů totiž přepnete na neoptimalizovat, tím větší bude jejich spotřeba baterie.
co ještě umí oxygenos na oneplus 5?
oxygenos na oneplus 5 přináší ještě řadu dalších zajímavých funkcí a vylepšení. v tomto článku jsme se snažili představit desítku těch opravdu nejzajímavějších. čínský výrobce dokázal, že úpravy operačního systému android nemusí vždy znamenat radikální změny vzhledu. na zařízeních oneplus se setkáte s prakticky čistým systémem, který je jen mírně vizuálně upravený. těch několik funkcí navíc dokáže být velmi návykových, a když pak vyměníte mobil za jinou značku, patrně na ně budete vzpomínat.
[aps_product_sz id=”443430″]
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (3)
Přidat komentář