TOPlist

10 tipů a triků, jak vylepšit Wi-Fi připojení

Sdílejte:
Radek Toman
Radek Toman
Libor Foltýnek
10.8.2017 16:48 (12.7.2024 23:13)
Ikona komentáře 17
Vyzkoušejte 10 tipů a triků, jak vylepšit Wi-Fi připojení.
  • Wi-Fi je pohodlný způsob připojení, který má ale jistá úskalí
  • Stabilní pokrytí celého bytu nebo domu nemusí být úplně jednoduché
  • Představíme 10 tipů, jak vylepšit vaše Wi-Fi připojení
Zná to asi každý. Díváte se zrovna na film, který streamujete z internetu pomocí Wi-Fi připojení, a najednou se uprostřed obrazovky začne točit ikona načítání. Film se po deseti sekundách zase rozeběhne, ale za dalších pár minut k tomu dojde znovu. Jestliže kvalita signálu vašeho Wi-Fi routeru nedosahuje vašeho očekávání, nevyhazujte ho oknem a vyzkoušejte raději těchto 10 tipů, které Wi-fi připojení mohou vylepšit. Můžete tak nejenom ušetřit peníze za nový router, ale především mnoho nervů a zbytečného vzteku.

Jak vylepšit Wi-Fi připojení – Obsah

1. Přesuňte Wi-Fi router na jiné místo

V mnoha domácnostech lidé Wi-Fi router umísťují zpravidla do rohu místnosti. Nedělají to tak z hlediska praktičnosti, ale spíše z nedostatku místa. Ideálním místem pro umístění Wi-Fi routeru je střed vašeho bytu, resp. prostoru, kde potřebujete pokrytí. Wi-Fi vlny jsou relativně krátké, zhruba okolo 12,5 cm pro 2,4 GHz a 6 cm pro 5 GHz. Se vzdáleností klesá i síla signálu. Stěny signál pohlcují, proto je nejvhodnější místo, ze kterého je relativně dobrý výhled na Wi-Fi router ze všech místností. Důležitý je ale i materiál stěn, jinak se chová tenká přepážka a jinak železobeton. Pokud přesun Wi-Fi routeru nepřipadá v úvahu, můžete se na problém podívat z opačného směru: zjistěte, kde máte nejlepší signál a změňte své pracovní místo. Můžete k tomu použít například aplikaci WiFi Heatmap, s jejíž pomocí můžete vytvořit hezkou mapu vašeho bytu.
WiFi Heatmap

WiFi Heatmap

Wi-Fi Solutions

Instalovat (Free)

Google Play

2. Pořiďte si Repeater

Jestliže přemístění Wi-Fi routeru nepřipadá z estetických důvodů v úvahu, můžete si zakoupit Wi-Fi Repeater. Je to de facto opakovač, který signál příjme a pošle ho dál. Například na vaší zahradu nebo dvorek, popřípadě jen do odlehlejších místností. wi-fi-pripojeni-repeater-extender Pokud nevíte, jaký opakovač zvolit, můžete se inspirovat v tomto přehledu. Pokud vašim potřebám opakovač nestačí, existují i pokročilejší MESH systémy. Nejlepší je vždy používat co nejvíc kabelové připojení a až opravdu poslední kousek bezdrátové. Dají se pořídit i systémy, které přenáší data pomocí elektrického rozvodu. Jednoduše zapojíte do zásuvky extender, v jiné místnosti zapojíte druhý a spolu s elektřinou potečou data! Dnešní extendery dosahují až stovek MB/s, jediné omezení, které zůstává, že mezi nimi nesmí být jističe.
TP-LINK TL-WPA4220 N300 Powerline Extender

Powerline Extender

3. Restartujete Wi-Fi router

Mnoho uživatelů tuto možnost zanedbává, nebo o ní ani netuší, ale přijdou na ní až když Wi-Fi připojení začne zlobit. Ta nejjednodušší věc, kterou v případě nějakého problému můžete udělat, je router restartovat. Pokud možno použijte příslušnou volbu v nastavení routeru. Vypnutí a zapnutí pomocí odpojení proudu natvrdo používejte spíše v nouzi, většinou to nedělá dobře hardwaru ani softwaru.
restart routeru

restart routeru

4. Wi-Fi připojení můžete zlepšit i natočením antén

Pokud je váš Wi-Fi router vybaven například dvěma anténkami, je vhodnější jednu nastavit vertikálně a druhou horizontálně. Důvod je jednoduchý. Přístroje jako například tablety, telefony mají také anténu, kterou Wi-Fi signál chytají. Přístroje fungují lépe, pokud jsou jejich antény nasměrovány stejně, tedy vertikálně či horizontálně, paralelně vůči sobě. Ať už telefon držíte v jakékoliv poloze, ke snížení signálu nedojde. wifi router anteny Pro přístroj se třemi anténami postupujte následovně: Jednu anténu nastavte vertikálně. Druhou anténu nastavte do 45° úhlu od vertikální polohy. Třetí anténu nastavte horizontálně. Toto rozložení maximalizuje signál v různých směrech a rovinách. Pokud máte bestii s více než třemi anténami, nastavte antény v různých úhlech tak, aby pokryly co nejvíce směry. Kombinujte vertikální, horizontální a úhly mezi nimi, například 45°.

5. Umístěte Wi-Fi router do volného prostoru

Neumísťujte Wi-Fi router na zem. Wi-Fi vlny se z routeru zpravidla šíří všemi směry a na podlaze se také díky gravitaci nachází nejvíce věcí, které blokují signál. Vhodnější je Wi-Fi router umístit například na polici. V mnoha firmách si můžete povšimnout, že je Wi-Fi umístěna například na stropě a signál je distribuován ze zdroje více efektivněji. Wi-Fi vlny vysílané z vyšších pozic nenaráží na tolik překážek, jako když je router umístěn na podlaze. Měl jsem tu čest řešit špatné pokrytí signálem u člověka, který router zavřel do skříně. Nejen, že skříň z poctivého dubového dřeva úspěšně blokovala Wi-Fi signál, ale router se v ní také pěkně zapotil.

6. 5 GHz není limit

Moderní Wi-Fi routery nabízejí možnost volby mezi 2.4 GHz a 5 GHz pásmem. V době psaní první verze článku jsme zmínili, že 5 GHz pásmo má výhodu v tom, že není ještě příliš využívané. Dnes už je plno i na 5 GHz, ale naštěstí máme Wi-Fi 6E (neplést s Wi-Fi 6!) a Wi-Fi 7, které pracují až na 6 GHz. Platí pak to samé, co jsme psali dříve: čím nižší frekvence, tím menší rychlost, která je úměrná možnostmi modulace na frekvenci a zároveň vyšší rušení od sousedů, ale naopak lepší propustnost skrze překážky. Výjimkou je lidské tělo, které záření na frekvenci 2,4 GHz pohlcuje, protože obsahuje hodně vody. Přesně tak funguje i mikrovlnka. Ale nemusíte se bát, ta pracuje s úplně jinými výkony než Wi-Fi připojení.
router pásma

Výběr pásma

Nezanedbatelnou výhodou novějších standardů je pak jejich menší rozšíření. Pravděpodobnost, že všichni vaši sousedi budou mít Wi-Fi 7, není moc velká.

7. Určete si priority

Pokud to váš router umožňuje Wi-Fi připojení můžete vylepšit tím, že nastavíte QoS (Quality Of Service). To znamená, že router upřednostní určitý typ provozu a jiný typ upozadí. V praxi tedy bude router upřednostňovat hry a multimédia, protože u nich je každé zpoždění poznat (hra je trhaná, obraz sníží kvalitu), zatímco jestli stahujete 1 GB velký soubor o 5 sekund déle, je víceméně jedno.
Quality Of Service

Quality Of Service

Různé routery mají různé způsoby nastavení, zde uvádím příklad z mého Asusu RT-AC66U. Pozor, router umí i monitorování, kolik které zařízení nebo protokol přenesl dat, ale když jsem ho aktivoval, poklesla rychlost stahování na polovinu, a to nejen na Wi-Fi připojení, ale i na kabelu. Některé routery bohužel nabízí funkce, na které není jejich výpočetní výkon dostatečně dimenzován.

8. Nepokládejte Wi-Fi router poblíž jiné elektroniky

Router poskytne lepší Wi-Fi připojení, jestliže ho umístíte do volného prostoru a nebude umístěn například vedle televize. Okolní elektronika může signál rušit a ubrat na výkonu může i zdánlivě banální věc, jako Wi-Fi router položený 20 cm od 55 palcového televizoru. Zařízení se mohou rušit vzájemně – v tomto článku řešíme Wi-Fi, ale pokud máte Bluetooth sluchátka nebo chytré hodinky, narazili jsme už na to, že je rušila 2,4 GHz Wi-Fi. wi-fi-pripojeni-router

9. Zkontrolujte nastavení

Pokud dojde k nějakému problému, který nelze vyřešit prostým restartem, a vyloučíte všechny ostatní možnosti, podívejte se přes administrativní přístup do nastavení vašeho routeru. Jako běžný uživatel se alespoň dozvíte, zda je router připojen k internetu a distribuuje ho dále.
Seznam připojených zařízení

Seznam připojených zařízení

Udržujte ve své síti pořádek a nepouštějte do ní cizí lidi! Je neuvěřitelné, kolik případů parazitování na Wi-Fi připojení se děje, nedávno jsem řešil, že se celkem zámožný softwarový inženýr připojil ke špatně zabezpečené síti sousedky, asi 80leté paní. V tomto případě nejde pak jen o to, že klesne výkon sítě, ale i o to, co pod vaším jménem někdo na síti provádí. Nastavte tedy co nejvyšší zabezpečení a použijte silné heslo. Pokud máte podezření, že je někdo cizí připojený k vaší síti, můžete se podívat na aktivní zařízení v nastavení routery nebo třeba pomocí aplikace WiFi Analyzer. Bohužel tato funkce není dostupná ve verzi zdarma.
WiFi Analyzer

WiFi Analyzer

olgor.com

Instalovat (Free)

Google Play

Pokud některé zařízení nepoznáváte, můžete zkusit zablokovat jeho MAC adresu, což ale dnes není moc účinné, protože výchozí nastavení v Androidu je náhodná MAC adresa. Řešením je změna hesla a nastavení nejvyššího zabezpečení vašeho Wi-Fi připojení.

10. Změnte Wi-Fi kanál

Wi-Fi router přiděluje kanály automaticky a proto se může stát, že bude vysílat signál na kanálu, který není zrovna nejvhodnějším. Pro detekci volných kanálů můžete využít například aplikaci Wifi Analyzer. Nejlépe je pak zvolit ten, ve kterém naleznete nejslabší okolní sítě. wi-fi-pripojeni-kanaly Pozor ale na to, že situace se může během dne měnit a měření Wi-Fi připojení, které uděláte v pondělí dopoledne, když jsou sousedi v práci, vám bude v pátek večer platné jako mrtvému zimník. Nedoporučujeme pak měnit nastavení umístění na USA apod., což sice umožní použití kanálů, které u nás nejsou běžně dostupné, ale nese to s sebou rizika. Kromě toho, že vysíláte v pásmu, kde byste neměli, pokud se vaše klientská zařízení chovají slušně, nebudou na daném kanálu nic hledat a problémy Wi-Fi připojení se naopak ještě zvětší. Dnešní routery už pracují s automatickým přidělováním pásem dobře a tento krok je poprávu až jako poslední.
Wifi Analyzer

Wifi Analyzer

farproc

Instalovat (Free)

Google Play

Znáte nějaký další tip pro zlepšení Wi-Fi připojení?

O autorovi

Radek Toman

Býval dobrým školitelem jednoho nejmenovaného elektra, ale namísto toho, aby využili jeho znalosti, zabili vášeň k elektru, kterou miloval. Obviněn ze zrady nyní projíždí Světem… Více o autorovi

Radek Toman

O spoluautorovi

Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… Více o autorovi

Libor Foltýnek
Sdílejte: