10 nejporuchovějších telefonů: Najdete mezi nimi i ten váš?
- Články
- David Trlica
- 18.7.2018
- 52
Jaké jsou nejporuchovější telefony? Studie společnosti Blancco se zaměřuje nejen na poruchovost telefonů. Zajímavé je také porovnání Android telefonů s poruchovostí s Apple iPhone, pojďme se podívat blíže na 10 nejporuchovějších telefonů. (článek aktualizován)
10 nejporuchovějších telefonů z roku 2017
Globální trh s použitými telefony se stále zvyšuje, v roce 2020 by měl dosáhnout na více než 30 miliard dolarů, s tím, že průměrná cena použitého telefonu bude 136 dolarů. I díky tomu tvoří společnost blancco žebříčky nejporuchovějších telefonů, které jsou na trhu. Výsledky jsou pouze k iOS a Android telefonům, protože Windows Phone a Blackberry OS mají minimální zastoupení na trhu s telefony.
Upozornění
Informace jsou založeny na interní mobilní diagnostice společnosti blancco a údajích stovek servisů po celém světě. Jedná se o procentuální vyjádření všech porouchaných kusů, které se objevily v servisech jako modely určené pro prodej z druhé ruky.
Začneme rovnou tím nejporuchovějším Android telefonem, který se v servisech v Q4 2017 objevoval nejčastěji. Podle údajů společnosti blancco jde o telefon Xiaomi Redmi 4, kde se objevila porucha u devíti procent modelů, následuje Motorola Moto G5(S) Plus se 6 procenty. Třetí místo si pak odnáší mobil Lenovo K8 Note s pěti procenty
Jak můžete vidět na obrázku výše, mezi desítku telefonů se dostaly modely jako Nokia 6, Samsung Galaxy S7 / S7 Active / S7 Edge, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy S6 a Xiaomi Redmi Y1. Zajímavé je také to, že se v žebříčku neobjevují mobily známějších značek jako je Huawei, Honor, nebo třeba jiných velkých čínských společností jako je Oppo nebo Vivo. Z toho může vyplývat, že můžou mít poruchovost menší než 2 procenta, nebo že se je nevyplatí ani opravovat a mění se kus za kus.
Jak si vedou smartphony Apple iPhone?
Zajímavé je na tom to, že jednotlivé Apple telefony jsou na tom mnohem hůře. Za stejné období má telefon iPhone 6 poruchovost 26 procent. Apple iPhone 6S měl 14 procent a následuje trojice iPhone 6S Plus, iPhone 7 Plus a iPhone 6 Plus, které mají 9 procent. Z toho jde vidět, že pokud plánujete koupi telefonu z druhé ruky. Bylo by dobré se vyhnout řadě iPhone 6, kde jsou ty problémy mnohem častější než u zbytku telefonů. Obecně řada iPhone 6 není moc povedená, právě tyto telefony byly hlavním účastníkem tzv. bendgate aféry, kdy se iPhone 6 ohýbal v kapse.
5 tipů na levné herní ovladače pro mobily: Tyto kousky nezruinují vaši peněženku
Na grafu níže můžete vidět nejprodávanější telefony za listopad 2017 od analytické společnosti Counterpoint. Při porovnání poruchovosti a nejprodávanějších telefonů můžeme vidět, že data nekorelují.
Jaké problémy měly telefony nejvíce?
Zajímavé informace také studie přinesla u toho, kde jsou největší problémy telefonů. U Androidu to je z 27 procent nedostatečný výkon, to je zrovna věc, se kterou si moc neporadí opravy. Pak následuje poměrně velký propad. Pět procent Android telefonů mělo problém s fotoaparátem. Pak už jsou výsledky hodně těsné, a to u mikrofonu, sluchátkového reproduktoru i hlasitého reproduktoru.
U Apple iPhone je naopak největším problémem Bluetooth a Wi-Fi, což jsou nejčastější vady. Následně mají iPhony největší problém se sluchátkovým reproduktorem, mobilními daty a obecně příjem. Jde ale po dvě až tři procenta z celkového počtu iOS telefonů.
Největší problémy u Android telefonů jsou podle dat výše s výkonem. Pokud je tento problém i u vašeho telefonu. Doporučujeme navštívit náš starší článek, kde se věnujeme tipům pro rychlejší Android. U problémů s fotoaparátem, se často může jednat o chybu v aplikaci. Můžete tak například vyzkoušet aplikace třetích stran, které můžou problémy vyřešit. Pokud máte jiný problém s telefonem, doporučujeme aplikaci Phone Check, ve které si můžete provést celou řadu vlastních testů a zjistit, kde je problém.
Jsou poruchovější Android nebo iOS telefony?
Častokrát můžeme slýchat to, že za Apple se vyplatí připlatit i kvůli kvalitě a že obecně mají poruchovost menší jako Android telefony. Ve skutečnosti to ale není pravda. Jak ukazují fakta společnosti blancco, tak jsou na tom hodně podobně. Mnohem zajímavější je však to, že v Evropě je poruchovost telefonů mnohem větší než v USA nebo Asii. Pokud se podíváme na data, tak poruchovost Android telefonů je v Evropě průměrně 40 procent, u iOS zařízení to je v Evropě 36 procent.
V Asii už je ale poruchovost Android telefonů 21 procent, u iOS telefonů pro změnu 26 procent. V USA už je pak poruchovost doslova minimální, u Androidu pouze 9 procent a u iOS pak 12 procent. To jsou extrémní rozdíly mezi USA a Evropou. Chovají se v nad v Americe ke svým telefonům mnohem lépe než u nás? Ani moc ne, blancco však našlo pravděpodobný důvod toho, proč je poruchovost v Evropě vyšší. V Evropě si lidé nechávají své telefony delší dobu, existuje delší záruka a lidé častěji své telefony mění až v době, kdy se něco u starého pokazí. Naopak v USA mění telefony za nové mnohem častěji, mnoho uživatelů v podstatě každý rok, takže je jasné, že i samotná poruchovost bude menší.
Překvapila vás některá čísla z této studie?
Zdroj: blancco.com
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (52)
Přidat komentář