TOPlist

Co znamená vydání zdrojových kódů pro HTC One a Samsung Galaxy S4?

Sdílejte:
Jan Olejník
Jan Olejník
27.6.2013 19:00 (28.6.2013 09:14)
Ikona komentáře 4
htc one galaxy s4 google edition
Reklama

Ve světle událostí posledních dnů není na škodu informovat o vývoji v oblasti takzvané „Google Edition“ dvou excelentních smartphonů – HTC One a Samsung Galaxy S4. Ve včerejší novince jste se dozvěděli, že se zařízení již objevila v některých zemích v obchodu Google Play. My ovšem máme smůlu a musíme čekat, až se na nás také usměje štěstí. Zároveň však po internetu letí zprávy o tom, že se na světlo světa dostaly i zdrojové kódy systémů pro HTC One a Samsung Galaxy S4. Uživatel se tedy asi bude ptát, co to pro nás vlastně znamená? Objeví se snad brzy aktualizace firmwaru, kterou si do telefonu stáhneme a oficiální cestou nainstalujeme čistý systém Android bez jakýchkoliv příkras? Budou nás čekat častější updaty? Zkusíme si dostupné informace rozebrat.

BNtBbGbCcAAon1k2

Zmatky s číslováním

Z ranní zprávičky od Karla Kiliána si můžete udělat velmi slušný obrázek o tom, jak vypadá inovovaná aplikace pro ovládání fotoaparátu v nově vydaných telefonech One a Galaxy S4. Co je ovšem zvláštní, je fakt, že se předpokládal výskyt této aplikace až v Androidu 4.3. Jak se zdá, Google se nakonec ale rozhodl dopřát uživatelům inovovaný foťák už nyní, čímž se vysvětluje přítomnost této aplikace na zařízeních se systémem Android 4.2.2. Rozhodně tedy tyto dva přístroje neběží na zbrusu nové verzi Androidu.

fotoaparat_ico

Je možné, že se v Androidu 4.3 dočkáme ještě o něco vylepšeného softwaru? Spekulace jsou na místě. Zatímco obslužná aplikace pro fotoaparát měla například v zařízení Nexus 4 verzi 1.1.40001, pak ji update posouvá na verzi 1.1.40012, což je poměrně malý rozdíl a ani funkcionalita nebyla zásadním způsobem rozšířena. Uvidíme, zda nový systém přinese dramatickou aktualizaci nebo ne.

Jak to bude s updaty?

Když jsme se poprvé dozvěděli o existenci oné „Google edice“ pro HTC One a Samsung Galaxy S4, jásali jsme. Možná ani ne tak proto, že bychom nebyli příznivci nadstaveb od výrobců (názory se v redakci liší), ale spíše proto, že přináší možnost volby pro potenciální zákazníky a hlavně: aktualizace systému budou přicházet od Googlu stejně bleskově jako pro zařízení řady Nexus. Nebo je to naopak?

htc-one-galaxy-s4-google-edition

Obáváme se, že ono nadšení totiž možná nebylo zcela na místě. Na internetu už se totiž nachází zdrojové kódy pro obě dvě zařízení a je z nich jasné, že kernel není dílem Googlu ale pochází od OEM (Original Equipment Manufacturer), tedy od výrobců – což dává smysl. Oba přístroje totiž byly vyvíjeny bez přímé podpory Googlu a nejlépe je tedy znají přímo výrobci, kteří telefony produkují – na rozdíl od řady Nexus, kde fungovala těsná spolupráce mezi Googlem a výrobcem hardwaru. V tuto chvíli tedy není stoprocentně jisté, jakým způsobem budou připravovány aktualizace systému (i když Anandtech tvrdí, že to bude právě spolupráce Googlu a OEM), ale existuje velmi reálná šance, že každý update bude pozdržen právě na straně výrobce, tedy HTC či Samsungu. Jistě to ovšem budeme vědět až ve chvíli, kdy se objeví aktualizace na Android 4.3, která jako obvykle přistane nejprve na Nexus zařízeních. Na Google Play nalezneme větu hlásající, že „telefony budou získávat automatické aktualizace na nejnovější verzi Androidu“, otázkou je – jak rychle?

K čemu jsou zdrojové kódy?

Začneme z trochu jiné strany a to prohlášením Googlu, že nikde nebudou nabízet tzv. „factory image“ (tedy plně funkční nainstalovatelné ROMky) pro zařízení Google Edition. Je to prý na výrobcích, zda tento krok podniknou sami. Navíc prý ani nemáme očekávat, že by nám Google naservíroval proprietární knihovny a binární soubory (jinými slovy ovladače). Zodpovědnost opět leží na bedrech HTC a Samsungu.

nexusae0_Source2_thumb1

Samotné zdrojové kódy jádra (kernelu) jsou nám, běžným uživatelům, v podstatě k ničemu. Hodí se pro vývojáře, kteří nám pak většinou prostřednictvím XDA Developers přinášejí alternativní ROMky sestavené právě díky uvolněným zdrojákům. Pokud vám tedy občas přišlo, že například CyanogenMod potřebuje ještě trochu vybrousit, s dostupnými zdrojovými kódy to půjde vývojářům o dost lépe. Problémy většinou bývají s ovladači / drivery, které jsou v mnoha případech vlastnictvím výrobce konkrétního čipu (například infračervený port) a nespadají pod specifikace open-source, tudíž musíme doufat, že se šikovná komunita dokáže přes tuto překážku elegantně přenést. Zkráceně řečeno: vývojáři si přijdou na své, uživatelé ochotní podstoupit riziko flashování neoficiální ROMky též a kdo ví, třeba se i ostatní dočkají v dohledné době takzvané „stock ROM“, tedy oficiálního systému, který běží na základním Androidu 4.2.2 a to přímo z dílny výrobců.

gsmarena_001

Má Google edice smysl?

Možná se teď škrábete na hlavě a ptáte se, zda tedy má smysl celý ten povyk okolo Google edic telefonů One a Galaxy S4. Co jsme se tedy dozvěděli: na našem trhu zatím dostupné nejsou a neznáme ani přesný termín, kdy se u nás objeví. Aktualizace budou téměř jistě připravovat výrobci a následně je publikovat skrz Google, neexistuje tedy garance, v jakém časovém horizontu se budou aktualizace objevovat. Google se distancuje od distribuce „stock firmware“, tedy stažitelného plně funkčního systému a stejně jako u publikování ovladačů přehazuje zodpovědnost na HTC a Samsung. Je ale možné, že jsme příliš opatrní a situace vidíme přehnaně černě. Nevylučujeme, že se updaty systému budou objevovat jen s mírným zpožděním oproti zařízením řady Nexus a brzy se na webech výrobců objeví i kompletní ROMky s čistým Androidem k volnému stažení. Zatím si však myslíme, že opatrnost je na místě.   Zdroje: HTC, AndroidPolice, Andoidandme

O autorovi

Jan Olejník

Jan Olejník
Sdílejte: