TOPlist

Záplava informací o konzoli Project Shield: známe cenu, datum a další detaily!

Sdílejte:
Jan Olejník
Jan Olejník
14.5.2013 19:00 (14.8.2013 13:58)
Ikona komentáře 20
nvidia shield speakers 2
Reklama

Společnost nVidia odkryla pokličku z hrnce, ve kterém se vaří chuťovka pro všechny hráče, kteří si rádi užívají své oblíbené tituly na cestách. Cena, datum, specifikace  – to vše na vás čeká po rozkliku. Když na veletrhu CES 2013 v Las Vegas zničehonic představila nVidia svoji novou přenosnou herní konzoli Project Shield, byli jsme pořádně zaskočeni. A nebyli jsme jistě sami, kdo nečekal, že by se společnost známá především výrobou grafických akcelerátorů rozhodla vydat do teritoria, které je vlastní spíše společnostem Sony a Nintendo – ty se svými handheldy PSP, PS Vita a (3)DS ovládají drtivou většinu trhu. Jenže! Není žádným tajemstvím, že hry pro mobilní operační systémy jedou jak odbržděný parní válec a bleskovým tempem redefinují přenosné hraní tak, jak jsme ho znali. Toho si všimla nVidia a rozhodla se přihřát si na tomto trhu polívčičku. Tedy spíš pořádný kotel pocitvé bramboračky, protože specifikace Project Shield jsou vážně parádní!

feature-controller

Ferrari v dlaních

Že srdcem této konzole bude postrach všech benchmarků – Tegra 4 – to jsme věděli již od začátku a nVidia se pochlubila i pětipalcovým dotykovým displejem. Nyní ale známe i ostatní parametry:
  • Tegra 4 – mobilní procesor se 72 grafickými jádry a čtyřmi procesory Cortex-A15 taktovanými na žhavých 1,9 GHz
  • 2 GB RAM – dostatek paměti je pro náročné využití nutností
  • 16GB interní úložiště
  • Pětipalcový displej s rozlišením 720p
  • Podpora microSD karet
  • GPS
  • mini-HDMI výstup
  • Bluetooth 3.0
  • Wi-Fi 802.11n
  • Stereo reproduktory, 3.5mm jack na sluchátka
  • Váha 579 g
  • Rozměry 158 x 135 x 57 mm
  • Android 4.2 Jelly Bean bez nadstavby

feature-tegra-4

Nutno uznat, že se jedná o velmi slušné specifikace a nezlobil bych se, kdyby se na trh dostal i mobil s touto výbavou. Někoho možná může zarazit přítomnost „pouze“ 720p displeje. Je pravda, že na pět palců se jedná o poněkud nízké rozlišení a v době, kdy vlajkové modely jednotlivých výrobců dostávají do vínku FullHD, působí tento parametr poněkud nepatřičně. Může pro to být ale třeba i ten důvod, že rozlišení 1280×720 pixelů o něco sníží náročnost her. Je to běžná praxe i u herních konzolí, kde v zájmu vyššího počtu snímků za vteřinu hry raději běží v 720p či dokonce ještě níže. Na světlo světa se dostal i první benchmark, podle kterého Tegra 4 hravě poráží nejnovější Snapdragon 600. Samozřejmě se může jednat o jednoduchou montáž ve Photoshopu, ale není důvod pochybovat o vysokém výkonu tohoto řešení. Vzhledem k tomu, že ale Snapdragon 600 brzy dostane výkonnějšího bratříčka, bude zajímavější sledovat poměřování sil Snapdragon 800 vs Tegra 4. Sami jsme velmi zvědavi!
nvidia-project-shield-antutu-tegra-4-benchmark

Project Shield získal v benchmarku AnTuTu skóre 32150 bodů

  http://youtu.be/hUuhgZphZRY  

Vytaste kreditky!

A jsme u nejspornějšího bodu celého Shieldu. Cena. Hned po uvedení se roztočily spekulace do takových otáček, že by vaše tatramatka záviděla. Někteří tvrdili, že za 4000 Kč by to bylo super zařízení, jiní počítali s „předraženým šmejdem“ za více než desítku. Zkrátka bylo těžké reálnou hodnotu nějak odhadnout, protože zařízení nelze snadno porovnat s běžnými herními konzolemi. Ty jsou totiž zpravidla po vydání prodělečné a teprve software (hry) je nakopne do černých čísel. Na tohle však u mobilních technologií spoléhat nejde a u Androidu tuplem. Roztříštěnost platformy a prakticky garážový vývoj mnohých her zkrátka výrobcům hardwaru nepomůžou. Dobrá, dobrá, už vás nebudeme napínat. Cenovka je 349 USD. Je to hodně? Málo? Kolik to vlastně bude v Čechách? Pokud cenu vynásobíte současným kurzem dolaru, dostanete se na 7000 Kč, jenže k tomu je potřeba připočítat ještě dopravu, marži, DPH… náš osobní tip je baťovských 8499 Kč. V tom lepším případě.

feature-multi-touch-display

Nechceme vynášet předčasné soudy, ale trochu se bojíme, jestli si tady pod sebou nepodřezává nVidia větev. Sony PS Vita se na Amazonu momentálně prodává za 249 USD a v Čechách jej seženete od zhruba 4700 Kč a v průměru za zhruba 6000 Kč (dle serveru Heureka.cz). Je sice fakt, že hry pro Shield pak seženete o poznání levněji – díky cenové politice Google Play. Na druhou stranu (a teď nechci být za hypermorálního Mirka Dušína) mnoho uživatelů u nás „na východě“ bude spíš řešit počáteční investici do hardwaru a hry už si potom „nějak sežene“.

feature-wifi-connectivity

Vydání je za rohem

Pokud se vám cena za nabízený hardware zdá jako adekvátní a rádi byste tuto konzoli vlastnili, pak si prosím v kalendáři zakroužkujte… raději celý červen a červenec. Ale popořadě: předobjednávky začínají 20. května přijímat zámořské shopy Newgg, GameStop, Micro Center a Canada Computers s tím, že první zákazníci dostanou svoji konzoli během června. Můžeme tedy jenom doufat, že Evropa nezůstane příliš pozadu a že se nám také brzy dostane nějaký kousek do redakce. Kombinace konzolového gamepadu, Androidu a pětipalcové obrazovky má totiž svoje zvláštní hi-tech kouzlo! Jestli vás Tegra 4 zaujala, nezapomeňte na naši Android RoadShow 2013, kde má nVidia pod palcem pařanskou Game Hall a buďte si po čertech jisti, že se tam o této technologii rozhodně mlčet nebude! Zklamaní? Nadšení? Nerozhodní? Dejte nám vědět v komentářích, co si o projektu Shield myslíte vy!   http://youtu.be/syEH6FP-oIc     http://youtu.be/0GQugHysJPM  

O autorovi

Jan Olejník

Jan Olejník
Sdílejte: