Už nějaký ten pátek jsem měl nutkání napsat si pro Android slovníkový program. Na žádný schopný jsem v marketu nenarazil a pořád jsem měl pocit, že to je jedna z věcí, které se opravdu hodí i ve chvíli, když není k dispozici přístup k Internetu (a tedy k on-line slovníkům).
Dobře jsem ale udělal, že jsem si místo programování přečetl článeček na rootu – Zajímavé aplikace pro Google Android… většinu ostatních zmíněných aplikací jsem buďto zkoušel nebo aktivně používám, WordMate (homepage, záznam v Android Marketu) mi ale unikl mezi prsty. A je to přesně to co jsem potřeboval.
Hlavní sílou jednoduchoučkého WordMate je, že dokáže používat nejen slovníky ve tvaru .DWM, ale navíc také slovníky používané v aplikaci StarDict (což je mimochodem má oblíbená desktopová slovníková aplikace, která běhá na Linuxu i v oknech). A takových slovníků se po webu povalujou spousty.
Instalace slovníku
Předpokládejme že aplikaci jste již z Marketu nainstalovali, žádný slovník v ní ale nemáte. Jak na to?
[Aktualizace – pokud chcete postupovat při instalaci slovníků jednodušší, ale méně univerzální cestou, zamiřte na konec tohoto článku]
Prvním krokem je nalezení a stáhnutí slovníku, který budete používat. K tomu dobře poslouží Google… pokud ale, stejně jako já, nejvíce využijete slovník anglicko-český a česko-anglický, zamiřte rovnou na web Michala Čihaře. Zhruba uprostřed stránky na Vás vybafne kopa linků k různým verzím slovníků – idealní pro nás, androiďáky, je použít slovník „English-Czech dictionary without accents (3.8 MiB)“ (háčky a čárky se na klávesnici G1 opravdu nepíšou moc dobře).
Po stažení .tar.gz souboru je potřeba vše rozbalit. K tomu dobře poslouží kdejaký (un)zipovací program (v Linuxu už gunzip i tar jistě máte, ve Windows dobře poslouží třeba i rozbalovač obsažený v oblíbeném Total Commanderu).
A teď pozor, následuje krok u kterého jsem se nechal nachytat. Mezi rozbalenými soubory jsou také „czen-ascii.dict.dz“ a „encz-ascii.dict.dz“. Přípona DZ značí, že jsou dict soubory zkomprimované a i ty je potřeba rozbalit. Po rozbalení sice soubory podstatně narostou (czen-ascii.dict bude mít například kolem 10 megabajtů), jedině tak si s nimi ale WordMate poradí.
Posledním krokem pak už je jen zkopírovaní všech rozbalených souborů (tedy .dict, .idx i .ifo) do adresáře /wordmate/ který najdete na SD kartě (po prvním spuštění ji jej aplikace připraví). Když si teď WordMate spustíte, soubory si ještě automaticky „předzpracuje“… a je to! Můžete se vesele pustit do slovníkaření!
Na závěr ještě malý hint – ikonka knihy vlevo nahoře v aplikaci slouží k výběru slovníku, který budete používat. Tak si můžete vybrat mezi překladem jedním či druhým směrem.
Aktualizace [22.3.2009] – rychlá instalace slovníků
Mnoho lidí mělo při instalaci slovníků problém s *.dz soubory. Pokud si s nimi také neumíte poradit, čtěte dále… (obecně ale raději doporučuji použít postup popsaný výše, který Vám zaručí použití aktuální verze slovníků a je také mnohem univerzálnější)
Aby byla instalace slovníků co nejjednodusší připravil jsem pro Vás tento archiv – slovniky.zip (obsah archivu je vytvořen ze slovníků převzatých z webu Michala Čihaře). Jediné co je potřeba udělat, je rozbalit obsah tohoto ZIP archivu do adresáře „wordmate“ na SD kartě ve vašem telefonu. Tam už by si je měl WordMate bez problémů najít a začít používat.
Vězte ale, že touto cestou se připravíte o možnost volby. Do archivu jsem připravil 3 mnou vybrané slovníky, konkrétně Anglicko-Český s diakritikou, Česko-Anglický bez diakritiky a český slovník cizích slov. Pokud byste raději použili slovníky jiné, budete muset použít postup uvedený výše.
Komentáře (43)
Přidat komentář