TOPlist

Vodafone 858 Smart – jaký je nejlevnější Android na trhu?

Vodafone 858

Oproti předchůdci, o kterém jsem psal minulý týden, doznal hezčího designu, kapacitního displeje a kvalitnějšího zpracování. Výrobcem je zde opět Huawei a o podporu se stará Vodafone, který tento model v současné době nabízí za necelých 2.200 Kč, což je dnes částka, za kterou dostanete průměrný hloupý telefon. Součástí telefonu je také originální widget, který se automaticky stará o nejnovější aktualizace nejzákladnějších aplikací. Tímto článkem navazuji na recenzi Vodafone 845, který již v nabídce operátora neseženete, je ovšem stále velmi rozšířený a oblíbený. Detailní recenzi od Karla Kiliána naleznete na tomto odkaze.

Představení

858 („osmsetpadesátosmička“) přesto není žádný designový skvost, musím však uznat, že kvalitou zpracování je na úrovni mnohem dražších přístrojů. I při silném zatlačení na plast, či displej se nic neprohne, ani nezavrže. Zde musím „858“ pochválit. Sklíčko – plast displeje je tvrzený a opět nemá problém, ani s tvrdším zacházením. Rozlišení displeje je 320 x 240 pixelů, dnes spíše podprůměr, přesto pokud nepřecházíte z iPhone, tak se na to dá zvyknout a mě osobně to nedělá výrazné problémy. Hlavní nevýhodou však je, že stále málo vývojářů optimalizuje svoje aplikace právě pro toto QVGA rozlišení a tak pokud jste zvyklí na nějakou aplikaci, která jede pod vyšším rozlišením, nemusíte jí na Marketu dohledat. Velikost je totožná s předchůdcem a tedy 2,8“. Na slunci je displej hůře čitelný, ani zvýšení jasu nepomáhá, takže buď přejít do stínu anebo zakrýt rukou. Displej neumí multitouch a má pouze 262 tis. barev („845“ měla jen 65 tis.). Ze zobrazovací jednotky mám však pozitivní dojmy, vzhledem k ceně by bylo bláhové si vymýšlet lepší pozorovací úhly, větší rozlišení, apod. To někteří recenzenti stále nedokáží pochopit. Vodafone 858 se prodává ve dvou barevných verzích – černá a bílá. Zvláště ta poslední zmiňovaná bílá je vážně povedená, jedná se o čistou sněhobílou s jemnou perletí. Černá je klasická, i když na slunci přechází barva do šedé opět s jemnou perletí. Oproti předchůdci je „858“ na mnohem lepší úrovni, co se vzhledu týče.

Vodafone 858 Vodafone 858

Práce s „858“

Hardwarová výbava je v „858“ prakticky stejná, jako v předchůdci (má stejný procesor, GPU i RAM). Nastává zde však paradox, o kterém se píše i na zahraničních fórech. Mnoha uživatelům přijde práce s „858“ mnohem svižnější, než s „845“. Přitom se jedná prakticky o dva velmi si podobné modely. Značná část uživatelů to přisuzuje jiné technologii displeje, který je konečně kapacitní a tak je práce s „858“ velice příjemná. Zajímavostí také je, že oproti HTC Wildfire netrpí Vodafone 858 přehnanou citlivostí displeje, takže kupříkladu psaní mailů je pohodlnější a bez zbytečných překlepů. Také listování mezi plochami je příjemnější, u HTC se mi často stávalo, že při posunutí plochy se mi spustila aplikace, na jejíž ikonce jsem měl prst. Přitom jsem se chtěl pouze posunout mezi plochami. U „858“ se mi toto ani jednou nestalo. Co se týče balení, výrobce přibalil sluchátka, která sice nehrají nějak pěkně, ale poslouchat se dají. Postrádají hlavně basy, je možné však připojit jakákoliv jiná s 2,5 jackem. Dále je v balení nabíječka a potřebné manuály.

Go Launcher včetně různých widgetů Go Launcher včetně různých widgetů

Největší rozdíl oproti „845“ je u samotného operačního systému. „858“ dostala do vínku Android 2.2 Froyo, který má jednu nejdůležitější vlastnost – umí přesouvat či rovnou instalovat některé aplikace (ty, které to umožňují) na paměťovku, to tyto levné dotykáče posouvá o krok dále. Huawei nepřidal žádné grafické nástavby (tak, jako v minulém modelu), proto je téměř namístě využít některý z launcherů, mě se osvědčil GO launcher EX, který přidá pár pěkných efektů a posune pohodlnost užívání do vyšší úrovně. Mezi další výbavu patři světlo-citlivý senzor, který automaticky nastavuje intenzitu osvětlení displeje v závislosti na okolních podmínkách, to pomáhá hlavně baterii. Fotoaparát má jen 2 Mpx., neumí ostřit, fotky jsou rozmazané, zkreslené – jinými slovy děs a hrůza (oproti „845“ má však paradoxně kvalitnější fotografie). Jako momentka určená na export na facebook či do meilu však postačí. Co se týče výbavy, obsahuje „858“ vše, co předchůdce. Oproti němu však nemá problémy s nestabilitou Wi-Fi, navíc podporuje EDGE, takže pro internet v mobilu je jako stvořený. Telefonu stačí 2 čárky signálu a internet jde stále plynule, v našem městě máme výhodu HSPDA, který umí až 3,6 Mbps. Abych pravdu řekl, neshledal jsem přílišný rozdíl v rychlosti, když jsem byl na Wi-Fi, či jen na datovém tarifu. Obojí funguje svižně. Pořídit si chytrý telefon bez datového tarifu je dnes opravdu nešťastné řešení. Android je jako stvořen pro data a ty si rád vyměňuje vždy, kdy je to jen možné. Být závislý jen na free Wi-Fi sítích je jak nepohodlné, tak i nepraktické. Od používání datových sítí se odvíjí také výdrž telefonu. Pokud jsem měl zapnuté aktualizace Gmailu, Facebooku, Twitteru, vydržel mi Vodafone 858 cca 9 hodin. Poté se hlásil o nabití. Řešením tak byl widget APN on/off, který jedním tapnutím vypne datovou komunikaci. Pak mobil vydrží i 3 dny. Čili pokud nemusíte často aktualizovat, doporučuji jednou za hodinu zapnout data, zkontrolovat stavy a raději data opět vypnout. Jinak si párkrát zavoláte a můžete být zbytek dne bez mobilu. Neznám ovšem žádný androidí telefon, který by vydržel v provozu více, jak jeden den. Ještě se zmíním o senzoru, který má na starosti vypnutí displeje v momentě, kdy přiložíte mobil k uchu, někdy jej můžete vidět při práci a to když červeně bliká, stalo se mi, že práce senzoru zamrzla a tak červeně blikal i poté, co jsem hovor ukončil. Zprvu jsem tomu nepřikládal na vážnosti, později jsem však zjistil, že takto aktivovaný a zamrznutý senzor neúměrně vybíjí baterii. Dospěl jsem se stádia, kdy mi telefon v klidovém režimu vydržel jen 4 hodiny, poté se vypnul. Reset nepomohl a tak jsem se jal reklamovat. Prý se senzorem kolidovala některá z mých aplikací, což mi jako vyjádření servisu nestačilo. Telefon však šlape, takže jsem problém dále neřešil. Závada se již 2 měsíce neprojevila.

Zamrznutý senzor Zamrznutý senzor

Reakce systému, které jsou vyživovány frekvencí 528 MHz, jsou v prvopočátku svižné a bleskové, jakmile nainstalujete pár her a aplikací, na které jste zvyklí, telefon se zpomalí. Asi nejvíce to pocítíte, když telefon odemknete a začnete se přesouvat mezi plochami, záškuby jsou mnohdy opravdu silné. Co se stalo? Mobil po odemknutí začne tahat data a začne si aktualizovat počasí, stavy na Facebooku, či nové maily. To systém samozřejmě zpomaluje. Krátkodobě to lze vyřešit taskmanagerem. Jakmile zabijete pár zbytečných procesů, systém se zrychlí, ovšem tito taskmanageři jsou spíše takové placebo. Do 5 minut od použití taskmanageru se většina zabitých aplikací opět spouští, navíc Android má implementovánu funkci, která hlídá přidělování RAM aplikacím. Pokud hrozí, že pro systém zbyde málo paměti, začne jádro zabíjet ty aplikace, které delší dobu nepoužíváte, či jsou nedůležité. O používání taskmanagerů by se tedy dalo polemizovat. Je potřeba si zvyknout na to, že pokud jsme na mobil například hodinu nesáhli a pak jsme jej odemkli, budeme se muset obrnit trpělivostí, než se sám trošku „rozdýchá“. Menší perlička, po nainstalování aplikací, na které jsem já osobně zvyklý, mi na tomto telefonu zbývá volných 18 MB operační paměti, po použití taskmanageru jsem na hodnotě 62 MB. Někdy mi ovšem přijde, že je to hra čísel a žádný výrazný efekt to nemá. O GPS nemá smysl sáhodlouze psát, je totožná s předchozím modelem a s navigací Sygic neměla problém, spojení s družicí bylo otázkou 15 vteřin, během navigování jsem výpadky nezaznamenal, jen výdrž baterie šla rapidně dolů.

Vodafone 858 Vodafone 858

Co musím pochválit, je kvalita sluchátka, u minulého modelu mi připadalo, že hlas volaného je zastřený, jakoby mluvil přes do hrnce, i hlasitost nebyla nejlepší. U „858“ je reprodukovaný zvuk volajícího čistý a jasný, také zvonění je hlasitější a čistší, bez různých rezonancí okolních plastů.

zadní část telefonu zadní část telefonu

Závěr

Jaký tedy Vodafone 858 je? Na mě po celou tu dobu, kterou “858” užívám, dělá pozitivní dojem, je skladný, tenký, v neposlední řadě také přiměřeně výkonný. Pro začínajícího uživatele Androidu to může být velice zajímavý model, se kterým se naučí Android používat, pokud mu systém půjde po chuti, přejít na vyšší modely může vždy. Když se zpětně podívám na předchůdce, šel Huawei o značný kus napřed, výrobce to s „845“ myslel dobře, ale rezistivní displej, byť jsou lidé, kterým vyhovuje, je dnes pasé a kapacitní alternativa je přece jen rozumnější. I po stránce designové naznal Huawei výrazných vylepšení. Zmizel optický trackpad, se kterým byly na sluníčku jen samé problémy. Nyní je zde čtveřice dotykových tlačítek, které na stisk reagují jemným zavibrováním (lze v menu vypnout). Líbí se mi, že i v případě nějakého slabšího zamrznutí některé aplikace, poslouchalo tlačítko Domů vždy na jedničku. Kdykoliv jsem jej zmáčkl, systém neodpovídající aplikaci zabil a přešel na úvodní stránku. Pokud byste se přesto chtěli kouknout po konkurenci, sami zjistíte, že na výběr moc není. Samsung Galaxy Mini mi přijde vyloženě předražené nic, má sice větší displej, ale díky stejnému rozlišení působí hruběji, má nevýrazné barvy a příšerné pozorovací úhly. Možná by mě přemluvil LG Optimus One, který je ovšem na trhu už nějaký ten pátek a navíc grafická nástavba z dílen LG se mi osobně vůbec nelíbí. U Huawei se zatím rodí jeden model vedle druhého, starší „945“ není špatná ani dnes, jen je trošku větší a vypadá jak dálkové ovládání k televizoru. Nové Huawei, především Ideos X6 patří k těm lepším, co výrobce nabízí. Pokud o nějakém dobrém konkurentovi víte, diskutujme o tom v komentářích.. :-)

Tomáš Hochmuth
O Autorovi - Tomáš Hochmuth

Nadšenec do všeho Androidího, hledám kvality tam, kde by je nikdo nehledal. Rád recenzuji levné Androidy, jelikož jsou to ony, se kterými přichází začátečníci nejvíce… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)