TOPlist

Video: paralelní běh dvou systémů Android na Galaxy S II

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
3.4.2013 19:00
Ikona komentáře 19
parallels icona
Reklama

Pravděpodobně jste již někdy slyšeli o virtualizaci operačních systémů. Například pod Windows můžete spustit virtuální stroj s Linuxem, na Linuxu zase virtualizovaná Windows. Virtualizace „starých ixpéček“ je dokonce zakomponována do pokročilých verzí Windows 7, podobně na počítačích s Mac OS lze již řadu let spouštět Windows.

Chtěli byste provozovat virtualizované systémy na svém mobilním telefonu? Vzhledem k neustále rostoucímu hardwarovému výkonu, který již začíná dýchat na paty kancelářským počítačům, bylo jen otázkou času, kdy někdo zvedne hozenou rukavici.

Průkopníky se nakonec stala skupina studentů petrohradské univerzity, která s podporou firmy Parallels (známá společnost, zabývající se virtualizací) dostala možnost detailně zkoumat tyto technologie. Projekt již došel do fáze, kdy je prezentován funkční prototyp virtualizace pro zařízení s Androidem.

Vývojáři našli způsob, jak spustit více verzí Androidu současně, nicméně v současnosti, kromě toho, že uvedená technologie funguje na pouze na odemčených a rootnutých telefonech Samsung Galaxy S II a Nexus S (tj. relativně starých mobilech), není známo mnoho dalších podrobností.

Mnohé je vidět na následujícím tři a půl minuty trvajícím videu (pokud nevládnete ruštinou, lze zapnout anglické či přeložené titulky) – systémy fungují vedle sebe s tím, že neaktivní Android neběží na pozadí, ale je suspendován. Prezentovány jsou také ukázky 3D benchmarku NenaMark a hraní Angry Birds, přičemž vše běží naprosto plynule.

Technologie pro instalaci více operačních systémů na jednom zařízení je takřka jistě hudbou budoucnosti, zejména vezmeme-li v úvahu, že Android postupně proniká skrze tablety (a brzy možná i skrze notebooky) do segmentů, kde dosud dominovaly operační systémy Windows. Zejména ve firemním nasazení je virtualizace jednou z technologií, která v uplynulých letech zaznamenala nebývalý zájem, takže je jasné, že bude-li se chtít Android prosadit, nezbude mu, než aby měl co nabídnout i v tomto směru.

Sami autoři přicházejí s vlastními nápady, proč by telefon se dvěma systémy mohl zaujmout výrobce telefonů:

  • Jeden systém by byl optimalizovaný na poskytnutí jen základních funkcí a úsporu baterie, druhý by nabídl plnohodnotný komfort, ale vyšší spotřebu baterie.
  • Jeden systém pro pracovní, druhý pro soukromé použití.
  • Jeden systém pro každého uživatele (nešlo by o pouhé profily, ale každý uživatel by měl skutečně svůj vlastní systém).
  • Možnost provozovat vedle sebe dvě verze systému – starou a novou/testovací a stabilní apod.

Server Android Police získal oficiální vyjádření ruské pobočky Parallels, která potvrdila, že video není podvrhem, a že společnost skutečně spolupracuje na projektu virtualizace se studenty Petrohradské univerzity Ruské akademie věd v rámci projektu Parallels Lab (vzdělávací laboratoře v předních ruských vysokých školách). Zástupkyně Parallels projekt označila za experimentální s tím, že na něj dohlížejí profesionálové z firmy. „Tato technologie umožňuje běh více izolovaných Android prostředí na jednom zařízení se systémem Android – efektivní a škálovatelný a s nízkou zátěží.“ uvedla.

Zdroje: Rozetked a Android Police.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: