TrainBrain: Android jako učitel slovíček
- Recenze
- Karel Kilián
- 7.11.2013
- 9
Při výuce cizího jazyka je jedním z klíčových bodů úspěchu slovní zásoba. Existuje celá řada metod, jak se “nabiflovat” slovíčka – poměrně osvědčenou technikou jsou papírové kartičky, na jejichž jedné straně je slovo v češtině a na straně druhé v cizím jazyce. Pokud vás nebaví opisovat slova ze slovníku a stříhat papírky, můžete zkusit použít svůj tablet nebo telefon. Stačí si nainstalovat aplikaci TrainBrain českého autora Lukáše Adámka.
V Obchodě Play je k dispozici demoverze se třemi lekcemi, kterou si můžete nainstalovat a používat zdarma. Pokud vám aplikace bude vyhovovat, můžete za 69 Kč zakoupit plnou verzi se 44 lekcemi, obsahujícími více než 1300 slovíček. TrainBrain nabízí anglickou, německou, španělskou a italskou slovní zásobu.
Učit se, učit se, učit se!
Z hlavní obrazovky se můžete vrhnout rovnou do sekce Učení slovíček, kde si zatržítky zvolíte jednu nebo více lekcí (např. dopravní prostředky, ovoce v kuchyni, armáda, barvy,…) a směr překladu. Na displeji se následně zobrazuje slovo, které máte přeložit a textové pole pro zadání překladu.
V případě, že si nebudete vědět rady, můžete využít tlačítko Nápověda, které vám poradí počet znaků a s dalšími stisky i první a druhé písmenko. Čekali bychom ale, že použití nápovědy sníží procentuální úspěšnost, což se překvapivě neděje. Po zadání slova se v případě, že máte nastaven kompatibilní modul pro převod textu na řeč (TTS), ozve jeho výslovnost. Ocenili bychom ale možnost tuto funkci vypnout – ne vždy se hodí, aby telefon mluvil. V průběhu testu můžete sledovat svou dosavadní úspěšnost a počet již probraných slovíček. Velmi sympatické jsou doprovodné obrázky k většině termínů.
Bohužel jsme měli problém s hlasovou syntézou na telefonu, na kterém jako TTS používáme alternativní aplikaci SVOX. Ačkoli přes tento program bez potíží komunikuje většina aplikací, včetně Navigace Google, TrainBrain se tvrdošíjně dožadoval nastavení výchozí hlasové syntézy.
V případě, že některé slovíčko zadáte špatně, zeptá se na něj program ještě několikrát, abyste si ho procvičili. V Obchodě Play autor popisuje princip, na kterém zkoušení funguje: “Inteligentní algoritmus sám řídí celý průběh učení a pozná, jak dobře slova překládáte. Podle toho zobrazuje slovíčka nová nebo ta starší dodatečně opakuje. Popřípadě dojde k zařazení do „problémových slov“.”
Na konci výuky se dozvíte výsledky – tedy procentuální vyhodnocení úspěšnosti, počet probraných a problémových slovíček. Poté můžete buď pokračovat, opakovat, nebo uložit slovíčka, která vám nešla, jako problémová.
V sekci Problémová slova najdete seznam všech slovíček, která vám dělají potíže. Všechny či vybrané termíny lze z tohoto seznamu smazat. V sekci Učení slovíček si můžete tato slovíčka procvičit v samostatné lekci.
Pokud by vám nestačila slovní zásoba aplikace, můžete si vytvořit Vlastní lekce. Sami si zadáte požadovaná slova, která si následně budete procvičovat. Lekce lze vytvářet, mazat a v placené verzi také sdílet s ostatními uživateli přes Market. Přidávání nových slovíček je praktické a jednoduché – stačí zadat název lekce, český a cizí termín a stisknout tlačítko Přidat.
V sekci Slovník najdete přesně to, co byste pod tímto nadpisem čekali – tedy vyhledání překladu zadaného slova. Po tapnutí na slovo se ozve správná výslovnost.
V modulu Statistika můžete zhlédnout své dosavadní výsledky – úspěšnost v jednotlivých lekcích, počty spuštěných lekcí, probraných a problémových slovíček.
V dolní části obrazovky jsou tlačítka pro ukončení programu, vstup do nastavení, odkaz na Facebookové stránky projektu a Obchod Play.
Nenápadně se v levém dolním rohu krčí odkaz nazvaný Market, kde lze z Internetu stáhnout další balíčky slovíček, připravené a sdílené ostatními uživateli. I tato funkce je ale určená pouze pro plnou verzi programu. V případě, že se do projektu zapojí dostatečný počet uživatelů ochotných plnit a sdílet slovníky, mohly by se zde časem objevit slovíčka z nejčastěji používaných učebnic.
Lepší představu o programu TrainBrain si můžete udělat z následujícího videa.
https://www.youtube.com/watch?v=4sTy4TczaNQ
Možnosti nastavení
V nastavení aplikace najdete tyto možnosti:
- Fullscreen – běh aplikace v celoobrazovkovém režimu.
- Barevné schéma – výchozí barevné pojetí je modré, pokud by se vám nelíbilo, budete mít na výběr ještě zelené a šedé.
- Vibrace při stisku – hmatová odezva při tapnutí na ovládací prvky.
- Integrované lekce – zpřístupní k editaci i integrované lekce dodávané s aplikací, které si budete moci upravovat k obrazu svému.
- Jazyk aplikace – kromě češtiny může program komunikovat anglicky, německy, španělsky a italsky.
- Výukový jazyk – jak již zaznělo, na výběr je angličtina, němčina, španělština a italština. Mezi jazyky se přepíná nenápadným tlačítkem v dolní části hlavní nabídky.
- Export vlastních lekcí a Import vlastních lekcí je k dispozici pouze v placené verzi. Funkci využijete, pokud se hodláte učit slovíčka na více zařízeních. Škoda jen, že není možné zvolit, kam budou vyexportovaná data uložena a odkud se mají importovat.
- Informace – e-mailový kontakt na autora aplikace a číslo používané verze programu.
Resumé
Z funkčního hlediska se nesporně jedná o velice užitečného pomocníka, který vám pomůže zvládnout slovní zásobu při učení cizího jazyka. Aplikace dokonale nahradí papírové kartičky, navíc uživateli nevnucuje pouze předem připravené lekce, ale umožňuje také zadání vlastních – například z učebnice dle právě probíraného tématu. Ke zvládnutí látky jistě může přispět samostatné procvičování problémových slovíček.
Rozporuplně vnímáme grafické zpracování – na jedné straně se nám líbí, že ke každému slovíčku je připraven obrázek, nicméně samotné uživatelské rozhraní jde svou vlastní cestou, která se každému nemusí jevit jako ideální. Jsme přesvědčeni o tom, že strohý vzhled ve stylu Holo UI by aplikaci tohoto typu seděl lépe. S rozpaky se díváme na systém hodnocení – domníváme se, že použití nápovědy by nějakým způsobem mělo hodnotit dané slovíčko jako ne zcela zvládnuté.
Líbí se nám samotný nápad přenést výuku do mobilního telefonu, díky čemuž si můžete “prosvištit slovíčka” kdykoli a kdekoli, když máte chvilku volného času.
Určitě i do budoucna je nač se těšit – autor by časem rád přidal ještě nějaké jazyky, jako například francouzštinu a ruštinu.
TrainBrain si ve verzi zdarma zatím stáhlo něco přes tisíc uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je skvělých 5,0. O tom, že aplikace má smysl, svědčí počet zakoupených licencí, kterých je více než 500. Balíček velký 2,7 MB (v případě placené varianty 11 MB) můžete instalovat na Android 2.1 a novější.
Na úplný závěr citujeme za všechny spokojeného uživatele Jana Kadlece, který ke svému čtyřhvězdičkovému hodnocení napsal komentář: “Nejlepší aplikace u nás. Ač to už vypadalo, že se nebude nic dít tak autor na aplikaci pořád pracuje a musím jí znovu doporučit, protože v ČR stále nemá konkurenci, je jednoznačně nejlepší pro rozšiřování slovní zásoby, myslím že i do budoucna má aplikace potenciál a určitě stojí za to do ní/respektive do svého vzdělání investovat. Vadí mi snad jen při zobrazení na šířku klávesnice, která je přes celou obrazovku.”
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (9)
Přidat komentář