TrackID od Sony: Co to hraje za písničku?
- Recenze
- Karel Kilián
- 2.10.2014
- 19
Slyšíte z rádia písničku a chtěli byste znát název skladby a jméno interpreta? S chytrým telefonem je to snadné: stačí spustit aplikaci na rozpoznávání hudby, která si “poslechne” krátký úryvek, odešle ho k rozpoznání a řekne vám vše, co potřebujete vědět. Jedním z několika programů tohoto typu je TrackID, jehož aktualizovanou verzi jsme podrobili krátkému testu.
Aplikacím na rozpoznávání hudby jsme se věnovali v červnu v samostatném článku Test aplikací na rozpoznávání písniček (Shazam, SoundHound, TrackID a Audiovyhledávání). Jedním z testovaných programů byl také TrackID od Sony Mobile Communications – tehdy ještě ve verzi 3.x.
V červenci vyšla aktualizace s číslem 4.0.B.1.0, což je důvod, proč se k tomuto nástroji na poznávání hudby vracíme. Novinka přinesla především přepracované uživatelské rozhraní, kde autoři přesunuli některé položky (rozpoznávání, historii a žebříčky) do postranní nabídky. Změnily se také animace, zobrazované během rozpoznávání nahrávky. Další velkou změnou je synchronizace s cloudem, která dovoluje sledovat historii hledání napříč všemi zařízeními. Uživatelé se mohou přihlásit prostřednictvím sítě Sony Entertainment Network (SEN) nebo přes Facebook.
Co TrackID slibuje?
V oficiálním popisku v Obchodě Play je TrackID deklarována jako “nádherná aplikace pro rozpoznávání hudby, kterou právě posloucháte”. Hlavními rysy jsou rychlost, jednoduchost a pěkný design. Rozpoznávání hudby se tak prý stává “opravdu okouzlujícím zážitkem.”
Z dalších vlastností jmenujme možnost okamžitého sdílení názvu skladby, která se vám líbí, na sociální síť Facebook, takže se můžete podělit s přáteli o hudbu k poslechu, nebo přístup k životopisům umělců a hudebním videím na YouTube.
Jak TrackID funguje v praxi?
Aplikaci ve verzi 4.0.B.5.0 jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy S3 s alternativní ROM CyanogenMod 11.0 M10 (Android 4.4.4). Po prvním spuštění je nejprve nutné souhlasit s podmínkami použití služby. Potěšujícím faktem je, že celá aplikace je lokalizována do češtiny. Hned poté se již budete moci pokochat novým uživatelským rozhraním, ve kterém hraje prim postranní nabídka se čtyřmi položkami.
V úvodu jsme zmínili možnost synchronizace historie napříč zařízeními skrze cloud. K tomu potřebujete profil, který si založíte přes první položku Vytvořit profil online. V prvním kroku je nutné souhlasit se zásadami ochrany údajů a přihlásit se přes účet na Facebooku (přihlášení přes SEN je dostupné jen na telefonech Sony). Aplikace následně požádá o přístup k veřejnému profilu a seznamu přátel.
Další položkou je Sledování, kde najdete tu nejdůležitější část programu – velké kulaté tlačítko pro zjištění hudby, která právě hraje poblíž, případně můžete poslat nahrávku, uloženou v telefonu. Programu zpravidla stačí “poslouchat” jen několik sekund, než pozná interpreta a název skladby. Výsledky zobrazí ve dvou záložkách:
- Na záložce Skladba je k vidění booklet alba nebo singlu, název písničky, jméno interpreta, album, rok vydání, vydavatel a žánr. Tlačítkem na konci můžete zkusit vyhledat klip na YouTube.
- V sekci Interpret najdete další informace o tom, kdo písničku zpívá/hraje – kromě krátkého životopisu také seznam oblíbených skladeb a alb.
O výsledek hledání se lze podělit přes tlačítko pro sdílení skrze další aplikace – například ho odeslat e-mailem, SMSkou, uložit do úkolů, nebo publikovat na sociálních sítích.
V sekci Historie je seznam všech skladeb, které jste s pomocí tohoto programu identifikovali. V případě, že máte aktivní online profil, jsou tato data synchronizována napříč zařízeními. Po klepnutí na položku se opět zobrazí informace o skladbě a jejím interpretovi.
Poslední položka postranní nabídky Žebříčky slouží ke vstupu do “hitparády” nejhledanější skladeb. Můžete si nechat ukázat statistiky za vybranou zemi – v seznamu nechybí ani Česká republika a Slovensko.
To je z hlediska uživatelského rozhraní prakticky vše, co o aplikaci TrackID můžeme říci. Je jednoduché, graficky vypiplané, nabízí jen několik funkcí, které dle současných trendů vývojáři situovali do výsuvného menu po levé straně.
Test ohněm
Aplikaci jsme předložili seznam deseti písniček, na kterých jsme testovali v červnu. Výsledek dopadl takto:
- Arash feat. Aneela – Chori Chori – rozpoznáno správně
- Tyler Ward & Lindsey Stirling: Thrift Shop – rozpoznáno správně
- ToJa: Child’s Song – nerozpoznáno
- Arash: Broken Angel – rozpoznáno správně
- Kabát: Malá dáma – rozpoznáno správně
- UDG: Motýl – nerozpoznáno
- Terra Ignota: Eleonoras Independent Day – nerozpoznáno
- Helena Paparizou: Survivor – rozpoznáno správně
- TUS ft Eleanna Azouki: An Eho Agapi – rozpoznáno správně
- Master Tempo ft Thanos Petrelis – De Tha Katso Na Pethano – rozpoznáno správně
Proti červnovému testu si tedy TrackID polepšil o dvě rozpoznané skladby, což naznačuje, že Sony pracuje na průběžném doplňování databáze. Aplikace se tak dotáhla na SoundHound, nicméně zůstala za Shazamem, který poznal o jednu skladbu víc.
Resumé
Aplikací na rozpoznávání hudby je v Obchodě Play hned několik. TrackID od Sony sice patří mezi ty méně “našlapané”, rozhodně si ale zaslouží pozornost těch, kdož od programu tohoto typu nevyžadují zbytečně mnoho funkcí, jako například okamžitý nákup písně v Obchodě Play. Velká pochvala náleží autorům za kompletní lokalizaci do češtiny a pěkné grafické i uživatelské prostředí.
Konkurence je ovšem v tomto segmentu silná a například Shazam či Soundhound nabízejí podobné funkce taktéž zdarma, navíc přinejmenším Shazam v našem testu dokázal rozpoznat více skladeb.
TrackID si nainstalovalo více než deset milionů uživatelů a známka 4,3 z 5,0 možných naznačuje jistou spokojenost. Například Petr Dvořák ke svému hodnocení pěti hvězdičkami napsal: “Tuto aplikaci jsem používal ještě, než existovaly u nás smartphony, je spolehlivá, najde, co potřebuji, a grafické prostředí je velmi příjemné :)” Podobně ji vnímá i Marek B: “Chválím, zatím téměř stoprocentní úspěšnost. Snažím se vždy nahrát nějakou typickou část skladby, třeba refrén. Samozřejmě, že nějakou místní skupinu, co hraje na Nové Guinei na jejich tradiční nástroje, vám to nenajde. Pokud nejste online, jednoduše nahraný vzorek uloží a rozpozná až po připojení k internetu.”
Nejlepší bezdrátová sluchátka do 2 000 Kč: Zazářil Marshall, nechybí nová Xiaomi
Recenze konkurujících aplikací:
Používáte na rozpoznávání písniček jinou aplikaci? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem!
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (19)
Přidat komentář