TOPlist

Telefon OnePlus One - nedostupný rychlík za super cenu (recenze)

Sdílejte:
Tomáš Očadlý
Tomáš Očadlý
29.7.2014 20:00 (4.1.2015 02:18)
Ikona komentáře 60
oneplus one zadni strana bily 16 gb
Reklama

OnePlus One je výjimečný telefon, a to hned z několika důvodů. Pochází totiž původně od výrobce Oppo, který v tichosti založil tuto novou značku, především proto, aby se uchytil na celosvětovém trhu, protože telefony Oppo jsou spjaté s asijským trhem. To například nám, Evropanům, příliš nevoní. Strategií firmy je prodávat telefon v co nejvíce omezené míře, aby rostl zájem o takovéto nedostupné zboží. Postupně bude telefon stále dostupnější, spolu s tím však bude klesat exkluzivita. Zpočátku bylo možné zakoupit telefon pouze na pozvánky ve velmi omezené míře a za velmi lákavou cenu $299 (16GB verze) nebo $349 (64GB verze). Za tuto cenu získáte telefon s maximální výbavou, kvalitním zpracováním a vyladěným systémem. A nebo ne?

OnePlus One zadni strana bily 16 gb

Obsah recenze

Tento telefon můžete zakoupit v Beryko.cz

Obsah balení

To, že OnePlus One chce působit jako opravdu luxusní a drahý telefon, poznáte už na samotném balení, které je velmi minimalistické i po stránce výbavy. V krabičce naleznete opravdu jen to nejdůležitější, jako je samotný telefon, USB datový kabel a spona na vytahování slotu na micro SIM kartu. Adaptér do zásuvky má vlastní krabičku, jejíž design se nese ve stejném duchu jako krabička telefonu.

OPO obsah baleni

Vzhled a dílenské zpracování

Jak už to tak bývá, přední stranu telefonu zaujímá v převážné většině velký displej s přední kamerou, repráčkem, několika senzory, indikační diodou a kapacitními tlačítky. Po obvodu si můžeme všimnout plastového rámečku imitujícího kov, který zde funguje jako designový prvek, nikoliv jako ochrana displeje, jelikož samotný displej je více vystouplý než zmiňovaný rámeček. Nedoporučuji tedy pokládat telefon displejem dolů i přesto, že je krytý sklem Gorilla Glass 3. Po stranách telefonu nalezneme plastové vypínací tlačítko a kolébku hlasitosti. 3,5mm jack je umístěn na horní straně, hned vedle jednoho ze trojice mikrofonů.

OnePlus One přední strana displej OnePlus One boční strana

Na spodní straně se pak nachází dvojice stereo reproduktorů, micro USB a další mikrofon. Telefon má rozměry 152,9 x 75,9 x 8,9 mm, tloušťka rámečku na stranách displeje je pak pouhých 4,6 mm. Ve spojení se hmotností 162 g se jedná o trochu rozměrnější telefon, se kterým budou mít problém především lidé s menšími prsty. Na druhou stranu, obouručně se na něm píše velmi dobře.

OnePlus One zadni kryt černý bílý

Co je však zajímavé, je zadní strana, kde se nachází fotoaparát Sony s duálním LED bleskem a třetím mikrofonem. Za zmínku stojí také materiál, ze kterého je kryt vyroben. Nejedná se totiž o klasický plast. 16GB varianta má bílá záda a je vyrobena z plastu, který je na dotek velmi jemný, až měkký. Výrobci ho označují jako „dětská pokožka“, protože tak opravdu působí. Nevýhodou však je, že se bílý kryt velmi rychle zašpiní a poškrábe, o čemž jsme se přesvědčili za pouhý týden používání.

OnePlus One černý záda

64GB verze má černý zadní kryt a už na první pohled je znát, že se nejedná o nic běžného. Kryt je imitací pískového kamene. Na dotek působí velmi nezvykle, ale především v ruce neklouže, na rozdíl od lesklé verze bílého krytu. Pokud byste nebyli spokojeni ani s jednou variantou zadního krytu, budete mít možnost si v blízké době koupit i jiný, prémiový zadní kryt, vyrobený například ze dřeva. V současnosti se již připravuje k prodeji kryt vyrobený z bambusu za cenu kolem 1 000 Kč. Ano, cena může být pro někoho vysoká, nicméně to kompenzuje cena samotného telefonu, která je nastavena poměrně nízko. Jak je asi patrné, zadní kryt je odjímatelný, nicméně baterie už není uživatelsky vyměnitelná, nejedná se ovšem o nic nemožného a s trochou trpělivosti a šroubovákem to snad zvládne téměř každý. Baterie má kapacitu 3100 mAh a v závislosti na stylu používání se dostanete i na 2 dny náročné práce (majitelé Note 2 a Note 3 ví, o čem mluvím :)).

OnePlus One zadní kryty design-covers

Hardware a displej

Základním kamenem OnePlus One je čtyřjádrový Snapdragon 801 s frekvencí 2,5 GHz a grafickým čipem Adreno 330. Nesmí chybět ani operační paměť, která má v tomto případě hodnotu 3 GB (LP-DDR3, 1866 MHz). Fanoušky rychlých datových přenosů rozhodně potěší také přítomnost 4G LTE, bohužel pro nás, telefon neumí všechny používané frekvence u nás. Abych byl přesnější, čínská varianta, kterou jsme testovali (měli jsem k testování obě čínské varianty) zvládá tyto frekvence: 1800 Mhz, 2100 Mhz, 2600 Mhz. Evropská verze má pak ještě 700 Mhz a 1700 Mhz. Bohužel, koupí evropské verze si moc nepomůžete, jelikož u nás operátoři používají navíc ještě 800 Mhz a 900 Mhz. V praxi jsme však testovali připojení v Praze (tady jsme téměř všude chytali 4G LTE), v okolí Českého Švýcarska (pouze Edge), na Severní Moravě ve Frýdku-Místku (H+) a Ostravě (H+). Pro foto nadšence je OnePlus vybaven 13Mpix snímačem značky Sony Exmor.

oneplus one na stole bily

OnePlus One bílý 3,5mm jack

Dominantou přední strany telefonu je velký 5,5″ IPS displej s Full HD rozlišením, který je vyroben TOL technologií. V praxi to znamená menší prostor mezi dotykovou vrstvou a samotným displejem, což se pozitivně projeví na tloušťce celého telefonu. Celá přední strana včetně senzorových tlačítek, fotoaparátu a senzorů, je kryta sklem Gorilla Glass ve verzi 3. Displej je na slunci dobře viditelný, nejedná se však o žádný zázrak a například Nexus 4 má o chlup vyšší svítivost, která je znatelná pouze pokud máte oba telefony vedle sebe.

OnePlus One černý displej

Spokojeni budete se dvojicí stereo reproduktorů, které hrají opravdu velmi hlasitě. Při nejvyšší hlasitosti však mají problém s výškami, kdy celý telefon rezonuje vlivem vysokých frekvencí. Telefon umí stereo zvuk nejen přehrát, ale i nahrávat, problém je však ten, že reproduktory jsou na spodní straně a pokud se tak díváte na film nebo hrajete hry, efekt sterea se rychle vytratí. Jedinou vadou na kráse je nažloutlá spodní část displeje u prvních kusů. V praxi to však v podstatě není viditelné.

OnePlus One nažloutlý displej

Specifikace:
  • procesor: čtyřjádrový Qualcomm© Snapdragon™ 801, 2.5GHz
  • grafický čip: Adreno 330, 578 MHz
  • RAM: 3 GB LP-DDR3, 1866MHz
  • vnitřní úložiště: 16GB bílá verze (cca 12 GB pro uživatele) / 64GB černá verze (cca 55 GB pro uživatele)
  • displej: 5,5″ FullHD LTPS IPS, TOL, Gorilla Glass 3
  • baterie: 3100 mAh
  • zadní fotoaparát: 13 Mpix Sony Exmor IMX 214, duální LED blesk, f/2.0, 4k video
  • přední fotoaparát: 5 Mpix, 720p video
  • OS: CyanogenMod 11S
  • konektivita: Wi-Fi (2,4G/5G), Bluetooth 4.0, NFC, GPS + GLONASS
  • rozměry: 152,9 x 75,9 x 8,9 mm
  • hmotnost: 162 g
[katalog post_id=“223801″ type=“badge“]

Testy výkonu

Telefon pohání jeden z nejvýkonnějších mobilních procesorů současnosti, a tak není divu, že se jen tak nezadýchá ani při hraní velmi náročných her. Důkazem, že má telefon výkonu na rozdávání, je i to, že současně při hraní můžete dělat i záznam obrazovky pomocí aplikace Screencast. Z níže přiložených snímků z benchmarků si můžete udělat hrubý odhad, jak je na tom telefon s výkonem. Při delším hraní se telefon zahřívá v horní části v okolí fotoaparátu.

3D Mark

3D Mark

Antutu Benchmark 4, 5 Beta

Antutu Benchmark 4

Quadrant

Quadrant

Konektivita

OnePlus One podporuje téměř všechny nejnovější standardy pro přenos dat. Nechybí tedy NFC nebo například Bluetooth 4.0. Pokud často surfujete přes Wi-Fi, tak vás určitě potěší přítomnost 5GHz Wi-Fi (802.11 b/g/n/ac). GPS také podporuje systém GLONASS. K testování jsme měli 2 kousky One. Oba pochází z čínské distribuce, ale u jednoho z nich (64 GB) se setkáváme s problémem vypadávání GPS, kdy například po cca 20 minutách úplně vypadne signál a obnoví se po více než 15 minutách, pak zase vše funguje jak má. S tímto problémem se setkává více uživatelů OnePlus a prozatím to vypadá na konflikt s některou z aplikací, zatím jsme však nepřišli na to, se kterou. GPS je jinak ale velmi citlivá a pozici zafixuje během pár vteřin. Pokud byste si chtěli pouštět filmy na TV, tak nepočítejte s HDMI, které není přítomno v žádné podobě (MHL, SlimPort).

Baterie a výdrž

O velkou výdrž se stará baterie s kapacitou 3100 mAh. V praxi to znamená přibližně 2 dny s nonstop zapnutými datovými přenosy nebo Wi-Fi. Výdrž se samozřejmě může lišit na základě náročnosti používání. Lze však říct, že výdrž baterie je jednou ze silných stránek tohoto telefonu i díky poměrně úspornému systému CyanogenMod.

OnePlus One bílý na chodníku

Uživatelské prostředí

OnePlus One je první telefon, který se oficiálně prodává se známým upraveným Android systémem s název CyanogenMod ve verzi 11S. CyanogenMod vychází z čistého Androidu a tak více změn se dočkal spíše po funkční stránce než po vizuální. Nenaleznete zde žádné ohromné kvantum doplňkových aplikací, na druhou stranu se poměrně hodně rozrostlo samotné nastavení telefonu, kde si například můžete změnit motiv vzhledu zahrnující změny písma, ikonek, tapet, grafického stylu menu, startovací animaci a další. OnePlus má kapacitní tlačítka pod displejem, nic vám však nebrání si je v nastavení vypnout a zapnout si pouze klasická softwarová, na která jsme zvyklí například z řady telefonů Nexus.

CyanogenMod nastaveni 3

Stejně tak si můžete upravit zobrazované informace ve stavové liště, zapnout tak lze ukazatel baterie v číselných hodnotách. Potěší i vychytávka, kdy po dvojím kliknutí na horní lištu se telefon uspí. Nezapomnělo se ani na gesta při vypnuté obrazovce telefonu. Jednoduchým gestem nakreslení kružnice na displeji se zapne fotoaparát, gesto ve tvaru „V“ vám pro změnu zapne přisvětlovací diodu. Jsou zde i gesta pro zapnutí, vypnutí hudebního přehrávače nebo pro přepínání na další písničku. Ze zkušenosti víme, že všeho moc škodí, a některá gesta se občas spouštěla v okamžik, kdy to nikdo nečekal. To samé platí pro gesto probuzení telefonu dvojitým poklepáním na displej, které nemělo problém se běžně spouštět v kapse. Bez zámku displeje je tato funkce spíše na obtíž. I přes zámek displeje se nám však stávalo, že se v kapse vytočila tísňová linka. Tyto funkce opravdu umí potěšit a ohromit, nejsou však zatím vychytané na 100 %.

CyanogenMod nastaveni 6

Stejně tak lze změnit uspořádání nebo množství dlaždic v oznamovací oblasti. Na výběr máte z téměř 30 dlaždic, které si můžete v nastavení aktivovat.

CyanogenMod nastaveni 9

Jak jsem již zmínil, kapacitní tlačítka lze vypnout, máte však možnost pozměnit jejich funkci jak na krátké, tak na dlouhé stisknutí. Hodí se především tehdy, jste-li zvyklí z předešlého telefonu na jiné rozmístění. Stejný případ nastává u softwarových tlačítek, kde si můžete změnit pořadí a nebo také další tlačítko přidat.

Softwarová výbava

CyanogenMod je založen spíše na rozšíření funkčnosti a nastavení samostatného Androidu. Aplikací tak v telefonu nenalezneme tolik a je na nás, co si v Obchodu Play stáhneme. Pár aplikací navíc se zde však nachází. Tou nejzajímavější je asi Screencast, která umožní zaznamenávat dění na obrazovce a uložit výsledek ve video formátu. Dále je zde i Svítilna, aplikace Náhled témat, kde si můžete stáhnout nové vzhledy a audio fanatiky určitě zaujme i ekvalizér. V neposlední řadě nechybí ani CyanogenMod Správce souborů.

Ekvalizér CyanogenMod

Fotoaparát a natáčení videa

Pro foto nadšence je OnePlus vybaven 13Mpix fotoaparátem značky Sony Exmor IMX214 se soustavou 6 čoček zaručujících menší zkreslení a chromatické vady. V praxi však běžný uživatel nerozezná rozdíl mezi soustavou 6 a „běžnými“ 5 čočkami. Světelnost objektivu je f/2.0, což je dnes už více méně standard.

kamera nastaveni kvality

Těšit se můžete nejen na opravdu kvalitní fotografie, ale také video, které telefon zvládá pořizovat až do rozlišení DCI 4K (4096 × 2160). Poradí si samozřejmě i s klasickým UHD (3840 × 2160) rozlišením. Pokud však dáváte přednost klasickému Full HD, tak vás může zaujmout i počet snímků, které lze při tomto rozlišení nastavit. Je to hned celých 60 snímků za sekundu. V HD rozlišení dokonce až 120 snímků za sekundu. Datový tok se v případě nejvyššího rozlišení pohybuje kolem 50 Mbit/s. Pokud máte v plánu točit videa, rozhodně pak sáhněte po variantě se 64GB interní pamětí. 1 minuta záznamu totiž zabere přibližně 500 MB.

kamera rozlišení videa

Vzácnost, kterou nalezneme v nastavení, je možnost zvolit si kodek pro ukládání videa a audia. V případě videa máme na výběr z h.263, h.264 a MPEG-4. U audia si můžeme nastavit AAC nebo AMR-BN.

Ukázkové fotografie

V plném rozlišení stahujte fotografie zde: uloz.to

Ukázková videa

Ukázková videa jsou záměrně nesestříhaná, aby nedocházelo ke ztrátě kvality. Samotné YouTube je ztrátové dost. Nezapomeňte si zapnout nejvyšší kvalitu. www.youtube.com/playlist?list=PLhxPo0NTEDcVL30m4jH7z6DZnIfj3jwWE

Videorecenze

www.youtube.com/watch?v=wx2Ntadggkg

Kdy, kde a za kolik?

V současnosti stále probíhá nákup ve stylu pozvánek. Pozvánku můžete získat v soutěži, koupit si ji, nebo zkrátka sledovat sociální sítě, kde se pravidelně rozdávají. Můžete také oslovit známého, který si už telefon zakoupil. Každý, kdo si telefon koupí oficiální cestou, dostane další pozvánku. Pokud však nechcete zkoušet štěstí, můžete si telefon koupit od překupníků, počítejte však, že si připlatíte zhruba 2 000 Kč od původní ceny. Další možností je zakoupení v čínských eshopech, kde je však k sehnání verze určena pro asijský trh, která kromě loga CyanogenMod postrádá i některé frekvence, které používají naši operátoři (především LTE 800 a 900 MHz). Některé čínské verze se prodávají s verzí Androidu ColorOS, není však problém si nahrát CyanogenMod. Heureka

Resumé – OnePlus One

OnePlus One je vskutku vydařený telefon, který ukazuje, že obrovský displej, kvalitní zpracování, vysoký výkon a super fotoaparát není pouze doménou telefonů s cenovkou 13 000 Kč+. Pokud se vám podaří zakoupit 64GB variantu za cenu do 7000 Kč, tak budete opravdu spokojeni. Do karet hraje také systém CyanogenMod tvořený komunitou. Systém je velice svižný a nezaznamenali jsme žádný náznak zasekávání nebo zpomalování ani po nainstalování několik desítek aplikací. Při testování se nám nestalo, že by spadla nějaká aplikace. Co bych však viděl jako problém, je GPS, kdy občas z ničeho nic signál úplně vypadne. Podle chování to vypadá, že se jedná o softwarový problém, takže věříme, že se v brzkých aktualizacích dočkáme nápravy. Velice pozitivní na CyanogenModu jsou drobné úpravy, které nabízí. Myslím tím například zobrazení baterie v číselných hodnotách, změna dlaždic v notifikační liště, přiřazení barev indikační diody k oznámení, gesta pro odemčení telefonu a dalších rychlé volby a nebo například změna témat. Již teď byla přislíbená aktualizace na Android L. Pokud dění kolem CyanogenModu sledujete, pak jistě víte, že se jedná o rychle se rozvíjející komunitu, která neztrácí krok za aktuální verzí Androidu od Google. Jak dlouhou bude mít podporu OnePlus, je však zatím stále otázka. Příznivci hraní a fanoušci výkonu si určitě přijdou na své – Snapdragon 801, 3 GB RAM a Adreno 330 nabízí opravdu dostatečnou rezervu ve výkonu. Aktuálně totiž není hra, se kterou by si telefon neporadil. O velice plynulý multitasking se postará velká operační paměť, kterou oceníte při práci s prohlížečem nebo při přepínání se mezi více aplikacemi. Od fotoaparátu jsme nečekali moc, ve výsledku však velmi mile překvapil. Kvalita fotografií je na vysoké úrovni, stejně tak jako velmi jemné 4K video, kterému by se hodila stabilizace obrazu nebo HDR režim, alespoň při FullHD, stejně jako tomu je u Samsungu S5. Navíc si všechny tyto výhody můžete užívat téměř celé 2 dny bez použití nabíječky, díky 3100mAh baterii. Výdrž také nezklamala a přirovnali bychom ji například k výdrži Note 2, který ji má nadprůměrnou v kategorii chytrých telefonů s Androidem. OnePlus má navíc velký 5,5″ displej, jehož produkce barev je velmi dobrá a decentně obstojí i na slunci, kde však zázraky nečekejte. Na závěr ještě musíme zmínit konstrukci, která už na první pohled napovídá, že se nejedná o klasický telefon. Záda 64GB verze jsou totiž vybavena krytem, který imituje pískovec a na dotyk je tak velmi příjemný, neklouže a nejdou na něm vidět otisky. V brzké době se navíc do prodeje dostanou i další kryty z ne moc běžně používaných materiálů – bambus, karbon a další. Až na cenu 1000 Kč za kus se nám moc líbí. Klady
  • poměr cena/výkon
  • vysoká výdrž baterie
  • 4K video, kvalitní fotoaparát
  • svižnost systému (CyanogenMod)
  • FullHD displej
Zápory
  • některé starší verze OPO mají nažloutlou spodní část displeje
  • nedostupnost 64GB varianty u nás
Za zapůjčení telefonu děkujeme Beryko.cz.

Chcete si vyzkoušet žhavou novinku OnePlus One osobně? Pak zavítejte na některou z akcí Android RoadShow. Neváhejte a registrujte se!

registraceHome

O autorovi

Tomáš Očadlý

Tomáš se narodil jako hračička, odjakživa utrácel své těžce ušetřené peníze za geekoviny, takže smartphony a tablety ho nemohly minout. Systém Android si ho našel… Více o autorovi

Tomáš Očadlý
Sdílejte: