TOPlist

Tablet Remote - dálkový ovladač k tabletu

Sdílejte:
Jan Dolejš
Jan Dolejš
7.8.2012 06:00 (13.12.2022 23:28)
Ikona komentáře 1
tablet
Reklama

Naše mobilní přístroje s Androidem jsou již delší dobu napěchovány multimédiálnímí soubory a spoustu filmů, videí či zážitků z dovolené tak nosíme stále s sebou. Spousta zařízení je již dnes vybavena HDMI výstupem, díky kterému si můžeme tyto záznamy prohlédnout na velké obrazovce, což se v mnoha případech hodí. HDMI výstup je dnes výhradou spíše tabletů, nabízejí ho však i některé mobilní telefony. Dnes si představíme aplikaci, díky které je možné ovládat androidí přístroj jiným androidím přístrojem, což se skvěle hodí do situace, kdy máte nějaký přístroj připojený k televizi a potřebujete dálkový ovladač, aby bylo možné filmy promítat z pohodlí pohovky.

K čemu je taková aplikace a jak to funguje?

Představme si situaci, kdy máme v tabletu nahraný pěkný film, se kterým bychom se chtěli podělit s přáteli na nějaké společné akci. Asi mi dáte za pravdu, že sledovat film ve více lidech na 5-10″ displeji není nejpříjemnější záležitostí a daleko lepší  způsob je připojit tablet k větší obrazovce. Mnoho tabletů (a i mobilních telefonů) tuto možnost má a vystačíte si většinou s MicroHDMI kabelem. Dobrá, položím a připojím tablet k televizi, pustím film a sleduji. Co však dělat v případě, že potřebuju zvýšit hlasitosti, vrátit nějakou pasáž nebo pustit jiný film? I když je člověk tvor velmi šikovný, je také velmi líný a rád si věci usnadňuje. I proto Vám dnes představíme aplikaci Tablet Remote, díky které je možné ovládat pomocí androidího zařízení jiný tablet či telefon a nemuset se tak při správě promítání hnout z gauče. Ovládání androidího zařízení není žádnou novinkou, většinou však ovládané zařízení potřebuje práva Root a přístroj ovládáme z prostředí počítače. My však potřebujeme aplikaci, která Root nepotřebuje a instaluje se pouze na androidí zařízení. Tablet Remote to dokáže, neboť se maskuje jako další klávesnice, která je ovšem ovládána na dálku. To odstraní nutnost Rootu, je Vám však asi jasné,  že možnosti ovládání budou omezené jen na to, co dokáže s přístrojem ovládání klávesnicí. K výběru filmu a následného ovládání přehrávání to však naprosto stačí a práce s aplikací je velmi jednoduchá.

tablet1

Tablet Remote

Ačkoliv má tato aplikace v názvu slovo tablet, ovládat je možné jakékoliv androidí zařízení. Aplikace je zpracována velmi jednoduše a přehledně, navíc je zdarma a není třeba mít zařízení rootnuté. Aplikace se v ovládaném zařízení maskuje jako klávesnice, která však přijímá příkazy od jiného zařízení.

Úvodní obrazovka

Po spuštění aplikace na nás čeká jednoduchá a přehledná obrazovka se čtyřmi volbami. Jedná se o čtyři velká tlačítka s přístupem do nastavení aplikace (SETUP), nastavení připojení (CONNECTION), ovládání vzdáleného přístroje (REMOTE) a možností (SETTINGS). Pozadí aplikace lze nastavit na černou, nebo modrou barvu.

shot 000213

Nastavení aplikace

První tlačítko s označením SETUP nám poskytne návod, co je potřeba udělat pro aktivování klávesnice na ovládaném přístroji. Po nainstalování této aplikace nám totiž přibyla další volba možnosti zadávání (tedy klávesnice). Tu je však nejdříve potřeba aktivovat a také zvolit jako výchozí metodu zadávání. Klávesnici aktivujeme zaškrtnutím vedle názvu Tablet Remote v nastavení jazyka a klávesnice, do které se dostaneme kliknutím na 1) ENABLE TABLET REMOTE IN THE SETTINGS. Výběr klávesnice pak vybereme volbou 2) CHANGE THE INPUT METHOD FOR TABLET REMOTE, kde vybereme Tablet Remote.

shot 000205

Nastavení připojení

Volba CONNECTION je též pro správný běh aplikace nezbytná, neboť v ní vyhledáme zařízení, které chceme ovládat. To probíhá přes bezdrátovou technologii Bluetooth, nebo Wi-Fi. Jsou-li přístroje ve stejné Wi-Fi síti, je to nejspíše jednodušší a spolehlivější řešení než Bluetooth. Jednoduše tedy stačí kliknout na SCAN DEVICES a zařízení by mělo být vyhledáno. V případě použití technologie Bluetooth je ještě nutné zapnout viditelnost ovládaného přístroje pomocí volby MAKE DEVICE DISCOVERABLE.

shot 000206

Pokud aplikace zařízení vyhledá, zobrazí nám ho a jednoduchým kliknutím se k němu připojíme.

shot 000207

Možnosti aplikace

Tlačítkem SETTINGS se dostáváme do jednoduchého nastavení, které nám umožní měnit pouze 4 parametry.
  • HIDE STATUS BAR – schová notifikační lištu
  • KEEP SCREEN ON – udrží displej stále zapnut
  • DARK BACKGROUND – změní pozadí aplikace na černé (doporučuji zejména pro SuperAMOLED displeje, ušetří se baterie)
  • GAMEPAD INPUT MAPPING – nastavení herního ovladače

shot 000214

Vzdálené ovládání

Jestliže se připojení obou zařízení v aplikaci zdařilo a vybrali jsme na ovládaném přístroji jako výchozí klávesnici Tablet Remote, je ovládaný přístroj připraven přijímat rozkazy od druhého androidího zařízení. Na ovládané zařízení již v této chvíli nemusíme vůbec sáhnout a vše probíhá na přístroji, kterým budeme druhé zařízení ovládat. Přejděme tedy volbou REMOTE do obrazovky s ovládáním. Ta má hned dvě podoby – v portrait módu nám aplikace nabízí možnosti pro ovládání přístroje a přehrávání, v landscape módu se pak ovládání změní spíše na herní ovladač a najde uplatnění v některých podporovaných hrách.

shot 000210

shot 000212

Největší část první obrazovky tvoří kurzorové klávesy s klávesou ENTER uprostřed. Díky nim můžeme listovat zařízením, což oceníme zejména při vybírání položek k přehrávání nebo spouštění samotných aplikací z plochy. Po stranách kurzorů nalezneme ovládání hlasitosti a jasu displeje. Ve spodní části se nachází tlačítka pro navigaci v přehrávání a pak také užitečné volby Zpět, Domů, vyvolání nabídky, hledání a spuštění klávesnice pro zadávání znaků. Klávesy pro vyvolání nabídky a klávesnice bohužel na mé kombinaci přístrojů (Samsung Galaxy S Advance a Asus Transformer Pad 300) nefungovaly. Pro jednoduché ovládání přístroje a zejména přehrávání filmů však nebylo těchto kláves potřeba. Připravíme-li si na plochu zařízení například zástupce na skvělý přehrávač MX Player, ve kterém jsem ovládání testoval, zvládáme správu videí s přehledem. Spouštět lze samozřejmě i jiné aplikace, často však narazíme na problém, že kurzorové klávesy nereagují a my zůstaneme v aplikaci zaseklí. Herní ovladač jsem se také pokoušel otestovat, ve většině her však nepochodíte a ovládat lze pouze několik pohybů. Autor aplikace uvádí, že je herní ovladač vhodný pro hry SuperGNES, They Need To Be Fed, Cordy, Sleepy Jack, Meganoid, Reckless Getaway, Evac a Zenonia.

Závěr

Aplikací na ovládání androidího přístroje jsme si již pár ukázali, většinou se však jednalo o ovládání z počítače a aplikace bez Rootu nepracovala. Tablet Remote na to jde však úplně jinou cestou a dovoluje nám ovládat jedno androidí zařízení druhým, navíc není potřeba mít zařízení rootnutá. V druhém zařízení se totiž aplikace maskuje jako klávesnice, která reaguje na příkazy z druhého zařízení. Ovládací možnosti jsou tak omezené jen na to, co s daným přístrojem dokážeme dělat pouze příkazy z klávesnice, na jednoduché ovládání to však bohatě stačí. Připojený přístroj k televizi využijeme především k promítání filmů a Tablet Remote se nám stane při této činnosti skvělým pomocníkem.
fc1cc164ee6b2a80ac400e2c78a10a34?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

O autorovi

Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… Více o autorovi

Jan Dolejš
Sdílejte: