TOPlist

SvětAndroida doporučuje: 6x předpověď počasí

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
3.9.2015 06:00 (29.9.2015 08:53)
Ikona komentáře 13
pocasi ico
Reklama

S blížícím se podzimem začíná být stále aktuálnější přesná předpověď počasí. Pro tyto účely existují na Android desítky aplikací, lišících se od sebe vizuální stránkou, způsobem prezentace dat, zdroji informací, jakož i nabízenými funkcemi. V rámci cyklu SvětAndroida doporučuje jsme pro vás připravili přehled šesti nejlepších meteorologických aplikací, kteří používají členové redakčního týmu našeho projektu. Věříme, že si z této nabídky vyberete – ani jeden z programů totiž nemá horší známku než 4,3. Pokud byste zde nenašli svého favorita, můžete ho nominovat přes formulář na konci článku.
S blížícím se podzimem začíná být stále aktuálnější přesná předpověď počasí

S blížícím se podzimem začíná být stále aktuálnější přesná předpověď počasí

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
  • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
  • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
  • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
  • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Nominace do tohoto kola zaslalo celkem sedm redaktorů portálu SvětAndroida.cz, kteří nominovali celkem šest aplikací.

Google

Na prvním místě se v předpovědích počasí pro Android s pěti nominacemi umístily Chytré karty Google, což potvrzuje, že osobní kontextový asistent má přinejmenším v naší redakci široké využití. Prvním nominujícím je šéfredaktor Jan Dolejš, který říká: „K předpovědím počasí jsem stále trochu skeptický a věřím jim jen orientačně. Nejspíše z tohoto důvodu nepoužívám žádný speciální nástroj pro sledování počasí, ale prachsprostě položím telefonu a hlasovému vyhledávání v Google Now dotaz „počasí“. Po nějaké době používání mi již chytré karty samy nabízí předpověď počasí dvou míst, kde se nejčastěji vyskytuji. Oceňuji možnost prohlížení jednotlivých hodin ve dni, stejně tak více než týdenní předpověď.“ Zastáncem nativní aplikace z dílny vyhledávacího giganta je také korektor Tomáš Filip: „Výraz „počasí“ ve vyhledávači Google již nevrací pouhé odkazy na weby poskytující predikci počasí, ovšem vypíše aktuální stav počasí a denní respektive v grafu vyobrazenou predikci počasí. Vše na základě vaší zjištěné polohy. Chytré karty Google Now v Androidu tak poskytují to samé, kdy jedna z karet vždy zobrazuje tuto predikci dle aktuální polohy. Zde používám dlouhodobou předpověď, až na dva týdny dopředu pro orientační přehled.“ Pro čtenáře, sledují cyklus SvětAndroida doporučuje pravidelně, jistě nebude překvapením, že aplikaci od Googlu používá i manažer projektu Petr Mišák: „V kombinaci s chytrými hodinkami používám pro rychlé zjištění aktuálního stavu počasí Google Now. Pokud mě pak zajímá předpověď v dané lokalitě, mrknu přímo do telefonu, kde je vidět výhled na celý týden včetně teploty, srážek, ale i větrnosti.“ Chytré karty Google jsou favoritem dvou redaktorů: Vaška Švece a Daniela Macha. První jmenovaný zdůvodňuje svou nominaci slovy: „Pro předpověď počasí mi bohatě postačuje integrované řešení Androidu v podobě Google Now. Stačí jej otevřít a zadat dotaz „počasí“ případně jej doplnit o konkrétní lokalitu a rázem nám telefon zobrazí základní hodinovou předpověď. Rychlé, jednoduché a elegantní.“ Druhý pak konstatuje: „Jako uživatel Google Launcheru mám chytré karty vždy po ruce. Aktuální předpověď tedy vidím na jedno gesto. Pokud chci předpověď na několik dní dopředu, stačí pak jen jeden další klik a mám všechny pro mne důležité informace.“ Patrně se sluší dodat, že Chytré karty Google zdaleka neposkytují jen informace o počasí, ale také řadu dalších dat a údajů s ohledem na denní dobu a místo, kde se nalézáte. Předpověď počasí je sice, zejména ve srovnání s konkurenty, poněkud strohá, což ale, jak ostatně ukazují i nominace, není na škodu. https://www.youtube.com/watch?v=pPqliPzHYyc Aplikaci Google (respektive Google Now či Chytré karty Google) má ve svém telefonu více než miliarda uživatelů. Její průměrné hodnocení je známkou 4,4. Mezi spokojené uživatele patří například Miloš Hájek, který ke svému hodnocení pěti hvězdičkami napsal: „Chytré karty prostě nemají chybu. Upozornění na hustou dopravu, čas kdy vyrazit, počasí, atd. parádní vychytávky.“
Google

Google

Google LLC

Instalovat (Free)

Google Play

Meteor (Počasí) » Meteoradar

První pozici na stupních vítězů sice obsadil gigant Google, další dvě místa na pomyslné bedně ale náleží meteorologickým aplikacím z dílny českého vývojářského studia Androworks. Stříbro si odnáší díky třem nominacím a lepšímu hodnocení v Obchodě Play aplikace Meteoradar. Mezi její zastánce patří Daniel Macho: „Aktuální přehled, předpověď i pohled do minulosti na srážky a bouřky. Na mapě ČR je vidět přesné rozložení srážkové oblačnosti a díky krátkodobé předpovědi a pohledu v čase zpět se dá dopředu odhadnout směr pohybu. Díky stupnici a barevnému odlišení pak snadno člověk odhadne, jak hustý déšť bude.“ Protože Chytré karty Google srážkový radar nenabízejí, má tento program ve svém mobilu nainstalovaný i Petr Mišák, který v aplikaci vidí: „Aktuálně asi nejpřesnější informace o tom zdali bude pršet a za jak dlouho. Jsou zde přímo vidět bouřková mračna a jejich pohyb včetně předpovědi v čase.“ Do třetice všeho dobrého je tu redaktor Karel Kilián: „Srážkový radar v mobilu je naprosto dokonalým způsobem, jak mít přehled o tom, kde prší či sněží, jakým směrem se srážky pohybují a jaká je jejich intenzita. I laik dokáže s animací nad mapovými podklady poměrně přesně odhadnout, zda a kdy bude pršet, případně za jak dlouho přestane. Meteoradar je ideální společník na výlety – pokud zaslechnete v dáli hrom, stačí jediný pohled do mapy a budete vědět, zda je lepší hledat úkryt, nebo jestli můžete pokračovat v cestě.“ Autoři se v popisku odkazují na zdroj dat, kterým je Český Hydrometeorologický Ústav (ČHMÚ). Jako hlavní vlastnosti a funkce pak jmenují:
  • Přesná hodinová předpověď srážek
  • Přehledné uživatelské rozhraní
  • Aktivní widget na plochu
  • Zobrazení vaší pozice
  • Přehrávání sekvence snímků
  • Cachování dat pro rychlejší přístup včetně datových podkladů
  • Možnost vytvoření značky na mapě
Meteoradar si nainstaloval více než milion uživatelů, což je na českou aplikaci velmi pěkné číslo, stejně jako průměrná známka 4,6. Pouhých 1,8 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 2.1 a vyšším. Za spokojené uživatele citujme ostravského uživatele Petra Kajnara: „Celkem dobrý, občas chyba předpovědí s realitou, ale budiž omluveno to, že ani model neví, jak se budou srážky odvíjet díky horám v okolí Ostravy. Kolikrát se těšíme na déšť mířící z Čech – model ukazuje, že přijde, ale českomoravská vrchovina téměř vše zachytí či odkloní, a s tímto jaksi model neumí asi počítat. Ale nevadí, naštěstí vaší kolegové z Polska pro nás dokáží předpovědět přesnější srážkovou činnost i počasí. Hodnotím tedy snahu a vizualizaci – bydlet v Čechách, tak jsem asi nadmíru spokojen ;)“
Meteor meteoradar

Meteor meteoradar

Androworks

Instalovat (Free)

Google Play

Meteor (Počasí) » Aladin

Jak jsme avizovali výše, pomyslný bronz míří díky aplikaci Aladin opět do českého studia Androworks. Nejzapálenějším obhájcem je v rámci naší redakce Tomáš Filip, který říká: „Numerický model předpovědi počasí Aladin je pro mne srdcovou záležitostí již z dob jeho zpřístupnění na webu. Jakmile jsem zjistil, že existuje aplikace, která publikuje jeho předpovědi, neváhal jsem a instaloval. Velice detailní predikce je na tři naprosto postačující dny, více ani nemá smysl. Perfektní zpracování, rychlost a geniální přehlednost podtrhuje spolehlivost a datová nenáročnost. Líbí se mi i možnost zapnutí místních srážek. Nemá smysl vypisovat jednotlivé grafy, protože jsou zde snad všechny potřebné údaje. Nechybí ani pocitová teplota na základě povětrnostních podmínek. U mne prostě bezkonkurenční jednička.“ Grafik Tomáš Očadlý dodává: „Ideální pomocník při plánování výletů nebo létání s dronem, kdy je potřeba znát co nejpřesnější počasí na několik následujících hodin dopředu.“ A podobně to vidí i Petr Mišák: „Pokud vás zajímají jednotlivé složky počasí jako je teplota, vlhkost, větrnost, mlha atd., tak lepší aplikaci bystě těžko pohledali :)“ Aladin nabízí v přehledném grafickém provedení pravidelné předpovědi:
  • Teploty,
  • vlhkosti,
  • tlaku,
  • větru,
  • srážek.
Autoři v oficiálním popisku zdůrazňují jako klíčovou vlastnost aktuálnost dat: „Obrovskou výhodou aplikace Aladin je bezesporu aktuálnost. Veškeré informace, které jste třeba ráno u předpovědi v televizi získaly, už nemusí být tak úplně aktuální a nepříjemná sprška cestou z práce bez deštníku nepotěší. Aladin vás dokáže zásobovat těmi nejčerstvějšími informacemi, jež se v centru Českého hydrometeorologického ústavu objeví.“ Aladin zaznamenal v Obchodě Play taktéž více než milion stažení, jeho průměrné hodnocení je 4,4. Instalační balíček, velký 1,7 MB, můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.2 a novějším. Pět hvězdiček udělil tomuto programu spokojený uživatel René Krell, který napsal: „Praktický, rychlý, přehledný, používám denně. Naprosto promyšlená obsluha a aktualita údajů online z první ruky. Obzvlášť šikovný je rychlý přístup na oblíbené místa pro místní předpověď počasí. Ideálně kombinovat s Meteoradarem.“
Meteor (Počasí) » Aladin

Meteor (Počasí) » Aladin

Androworks

Instalovat (Free)

Google Play

MORECAST – PRO Počasí Zdarma

Dostáváme se ke třem aplikacím, které nominoval vždy právě jeden člen redakce – v případě MORECASTu je to Karel Kilián. Ten svou nominaci vysvětluje: „S MORECASTem jsem se seznámil víceméně náhodou, a protože mě předpovědi počasí pro Android zajímají již několik let, samozřejmě jsem ho musel otestovat. Jako jeden z mála testovaných programů tento v mém telefonu nakonec zůstal – zaujal totiž nejen po stránce designu, ve kterém citlivě kombinuje prvky typické pro iOS a ovládání obvyklé pro Android, ale především šíří poskytovaných dat. Marně přemýšlím, co tomuto programu vytknout – asi jen drobné problémy s aktualizací widgetů na domovské obrazovce. Naopak oceňuji dlouhodobou předpověď na následujících 14 dnů (samozřejmě si uvědomuji nízkou míru její přesnosti), animovaný srážkový radar a možnost podívat se na různá místa po světě díky webovým kamerám. Unikátními funkcemi jsou pak zobrazení počasí podél zadané trasy, nebo porovnání předpovědí pro dvě místa současně, takže se uživatel může snadněji rozhodnout, kam se vydat na víkendový výlet. Podrobnou recenzi této aplikace najdete ve článku MORECAST: Předpověď počasí, kterou prostě musíte mít! Několik čtenářů v diskuzi přitom tvrdí, že tento program podává nejpřesnější předpovědi – tak vyzkoušejte sami a uvidíte, jestli je to pravda.“ Co MORECAST slibuje v oficiálním popisku?
  • Přesnost na úroveň ulice.
  • Meteo radar.
  • Navigace s počasím.
  • Porovnejte počasí na 2 místech současně.
  • Kamery s počasím.
  • Sdílejte momenty s počasím.
  • Detailní grafy s počasím.
Aplikaci MORECAST si zatím stáhlo přes půl milionu uživatelů a její hodnocení je 4,4. 13 MB velký balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším. Za spokojené uživatele citujme Lukáše Uhrina: „To je nádhera grafický propracovaný maximálně spokojen, už žádné tabulky o ničem opravdu bomba Cu grunt appka.“
Weather & Radar - Morecast

Weather & Radar - Morecast

UBIMET

Instalovat (Free)

Google Play

AccuWeather

Aplikaci AccuWeather, konkrétně její placenou verzi, používá Daniel Macho: „Jde o podrobnou aplikaci, která může posloužit, pokud chcete znát detaily o stavu počasí. Data čerpá z hromady meteostanic, takže data jsou aktuální vždy a všude. To pravé ale přináší až placená verze.“ Sami autoři v Obchodě Play prezentují jako zásadní tyto vlastnosti a funkce:
  • AccuWeather MinuteCast – předpovědi srážek na příští dvě hodiny minutu po minutě. Zahrnuje typ srážek a jejich intenzitu, počátek a konec. Funkce je k dispozici pro Spojené státy, Kanadu, Velkou Británii, Irsko, Japonsko, Francii, Německo, Belgii, Švýcarsko, Španělsko, Nizozemsko a Lucembursko.
  • Widget na domovskou obrazovku zobrazuje dvoudenní předpovědi s varování. K dispozici je několik rozměrů widgetu.
  • AccuWeather předpovídá sníh, led, déšť, vítr, nebo pravděpodobnost bouřky – v takovém případě uvidíte v předpovědi oranžový vykřičník.
  • Oznámení v notifikacích pro závažné výstrahy ve Spojených státech.
  • Srážkový radar pro celou Severní Ameriku a Evropu na pozadí Map Google.
  • Aktuální zprávy a videa o počasí v angličtině a španělštině.
  • Sdílení na sociální sítě – aktuální stav, nebo předpověď.
  • Přesné místní předpovědi pro lokality na celém světě s prodlouženou 25denní předpovědí.
  • Aktuální počasí je neustále aktualizováno nejnovějšími informacemi o vlhkosti a srážkách, rosném bodě, viditelnosti, UV indexu, směru a rychlosti nárazů větru, času východu a západu slunce pocitové teplotě.
  • Shrnutí předpovědí místního počasí poskytují přehled počasí na příštích pět dnů, společně s popisem nejošklivějšího počasí, které se během pěti dnů očekává.
  • Stavový řádek na domovské obrazovce zobrazující aktuální teplotu aktuální nebo domovské lokality.
  • Schopnost ukládat neomezené množství lokalit.
  • Výběr mezi metrickými a imperiálními jednotkami, zobrazení času ve formátu 12 nebo 24 hodin a zobrazení na výšku nebo na šířku.
Placená verze AccuWeather Platinum za 89 Kč nabízí navíc řadu funkcí a odstraňuje reklamy. Bezplatnou verzi aplikace AccuWeather si stáhlo více než padesát milionů uživatelů a její známka v Obchodě Play je 4,3. Spokojeným uživatelem je například Petr Kubát, který napsal: „Nej, nej, nej. Dlouho jsem přeskakoval od jedné aplikace na počasí k druhé, až jsem skončil u této a musím říci, že nemá konkurenci.“
AccuWeather: Weather Radar

AccuWeather: Weather Radar

AccuWeather

Instalovat (Free)

Google Play

Palmary Weather

Poslední, nikoli ovšem nejhorší aplikaci, tohoto přehledu nominoval Karel Kilián. „Aplikace na předpovídání počasí jsou vedle navigací v poli mého zájmu. Jakmile se objeví nějaká nová, okamžitě ji musím otestovat! Již několik let jsem ale stabilně spokojen s programem Palmary Weather, jehož placenou verzi jsem si před několika lety pořídil. Líbí se mi grafické provedení, oceňuji dlouhodobou předpověď na dalších 15 dnů, která patří k těm nejpřesnějším. Kromě grafických symbolů a čísel jsou k dispozici také grafy, podávající informace ve stravitelnější podobě. Sledovat lze více míst najednou – v takovém případě slouží k jejich přepínání prosté gesto odsunutí obrazovky do strany. Potěšila také lokalizace programu do češtiny.“ V Obchodě Play se dočtete, že Palmary Weather nabízí jasné, jednoduché rozhraní a přesné předpovědi, díky kterým budete připraveni na jakékoli povětrnostní podmínky. Data jsou přitom čerpána od Foreca Ltd., v případě placené verze z CustomWeather Inc.. Hlavní vlastnosti a funkce:
  • 80000 míst po celém světě.
  • Aktuální stav, předpověď na 24 hodin (s intervalem 1 hodiny) a 10denní (s intervalem 3 hodiny).
  • Grafy barometrického tlaku, teploty, pravděpodobnosti srážek, srážek, větru, vlhkosti.
  • Tři widgety pro domovskou obrazovku s možností nastavit widget, bez jeho odstranění.
  • Určení polohy pomocí GPS. Automatické sledování aktuální polohy pomocí GPS.
  • Teplota ve stavovém řádku.
  • Flexibilní automatická aktualizace.
  • Možnost není probuzení zařízení pro aktualizaci počasí, i když spí.
K dispozici je i placená verze za 150 Kč, která neobsahuje reklamy a nabízí řadu funkcí navíc. Bezplatná varianta Palmary Weather má na svém kontě přes půl milionu stažení a může se pochlubit známkou 4,3. Instalační balíček je velký 4,2 MB a použít ho můžete na telefonech a tabletech s Androidem 2.1 a novějším. Za spokojené uživatele citujme komentář Nikoly Veselé, která napsala: „Konečně počasí, které vypadá hezky a ukazuje jen to nejnutnější. Rozhodně pro mě nejlepší.“
Palmary Weather

Palmary Weather

Palmaryweather

Instalovat (Free)

Google Play

Čtenáři doporučují: předpovědi počasí pro Android

Aplikací na zobrazení aktuálního počasí a předpovídání meteorologické situace jsou v Obchodě Play desítky. Uvědomujeme si, že jsme redakčními nominacemi ani zdaleka nepokryli kompletní škálu programů, které stojí za vyzkoušení, proto na konci článků SvětAndroida doporučuje vždy dáváme slovo vám – našim čtenářům. Skrze formulář můžete doplnit aplikace, které používáte a/nebo máte oblíbené, a přitom se v seznamu sestaveném redaktory neobjevily. Společnými silami tak můžeme sestavit seznam těch opravdu nejlepších programů z daného segmentu. Nominovat můžete prakticky jakoukoli aplikaci, skrze kterou sledujete, jaké je nebo bude venku počasí. Nehledáme tedy výhradně předpovědi, ale obecně všechny programy, poskytující nějaká meteorologická data. Protože jsou si aplikace tohoto typu zpravidla hodně podobné a leckdy se liší jen grafickým zpracováním, zaměřte se, prosím, na co možná nejpodrobnější popis, ve kterém se podělíte o své důvody a dosavadní zkušenosti. Přesvědčte ostatní čtenáře k tomu, aby si nainstalovali právě vaši oblíbenou aplikaci! Nemusí se nutně jednat o komplexní aplikaci – pokud používáte nějaký „weather widget“, klidně ho nominujte! Uzávěrka je ve čtvrtek 10. září v 6:00, proto své nominace neodkládejte! Nomimace byly ukončeny 10. září v 7:30. Článek na jejich základě vyjde 17. září v 6:00.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: