SvětAndroida doporučuje: Navigace
- Recenze
- Karel Kilián
- 13.12.2022
- 35
Doby, kdy jsme na cesty doma i do zahraničí potřebovali tlusté automapy, jsou nejspíš navždy minulostí. Dnes pomáhají řidičům navigace, získávající data o poloze z GPS satelitů (případně též z BTS mobilní sítě a Wi-Fi vysílačů), jež ve spojení s kvalitními mapovými podklady najdou správnou cestu takřka v jakékoli situaci. Navigace už není jen doménou luxusních vozů – GPS modul dnes najdete i v těch nejlevnějších telefonech. Jenže kromě čipu budete potřebovat i program. V redakci jsme se nakonec shodli na čtyřech, které nám připadaly zajímavé.
Sygic: GPS Navigation
Největší podporu měl v naší redakci navigační software slovenské firmy Sygic. Ten byl sice od únorové recenze přejmenován z Aura na GPS Navigation, ale hlavní funkce i dobré vlastnosti zůstaly. Pravděpodobně i proto se pro Sygic se vyslovili hned čtyři z pěti oslovených redaktorů. Než dáme slovo redakčním kolegům, řekněme si, že Sygic je offline navigace (tj. nepotřebuje k navigování přístup k Internetu), která není zdarma, ale z Android Marketu můžete stáhnout sedmidenní zkušební verzi.
Karel Kilián Sygic doporučil: “Ještě se starší verzí Sygic Mobile Maps jsme úspěšně najezdili tisíce kilometrů doma i v zahraničí. Zatímco leckteré konkurenční aplikace jsou schopné řidiče protáhnout kdejakou polní cestou, s tímto softwarem se to prakticky nestávalo. Když jsem pak testoval služebně mladší Auru, měla drobné nedostatky v mapových podkladech, kdy například naváděla na dálniční sjezdy, které ještě nebyly dokončené. Vyhovuje mi logika plánování tras a jednoduché ovládání. Zejména na cesty do zahraničí, kde nevyužiji online navigace, si neumím představit lepšího navigátora.”
Tomáš Očadlý uvádí další kladné vlastnosti: “Vyzkoušel jsem mnoho offline navigací a tato mi přišla nejvhodnější pro můj HTC Desire. Při navigování zobrazuje všechny potřebné informace, dokáže navigovat ve více pruzích a má příjemné grafické rozhraní.”
Pavel Štůsek chválí poměrně dynamický vývoj “je s každou novou verzí lepší a lepší,” a oceňuje, že nabízí “možnost využít pěší navigaci,… …líbí se mi, že program není zaměřen pouze na automobilovou dopravu, ale má širší záběr použití.”
Petru Mišákovi se líbí “intuitivní ovládání, rychlá a přesná navigace,” a dodává: “Pokud by nebyla navigace od Googlu, jezdil bych s touto.”
Navigace Google (součást Mapy Google)
1. června došlo k dlouho očekávanému spuštění navigace na mapových podkladech Google. To se setkalo s velmi kladnou odezvou uživatelů – zejména proto, že navigace je k dispozici zdarma. Ke své funkci sice potřebuje připojení k Internetu, můžete si ale stáhnout mapu cesty předem a poté, pokud příliš nesjedete z trasy, se obejdete bez datového připojení.
Jednoznačně nejvíce nadšení z této navigace projevil Petr Mišák, který popsal její hlavní vlastnosti: “Bezkonkurenční navigace, kterou jsem používal ještě v době, kdy u nás nebyla oficiálně dostupná a doprovázel ji plechový hlas. Dnes ji máme v ČR čerstvě dostupnou i oficiální cestou a přináší sebou krom mnohých vylepšení i poslouchatelný hlas (komu se nelíbí, může nahradit aplikací SVOX).
Díky propojení na online mapy máte vždy aktuální podklady. Dobou zprávou je ale i to že celou trasu si můžete načíst dopředu na domácí Wi-Fi a pak se již nechat navigovat offline.
Podstatná věc, která mi u ostatních navigací chyběla, je integrace s kontakty – pokud kontakt v telefonu obsahuje i informaci o adrese, nemusíte spouštět sólo aplikaci, ale přímo z adresáře vyberete možnost navigovat.
Kdybych měl sepsat, proč tuto navigaci upřednostňuji před ostatními, vydalo by to text na plnohodnotnou recenzi :). Takže jen heslovitě:
- telefonní kontakt přímo v mapách na cokoli si vzpomenete (hospody, nemocnice atd.),
- u každé položky máte i hodnocení a recenze od ostatních uživatelů,
- možnost zapnout Street View,
- satelitní podklady,
- propojení na google účet a jeho služby.”
Michal Šrajer měl díky pobytu v zámoří možnost vyzkoušet i některé funkce, které v Česku ještě nejsou dostupné. Své zkušenosti popsal: “Pravdou je, že donedávna jsem navigaci od Google používal především při svých cestách po USA – a mnohokrát se mi osvědčila. Loni jsem pouze s její pomocí například během svatební cesty projel od L.A. až po New York :) Jediný háček během takové cesty bylo nekvalitní pokrytí signálem (nezřídka jsme byli třeba i celý den bez mobilního signálu a Internet lovili jen v restauracích u cesty), což nebylo vůbec příjemné, protože navigace je zatím na připojení závislá. Ve státech navíc fungují některé vychytané funkce na které musíme u nás ještě chvíli počkat – třeba plánovaní tras podle hustoty provozu (kterou si Google krom jiného dopočítává podle rychlosti pohybu ostatních uživatelů navigace).”
Třetím do party příznivců navigace od Google je Karel Kilián, který ale kromě chvály také kritizuje: “Bohužel ani online data nejsou stoprocentní zárukou, že vás navigace povede správně. Například dosud neotevřený dálniční sjezd na Studénku projedete jedině tehdy, pokud porušíte zákaz vjezdu. Navigace je ale přesvědčená, že tudy jet můžete. Jinak jsem s ní ale během testování po Ostravě byl poměrně hodně spokojený.”
|
Zdarma |
Waze
Waze je komunitní projekt online navigace se vším, co k tomu patří – tedy má své klady například v tom, že je k dispozici zdarma, ale samozřejmě i zápory, spočívající v mapovém pokrytí, které vytvářejí sami uživatelé. Tento navigační software zmínili dva redaktoři.
Michal Šrajer v podstatě potvrzuje výše řečené: “Waze mi je jako projekt velmi sympatický už proto, že realizuje nápad, který jsem měl hned v prvních dnech po koupi prvního Android telefonu :) Jde o komunitní navigaci, kdy si lidé sami tvoří mapy tím, že zkrátka jezdí po cestách. Bohužel jsem při používání aplikace nikdy nebyl příliš úspěšný – kvalita mapových podkladů byla v době, kdy jsem ji naposledy zkoušel (zhruba před rokem), ještě poměrně mizerná a na většině území ČR jsem jezdil v místech, kde ještě cesty nebyly zaneseny. Věřím ale, že dnes už to je výrazně lepší…”
Karel Kilián používá Waze prakticky denně. Zpočátku byl jejím velkým kritikem – nevyhovovala mu celá řada věcí, včetně leckdy nesmyslných pokynů. Podle jeho názoru se ale Waze zlepšuje takřka každým dnem, byť stále ještě k dokonalosti, zejména ve srovnání s komerčními produkty, chybí mnoho věcí. “Waze má dost nevýhod – například mapové podklady někde poměrně dost kulhají, čemuž se ale nedivím, neboť komunitní editor map mi nepřipadá právě jednoduchý. Zapínám ale tuto navigaci z jiného důvodu – kvůli informacím o dopravních komplikacích na trase a v okolí. Program navíc sám sleduje dopravní problémy – například pokud se dostanete do kolony, reportuje tuto skutečnost ostatním uživatelům, jež by se chtěli vydat stejnou cestou. Jako užitečnou vidím také možnost nahlásit hlídku dopravní policie, kterou pak Waze s předstihem hlásí ostatním. Pravda, zejména tato funkce by mohla být ještě zjednodušena, neboť odeslání hlášení vyžaduje poměrně dost pozornosti a jak víme, během řízení se nesmí držet telefon v ruce….”
NDrive
NDrive je komerční offline navigace (verze pro Východní Evropu, která obsahuje naší republiku, přijde na bezmála tisíc korun), ke které jsme nenalezli ani časově omezenou testovací verzi. Výrobce se chlubí více než 350 tisíci uživateli, aktuálními mapovými podklady od NAVTEQu a grafickým provedením. Aktuální verze 11 přichází s vylepšeným výpočtem trasy, v brzké době se pak majitelé mohou těšit na dopravní informace.
Zkušenosti s touto navigací má Petr Mišák, který ji považuje za velmi dobrou, vytýká jí ale méně intuitivní ovládání.
|
965,69 Kč |
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (35)
Přidat komentář