TOPlist

Samsung Galaxy S3 Neo - Návrat tehdejšího krále (recenze)

Sdílejte:
Jirka Pernica
Jirka Pernica
21.2.2015 20:00 (30.12.2015 13:26)
Ikona komentáře 74
Samsung Galaxy S3 Neo hlavní obrázek scaled
Reklama

Jeden z nejprodávanějších modelů společnosti Samsung se dočkal svého nástupce. Samsung Galaxy S3 Neo je vylepšená „es trojka“, která byla oproti původnímu modelu obohacena o větší paměť RAM, modernější procesor a také novější operační systém. Tento model se přitom drží na relativně přijatelné cenové hranici – 5000 Kč. Zajímá vás, zda se tento telefon střední třídy vyvedl? V tom případě pokračujte ve čtení této podrobné recenze.

Obsah recenze

Obsah Balení

Krabička telefonu Samsung Galaxy S3 Neo vypadá identicky, jako u původní S3. V balení kromě telefonu rovněž naleznete sluchátka s náhradními špunty do uší, nabíječku s datovým kabelem a manuál.
Samsung Galaxy S3 Neo - obsah balení

Samsung Galaxy S3 Neo – obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Samsung Galaxy S3 Neo je „plasťák“ jak se patří. Pokud na stůl položíte Galaxy S3 a vedle něj S3 Neo, nezpozorujete žádný rozdíl. S3 Neo, stejně tak jako původní S3, jsou charakteristické svými oblými hranami a lesklým plastovým krytem. Mnoho vlastníků tohoto telefonu si ve svých uživatelských recenzích stěžuje na kluzkost zadního krytu, s čímž musíme nesouhlasit. Telefon se drží velmi dobře, a to nejen díky kompaktním rozměrům, ale rovněž také zaobleným hranám, které telefon přetváří do tvaru malé „vaničky“. Při pevném úchopu zařízení či „promačkávání“ zadního krytu nikde nic nevrže. Na první pohled velmi zdařilá konstrukce má však i pár drobných nevýhod. Tou první je povrchová úprava zadního krytu, která je útočištěm otisků prstů. V případě recenzované modré verze telefonu jsou tyto otisky mnohem více patrné než u bílé varianty. Další drobné negativum spočívá v usazování prachu mezi zadním krytem a tělem zařízení. Může se jednat o problém týkající se pouze našeho testovaného kusu, ale v některých částech zadní kryt nelícuje úplně nadoraz, a proto v těchto místech vznikají milimetrové mezírky jakožto potenciální domov pro částečky prachu. Zadní kryt je naštěstí odnímatelný a není vůbec žádný problém jej čas od času sundat a usazený prach vyčistit.
Samsung Galaxy S3 Neo - přední strana

Samsung Galaxy S3 Neo

Přední stranu telefonu Samsung Galaxy S3 Neo tvoří 4,8″ displej. Jeho rámečky by mohly být o něco užší, stejně tak jako brada (spodní strana) telefonu, ve které sídlí hardwarové tlačítko Domů a 2 senzorová – Menu a Zpět. Pokud se zaměříte na nevyužitý prostor mezi hardwarovým tlačítkem a displejem, určitě budete litovat, že jej nevyplňuje například displej. Zkrátka a dobře, při zachování úhlopříčky displeje by mohla být spodní strana zhruba poloviční. I tak se Galaxy S3 Neo se svou výškou řadí mezi zařízení, která lze jednoduše ovládat jednou rukou. V horní části přední strany zařízení dále nalezneme logo společnosti Samsung, reproduktor pro volání, přední fotoaparát, notifikační diodu a senzory. Když telefon otočíme z druhé strany, naskytne se nám pohled na LED blesk, fotoaparát a hlasitý reproduktor. Hned pod nimi se rýsuje logo výrobce. Jinak na zadní straně telefonu nenajdeme nic dalšího.
Samsung Galaxy S3 Neo - záda telefonu, fotoaparát, blesk

Samsung Galaxy S3 Neo – záda telefonu, fotoaparát, blesk

V popisu celkové konstrukční stránky zařízení nám chybí ještě rámy telefonu. Na levém rámu se nachází kolébka hlasitosti, na pravém pak vypínací tlačítko. Horní rám je místem pro 3,5mm jack a tenkou zarážku pro snadné sundávání zadního krytu, ve spodní části zařízení je zase přítomen napájecí microUSB konektor.

Samsung Galaxy S3 Neo ze všech stran

Hardware a displej

Po hardwarové stránce je na tom Samsung Galaxy S3 Neo velmi podobně jako jeho předchůdce. Přední straně dominuje 4,8″ Super AMOLED displej s HD rozlišením a 306 ppi. Uvnitř zařízení tepe čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon MSM 8226 (Snapdragon 400), který nahradil původní Exynos 4412 u telefonu Galaxy S3. Paměť RAM byla u Galaxy S3 Neo navýšena na hodnotu 1,5 GB, což určitě chválíme. O grafický výkon se stará akcelerátor Adreno 305. Vnitřní úložiště telefonu nabídne 16 GB a zároveň je rozšířitelné prostřednictvím microSD karet s kapacitou do 64 GB. S 8MPx fotoaparátem telefonu Samsung Galaxy S3 Neo můžete pořizovat snímky s rozlišením 3264 x 2448 pixelů a natáčet Full HD video. Fotoaparát dále podporuje některé z pokročilých funkcí, jež si podrobněji rozvedeme v příslušné sekci recenze. V rámci konektivity nás malinko mrzí absence LTE. Na druhou stranu telefon nabídne NFC a s ním spojenou funkci S Beam pro posílání souborů. Výdrž zařízení má na starost 2100mAh baterie.

Specifikace telefonu Samsung Galaxy S3 Neo

  • displej: 4,8″, Super AMOLED, HD rozlišení (1280 x 720 pixelů)
  • procesor: Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 s frekvencí 1,4 GHz
  • paměť: 1,5 GB RAM, 16GB vnitřní úložiště (z toho dostupných zhruba 12 GB)
  • operační systém: Android 4.4 (Android KitKat)
  • fotoaparát: 8 MPx vzadu (AF, HDR, zaostření dotykem, rozpoznání obličeje), 1,9 MPx vpředu (AF, Blesk)
  • baterie: 2100 mAh
  • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, NFC, GPS (A-GPS)
  • rozměry: 136.6 x 70.8 x 8.6 mm
  • hmotnost: 132 g
[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Samsung Galaxy S3 Neo – první pohled

Displej

Super AMOLED displej s HD rozlišením podává opravdu hezké barvy. Jejich věrnost je sice občas na pováženou, nicméně objektivně nelze říct, že by vypadaly zle. Někdo ale raději preferuje barvy IPS displejů. Viditelnost na slunci je průměrná a lze ji srovnat s většinou ostatních chytrých telefonů. Automatická regulace jasu displeje funguje u Galaxy S3 Neo na výbornou. O tom, zda by si tento telefon zasloužil Full HD rozlišení, máme jasno – podle našeho názoru je HD rozlišení pro stávající uhlopříčku zcela dostačující a nasazení vyššího rozlišení (Full HD) by zbytečně zvyšovalo nároky na baterii.
Samsung Galaxy S3 Neo - displej

Samsung Galaxy S3 Neo – displej

Zvukový výstup a reproduktor

Zadní hlasitý reproduktor Samsungu Galaxy S3 Neo hraje výborně. V praxi tedy můžete očekávat nejen jeho vysokou hlasitost, ale rovněž dobrou kvalitu. Při nastavení maximální hlasitosti nedochází ke zkreslení zvuku. Pokud tedy rádi posloucháte hudbu přes hlasitý reproduktor, Galaxy S3 Neo vás v tomto ohledu nezklame. Výstup přes originální sluchátka nám připadal na dobré úrovni. Za zmínku také stojí skutečnost, že i když telefon s puštěnou hudbou položíte na jeho záda, kde se mimochodem nachází reproduktor, tak nedojde k utlumení zvuku.
Samsung Galaxy S3 Neo - hlasitý reproduktor

Samsung Galaxy S3 Neo – hlasitý reproduktor

Testy výkonu (Benchmarky)

Herní výkon

K testování herního výkonu telefonu Samsung Galaxy S3 Neo jsme si vybrali hry N.O.V.A 3 Freedom Edition, Asphalt 8 a Modern Combat 5. První hra, tedy mimozemská střílečka N.O.V.A 3, běžela velmi pomalu a navíc se sekala. To je bohužel dáno špatnou optimalizací hry pro procesor Snapdragon 400, s čímž jsme se setkali i u telefonů Xiaomi Redmi 2 a Lenovo S90. Střílečka Modern Combat 5 a závodní hra Asphalt 8 pak šlapaly jako hodinky. Troufáme si tvrdit, že až na výjimky si s tímto telefonem zahrajete jakoukoliv hru z obchodu Google Play.

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

Připojení k síti Wi-Fi funguje u Galaxy S3 Neo bezproblémově. Během zhruba půl ročního používání telefonu jsme se ani jednou nesetkali s tím, že by nás zařízení vlivem nízkého signálu (či z jakéhokoliv jiného důvodu) odpojilo. Posílání souborů přes Bluetooth funguje rovněž na výbornou.

Datové sítě

Samsung Galaxy S3 Neo bohužel nedisponuje LTE. Budete si tedy muset vystačit s klasickým 3G internetem. Při našem půlročním testování nedocházelo ke snížení či výpadkům mobilního signálu (snad jen v metru a ve vlaku, ale to je pochopitelné :) ).

Připojení k počítači

S3 Neo můžete k PC připojit jakožto mediální zařízení (PTP) či přes PTP pro přenos fotografií.

GPS

Testované zařízení v sobě ukrývá procesor od Qualcommu, proto nelze předpokládat, že by s GPS modulem byly nějaké komplikace. Stručně a jasně, GPS v telefonu Samsung Galaxy S3 Neo funguje výborně. Fixace polohy je otázkou zhruba 2 vteřin. Navigaci (Google Mapy) jsme testovali na zhruba 50kilometrové trase, přičemž ani jednou nezaváhala. Se Samsungem Galaxy S3 Neo rozhodně nezabloudíte.
Samsung Galaxy S3 Neo - testování GPS

Samsung Galaxy S3 Neo – testování GPS

Baterie a výdrž

Na základě půlročního používání telefonu Samsung Galaxy S3 Neo lze říct, že jeho výdrž je velmi dobrá. Telefon je opatřen 2100mAh baterií, což je vzhledem ke 4,8″ displeji s HD rozlišením a úspornému procesoru Qualcomm Snapdragon 400 dostačující hodnota. Při maximálním využívání telefonu, zahrnující non-stop aktivovaná mobilní data (či Wi-Fi), občasném volání, serfování internetem, nemá telefon problém vydržet 1 celý den. Pokud se v používání malinko omezíte, nebudete mít problém dosáhnout dvoudenní výdrže. Pokud byste ovšem chtěli ještě více, pravděpodobně to nebude možné. Baterii jsme podrobili 3 testům výdrže. U všech testů byl jas telefonu nastaven na polovinu, hlasitost zadního reproduktoru na maximum, synchronizace vypnuta. Wi-Fi jsme nechali u všech 3 testů zapnutou. Test 1 – přehrávání YouTube videa v HD rozlišení přes celý displej.
Samsung Galaxy S3 Neo - test výdrže baterie 1

Samsung Galaxy S3 Neo – test výdrže baterie (video)

Závěr testu videa – za 30 minut sledování videa se vybilo pouze 7 % baterie. Opravdu skvělý výsledek. Test 2 – výdrž baterie při procházení webu. Do telefonu jsme nainstalovali prohlížeč Doplhin Browser a nastavili jsme automatickou aktualizaci stránky (www.svetandroida.cz) na interval co 15 vteřin.
Samsung Galaxy S3 Neo - test baterie 3

Samsung Galaxy S3 Neo – test výdrže baterie (web)

Závěr testu procházení webu – půl hodina serfování internetem stála telefon 10 % baterie. To není špatný výsledek. Test 3 – výdrž baterie při hraní her
Samsung Galaxy S3 Neo - test výdrže baterie 2

Samsung Galaxy S3 Neo – test výdrže baterie (hry)

Závěr testu hraní her – půlhodinové hraní Temple Run 2 vybilo pouhých 8 % baterie, což je opět velmi pěkný výsledek.

Uživatelské prostředí

Asi to bude znít komicky, ale Touchwiz patří mezi nejkontroverznější nadstavby operačního systému Android. Někteří jej chválí, jiní zatracují. Touchwiz lze zařadit mezi jednodušší nadstavby s nepříliš rozsáhlými možnostmi přizpůsobení. Na druhou stranu se zde najdou prvky, které běžný uživatel rozhodně ocení. Jedná se například o tažení prstu do levé/pravé strany po konkrétním kontaktu, čímž lze vyvolat buďto okamžité volání, nebo posílání SMS zprávy. Dále jsou to gesta, s jejichž využitím vám telefon automaticky vytočí kontakt, který je aktuálně zobrazený na displeji (samozřejmě při přiložení telefonu k uchu). V nadstavbě Touchwiz rovněž nechybí funkce Inteligentní displej, díky čemuž displej telefonu zůstane zapnutý, dokud se na něj díváte. Pokud často děláte screenshoty plochy, možná vás zaujme funkce Kopie obrazovky, která dokáže vytvořit screenshot když přejedete dlaní po displeji. Pro milovníky multitaskingu je zde přichystána funkce Více oken umožňující otevření dvou aplikací současně. Otázkou ovšem zůstává, zda tuto funkci vůbec někdy někdo využije. Plynulost uživatelského prostředí na nás z počátku působila velmi dobře. Už jsme se skoro domnívali, že 1,5 GB RAM vyřeší problém, který měly po určitém čase i původní S3. Naše očekávání se bohužel nenaplnilo. Pro plynulost prostředí jsme proto vytvořili nepřímou úměru, která zní: „Čím více dat (aplikací) do telefonu natáhnete, tím pomalejší zařízení bude“. Tento výrok lze sice v obecné míře aplikovat na jakýkoliv Android telefon, jenže u Touchwizu jsou zpomalení systému asi nejvíce patrná. Pokud nebudete vypínat aplikace, bude se vám stávat, že se například sekne notifikační lišta při jejím stažení dolů. Zpomalení lze rovněž zpozorovat při spouštění aplikací, nebo jejich přepínáním skrze nabídku nedávných aplikací. Podstatné je ovšem jedno – ať už drobná či větší zpomalení systému se nevyskytují příliš často. Telefon po většinu času běží opravdu plynule. Předchozí větou jsme se chtěli vyvarovat tomu, abyste si náhodou nemysleli, že po instalaci více aplikací je telefon neustále zpožděný, což by nebyla tak úplně pravda.

Fotoaparát a natáčení videa

Zadní fotoaparát telefonu Samsung Galaxy S3 Neo zvládá pořizovat snímky s maximálním rozlišením 8 MPx (s poměrem stran 4:3). Výsledné snímky, jak můžete vidět ve fotogalerii níže, jsou ve většině případů kvalitní. Za dobrých světelných podmínek dokáže telefon vykouzlit velmi pěkné a ostré fotografie. Se zhoršujícím se světlem jde kvalita dolů, ovšem u jakého jiného telefonu v této cenové relaci je tomu jinak? Na videu níže si kromě fotografií také můžete prohlédnout natočené video ve Full HD rozlišení.

Fotografie pořízené telefonem Samsung Galaxy S3 Neo

Video ve Full HD rozlišení pořízené telefonem Samsung Galaxy S3 Neo

http://youtu.be/7BruZkRn-uo

Aplikace Fotoaparát

Aplikace Fotoaparát se snaží poskytovat všechny možné funkce, které byste našli u novějších modelů společnosti Samsung. Snímky lze pořizovat v několika režimech. Buďto se nabízí automatika, nebo si můžete vybrat z těchto režimů – Překrásná tvář, Nejlepší fotografie, Nejlepší obličej, Zvuk a foto, Sériový snímek, HDR, Panoráma, Sport a Noc. V nastavení aplikace Fotoaparát lze přizpůsobit vyvážení bílé, hodnotu expozice, ISO a spoustu dalších funkcí. Co se týče samotného focení, máte na výběr fotit manuálně – stisknutím softwarového tlačítka fotoaparátu, nebo tapnutím na konkrétní objekt scény, čímž se snímek pořídí automaticky.

Kdy, kde a za kolik?

Samsung Galaxy S3 Neo si můžete pořídit za průměrnou cenu 5000 Kč u většiny tuzemských prodejců.

Resumé

Jak dopadla recyklace jednoho z nejprodávanějších modelů společnosti Samsung? Překvapivě dobře. Za 5000 Kč dostanete telefon se sympatickým vzhledem, kompaktními rozměry, krásným Super AMOLED displejem, slušnou výdrží baterie a vcelku kvalitním fotoaparátem. Pokud si nepotrpíte na nejnovější operační systém a nevadí vám drobná zpomalení systému, která vznikají v nadstavbě TouchWiz při zaplněné paměti telefonu, určitě s koupí Galaxy S3 Neo neprohloupíte. Pokud byste stále váhali a raději se chtěli kouknout po konkurenčních modelech s podobnou cenou a výbavou, určitě byste ve vašem výběru neměli opomenout Honor 3C za 3899 Kč, jehož recenzi jsme vám přinesli zde, dále pak čínský Xiaomi Redmi 2 (recenze), nebo některý z telefonů společnosti Huawei – G630, Huawei G6. S podobnými parametry rovněž přichází např. HTC Desire 610. Klady – slušná výdrž baterie – Super AMOLED displej – kvalitní fotografie za dobrého světla – notifikační dioda – kvalitní zvukový výstup Zápory – občasná zpomalení systému po zaplnění paměti – absence LTE – spousta předinstalovaných aplikací – nevyužitý prostor mezi displejem a hardwarovým tlačítkem Domů – laciné materiály

O autorovi

Jirka Pernica

Jirka Pernica
Sdílejte: