TOPlist

Recenze telefonu DOOGEE Collo DG100

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
28.12.2013 06:00 (4.1.2015 02:35)
Ikona komentáře 89
doogee ico
Reklama

Portál http://dx.com je známým místem pro nakupování různých gadgetů a drobných součástek. Jednou ze zajímavých vlastností tohoto obchodu je poštovné zdarma. Není tedy problém si tam koupit obal na telefon za dolar a nechat si ho poslat z Číny až domů. Portál nabízí i mobilní telefony a mezi nimi i mobilní telefony s Androidem. V nabídce jsou jak značkové tak zcela neznámé modely a právě jeden takový neznámý model mne velice zaujal dobrými parametry a nízkou cenou. Rozhodl jsem se trochu zariskovat a telefon objednat. Už je to měsíc od chvíle, kdy mi telefon dorazil. *informace pro ty z vás, kteří čtou naše články z aplikace Svět Androida „Autorem této čtenářské recenze je  Martin Kopta, děkujeme za pochopení“*

Představení telefonu

Telefon Collo DG100 má na svědomí čínská firma KVD (http://www.kvdchina.com), které patří značka DOOGEE (http://www.doogee.cc). Telefon je zřejmě určen primárně pro čínský trh, ale díky univerzálnosti hardware a Androidu není problém jej provozovat i v Čechách. Collo DG100 vypadá velmi obyčejně a vzhledem rozhodně ani nepřekvapí ani neurazí. Kromě klasické celočerné varianty je dostupný v několika dalších barvách (přední část je bílá a zadní dle volby).
DOOGEE Collo DG100

DOOGEE Collo DG100

DOOGEE Collo DG100

DOOGEE Collo DG100

Telefon disponuje následujícími technickými parametry:
  • Procesor: MTK6572 Dual-Core 1,3 GHz
  • Grafický čip: Mali-400 MP
  • Paměť RAM: 512 MB
  • Paměť ROM: 4 GB
  • Dostupná paměť: 2,4 GB
  • Obrazovka: 4″ IPS (kapacitní)
  • Rozlišení: 800 x 480 px
  • Zadní kamera: 5 Mpx
  • Přední kamera: 2 Mpx
  • Android: 4.2.2
  • Počet SIM slotů: 2 (normální velikost)
  • Sítě: 2G: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900; 3G: WCDMA 850 / 2100 MHz
  • Data: GPRS HSPA EDGE
  • Baterie: Lithium Battery 2000 mAh
Informace o telefonu

Informace o telefonu

Parametrově jde tedy o relativně běžný chytrý telefon, který se řadí přibližně do středu nabídky trhu. A za kolik se dá pořídit? Za $82, tedy přibližně 1600 Kč (na výše zmíněném Dealextreme). To už je velice zajímavé, když uvážíme, že nejlevnější Androidy na českém trhu jsou kolem 1800 Kč (v době psaní článku) a ty se parametrově s naším telefonem nemohou vůbec měřit (doslova, protože na nich ani nerozběhnete potřebné benchmarky).

Objednávka, doručení a balení

Dne 4.9. jsem na výše zmíněném obchodu zakoupil DG100 a zaplatil jej okamžitě platební kartou přes PayPal. Telefon byl odeslán ze Singapuru 12.9. (omlouvali se, že nebyl zrovna na skladě) a do České Republiky dorazil 30.9., kde byl pozastaven Celním úřadem. Poštou mi dorazilo oznámení o zahraniční zásilce. Úřadu jsem zaslal všechny žádané informace, jako například fakturu, účel zásilky, doklad o platbě, prohlášení o neobchodním charakteru a podepsanou plnou moc pro Českou Poštu (aby za mne mohla zásilku vyřídit). Celkově mne všechny poplatky za proclení vyšly na 554 Kč, které jsem uhradil při běžném převzetí zásilky. Procelní a doručení trvalo asi čtyři dny. Telefon byl doručen v obyčejné žluté obálce s bublinkovou fólií.
Telefon byl doručen v obyčejné žluté obálce s bublinkovou fólií.

Telefon byl doručen v obyčejné žluté obálce s bublinkovou fólií.

Po rozbalení (bez fólie)

Po rozbalení (bez fólie)

Balení bylo lehce potlučené a špinavé, ale krabička byla dost tvrdá a kromě otlačených rohů se celému balení nic nestalo. Součástí balení bylo:
  • Telefon
  • Baterie
  • Obal na telefon
  • Ochranná fólie
  • Sluchátka
  • Návod
  • USB kabel
  • Evropská zástrčka s USB zásuvkou
Telefon byl zabalen v měkkém plastovém sáčku a přes display měl obyčejnou výstavní fólii. Pod ní byla ještě nalepená normální ochranná fólie, o které jsem bohužel nevěděl a přes ní nalepil dodanou ochranou fólii. Telefon tak tedy používám se dvěma ochrannými fóliemi. Baterie byla nabitá na přibližně 80% kapacity. Obal na telefon je knížkový bez úchytek s lepivým čtvercem na jedné vnitřní straně. Zavírání má magnetické. Po měsíci používání jsem jej vyhodil, protože v něm magnet začal putovat a pouzdro nezavíralo. Jinak ale pro začátek nebylo špatné.

První dojmy

Úplně prvním dojmem z telefonu byla jeho barva a váha. Objednal jsem si zelenou variantu (pro přítelkyni) a zelená, která dorazila byla poněkud svítivější, než jsem očekával. Hned poté mne překvapila váha telefonu. I s baterií je telefon nečekaně lehký. Každý, kdo jej vzal do ruky, tento fakt poznamenal. Svojí vahou evokuje spíše dětskou hračku než skutečný telefon.
Srovnání tloušťky telefonu s tužkou

Srovnání tloušťky telefonu s tužkou

Dalším dojmem byla hlasitost telefonu (zadního reproduktoru). Při spuštění proběhne animace výrobce, která je doprovázena zvukem. Ten je tak hlasitý, že se dá srovnávat s hlasitostí některých notebooků (a spoustu z nich strčí do kapsy). Příjemným zjištěním bylo, že Android je téměř čistý Android, který má výrobcem pouze změněnou úvodní znělku, logo v odemykacím mechanismu, vlastní pozadí a pár předinstalovaných aplikací. Například Documents To Go, LED flashlight, MoboPlayer, Movie Studio, Skype, Správce souborů, Twitter, WhatsApp a Youtube. Mezi spuštěnými aplikacemi se pak ještě schovávalo opět cosi čínského. Nevím k čemu to sloužilo, ale šlo to bez problémů deaktivovat.
Nainstalované aplikace

Nainstalované aplikace

Domovská obrazovka

Domovská obrazovka

Dalším poznatkem byla relativně nízká hlasitost reproduktoru při hovoru. Osobně mi telefon přišel příliš tichý a protějšku jsem moc dobře nerozuměl. Zjistil jsem ale, že záleží na protějším telefonu a možná i na dalších okolnostech (síť, operátor). Každopádně, mohl být trochu hlasitější. Nepříjemně mne překvapila absence indikačních diod a nepodsvícených dotykových ovládacích tlačítek pod displayem. Jak jsem se ale dozvěděl, ne všechny chytré telefony dnes mají indikační diody.

Výkon telefonu

DOOGEE Collo DG100 je rozhodně dostatečně výkonný telefon pro běžné používání i hraní her. Bez problémů zvládá hry jako Angry Birds (SW), Plants vs. Zombies 2 a spoustu dalších. Odezva telefonu je perfektní, vše se děje okamžitě bez zbytečných prodlev. Výkon telefonu jsem měřil aplikací AnTuTu Benchmark, ve které získal celkem 11025 bodů. To jej řadí například před Samsung Galaxy S2 a HTC One S. Škála AnTuTu hodnocení začíná kolem 30000 bodů a končí u stovek bodů. DG100 se tak řadí kamsi k nižší střední třídě.
DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

DOOGEE Collo DG100 v AnTuTu

Po měsíci používání

Původně jsem měl obavu, že display telefonu bude nekvalitní a nebude dobře reagovat, ale po dlouhodobém používání mohu potvrdit, že telefon má display kvalitní a reaguje velmi dobře. Barvy i rozlišení jsou velice dobré a rozpoznávání dotyku je spolehlivé. V některých aplikacích je rozpoznání dotyku horší a občas neprojde, ale to přičítám pouze aplikacím, protože v samotném Android UI vše reaguje perfektně. Svoji roli možná hraje i dvojitá ochranná fólie. Na baterii telefon vydrží až čtyři dny, pokud je téměř vše vypnuté a telefon slouží skutečně jen jako telefon. Při běžném používání telefon vydrží zcela bez problémů dva dny. Při dlouhodobém hraní her, zapnuté wifi, používání mobilních dat a podobně telefon vydrží něco přes jeden den. S výdrží je tedy srovnatelný s ostatními chytrými telefony. I přes veškeré snahy se mi doposud nepodařilo rozjet na telefonu GPS. Při pokusu o použití telefon stále hledá spojení, ale žádná nenachází. Buď se GPS v mém kusu rozbitá, nebo jsem něco špatně nastavil. Stabilita telefonu je perfektní. Za celou dobu provozu jsem nezaznamenal žádný problém. Žádný pád aplikace nebo selhání nějaké funkce telefonu. Telefon je vždy připravený pracovat a vždy okamžitě odpovídá. Telefon se dobře drží v ruce, je příjemně lehký a tenký a není potíž ho držet více než hodinu při hraní her. O problému nepodsvícných hlavních ovládacích kláves jsem se již zmiňoval dříve, ale když člověk ví, kde jsou, není to až tak těžké se trefit. Velikost telefonu je tak akorát a s trochou snahy se dá dosáhnout palcem i na nejvzdálenější roh. Během měsíce používání se mi podařilo telefon jednou upustit. V loftovém bytě letěl z ruky na nejvyšší stupeň tvrdého dřevěného schodiště, dále skákaje po jednotlivých schodech dolů asi tři metry až se nakonec zastavil o tvrdou podlahu pod schodištěm. Telefon si toho zřejmě nevšiml, protože na něm nezůstal jediný škrábanec, žádný plast se nepolámal ani nepohnul a celý telefon zůstal zcela bez jakékoliv úhony. Byl to rozhodně ten nejhorší pád, který jsem jakýkoliv telefon viděl absolvovat a skutečně jsem nečekal, že mne pod schodištěm bude čekat něco jiného než hromádka plastů a elektroniky. Telefon nabízí na zadní straně foťák s 5 Mpx. Po odfocení několika fotek je ale jasné, že jde o přeškálované nižší rozlišení. Fotky mají velmi špatnou kvalitu a rozhodně nejde o nativní 5 Mpx. Kolik však doopravdy foťák má jsem netestoval. Každopádně v Android 4.2.2 se dá rozlišení snímání nastavit.
Ukázková fotografie

Ukázková fotografie

Zhodnocení

Klady

  • Velice nízká cena
  • Vysoký výkon
  • Pěkný vzhled a příjemný tvar
  • Odolnost
  • Dva sloty na SIM

Zápory

  • Nefunkční GPS
  • Nekvalitní fotoaparát
  • Nepodsvícená hlavní tlačítka
  • Absence indikačních diod
Při koupi telefonu z Číny se člověk efektivně vzdává možnosti vrácení nefunkčního nebo rozbitého zboží v rámci záruky, kvůli ceně poštovného a prodlevám při reklamačním řízení. Nicméně, za tak nízkou cenu to není risk až tak velký. Pokud se telefon za rok rozbije, koupím si prostě další, za podobné peníze, jen o něco výkonnější a modernější model. Celkově jsem s telefonem velice spokojený a uvažoval jsem o další koupi stejného modelu v černé variantě (pro sebe). Vzhledem k nedostatkům s GPS a foťákem si ale možná raději počkám na obdobné produkty s Android 4.4.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: