Recenze: HTC Wildfire S – evoluce po roce
- Recenze
- Roman Nepšinský
- 27.1.2015
- 34
Oblíbený levný telefon HTC Wildfire (katalog, recenze) má za sebou první rok existence a už se na jeho místo hrne nástupce HTC Wildfire S (katalog). Písmeno “S” v názvu by mělo naznačovat, že “sága” pokračuje, stejné značení použilo HTC také u modelů Desire a Incredible. Wildfire S byl představen už v únoru tohoto roku na konferenci MWC v Barceloně (do té doby byl znám ještě pod pracovním názvem Wildfire 2) a nyní je už běžně k dostání. Pojďme se proto společně podívat, zda se vyplatí do něj investovat, tedy jak si stojí nejen v porovnání se svým předchůdcem, ale také ostatními modely na trhu.
Vzhled a zpracování
Původní Wildfire byl nabízen ve 4 barevných kombinacích – černé, bílé, červené a hnědé (mocca). Nový Wildfire S nezůstává příliš pozadu a prodává se ve 3 barevných variantách – černé, bílé a fialové.
My jsme měli na test Wildfire S (dále jen WFS) v bílé barvě a srovnali jsme jej s Wildfire (dále jen WF) v barvě mocca. Na první pohled je vidět, že nový model si zachovává původní rysy – jednoduchý elegantní design, lesklé mřížky reproduktorů a loga “htc” na displeji, senzorová tlačítka. Také při pohledu ze stran a zadní strany nás nic nového nepřekvapí, některé prvky jsou větší (kolébkové tlačítko hlasitosti), jiné menší (optika fotoaparátu), ale jejich uspořádání je až na přehozenou štěrbinu hlasitého reproduktoru a přisvětlovací diody identické. Nejpodstatnější změnou viditelnou na první pohled je tak absence kurzorového ovladače pod senzorovými tlačítky a pak celkově menší rozměry modelu WFS.
Na přední straně telefonu tedy najdeme:
- kapacitní dotykový LCD displej s úhlopříčkou 3,2″ (8,1 cm) s HVGA (480×320 bodů) rozlišením (WF má pouze QVGA 320×240 bodů) a 18bitovou barevnou hloubkou (262 144 barev), krytý tvrzeným sklem Gorilla Glass
- 4 senzorová tlačítka pod displejem v pořadí Domů, Menu, Zpět a Hledání
- senzor přiblížení (proximity) a okolního osvětlení nad displejem vpravo od loga “htc”
- reproduktor sloužící pro telefonování, v pravém výřezu je ukryta informační dioda (u WF se nachází vlevo od loga “htc”)
Vzadu se nachází:
- přisvětlovací dioda fotoaparátu (blesk, po nainstalování vhodné aplikace lze použít jako svítilna)
- štěrbina hlasitého reproduktoru, který je využíván při přehrávání multimédií (vyzvánění telefonu, zvuky her a aplikací)
- optika 5megapixelového fotoaparátu
Na spodní straně vidíme:
- kulatý otvor pro mikrofon
- otvor pro uchycení telefonu na nějaké poutko (není součástí balení)
Horní hrana pak poskytuje prostor pro:
- standardní 3,5mm audio konektor
- zapínací tlačítko (telefon zapneme krátkým podržením tlačítka, dlouhý stisk pak nabízí možnost vypnutí nebo restartu)
Pravý bok je prázdný, na levém se nachází tlačítko pro regulaci hlasitosti a zdířka microUSB pro nabíjení telefonu a připojení k počítači.
Pokud telefon vezmeme do ruky, zjistíme, že boční hrany jsou trochu špičatější a mohly by se tak podílet na jistějším úchopu. Hmotnost obou modelů je pocitově přibližně stejná, ale pohled do specifikace nám napoví, že by měl být WFS o cca 13 gramů lehčí (105 gramů celkem). Po otevření krytu telefonu (u obou modelů shodně zapáčením ve škvíře na horní hraně telefonu a poté vycvaknutím západek po obvodu) zjistíme hlavní příčinu tohoto rozdílu. Akumulátor je u WFS menší a lehčí, a i jeho kapacita je o něco nižší (1230 mAh místo 1300 mAh u WF). Vedle akumulátoru pak najdeme zdířku na microSD kartu.
Dílenské zpracování můžeme označit za kvalitní, díly přesně lícují. Zadní kryt z pružného plastu je ale upevněn jen několika západkami, což sice přispívá ke snadné manipulaci, ale současně způsobuje mírné prohýbání, takže telefon může občas při silnějším uchopení zavrzat.
Obsah balení
Přístroj je dodáván v sympaticky kompaktní krabičce. Vedle telefonu a akumulátoru najdeme v balení USB kabel a oddělitelný síťový adaptér s USB zdířkou. Toto řešení je u HTC již standardní a je opravdu praktické – telefon můžeme kabelem dobíjet z libovolného USB zdroje (notebooku, adaptéru v autě). Při použití síťové nabíječky se vybitý telefon plně nabije za cca 2 hodiny (přičemž už po hodině má k dispozici 2/3 kapacity).
V balení dále najdeme hands-free sluchátka typu “pecky” s mikrofonem a tlačítkem pro vytáčení a ukončení hovoru (regulace hlasitosti bohužel chybí). Sluchátka můžeme použít také pro poslech FM rádia (kabel sluchátek funguje jako anténa, zvuk rádia poté můžeme přesměrovat i na hlasitý reproduktor). V našem balení nebyla žádná microSD karta, v každém případě s její potřebou počítejte – bez karty totiž ani nevyfotíte fotografii, neuložíte stažený soubor, nespustíte část aplikací. V neposlední řadě se SD karta hodí pro přesun aplikací z interní paměti, volných cca 124 MB totiž vyčerpáte velmi rychle.
Hardware
Kompletní specifikaci modelu HTC Wildfire S naleznete v našem katalogu, mezi klíčové vlastnosti patří:
- Displej: LCD 3,2″ (8,1 cm) 320×480 bodů (HVGA, 160 DPI), 262 144 barev, dotykový, kapacitní, tvrzené krycí sklo Gorilla Glass
- Procesor: 600 MHz Qualcomm MSM7227
- Operační systém: Android 2.3.3 Gingerbread s HTC Sense
- Interní paměť: 512 MB (124 MB dostupné pro instalaci po factory resetu)
- Paměť RAM: 512 MB
- Rozměry: 101,3 x 59,4 x 12,4 mm
- Hmotnost: 105 gramů
- GPS: ano
- Wi-Fi: 802.11 b/g/n
- Bluetooth: 3.0 (s FTP/OPP), A2DP, PBAP
- Konektory: 3,5mm stereo audio jack, microUSB, slot na SD/SDHC karty (max. 32 GB)
- Senzory a diody: G-senzor, detekce otočení zařízení o 90, 180 a 270 stupňů, přiblížení (proximity), okolní světlo; přisvětlovací dioda fotoaparátu funkční také jako svítilna, notifikační dioda
- Fotoaparát, videokamera: 5 Mpix, VGA s autofocusem a funkcí detekce a zaostřování na obličeje
- Akumulátor: Li-Ion 1230 mAh
Ve srovnání s HTC Wildfire tedy došlo k citelnému nárůstu výkonu, ergonomie i celkové použitelnosti.
- Rozlišení displeje – Android začínal se stejným rozlišením, jako původní iPhone, tedy HVGA 480×320. Poloviční rozlišení QVGA 320×240, se kterým přišly lowendové telefony včetně WF, ještě řada vývojářů a jejich aplikací ignoruje. Stále se tak můžeme setkat s tím, že určitá aplikace nelze z Marketu na QVGA telefon nainstalovat, nebo je nelze plnohodnotně ovládat (kvůli poměru stran 4:3 u QVGA místo 3:2 u HVGA se při stejném měřítku část ovládacích prvků zobrazí mimo obrazovku). S HVGA rozlišením má tak uživatel mnohem větší jistotu, že známé aplikace bez problémů zprovozní. Vyšší rozlišení při stejné úhlopříčce pak také znamená mnohem lepší ergonomii – písmo je více vyhlazené, kontrastnější, a na obrazovku se také vejde více údajů (při použití vyšších hodnot DPI se totiž v Androidu mění poměr škálování – písmo a ikony jsou menší). Maximální podsvícení displeje se jeví být o něco slabší než u WF, ve slunečný den na WFS budete mít o trochu větší problém vyluštit text. V běžných světelných podmínkách a staženém jasu má ale WFS kontrastnější a příjemnější displej.
- Procesor nyní pracuje na vyšší nominální frekvenci (600 místo 528 MHz), hlavně se ale jedná o novější, výkonnější architekturu, podpořenou dále grafickým čipem Adreno 200. To přináší jednak nové možnosti (aktivní tapety (live wallpapers), které na WF nefungovaly, možnost spouštění 3D her) a zejména celkový vyšší výkon.
- Velikost paměti je u WFS proti WF dvojnásobná – 512 MB. Spolu s využitím nejnovější verze operačního systému Android 2.3.3 Gingerbread je nárůst výkonu opravdu citelný
Ve videu na konci této recenze máte možnost vidět průběh testů Linpack a Quadrant, zde uvedeme výsledky a srovnání s některými konkurenty:
CPU (Linpack)
|
CPU a GPU (Quadrant)
|
Software
Jak jsme již zmiňovali, systém pohání nejnovější verze Android OS pro mobily 2.3.3 Gingerbread. HTC softwarovou výbavu doplňuje o svůj vlastní systém HTC Sense (spouštěč aplikací (launcher), widgety, utility, nastavení vzhledu) a služby jako HTC Hub. Při připojení telefonu k počítači je možno zvolit režim HTC Sync, který spolupracuje s počítačovou aplikací HTC Sync a zajišťuje synchronizaci dat, které uživatel zvolí (kontakty, kalendář, soubory). Tento software byl dříve znám svou přebujelostí (“bloatware”) a občasným problematickým chováním, na trhu existují i alternativy jako MyPhoneExplorer.
Změn doznala notifikační oblast – ta nově nabízí také rychlý přístup k naposledy spuštěným aplikacím (i nadále samozřejmě funguje vyvolání seznamu aplikací pomocí podržení tlačítka Domů na 2 sekundy) a záložku s rychlým nastavením:
Čistě nainstalovaný telefon (po provedení factory resetu) obsahuje tyto vestavěné a od HTC doplněné aplikace (šikovnou vychytávkou seznamu aplikací proti předchozím verzím je automatické stránkování a také možnost zobrazit zvlášť aplikace stažené dodatečně – viz ikona šipky v dolním toolbaru):
Ve standardní výbavě překvapivě chybí aplikace Světlo (svítilna využívající přisvětlovací diodu) a např. i hra Teeter (kulička v bludišti řízená náklonem telefonu). Z Android Marketu lze naštěstí nainstalovat alternativy, svítilnu ve WFS umí ovládnout např. Flashlight zaphrox.
Podrobněji se vlastnostem nejnovější verze HTC Sense a přizpůsobení telefonu věnoval kolega v recenzi HTC Incredible S, pokud jste se tedy se Sense ještě nesetkali, nahlédněte v jeho textu, u WFS jsou možnosti prakticky shodné.
Co se týče doinstalování vlastních aplikací, k dispozici je samozřejmě standardní Android Market (i zde si ale HTC provedlo customizaci – místo volby “Mé aplikace” je odkaz “HTC”, který zobrazí doporučené aplikace. Na své aplikace se tak dostanete až položkou v menu) nebo možnost stahovat a instalovat balíčky i z jiných zdrojů (APK přímo z webu, SD karty, …). Už zmíněným hlavním kladem modelu WFS je použití standardního HVGA displeje s rozlišením 480×320 a poměrem stran 3:2. Spolu s dostatečným výkonem tak nebudete mít problém s instalací většiny programů a her, u náročnějších 3D titulů už samozřejmě na limity výkonu narazíte, jak je ostatně vidět také v ukázkovém videu na konci této recenze. Výtku máme k velikosti dostupné uživatelské paměti pro uložení programů a dat. Hodnota 512 MB ze specifikace vypadá na první pohled dobře, ale k dispozici máte po provedení factory resetu už jen 124 MB, a ty zaplníte docela rychle. Nezbytností je tak karta SD a možnost přesouvat aplikace na ni (tu přinesl Android OS 2.2, ale uložení na SD musí podporovat i samotná aplikace, a to není vždy pravidlem). Mezi jinými jsme vyzkoušeli také horkou novinku minulého týdny, aplikaci Navigace v Google Mapách pro Českou republiku. Na WFS pracuje svižně a bez problémů, vestavěný GPS čip vrací přesnou a rychle aktualizovanou polohu. Zabudovaný český hlas i syntetický hlas pro generované texty (SVOX apod.) podávají pokyny včas a dostatečně nahlas.
Telefonování
Po stránce telefonování se u WFS prakticky nic nezměnilo:
- Aplikace Telefon i Zprávy vypadají na první pohled stejně, vylepšeno bylo vyhledávání kontaktů na číselné klávesnici telefonu metodou T9. Na WF se při tomto způsobu ignorovala některá diakritická znaménka – např. stisk 739 ignoroval Řezníčky, WFS je již bez problémů najde. I nadále se ale vyhledává pouze od začátků slov. V průběhu probíhajícího hovoru je notifikační lišta obarvena zeleně, to je šikovné v případě, kdy používáte hands-free, nebo se potřebujete podívat do jiné aplikace a na hovor mezitím zapomenete ;)
- Kvůli absenci kurzorového ovladače se pro přesnější pohyb v textu dá využít ikona, která se automaticky objeví, když prstem klepneme někam do textového pole. Tuto ikonu je možno prstem uchopit a tahat, v malém okně nad ní se pak zobrazí zvětšený náhled (lupa) písmenek pod ikonou, abychom mohli s větší jistotou kurzor posunout za písmenko, kam potřebujeme. Tato funkce pracuje docela dobře a tak kurzorový ovladač snad nebude nikdo postrádat
- Kontakty lze standardně ukládat na účet Google, paměť telefonu (třeba i pro pozdější synchronizaci s počítačem) nebo SIM, funguje také předávání kontaktů na jiný mobil formou SMS nebo Bluetooth
- Hlasitost reproduktoru pro telefonování u ucha i hlasitého reproduktoru na zadní straně je na dostatečné úrovni, proti WF je maximální hlasitost nepatrně nižší, na druhou stranu zvuk méně rezonuje. Bezproblémové je také použití hands-free sluchátek
- Stejně tak vyzvánění je s WF srovnatelné, mezi novinky v nastavení Zvuku přibyla funkce “Kapesní režim”, která umí zesílit hlasitost vyzvánění, pokud je telefon v kapse nebo tašce (funguje zřejmě ve spolupráci se senzorem přiblížení (proximity))
- WFS má informační diodu ukrytou v pravém výřezu reproduktoru pro telefonování (ve vypnutém stavu tak není vůbec vidět). Při nabíjení telefonu svítí oranžově, při kritickém stavu akumulátoru červeně. Pokud máte v systému nastaveno zobrazení upozornění pomocí této informační diody, bude po každé nezpracované notifikaci (příchozí nepřečtená SMS, zmeškaný hovor, událost v kalendáři) blikat zeleně v intervalu cca 2 sekundy. Stejně jako u WF je ale toto řešení nesmyslně omezeno na celkový čas 10 minut. Pokud přijdete k telefonu v 11. minutě, nepoznáte, zda jste něco zmeškali, nebo jen dioda přestala blikat. Tím se tedy podle nás užitečnost informační diody dost snižuje. Upozornění na notifikace je možno řešit i pomocí aplikací, které např. trvale zobrazují ikony zmeškaných událostí na displeji zamknutého telefonu, ale tím se zbytečně snižuje výdrž telefonu a v případě obyčejných LCD displejů použitých u WF a WFS to ani nevypadá pěkně (trvale podsvícený “šedý” displej”. U OLED displejů poskytujících přirozenou černou je dojem podstatně lepší)
- Výdrž WFS je mírně nižší než u WF. Ve specifikaci výrobce uvádí 360 hodin (WF 480) ve standby a 7,1 hodin (WF 8,2) hovorů. V praxi se ale výdrž obou modelů jevila srovnatelná, při cca 1,5 hod hovorů, stahování dat přes Wi-Fi i 3G a hraní několika her vydržel telefon nabitý 2 dny
Připojení
Možnosti konektivity jsou u WFS v základu srovnatelné s WF, novinkou je přítomnost vyšší verze protokolu Bluetooth (3.0 místo 2.1) a také vyšší rychlosti Wi-Fi (802.11n, teoreticky až 150 Mbit/s), pokud jej podporuje také vysílač.
- W-Fi – citlivost na příjem Wi-Fi signálu i stabilita je u WFS mírně lepší, indikátor běžně ukazoval o čárku více než na WF a také stahování (např. instalace aplikací z Android Marketu) probíhá slušným tempem (přestože probíhalo “jen” z klasického 802.11g s teoretickými 55 Mbit/s). Na tom má ale dozajista podíl také výkonnější procesor, který se už nezadýchá ani při simultánním stahování více aktualizací. WFS pak stejně jako WF (s OS 2.2) můžete využít jako Wi-Fi hotspot, tj. sdílet jeho internetovou konektivitu (např. z 3G) přes Wi-Fi např. s netbookem
- Bluetooth – možnost nového protokolu 3.0 jsme neměli příležitost vyzkoušet, spárování s jiným BT mobilem i přenos kontaktů a souborů probíhá bez problémů
- Mobilní datové přenosy nabídnou teoreticky až 114 kbps přes GPRS, 560 kbps přes EDGE, nebo 7,2Mbps přes 3G
- USB připojení automaticky nabíjí telefon. Dále lze klasicky zvolit, zda se má připojit obsah SD karty jako disk v režimu mass storage, nebo zda se má použít synchronizační software HTC Sync
- GPS čip nabízí možnost přesnější lokalizace pomocí pasivního příjmu rádiových signálů od GPS družic. Pokud je telefon připojen k internetu, umí si automaticky stáhnout seznam (almanach) satelitů a jejich poloh a tím významně urychlit prvotní načtení polohy (fix), zvláště pokud má blokovaný výhled na oblohu (ve městě mezi budovami atd). Při prvním zapnutí přístroje jsme na fix bez internetového připojení čekali asi 1 minutu, od té doby se už běžně připojuje do 10 sekund. GPS jsme testovali v aplikaci Navigace Google Map, čip vrací přesnou polohu s dostatečnou rychlostí aktualizace
Fotoaparát
Z pohledu specifikace došlo k největší změně u natáčení videa. Zatímco WF podporoval nejvyšší rozlišení 352×288 bodů (CIF), WFS už nabízí 640×480 bodů (VGA). V tomto rozlišení jsou zachyceny docela slušné detaily (nejedná se tedy jen o papírové zvětšení rozlišení), ale reálný počet snímků za sekundu je občas nižší a video se cuká (i po stažení 3GP do počítače). Pro základní dokumentační účely postačí, ale jinak kamerku nenahradí.
Fotoaparát nabízí stejné maximální rozlišení 5 megapixelů (2592×1952 bodů, s možností přepnout na širokoúhlé zobrazení 3:2 a 2592×1728 bodů), stejně jako u WF je možné při fotografování používat blýskání přisvětlovací LED diodou a zaostřovat na různé vzdálenosti (autofocus). Kvůli absenci kurzorového ovladače na těle telefonu se spoušť fotoaparátu ovládá výhradně z dotykové obrazovky. Po stisknutí spouště se provede automatické zaostření na střed nebo obličej (viz dále) a snímek je ihned exponován, nelze tedy provést 2stavové namáčknutí, dokomponování záběru, a domáčknutí, známé z klasických fotoaparátů. Nově je možné nastavovat přiblížení (zoom) také pomocí tlačítek pro ovládání hlasitosti.
Zajímavou novinkou této verze je pak detekce obličejů a automatické zaostřování na ně. Pokud software telefonu rozpozná nějaký obličej (musí být vidět oči a ústa, při pohledu z profilu nebo na zvířatech nefunguje :)), umístí kolem něj rámeček (bílé barvy) a zaostří na něj (po zaostření zezelená a můžeme hned exponovat).
Co se týče kvality výstupu fotoaparátu, proti WF je úhel záběru o něco širší a úroveň detailů se jeví být mírně vyšší (větší ostrost i kontrast, zejména při použití blesku). Nemile nás ale překvapil barevný nádech, který se na některých fotografiích objevil. Jedná se o posun do fialové barvy, který je nejvýraznější u středu. Tato vlastnost fotoaparátů HTC bývala často zmiňována a vytýkána už před lety, i loňský model WF to údajně vykazoval – náš kus tímto netrpí, a o to hůře pak dopadlo srovnání se současným WFS, kde se tento staronový efekt znovu objevil. Ostatně posuďte sami, vlevo vždy snímek z WF, vpravo z WFS, na konci potom výřez z originálních snímků 1:1 pro porovnání detailů:
Ukázka
Nejlepší obrázek o vzhledu telefonu a jeho reálné rychlosti si uděláte z videa. Kolega Petr Mišák už model Wildfire S představil ve videopreview, v tomto videu se zaměříme na otestování výkonu (benchmarky Linpack a Quadrant), her (Angry Birds, Speedx 3D, …) a aplikací (webový prohlížeč s vloženým Flash videem)
HTC Wildfire S (a porovnání s HTC Wildfire)
Závěr
Původní model Wildfire je v dnešním roce už lowendem, na kterém už můžete mít problém spustit některé současné aplikace a hry (Angry Birds jsou pomalé, jiné aplikace nemusí jít na QVGA ani nainstalovat, nebo jejich uživatelské rozhraní nepočítá s poměrem stran 4:3, časem můžou být podporovány jen aplikace pro OS 2.3+ apod.) Model Wildfire S jej ve všech důležitých aspektech překonává a je solidním telefonem střední třídy, který v poměru ke své ceně nabídne dostatek funkcí i kvalitní zpracování. Původní Wildfire bychom tak mohli doporučit už jen velmi nenáročnému uživateli Androida, který kromě telefonních funkcí nebude nic náročnějšího využívat. Všichni ostatní pokročilí uživatelé by si měli rozhodně připlatit a zvolit Wildfire S. Anebo v závislosti na svých potřebách telefon jiného výrobce, konkurence v této cenové hladině nespí a to je pro nás uživatele určitě jen dobře.
Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti TCCM, která je oficiálním zástupcem značky HTC pro ČR.
Klady
- Kvalitní dílenské zpracování
- Síťový adaptér oddělitelný od USB kabelu
- Malé rozměry
- Konečně standardní HVGA rozlišení
- Tvrzené sklo Gorilla Glass, odolné proti poškrábání a nárazům
- Grafická akcelerace Adreno 200 umožňující i spuštění jednodušších 3D her
- Výkonnější architektura CPU, spolu s 512 MB RAM se stará o svižný chod
- “Kapesní režim” hlasitosti vyzvánění (v kapse nebo tašce automaticky zvýší hlasitost)
- Funkce fotoaparátu s automatickou detekcí obličejů a zaostřování na ně
- Notifikační dioda (že vůbec je)
Zápory
- Jen průměrné podsvětlení displeje
- Průměrná videokamera a fotoaparát (navíc nádech do fialova?)
- Notifikační dioda (bliká jen 10 minut)
- Někdo může postrádat kurzorový ovladač (dpad/trackball), při editaci textu jej docela dobře nahrazuje posuvná ikona a lupa
Komentáře (34)
Přidat komentář