TOPlist

Raikko Festival Stereo: nepřeslechnutelný outdoorový reproduktor (recenze)

Raikko Festival Stereo titul

Léto je bezesporu obdobím dovolených a ty jsou pro změnu čím dál více spjaty s moderními technologiemi, jako zajímavý společník na takovou dovolenou se přitom jeví některý z čím dál populárnějších bluetooth reproduktorů. V dnešní recenzi se podíváme na reproduktor Raikko Festival Stereo, který za sympatickou cenu nabídne nejen kompaktní rozměry a vysoký výkon, ale také outdoorové tělo díky čemuž se z něj stává zajímavá volba nejen pro milovníky aktivních dovolených.

Obsah balení

Reproduktor Raikko Festival Stereo k nám dorazil ve stylovém balení doplněném o popruh na krk. Uvnitř se krom reproduktoru samotného nacházel pouze USB kabel sloužící k nabíjení, a kabel s 3,5 mm jack konektorem na každé straně pro přímé připojení ke zdroji zvuku. Jak bývá u podobných reproduktorů již zvykem, USB nabíječku výrobce nepřibalil.

Raikko Festival Stereo balení

Vzhled a dílenské zpracování

Ihned po vybalení reproduktoru Raikko Festival Stereo nás překvapily jeho malé rozměry, se svými 123 mm na délku, 64 mm na výšku a 46 mm na hloubku se totiž řadí mezi nejmenší bluetooth stereo reproduktory na trhu. Celkový design podtržený gumovým lemováním těla reproduktoru dává na první pohled tušit, že máme co do činění se zařízením vybaveným zvýšenou odolností. V tomto případě se jedná o odolnost proti stříkající vodě s krytím IPx5. Teorie přitom říká, že by zařízení mělo být testováno na odolnost proti stříkající vodě o průtoku 12,5 litrů za minutu a tlaku 30 kN/m² a to po dobu 3 minut ze vzdálenosti 3 metry. Příslušnost k outdoorové technice prozrazuje také poutko s praktickou karabinou. Design i zpracování reproduktoru lze v tomto případě hodnotit na výbornou, rozhodně z něj nemáme dojem, že by se jednalo o nějak levný produkt a celkově z něj máme velmi dobrý dojem.

Co se týče ovládacích prvků, na těle reproduktoru nalezneme celkem pět tlačítek, ta jsou všechna umístěna na horní straně těla přístroje a slouží k párování / příjmu hovoru, přeskakování skladeb / regulaci hlasitosti, play / pause a zapínání reproduktoru. Zde přichází první výtka vůči tomuto reproduktoru jelikož používá dvě stejná tlačítka jak pro ovládání hlasitosti, tak i přeskakování skladeb. Pokud chcete přeskočit na další či se vrátit na předešlou skladbu, stačí tlačítko jednou stisknout, pokud však chcete ovládat hlasitost reproduktoru, musíte jedno z těchto tlačítek poměrně dlouho držet do té doby, než vám bude úroveň hlasitosti vyhovovat. V praxi však více než často docházelo, že jsme chtěli pouze změnit hlasitost a namísto toho přepnuli skladbu a tak jsme k regulaci hlasitosti raději využívali mobil.

Raikko Festival Stereo – první pohled

Raikko Festival Stereo - první pohled

Krom tlačítek se na horní straně reproduktoru nalézají také bíle indikační LED diody, jedna pro signalizaci připojeného zařízení a tři pro indikaci stavu baterie. Raikko Festival Stereo může díky mikrofonu umístěnému taktéž na horní straně posloužit také jako hlasité handsfree. Kvalitě hovoru nemáme co vytknout. Na pravém boku, nad poutkem pro uchycení karabiny, se nalézá krytka, pod kterou je ukryt 3,5mm jack konektor, microUSB pro nabíjení, slot na microSD kartu a štěrbina s resetovacím tlačítkem.

Raikko Festival Stereo karabina

Specifikace Raikko Festival Stereo v bodech:

  • Výkon: 2 x 3,5 W RMS
  • Kanály: 2.0, stereo
  • Frekvenční rozsah: 60 Hz – 20 kHz
  • Bezdrátová konektivita: bluetooth 4.0, A2DP1.0, AVRCP, HFP, HSP
  • Slot na paměťovou kartu: ano, microSD až 32 GB
  • Podporované formáty: MP3/WMA/WAV/APE/FLAC
  • Kapacita baterie: Li-Pol 1700 mAh
  • Rozměry: 123 × 64 × 46 mm
  • Hmotnost: 278 gramů

[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]

Konektivita

Raikko Festival Stereo nabízí hned několik možností jak čerpat z různých zdrojů zvuku audio signál. První a v praxi pravděpodobně nejvyužívanější je připojení prostřednictvím Bluetooth 4.0. Při něm zvládá bez sebemenšího zaváhání přehrávat i hudbu v bezztrátovém formátu .flac. Spárovat jej však budete muset ručně, jelikož zde chybí NFC. Nalezení a následné spárování s telefonem, tabletem či počítačem je však i přes to poměrně rychlé. Co nám ale první připojení reproduktoru pomocí Bluetooth trochu komplikovalo byl fakt, že se reproduktor Raikko Festival Stereo ostatním zařízením s Bluetooth konektivitou nehlásil jako reproduktor ale jako bezdrátová klávesnice a po prvním spárování jsme skrze něj nebyli ani schopni přehrát zvuk, tento problém se vyskytl u všech zařízení se kterými jsme reproduktor testovali – konkrétně třech různých telefonů a jednoho notebooku. Stačilo však reproduktor vypnout a zase zapnout a už se sám připojil ke spárovanému zařízení a fungoval jak měl. Další připojení po zapnutí reproduktoru probíhala bezproblémově a v řádu jednotek vteřin.

Dalšími možnostmi, jak pomocí bezdrátového reproduktoru Raikko Festival Stereo přehrát hudbu jsou připojení přes kabel s 3,5mm jack konektorem nebo přehrávání z microSD karty o velikosti až 32 GB, vložené přímo do slotu samotného reproduktoru. Zde musíme reproduktor pochválit, jelikož z microSD karty zvládá přehrávat řadu audio formátů, jmenovitě MP3 / WMA / WAV / APE / FLAC.

Zvukové podání

O reprodukci zvuku se v tomto případě stará dvojice reproduktorů, kdy každý nabídne výkon 3,5 W RMS, to je na přenosný reproduktor velmi slušná hodnota, zvlášť vezmeme-li v potaz velikost celého přístroje. Pochvalu si zaslouží také na danou cenu slušný frekvenční rozsah 60 Hz – 20 kHz. “Papírové předpoklady” k dostatečně kvalitní reprodukci zvuku tedy Raikko Festival Stereo má. A ani v praxi nepředvádí vůbec špatné výsledky. Podání středů je zde naprosto bez výhrad, jen ve výškách se reproduktor občas trochu ztrácí. V celkové zvukovém projevu se rozhodně nezapře basová složka, která má tendence nepatrně dominovat. Nedochází zde však k nechtěnému “hučení”, basy se zde sice umí projevit, avšak s citem, přesně tam kde mají. Celkově by šel reproduktor Raikko Festival Stereo označit za univerzální avšak s mírnou inklinací k modernější hudbě u které posluchač ocení schopnou basovou složku. Pokud máte v telefonu přehrávač s kvalitním ekvalizérem, nejspíš nebudete mít problém si zvuk uzpůsobit tak, aby vyhovoval vašim potřebám. Menší rozměry zařízení s sebou nesou i jisté nevýhody v podobě slabého stereo efektu, Raikko Festival Stereo se tak příliš nehodí například jako doplněk k notebooku při sledování filmu, v tomto ohledu má jasně navrch například nedávno testovaný Huawei ColorCube AM10 pocházející z podobné cenové hladiny.

Raikko Festival Stereo přední strana

Co nás však naprosto překvapilo byla maximální hlasitost zvuku, který byl ze sebe reproduktor schopen vydat. Reproduktor v tomto ohledu dělá opravdu čest svému jménu, jelikož s jeho pomocí byste byli schopni s trochou nadsázky ozvučit takový malý domácí festival. Co je však horší je citelné zkreslení zvuku při nejvyšších hladinách zvuku. Během testování jsme se však při poslechu stejně po většinu času drželi pod polovinou maximální hlasitosti. Bohužel, zážitek z poslechu v našem případě kazilo nepříjemné pískání, které testovaný reproduktor při přehrávání vydával. Na druhou stranu se jednalo o velmi jemné pískání, které bylo slyšitelné jen při klidnější hudbě (například v začátku skladby kdy hrál jen klavír) a navíc byly toto pískání schopni zachytit jen někteří posluchači s citlivějším sluchem. Bohužel jsme neměli možnost porovnat námi testovaný reproduktor s nějakým jiným kusem a tak nemůžeme vyloučit ani vadu kusu.

Baterie a výdrž

Uvnitř reproduktoru je zabudovaná baterie s kapacitou 1700 mAh u níž výrobce u slibuje výdrž při nepřetržitém přehrávání 8 hodin. Tento údaj můžeme potvrdit i my, ovšem za předpokladu, že nastavení hlasitosti nepřesáhne třetinu možného maxima – i to je však více než dost na ozvučení běžné místnosti či jako doprovod při nějaké zahradní slavnosti. Pokud však dáte hlasitost na maximum, může se výdrž zkrátit až na polovinu, při takto vysoké hlasitosti však bude reproduktor, byť jen sporadicky, využívat málokdo. Reproduktor se i po pozastavení přehrávání automaticky přepne do úsporného režimu, což mu pomáhá šetřit energii. Přechod mezi úsporným a aktivním režimem probíhá dostatečně rychle, takže jej uživatel prakticky ani nezaznamená. Jak padlo již na začátku dnešní recenze, v balení s reproduktorem Raikko Festival Stereo neobdržíte USB nabíječku nýbrž pouze jen kabel, to znamená, že nabíječku budete muset použít vlastní a právě na použité nabíječce závisí doba nabíjení. Naší 1,8A nabíječce trvalo dobít baterii reproduktoru z úplně vybitého stavu na maximum její kapacity 3 hodiny.

Kdy, kde a za kolik?

Raikko Festival Stereo představuje na našem trhu úplnou novinku, díky čemuž jej ještě ani server Heureka.cz nestihl zařadit do svého katalogu. V těch několika málo obchodech, které jej již stačily zařadit do své nabídky se však tato novinka prodává za velmi sympatických 1490 Kč.

Závěr

Raikko Festival Stereo je rozhodně povedený přenosný reproduktor, vedle kvalitní konstrukce se zvýšenou odolností nás tento německý výrobce u své novinky zaskočil velmi hlasitým zvukovým projevem a na danou cenovou kategorii celkově kvalitním zvukovým podáním. Jednoznačným plusem je také přítomnost slotu na microSD paměťové karty a široká podpora audio formátů včetně hojně využívaného bezztrátového .flac. Zapomenout však nesmíme ani na slušnou výdrž na jedno nabití atakující osmihodinovou hranici. Ta u přenosných reproduktorů s podobnou cenovkou představuje více než slušnou hodnotu. Vlastně on by se celý tento reproduktor dal jednoduše shrnout jako “za danou cenu jednoznačně nadprůměrný”.

Škoda jen, že jej sráží  několik nedokonalostí. V první řadě musíme zmínit naprosto iritující ovládání hlasitosti / přeskakování skladeb, přitom by stačilo pouze funkce na tlačítkách prohodit tak, aby se skladba přepnula po delším stisku. Stejně to funguje i na některých smartphonech a jedná se o v praxi dobře využitelnou vlastnost. Koupi Raikko Festival Stereo byste si měli rozmyslet snad jen v případě, že jej hodláte používat pro reprodukci zvuku přehrávaného filmu či seriálu. Zde totiž kvůli jeho slabému prostorovému efektu opravdu poslouží lépe spíše některý z jeho konkurentů. Vzhedem k celkovým kvalitám tohoto reproduktoru nás také zamrzelo jeho jemné pískání, znovu však opakujeme, že se může jednat pouze o chybu testovaného kusu. Ocenili bychom také snazší první spárování prostřednictvím NFC nebo alespoň vyřešení drobného problému, kdy se reproduktor spárovanému přístroji nejdřív hlásí jako klávesnice a ne audio zařízení.

Klady

+ Nadstandardně vysoký výkon
+ V rámci kategorie kvalitní zvuk
+ Kvalitní zpracování
+ Design se zvýšenou odolností
+ Slot na microSD
+ Široká podpora audio formátů
+ Výdrž na baterii

Zápory

–  Špatně promyšlené ovládání
– Chybí NFC

– Slabší stereo efekt
– Jemné pískání

 

Za zapůjčení děkujeme oficiálnímu českému zastoupení značky Raikko – Perfectpicture.cz

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)