Návod: Jak udělat z Androida přenosný Wi-Fi hotspot
- Návody
- Karel Kilián
- 8.1.2023
- 55
Režim přenosného hotspotu je jedním z hlavních taháků systému Android verze 2.2. Pojďme se podívat na to, co tato funkce může nabídnout a ukážeme vám, jak ji aktivovat.
Co je přenosný hotspot?
Máte-li telefon s Androidem, pak s největší pravděpodobností také máte aktivovaná mobilní data. Z tohoto předpokladu patrně vychází původní myšlenka využít mobilní telefon jako přenosný Wi-Fi hotspot, který poskytne připojení k Internetu ostatním zařízením (tedy nejen telefonům, ale také notebookům, netbookům, tabletům, …, která nemají mobilní data). V tomto režimu je tedy telefon připojen do Internetu skrze mobilní data (dle dostupnosti GPRS, EDGE, 3G, …) a využívá integrovaný Wi-Fi adaptér k vysílání signálu bezdrátové sítě.
Abyste si uměli situaci představit, použijme analogii s běžným Wi-Fi hotspotem (routerem, přístupovým bodem, …). Takový hotspot mívá anténu (či více antén), kterou šíří signál své bezdrátové sítě po okolí, a je nějakým způsobem – zpravidla kabelem – připojený k Internetu. Pokud se připojíte například s notebookem do takové Wi-Fi sítě, putují vaše data nejprve z notebooku vzduchem do Wi-Fi routeru a z něj pak kabelem dále do Internetu.
Mobilní telefon v roli hotspotu se liší jen v jedné maličkosti: do Internetu není připojen kabelem, ale prostřednictvím mobilních dat.
Jak vytvořit z telefonu mobilní hotspot?
Představme si ukázkovou situaci: pořádáte akci mimo firmu či bydliště a chcete účastníkům poskytnout přístup k Internetu. Právě v takovém okamžiku přichází ke slovu váš telefon s Androidem. Musíte mít ale alespoň Android 2.2 – starší verze tuto funkci nenabízejí.
Pro aktivaci hotspotu postupujte následovně:
- Stiskněte tlačítko [Menu].
- Z nabídky zvolte Nastavení.
- Přejděte do sekce Ovládání bezdrátových sítí.
- Otevřete položku Tethering a přenosný hotspot.
- Aktivujte zatržítko Přenosný hotspot Wi-Fi.
- Pokračujte v Nastavení přenosného hotspotu Wi-Fi-Konfigurace hotspotu Wi-Fi.
- Do pole Identifikátor SSID sítě vepište název, pod kterým bude vámi vytvořená Wi-Fi síť viditelná.
- Z nabídky zabezpečení zvolte buď Open, pokud nechcete, aby uživatelé museli před připojením zadat heslo, nebo WPA2 PSK pokud heslo zadávat mají. V obydlených oblastech rozhodně doporučujeme heslo požadovat – zabráníte tím zneužití vašeho připojení k Internetu.
- Pokud jste zvolili zabezpeční WPA2 PSK, zbývá jen zadat Heslo.
- Konfiguraci ukončíte tlačítkem Uložit. Pozor – uložení je možné jen tehdy, pokud jste zadali dostatečně silné heslo!
- V položce Časový limit pak můžete nastavit, po jaké době, kdy není připojeno žádné zařízení, se má Wi-Fi hotspot deaktivovat.
Nyní, pokud si dáte na jiném zařízení s Wi-Fi vyhledat bezdrátové sítě, byste měli vidět mezi okolními i tu vámi vytvořenou. Jak se k ní připojíte, to už je samozřejmě záležitost daného zařízení a jeho systému.
Nevýhody
Samozřejmě tento režim má i své nevýhody, z nichž ty hlavní vyjmenujeme v bodech:
- Většina operátorů má na mobilní připojení stanovené limity. Sdílení takového připojení tedy není vhodné pro stahování většího objemu dat.
- Omezená rychlost (záleží samozřejmě na tom, jakou rychlostí je telefon připojen k Internetu).
- Menší dosah než v případě Wi-Fi routeru.
- Energetická náročnost.
- V režimu přenosného hotspotu nemůže být telefon připojen k Wi-Fi (pokud je, tak se odpojí a přepne na mobilní data).
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (55)
Přidat komentář