TOPlist

Lenovo Vibe Shot: Sympaťák s touhou fotit (recenze)

Sdílejte:
Daniel Macho
Daniel Macho
9.9.2015 20:00 (11.9.2015 13:21)
Ikona komentáře 45
LenovoVibeShot uvodka1
Reklama

Společnost Lenovo představila letos v březnu svůj fotomobil Lenovo Vibe Shot. Jeho snímky zaplavily internet spolu s komentáři o jeho designu. Někomu design učaroval, jiné moc nenadchl. Pravdou je, že tento smartphone v sobě kloubí krásné a praktické designové prvky. Ne ale v každém případě. Pojďme se tedy podívat, jaký ve skutečnosti je.

Obsah recenze

Obsah balení

Obsah balení není ničím výjimečný, ale nic důležitého v něm nechybí. Po rozbalení krabičky vás ihned uvítá samotný smartphone. Ten je ale navíc rovnou zasazen do průhledného krytu, který kryje rohy a zadní část smatphonu. Je matný, takže na něm příliš neulpívají otisky prstů. Je ale také tvrdý a ze smartphonu se poměrně špatně sundavá. Pod smartphonem a kartonovým oddělovačem najdeme další kartonovou krabičku, v níž se nachází veškeré papírové dokumenty, jako příručka pro použití nebo záruční list. V kartonu je pak zapíchnutý háček pro vysunutí šuplíčku SIM karty. Pokud půjdeme dál a kartonovou krabičku vyjmeme, narazíme na nabíjecí USB kabel a sluchátka. Samotná zásuvka nabíječky je pak vložena ve spodní části krabice. Více toho v balení nenajdeme, ale všechno standardní příslušenství máme a k tomu ještě kryt.
Lenovo Vibe Shot - obsah balení

Obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Celkový design smartphonu vypadá opravdu příjemně. Na smartphonu najdeme samé hrany. Kromě rohů tak na telefonu nenajdeme žádné zaoblení. Rámeček po obvodu smartphonu je opravdu kovový a působí bytelně. Přední straně dominuje displej o úhlopříčce 5“. Kromě něj si všimnete i trojice senzorových tlačítek pro ovládání systému, přední kamerky a reproduktoru.  Dále se ve vrchní části nachází i senzor okolního osvětlení a notifikační dioda. Ty ale nejsou na první pohled viditelné.   Lenovo Vibe Shot - zepředu Na pravé boční straně najdeme všechna hardwarová tlačítka. Nejvýše je umístěné dvojtlačítko ovládání hlasitosti, pod ním pak uspávací tlačítko. Ještě níže se nachází přepínač, který je pro Lenovo Vibe Shot specifický. Přepíná totiž mezi automatickým a profesionálním režimem fotoaparátu. Posledním tlačítkem pak je hardwarová spoušť fotoaparátu. K tlačítkům samotným máme ale jednu zvláštní výtku. Pokud se smartphonem trochu zatřepete poblíž své hlavy, uslyšíte jak tlačítka cvakají. Jsou totiž v konstrukci rámečku trochu volnější a po čase se pravděpodobně snadno vymačkají. Lenovo Vibe Shot - pravý bok   Na levé boční straně toho není příliš k vidění. Najdeme zde jen dva šuplíčky. Jeden pro dvě Micro SIM karty a druhý pro paměťovou kartu MicroSD. Oba šuplíčky jsou otevíratelné právě přiloženým háčkem. Na horní hraně smartphonu najdete 3,5 mm konektor pro sluchátka, na spodku pak jen USB konektor a hlasitý reproduktor. Za to na jeho zádech najdeme to nejdůležitější. A tím je 16 Mpx fotoaparát. Je umístěn v jednom z rohů a společnost mu dělá trojice přisvětlovacích LED diod. Ty pak mají, díky svým odlišným teplotám barev, dodat nočním fotografiím co nejvěrnější podání. Záda tohoto smartphonu jsou jedním z důvodů, proč vypadá Vibe Shot tak elegantně a originálně. Na zádech smartphonu se totiž podélně nachází designový proužek, který vypadá jako by byl z broušeného hliníku.  Na zádech je obyčejný laciný plast Záda kryje odolné sklo Gorilla Glass, na jehož vnitřní stranu je ve vrchní části nanesena textura broušeného hliníku. Na zádech pak díky plastovém skleněnému povrchu ulpívají otisky možná až příliš snadno. Během testování jsme se otisků zbavovali i více než desetkrát denně. Lenovo Vibe Shot - záda   Naopak výhodou smartphonu je jeho hmotnost, která nepřekročí 145g. Smartphone se poměrně dobře drží v ruce, díky poměrně tenkým rámečkům se pohodlně vejde do ruky a přestože jeho záda jsou ze skla, smartphone z ruky jen tak nevyklouzne.

Videopohled

Hardware a displej

Výkon smartphonu obstarává osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 615, přičemž čtyři jádra jsou taktována na frekvenci 1,7 GHz a čtyři na 1,0 GHz. Procesoru asistují 3 GB operační paměti. Úložný prostor o kapacitě 32 GB je dostatečný. Pokud by to ale někomu bylo málo, může si ho rozšířit pomocí Micro SD paměťových karet, a to až do kapacity 128 GB. Konektivitu obstará WiFi anténa operující v režimech 802.11 a/b/g/n a Bluetooth ve verzi 4.1 s podporou A2DP. Samozřejmostí je i GPS anténa, která zvládá funkci A-GPS pro rychlejší fix polohy. Smartphonu nejsou cizí ani běžné české sítě LTE.

Specifikace telefonu Lenovo Vibe Shot 

  • displej: 5“, IPS, rozlišení 1080 x 1920 pixelů
  • procesor: Qualcomm Snapdragon 615 (4 x 1,7 GHz, 4x 1,0 GHz)
  • GPU: Adreno 405
  • paměť: 3GB RAM, 32 GB interní (Micro SD až do 128 GB)
  • fotoaparát: hlavní 16 MPx (2997 x 5328 pixelů), trojité LED přisvícení (dual-tone), optická stabilizace, autofocus, přední kamera 8 MPx
  • baterie: nevyjímatelná 3000 mAh
  • konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.1, A-GPS, LTE
  • OS: Android 5.1 Lollipop
  • rozměry: 142 x 70 x 7.3 mm
  • hmotnost: 145 gramů
[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

Lenovo Vibe Shot by mohl být na svůj displej pyšný. Na úhlopříčce 5“ dosahuje s rozlišením 1080 x 1920 pixelů jemnosti 441 ppi. Žádný rastr tedy hledat nemusíte. Displej je vyroben technologií IPS a jeho pozorovací úhly jsou tedy více než vynikající. Podání barev je také perfektní. Při nastaveném nejnižším jasu vás displej neoslní ani v úplné tmě, zatímco na přímém slunci je displej na nejvyšší jas naprosto krásně čitelný. Osobně musím říci, že jde snad o nejčitelnější displej na slunci, jaký se mi kdy dostal do rukou. Reakce na doteky jsou většinou okamžité, bez větších prodlev. A pokud prodlevu zaznamenáte, s čímž se setkat můžete, nejde o chybu displeje. Lenovo Vibe Shot - záda

Zvukový výstup a reproduktor

V hlasitosti hlavního reproduktoru bude asi Lenovo Vibe Shot těžko hledat konkurenta. Umí být tolik hlasitý, že jsem během testování musel snížit hlasitost na polovinu, abych se při příchozím hovoru nejprve nelekl. Pro lepší představivost: Lenovo Vibe Shot je mnohem hlasitější než například HTC One M8. Bohužel nemůžeme říci to samé i o kvalitě zvuku. Zatímco hlasitost je více než výborná, kvalita přehrávaného zvuku je spíše průměrná. Není se čemu divit, protože Lenovo Vibe Shot nedisponuje žádnou softwarovou úpravou zvuku ani žádným vylepšeným zvukovým hardwarem. Ve sluchátkách je sice zvuk o něco příjemnější, nicméně pokud jste na zvuk citliví a jste schopni pozorovat v hudbě detaily, asi se vám zvuk ve sluchátkách také moc zamlouvat nebude. Slabší hloubky, přepálené výšky, střední tóny jako by byly značně utlumené. Doinstalovaný ekvalizér by ale mohl zvuk ze sluchátek vylepšit.

Test výkonu (benchmark)

Herní výkon

Procesor Qualcomm Snapdragon 615 patří spíše do střední třídy smartphonů. 3 GB operační paměti zase spíše do té vyšší. Skloubení těchto parametrů by mohlo evokovat dojem, že se výrobce snažil dohnat to, co nedokáže vypočítat procesor. S tím bohužel nemůžeme příliš souhlasit. Pro test výkonu ve hře jsme zkusili poměrně graficky náročný Real Racing 3. Hra je to sice už starší, nicméně stále se jedná o jednu z nejnáročnějších her v Obchodě Play. A jak si Lenovo Vibe Shot vedlo? Hra se bez problémů spustila a dovolila nás si ji zahrát. Problém se však ukázal ihned poté, co jsme se objevili s vozidlem na trati. První pohled na vozy na startu, kdy kamera pomalu střídá pohledy a operační paměť načítá poslední skládačky hry, je znatelně zasekaný. Neznáme sice přesné číslo, ale podle odhadu si troufám říci, že hra běžela maximálně při 20 fps, což už oko postřehne snadno. Po odstartování závodu byl propad fps ještě znatelnější. Nicméně, hra byla stále ještě hratelná a ovládání reagovalo bez problémů.

Konektivita

WiFi, Bluetooth, LTE. Tím vším Lenovo Vibe Shot disponuje. WiFi umí fungovat ve všech nejpoužívanějších režimech včetně 5 GHz pásma a Bluetooth ve verzi 4.1 je velice úsporné. LTE je dnes také velmi důležitý parametr. Naštěstí ho Lenovo Vibe Shot umí využít na všech běžných frekvencích, včetně té u nás nejrozšířenější – 800 MHz. Rychlost internetu LTE hraničí při downloadu 150 Mb/s a uploadu 50 Mb/s, což jsou rychlosti, kterých většinou ani nedosáhnete.

GPS

GPS modul, který v Lenovo Vibe Shot najdeme je poměrně spolehlivý. Díky funkci A-GPS je fix polohy velmi rychlý a zobrazení polohy je celkem přesné. A to i v částech města, kde bývá se zaměřením polohy často problém. V případě použití navigace a Map Google jsem při testu fixu na nic nečekal a ihned po spuštění byla pozice zaměřena. V případě geolokační hry Ingress byla pozice zaměřena přibližně za tři vteřiny.

Baterie a výdrž

Při mém běžném používání, které zahrnuje neustále zapnutá mobilní data, WiFi, Bluetooth, GPS a jas na automatiku jsem byl nucen nabíjet každý den. Pokud byste ale vypnuli například GPS nebo WiFi, jistě byste dosáhli i na dva dny. Večer před spaním ukazatel baterie hlásil většinou 30 – 40%. To už by bohužel nestačilo na další den takového provozu. Pravdou je, že běžné použití v mém podání je značně náročnější než použití běžného uživatele. Takže pevně věřím, že běžný uživatel by dvou denní výdrž mohl dosáhnout poměrně snadno. Lenovo Vibe Shot pro jistotu disponuje i režimem extrémní výdrže baterie, při němž vypne veškeré data na pozadí, ztlumí jas, vypne vibrace a omezí výkon procesoru.

Uživatelské prostředí

Android 5.1 a VibeUI

Nadstavba VibeUi je již tradiční záležitostí smartphonů z dílen Lenova. Ve smartphonu Lenovo Vibe Shot najdeme nadstavbu VibeUi ve verzi 2.5, která prošla poměrně rozsáhlou proměnou. Ta souvisí s použitím Androidu 5.1 a jeho grafických možností. Kromě nadstavby samotné najdeme ve smartphonu i funkce, které nejsou u jiných smartphonů tolik běžné. Mezi ně patří například plánované zapnutí a vypnutí smartphonu nebo řízení oprávnění aplikací.  

Rychlost a stabilita

Běh a plynulost systému je v případě Lenovo Vibe Shot slabinou. Zatímco jiné přístroje s tímto systémem jsou bleskové, u testovaného modelu docházelo k menším zadrhnutí. Asi největším překvapením bylo zjištění, že z dostupných 3 GB operační paměti je běžně použitelných jen přibližně 800 MB. V tomto případě nepomohl ani tovární restart, ale paradoxně vyjmutí karty SIM. Jsme tedy názoru, že problém způsobila záhadná kombinace karty SIM a použitého telefonu a nejedná se tedy o obecný problém. Po vyjmutí či použití jiné SIM bylo prostředí bleskové, jak jsme zvyklí.  

Prostředí Androidu 5.1 a VibeUI 2.5

Fotoaparát

Lenovo Vibe Shot je nazýván fotomobilem. Toto tvrzení je možná trochu troufalé – zkrátka jsme od telefonu s tímto označením čekali více. Fotoaparát nabízí rozlišení 16 Mpx, což je pěkná hodnota. Potěší také dvoupolohová hardwarová spoušť, která rozhodně není u mobilních telefonů standardem. Fotoaparát reaguje na fyzický přepínač Auto/Pro na pravém boku zařízení. Dle mého názoru je toto tlačítko trochu zbytečné. Automatický režim je totiž lehce schizofrenní a občas neumí se rozhodnout, jak focenou scénu vyhodnotí. Často stačí pohnout s telefonem jen o pár centimetrů a software začne scénu vyhodnocovat znovu a znovu. Dle logického zamyšlení se však dá očekávat, že fotomobil si bude chtít pořídit někdo, kdo ví, co znamená fotografie a jak její pořízení funguje. Takový člověk nejspíše tlačítko přepne do módu Pro a již nikdy jej nepřepne. Za denního světla se pořízené fotky dají považovat za poměrně povedené. Jejich barvy sice nejsou příliš živé, ale na rozdíl od jiných smartphonů jsou alespoň reálné. Za šera se pak barvy ztrácí v nudné šedi a označení fotomobil poprvé ztrácí význam. Aplikace fotoaparátu sice nabízí i noční režim, ten ale není příliš povedený. Zvedne totiž hodnotu ISO na vysokou hodnotu a fotka je plná značného digitálního šumu. Druhou možností je nastavit si fotoaparát ručně, ISO snížit a otevřít závěrku fotoaparátu na delší dobu. Pokud fotíte statickou scénu, osvětlený dům nebo třeba sochu, jedna vteřina vám nejspíš postačí. Pokud byste ale chtěli fotit malování světlem nebo jen projíždějící auta, které na fotce zanechají pruhy světla, máte smůlu. Více než pouhou vteřinu totiž nenastavíte. Dokonce i již jednou zmíněné HTC One M8, které disponuje pouze 4,1Mpx fotoaparátem, nabízí otevření závěrky na čtyři vteřiny. Pro porovnání rozdílů fotografií jsme pro vás připravili srovnávací test mezi testovaným Lenovo Vibe Shot, LG G3 a HTC One M8. Sami tedy můžete posoudit, které z fotek jsou podle vás nejhezčí. Ovšem co není dobré, nemusí být nutně úplně špatné. Obrovské plus shledáváme v možnosti laserového přeostřování. Ostření při focení i natáčení videa je opravdu bleskurychlé. Rychlost ostření poznáte už ve chvíli, kdy fotoaparát poprvé spustíte. A pokud chcete rychlost ostření vidět na vlastní oči, koukněte se na přiloženou videoukázku. Ta byla natočena úmyslně rychlými pohyby a rychlé přeostřování je v ní znatelné. Jiné a mnohdy i levnější modely jiných výrobců běžně nabízí možnost natáčení v rozlišení 4k, v 1080p o 60 snímcích za sekundu nebo 720p o 120 snímcích za sekundu. V případě námi testovaného Lenova si však budete muset vystačit s rozlišením 1080p a frameratem 30 fps.  

Aplikace

 

Fotografie a porovnání

Makro fotografie

Fotografie za šera

Fotografie za denního světla

Noční fotografie

Noční fotografie s bleskem

 

Video

https://www.youtube.com/watch?v=m2ah4Z_x11Q  

Za kolik a kde se dá Lenovo Vibe Shot pořídit?

Smartphone Lenovo Vibe Shot se již nějakou dobu prodává v různých e-shopech i kamenných obchodech po celém Česku. Zatímco při startu prodejů se dalo Lenovo Vibe Shot pořídit za 11.000,- Kč, dnes ho můžete pořídit již od 9.700,- Kč.

Závěrem

Nejsme si úplně jistí, na jaké zákazníky Lenovo tímto modelem míří. Hardware patří do smartphonů střední třídy, o čemž také vypovídá jeho výkon. Lenovo Vibe Shot je však označován jako fotomobil. To by mu mělo dát něco prémiového, něco co nemá jiný běžný smartphone. Dojem z něčeho navíc se však nedostavil. Pokud je Lenovo Vibe Shot mířené na Běžného Frantu Uživatele, bude spokojený, protože jeho nový smartphone umí fotit až v 16 Mpx, má krásný displej, je lehký a jeho design je při nejmenším na první pohled výjimečný. Navíc systém ve verzi 5.1 Lollipop je stále nejnovější dostupnou verzí Androida. Největším lákadlem byl právě fotoaparát, který nabízí vysoké rozlišení, dvoupolohoou hardwarovou spoušť, povedené ostření nebo snadné přepnutí do manuálního režimu. Bohužel kvalitou výsledných snímků nás tolik nepřesvědčil, což je jistě u „fotomobilu“ špatná zpráva. Jsme tedy trochu na rozpacích, protože jsme očekávali více. Přikláníme se tedy k názoru, že Lenovo Vibe Shot je spíše smartphone střední třídy pro nenáročné uživatele, který nezklame, ale výrazně ani nepřekvapí.  

Klady

+ kvalitní IPS displej + krásný design + výborná čitelnost na přímém slunci + vysoká hlasitost + laserové ostření + hardwarová spoušť fotoaparátu + LTE, Dual SIM

Zápory

– výsledné fotografie nejsou tak dobré jaké jsme čekali – všude ulpívají otisky – systém měl chuť se často zadrhávat – volná hardwarová tlačítka Za zapůjčení děkujeme společnosti Lenovo.

O autorovi

Daniel Macho

Daniel Macho
Sdílejte: