Dávno pryč jsou doby, kdy mobilní telefon sloužil pouze pro telefonování a posílání SMS zpráv. Dnešní uživatelé své mobilní miláčky často používají například ke spojení se světem prostřednictvím internetu, zahánění nudy hraním her či třeba jako fotoaparát, který je vždy po ruce a mohou s ním tak zachytit důležité momentky. Fotoaparát se tak postupem času stal jedním z velmi důležitých parametrů hrající velkou roli při výběru nového telefonu. Nám se do rukou dostaly hned dvě novinky na trhu mobilních telefonů se slibně vyhlížejícími fotoaparáty a tak jsme se rozhodli vám přinést jejich krátký fotografický souboj. V jednou rohu ringu se předvede Honor 7 a jako soupeř se mu postaví Lenovo Vibe Shot. Oba telefony se svou cenou řadí mezi střední třídu.
Honor 7
Honor 7 nás vedle vynikajícího poměru cena/výkon zaujal především použitím zbrusu nového čipu Sony IMX 230, který disponuje fázová detekcí obrazu, což je technologie, která se doposud vyskytovala pouze v takzvaných bezzrcadlovkách a v telefonu se tak objeví vůbec poprvé. V kombinaci se 192bodovým ostřením by měl být senzor IMX230 schopen rychlého ostření, což pomůže například pořídit ostré fotografie a videa rychle se pohybujících objektů.
Honor 7 specifikace v bodech
- displej: 5,2″, IPS, Full HD rozlišení, jemnost 423 ppi
- procesor: HiSillicon Kirin 935, 64bit, 4 jádra Cortex-A53e, 2,2 GHz, 4 jádra Cortex-A53 1,5 GHz
- GPU: Mali-T628 MP4
- RAM: 3 GB
- úložiště: 16 GB, rozšířitelné o microSD (až 128 GB)
- fotoaparát: zadní 20 MPx, f/2.0, fázová detekce ostření, dvojité LED přisvícení
- sekundární fotoaparát: 8 MPx
- baterie: 3100 mAh, Li-Po
- konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, LTE, GPS + GLONASS,
- OS: Android 5.0.2
- rozměry: 143,2 x 71,9 x 8,5 mm
- hmotnost: 157 gramů
Lenovo VIBE Shot
Zástupce ze stáje Lenova představuje telefon přímo zaměřený na mobilní fotografy a pochlubit se může například propracovanou fotoaplikací, ta obsahuje i manuální režim, do kterého fotoaparát přepnete pomocí přepínače na boku telefonu. Vedle tohoto přepínače se pak na boku telefonu Lenovo VIBE Shot nalézá také hardwarové tlačítko spouště, které již dnes vídáme na telefonech spíše sporadicky. Výhodu nad svým soupeřem dává Lenovu také optická stabilizace obrazu, trojité LED přisvícení a laserové ostření.
Lenovo VIBE Shot specifikace v bodech
- displej: 5″, IPS, Full HD rozlišení
- procesor: Snapdragon 615, 64bit, 4 jádra Cortex-A53, 1,7 GHz, 4 jádra Cortex-A53 1,0 GHz
- GPU: Adreno 405
- RAM: 3 GB
- úložiště: 32 GB, rozšířitelné o microSD (až 128 GB)
- hlavní fotoaparát: zadní 16 MPx, BSI, 6 čoček, f/2.2, OIS, trojité LED přisvícení,
- sekundární fotoaparát: 8 MPx
- baterie: 3000 mAh, Li-Po
- konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, LTE, GPS + GLONASS,
- OS: Android 5.0.2
- rozměry: 142 x 70 x 7,3 mm
- hmotnost: 145 gramů
Testovací fotografie
Fotografie z telefonu Honor 7 naleznete vždy nalevo zatímco fotografie v pravém sloupci jsou pořízeny prostřednictvím telefonu Lenovo VIBE Shot. Veškeré fotografie jsou nahrané v plném rozlišení, pro lepší posouzení jejich kvality si je otevřete na nové kartě / v novém okně. Noční fotografie byly pořízeny ze stativu, zbylé snímky byly pro větší autenticitu testu pořízeny “z ruky”.
Foto za dne
HDR
Makro
Noční foto
Závěr
A jak si fotografické schopnosti obou smartphonů shrnout? S dovolením začneme od konce neboli nočních fotografií, jelikož zde jsou rozdíly mezi oběma telefony nejvýraznější. Co se týče prvních dvou fotografií pořízených bez použití LED přisvícení, na těch je vidět jasná dominance Honoru 7, za použití správného nočního režimu v kombinaci se stativem dokáže totiž tento telefon vyprodukovat skutečně velmi slušné noční fotografie s vysokou mírou detailů, mezi mobilními telefony se v tomto případě Honor 7 řadí k opravdové špičce. Vibe Shot sice v noci pořizuje podstatně horší fotografie, i tak se ale řadí mezi lepší průměr dané cenové kategorie. Za největší problém při pořizování nočních fotografií považujeme u smartphonu z dílny Lenova fakt, že závěrka lze v manuálním režimu nastavit maximálně na 1 s a v nočním režimu je tato hodnota jen nepatrně vyšší. Na druhou stranu si Lenovo Vibe Shot lépe vedlo při pořizování fotografií s použitím LED blesku, zde se zřejmě projevila výhoda třetí LED diody.
Co se týče snímků za dne, zde si byli oba soupeři víceméně rovni. Co se barevného podání týče, věrnější barvy nabídne Lenovo VIBE Shot, na druhou stranu sytější barvy Honoru 7 mohou být pro celou řadu uživatelů líbivější. Co se ostrosti týče, zde si opět oba testované telefony poradily na výbornou nicméně s detaily jako například tráva či keře si o něco lépe poradil VIBE Shot.
Největším kamenem úrazu byl však v případě Lenova automatický režim, který si velmi často nevěděl s danou scénou rady a tím pádem je uživatel prakticky nucen využívat manuálního režimu, což fotograficky méně zdatným jedincům může občas působit problémy. Zatímco Honor 7 vždy stačilo pouze vytáhnout z kapsy, zaostřit na daný objekt a pořídit snímek, u Lenova VIBE Shot bylo nejdříve potřeba si alespoň trochu pohrát s nastavením abychom dosáhli co možná nejlepšího výsledku. Nezbývá tak než jen doufat, že Lenovo na softwaru fotoaparátu VIBE Shotu zapracuje a z telefonu, který disponuje na poměry třídy rozhodně nadprůměrným fotoaparátem tak udělá onen “fotomobil”, kterým by tento smartphone dle Lenova samotného měl být.
Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi
Komentáře (22)
Přidat komentář