TOPlist

Jak zakázat aplikaci přístup k Internetu snadno a rychle

zakazat_aplikaci_pristup_k_internetu_ico

Většina uživatelů mobilních telefonů v Česku i na Slovensku má z hlediska maximálního objemu přenesených dat omezené mobilní připojení k Internetu. Zpravidla to obnáší nutnost hlídat si datové přenosy, určitě ale není na škodu kontrolovat a řídit též spotřebu jednotlivých aplikací. Některé programy například udržují aktivní komunikaci se servery v Internetu, ačkoli je uživatel v daném momentě nepoužívá. Například u klientů elektronické pošty či komunikačních programů to považujeme za pochopitelné, nicméně u mnohých aplikací to uživatel dost možná ani nemusí předpokládat. Naštěstí Android poskytuje způsob, jak zakázat aplikaci přístup k Internetu a přenosy dat na pozadí. Navíc jsou k dispozici i nástroje třetích stran, jež mohou tuto problematiku řešit na vyšší úrovni.

Řešíte otázku, jak zakázat aplikaci přístup k Internetu? Řešíte otázku, jak zakázat aplikaci přístup k Internetu?

Nativní schopnost operačního systému Android

Když v systémovém nastavení vstoupíte do sekce Přenesená data, můžete přepínačem zcela zakázat Mobilní přenos dat. To ale většinou není ani zdaleka ideální řešení – praktické použití uvedené volby je jen v situacích, kdy se blížíte dosažení limitu, nad jehož rámec účtuje operátor další poplatky.

Chcete-li takové situaci zabránit s předstihem, měl by vás zajímat druhý přepínač: Nastavit limit mobilních dat. Poté, co ho aktivujete, budete moci v grafu níže nastavit hranici, po jejímž překonání budou mobilní datové přenosy zcela zakázány. Pokud tedy například máte operátorem stanovený limit FUP na 1,5 GB za měsíc, můžete tuto hodnotu nastavit jako mezní a vaše mobilní připojení bude automaticky zakázáno, když bude dosaženo této hranice.

Kromě toho je také možní nastavit si upozornění, když přiblížíte stanovené mezi.

Toto nastavení vám pomůže zabránit překročení limitu a případným zbytečným poplatkům navíc. Ale jde to udělat ještě lépe – pojďme se na toto téma podívat podrobněji.

Omezení přenosů dat na pozadí

Stále zůstáváme v systémovém nastavení v sekci Přenesená data. Když se podíváte níže, měli byste vidět seznam aplikací, seřazený podle toho, kolik přenesly dat. Snadno tak zjistíte, které programy se nejvíce podílejí na přenesených datech. Chcete-li nějaký program v tomto směru omezit, podívejte se nejprve do jeho nastavení, zda tam nemá možnost zákazu mobilních dat. I v takovém případě ale po nějakém čase zkontrolujte, jestli daná aplikace skutečně data přes nastavení nepřenáší.

Jestliže aplikace zákaz mobilních dat v nastavení nemá, nebo data přenáší i přes váš zákaz, můžete jí v této sekci „zatrhnout tipec.“ Stačí klepnout na položku v seznamu programů a na další obrazovce byste měli nalézt přepínač Omezit data aplikací na pozadí. Tím sice nezakážete přístup k Internetu zcela, ale aplikace se k němu nedostane v okamžiku, kdy ji nepoužíváte.

NetGuard umí zakázat aplikaci přístup k Internetu ještě lépe

Pojďme se podívat na další možnost řešení otázky, jak zakázat aplikaci přístup k Internetu. Pro naše účely použijeme nástroj třetí strany, konkrétně půjde o program NetGuard.

NetGuard je open sourcová aplikace, fungující jako softwarový firewall. Umí zakázat aplikaci přístup k Internetu nejen při připojení přes mobilní data, ale také skrze Wi-Fi. Snadno tak „odříznete“ programy, snažící se bezdůvodně komunikovat se vzdáleným serverem, aniž by k tomu měly zjevný důvod (často je tím důvodem jen stahování reklamních proužků a odesílání statistik). Asi největším přínosem tohoto nástroje je tedy lepší kontrola, zmenšení objemu datových přenosů a v konečném důsledku také snížení spotřeby baterie.

K tomu, aby NetGuard fungoval a mohl blokovat internetový provoz, potřebuje využívat svou vlastní VPN. Počítejte tedy s tím, že stejně, jako při použití jakékoli jiné VPN se v oznamovací liště objeví ikona s klíčem. NetGuard pak funguje jako firewall, jenž dá uživateli možnost rozhodnout, které aplikace se připojí k Internetu, a které nikoli.

Co NetGuard slibuje?

NetGuard poskytuje jednoduchý způsob, jak dle přání uživatele zakázat aplikaci přístup k Internetu. Nevyžaduje k tomu přitom práva roota, takže bude fungovat na jakémkoli telefonu s Androidem 5.0 a vyšším. Uživatel může každému programu individuálně povolit nebo zakázat přístup k Wi-Fi a/nebo mobilnímu připojení.

Jako hlavní funkce a výhody jsou jmenovány:

Funkce:

  • Nevyžaduje práva roota.
  • Jednoduché použití.
  • Open source, zdarma a bez reklam.
  • Téměř nezatěžuje baterii.
  • Neomezuje rychlost internetového připojení.
  • Neprovádí žádné sledování, analýzu, ani odesílání dat.
  • Podporuje protokoly IPv4/IPv6 TCP/UDP.
  • Možnost povolit přístup k Internetu při zapnuté obrazovce.
  • Možnost blokování při roamingu.
  • Volitelné blokování systémových aplikací.
  • Design Material.

Aktuální informace o kompatibilitě zařízení, otázky a odpovědi najdete v příslušném vláknu XDA fóra.

NetGuard si zatím stáhlo přes deset tisíc uživatelů a jeho průměrná známka je velmi vysoká – celých 4,6 z 5,0 možných. Instalační balíček je velký jen 1,1 MB.

NetGuard - no-root firewall
NetGuard - no-root firewall

Jak NetGuard funguje v praxi?

Při prvním spuštění se nejprve zobrazí dialog, seznamující stručně s funkcemi aplikace a licenčními podmínkami, jež se řídí licencí GNU GPL 3. Po potvrzení se ocitnete v seznamu programů.

V nástrojové liště je asi nejdůležitějším prvkem přepínač, kterým NetGuard aktivujete respektive deaktivujete (ve výchozím nastavení je po prvním spuštění vypnutý). Po aktivaci je nutné nejprve potvrdit informační dialogové okno a následně souhlasit se žádostí o připojení přes VPN. Po odsouhlasení se v notifikační liště objeví ikona klíče, signalizující, že telefon je připojen do VPN.

NetGuard zobrazuje všechny aplikace v abecedním pořadí. U každé z nich jsou přepínače pro Wi-Fi a mobilní data. Kterémukoli programu tak můžete zakázat přístup přes daný typ konektivity jedním klepnutím.

Pro podrobnější správu výjimek klepněte na šipku rozbalovacího seznamu u názvu každé aplikace. Na snímcích níže můžete vidět možnosti nastavení, kde je možné každému programu povolit či zakázat následující:

  • Allow Wi-Fi when screen is on – povoluje/zakazuje přístup k Wi-Fi v okamžiku, kdy je zapnutá obrazovka zařízení.
  • Allow mobile when screen is on – povoluje/zakazuje přístup k mobilním datům, když je zapnutá obrazovka zařízení.
  • Block when roaming – zakazuje/povoluje přístup k internetovému připojení jestliže se telefon nachází v roamingu.

V nastavení, které naleznete v kontextové nabídce pod položkou Settings, jsou globální možnosti, týkající se všech aplikací.

  • Block Wi-Fi – zakazuje/povoluje přístup k Wi-Fi.
  • Block mobile – zakazuje/povoluje přístup k mobilním datům.
  • Block Wi-Fi when screen on – zakazuje/povoluje přístup k Wi-Fi při zapnuté obrazovce.
  • Block mobile when screen on – zakazuje/povoluje přístup k mobilním datům při zapnuté obrazovce.
  • Block roaming – zakazuje/povoluje přístup k Internetu v roamingu.

Jestliže chcete omezovat přístup k Internetu také systémovým aplikacím, musíte si zapnout jejich zobrazování v seznamu. K tomu slouží tlačítko Manage system Applications.

Z dalších možností jmenujme například automatické zapnutí VPN po přerušení z widgetu po nastavené době (Auto enable after X minutes), možnost přepnutí na tmavé grafické téma (Use dark theme) či nastavení domácích Wi-Fi pro případ, že byste chtěli, aby se na všechny ostatní přístupové body vztahovala stejná pravidla, jako na mobilní připojení (Wi-Fi home networks). Zvlášť lze také určit, že pro daný typ mobilního připojení budou platit stejná pravidla, jako pro Wi-Fi (Consider 2G unmetered/Consider 3G unmetered/Consider LTE unmetered).

Nastavení lze exportovat a importovat, níže pak najdete ještě technické detaily o vašem připojení, jako je název sítě, počet slotů na SIM kartu a typ mobilní sítě.

Jak řešíte omezení přístupu aplikací k Internetu vy?

NetGuard pochopitelně není jediným řešením, jak zakázat aplikaci přístup k Internetu. Namátkou můžeme zmínit například Operu Max, kterou v naší redakci používá několik kolegů. Máte ještě jiné řešení, jak řešit tuto problematiku? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem! Pokud najdeme další zajímavé náměty, rádi se budeme otázce omezování přístupu aplikací k Internetu věnovat i nadále.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)