TOPlist

Huawei Ascend G300: Přivítejte novou legendu!

Huawei-Ascend-G300-Released-Exclusive-To-Vodafone

Vážení čtenáři, duo redaktorů Adama Kováče a Tomáše Hochmutha pro vás připravilo podrobnou recenzi bestselleru, kterým se výrobce strefil nejednomu do noty. Tato recenze navazuje na první pohled, který jsme vám přinesli nedávno. Těšit se můžete na dva pohledy – testování a recenzování v rukou Adama + postřehy z dlouhodobého užívání pohledem Tomáše, který naleznete na konci článku.

Není tomu tak dávno, co se v našich končinách objevil dnes již legendární telefon značky ZTE, model Blade, v zahraničí známý také jako Orange San Francisco. Ten za částku přibližně 3,5 tisíce Kč nabízel (v prvních várkách) 3,5“ OLED displej se skvělým rozlišením 800×480, který se v této cenové kategorii prakticky nevidí, 512 MB RAM a 600 MHz ARMv6 procesor s grafickým akcelerátorem Adreno 200, kdy tento obsažený Qualcomm chipset byl, v té době, rovněž výsadou dražších zařízení. Nyní ovšem dorazil k nám na trh jeho morální nástupce, ovšem z konkurenční stáje. Jmenuje se Huawei Ascend G 300 a za cenu do 4 tisíc nabídne luxusní výbavu v čele se 4“ IPS WVGA displejem, Gorilla glass, 1 GHz Cortex-A5 procesorem či kvalitní podporou ze strany výrobce.

P6140013 P6140010

Obsah balení: Šetřilo se, kde se dalo…

Za cenu nepřesahující 4.000 Kč se toho ani moc očekávat nedá. V základním balení tedy naleznete opravdu pouze ten základ, a to mobil (překvapení!), USB kabel, nabíječku a nekvalitní sluchátka, kterým jsem po dobu testování říkal „chrchlátka“, záruku a rychlou příručku. Vše ostatní bohužel chybí. Žádná SD karta, žádná navigace (Verzo), zkrátka nic, co by nového majitele jakkoliv potěšilo a tak má člověk z balení docela chabý pocit. Co se mi ovšem líbilo, je způsob, kterým je přístroj zabalen. Je to takové 2-in-1 řešení, protože po vytáhnutí krabičky z prvního obalu, kde se nachází i samotný přístroj zabalený v „igelitovém sáčku“, naleznete další krabičku, která se otevírá z boku. Uvnitř této krabičky se pak nachází zmíněné příslušenství, tedy USB kabel, nabíječka a chrchlátka. Co se týče nápisů na krabici – čelní straně dominuje obrázek mobilu s logem výrobce a jeho označení, zprava pak graficky ztvárněnou stručnou specifikaci přecházející z oranžové barvy do žluté a vzadu  se pak nachází kompletní HW specifikace.

P6140001 P6140003 2

Konstrukce a vzhled: Kousek HTC, kousek Huawei a falešné uni-body

Vzhled telefonu klame tělem. Na tento design jsme velmi zvyklí u konkurenční tchajwanské stáje HTC, která často používá podobné linie zařízení, obohacené uni-body konstrukcí, což je konstrukce prakticky z jednoho kusu čehokoli, v případě tohoto výrobce velmi často z hliníku. Huawei je sice celoplasťák, kdy máte vrchní a spodní část konstrukce pogumovanou materiálem soft-touch, ale co je zajímavé, je fakt, že plasty imitující hliník, vůbec netvoří uni-body konstrukci. Je to takové falešné uni-body, protože při zakrytí bočních stran rukou či prsty, dochází k naprosto dokonalé imitaci a neznalý člověk vás tak bude obdivovat, co za stylovku že to vlastně máte. Ovšem co se kvality konstrukce samotné týče, moc nadšení nebudete. Není špatná, to v žádném případě, jenom z boku kvůli nelícujícím plastům uvidíte do vnitřku svého zařízení. Pro někoho by tento pohled mohl být značně znepokojující. Co je ovšem výhoda je fakt, že nikde nic nevrže a k baterii se dostanete velmi snadno.

P6140017 P6140019

Co se designu týče, telefon na mně působí poměrně krásným dojmem. Přední část zařízení zdobí 4“ IPS displej s Gorilla glass. Chvíli se pozastavím u jeho velikosti. Za cenu kolem 4.000 Kč vč. DPH zde není žádná konkurence, která by nabízela displej takovýchto rozměrů a technologie. 4 “ jsou pro mne osobně spolu s úhlopříčkou 4,3 “ to naprosto nejlepší, co můžete v mobilech dostat. Ideální velikost na občasné surfování, psaní na SW klávesnici či shlédnutí jednoho, dvou dílů seriálu cestou busem.  Hanbou displeje je ovšem digitizér (viz foto), který jde vidět při jakémkoliv světlejším pozadí. Já osobně mám kvůli tomu z displeje smíšené pocity. Zatímco pozorovací úhly i barvy jsou pro IPS tradičně vynikající, díky levnému digitizéru (který zvládne současně pouze 2 dotyky) se vám na něm objeví velmi často podivné tečky. Zprvu jsem si myslel, že se jedná o tzv. mrtvé pixely, ale jak jsem zpozoroval, že tvoří pravidelnou mřížku s pravidelnými rozestupy, cítil jsem se velmi sklíčeně.  Dobrý čistý obraz zde tedy nečekejte a jestli jste hákliví na jakékoli nečistoty či mrtvé pixely na displeji, raději se porozhlédněte například u dražších, leč podobně vybavených Sony (Ericssonů).

P6140006 P6140008

Pod displejem se nachází tři senzorová tlačítka, tlačítko kontextové nabídky, domů a zpět. Tady patří Huawei další výtka a to z hlediska citlivosti těchto kláves. Jinak fungují naprosto bez problémů. Nad displejem najdeme hovorový reproduktor, a vedle něj INFORMAČNÍ DIODU. Celkem překvapení, Huawei boduje. Málo který mobil má v dnešní době tuto vymoženost, a už vůbec se nevidí, že by jí měl nějaký low-end, jako tento telefon. Informační dioda svítí v závislosti na události:

  1. Červeně bliká, když chce telefon dobít
  2. Žlutě svítí, když se právě dobíjí
  3. Zeleně bliká při nové zprávě a svítí při plném nabití baterie
  4. Modře bliká při příchozí zprávě na Facebooku

Toto Huawei prostě vychytal a patří mu za to obrovské plus. Na vrchní straně najdeme tlačítko zámku a 3,5 mm jack, na levé straně kolébku hlasitosti, na spodní straně obrácený microUSB konektor (ahoj HTC) a konečně na zadní straně najdeme čočku 5MPx fotoaparátu s autofocusem a přisvětlovací LED diodu, vedle čočky se dále nachází hlasitý reproduktor. Celá konstrukce drží velmi pevně a telefon tak nevydává žádné nepříznivé zvuky.

P6140009 P6140003

Hardwarová výbava a výkon: Co je ten procesor vlastně zač?!

Největší zajímavostí nového Huaweie je bezpochyby použitý procesor. Ten nese označení MSM-7227A a je od Qualcommu. Ti znalí již tuší nějakou zradu. Modely s číslem 7227 a jeho turbo odnož na 800 MHz MSM-7227T jedou totiž na instrukcích ARMv6! Tudíž žádný flash, jen pár her a pomalý internet. Ovšem pozor – MSM-7227A není ARMv6 procesor! Je totiž značně vylepšen a staví na poměrně mladé architektuře zvané Cortex A5, která byla představena zároveň s architekturou Cortex A15. O co tedy jde? Základ procesoru je stále staré dobré MSM7227, které tikalo i v ZTE Blade. Na to jsou ovšem nabaleny instrukce ARMv7, nové ovladače grafického akcelerátoru Adreno 200, dosahuje menší spotřeby, vyššího výkonu a vyššího taktu. Co je ovšem velmi zajímavé je fakt, že použitý procesor dosahuje výsledků jeho „dospělejší“ verze stavěné na architektuře Cortex A8, a to Snapdragonovi S2, MSM8255 s akcelerátorem Adreno 205. To znamená, že je tento procesor nejen velmi rychlý, ale rovněž si na něm zahrajete i hry. A díky operační paměti RAM o velikosti dostačujících 512 MB nebudete mít ani problém se spuštěnými aplikacemi a jejich multitaskingem. Pro vaše aplikace vám s přehledem poslouží 4 GB interní paměti, z nichž je přístupno pouhopouhých 2,05 GB (!). Ovšem Huawei nechal do modelu zabudovat i slot na microSD karty, čili s rozšířením kapacity by neměl být žádný problém. Na web se připojíte pomocí Wi-Fi 802.11 b/g/n či přes 3G do rychlosti 7.2 Mb/s. Dále zde nalezneme AGPS, g-senzor, proximity a světelný senzor a Bluetooth 2.1 A2DP. To znamená, že přes Bluetooth headset můžete poslouchat nejen právě probíhající hovor, ale můžete si tam rovněž pouštět svou oblíbenou hudbu či poslouchat jakékoli jiné dění v mobilu. Zde je stručná tabulka hardwarové specifikace:

  • Android 2.3 s nástavbou
  • 1 GHz Cortex A5 procesor
  • 7.2 Mb/s HSDPA
  • 4“ WVGA IPS displej, údajně Gorilla glass, 2× multitouch
  • 5 MPx fotoaparát, autofocus, LED dioda
  • Bluetooth 2.1 A2DP
  • Wi-Fi 802.11 b/g/n
  • AGPS, g-senzor
  • Proximity senzor, senzor světla
  • 123 × 63 × 10,5 mm, 140 g

Pojďme se ještě na chvilku vrátit k displeji a jeho Gorilla glass. Tento údaj totiž říká pouze Huawei. Osobně musím říci, že jsem trochu pátral po reáliích a první, co mě napadlo, bylo zkontrolovat katalog zařízení na stránkách Corningu, která toto sklo vyrábí. Tam není žádný Huawei. V čem je problém? Psal jsem dokonce na jejich podporu, kde se mi po třech dnech dostalo odpovědi, že mi nemohou poskytnout informace o produktech partnerů, které nejsou v jejich katalogu. Takže nám nezůstává nic jiného, než výrobci věřit, že tam skutečně takto kvalitní sklo dal (i když bych tam raději viděl lepší digitizér).

P6140002 P6140004

Co se her týče, testoval jsem Shadowgun (bez problémů) a GTA III. Druhá zmíněná hra je známá svou náročností, ale G 300 ji rozjela na nízké detaily bez větších problémů a hra byla naprosto hratelná a člověk si tak mohl na krásném IPS displeji vychutnat žijící město ve slušné grafice. Angry Birds jdou samozřejmě rovněž bez problémů, o tomto druhu drůbeže nemá cenu se již bavit. Tato hra jede v dnešní době snad i na mikrovlnce (více v našem videu).

P6140015 P6140023

Rovněž jsem provedl nějaké syntetické benchmarky:

  • Smartbench 2011: 1127 productivity, 1745 games index
  • Smartbench 2012: 750 productivity, 1878 games index
  • Linpack: 25.567 MFLOPS
  • Antutu: 2937
  • Quadrant: 2047
  • Nenamark 2: 19.5 FPS

Jak můžete vidět, staronový Qualcomm MSM7227A postavený na architektuře Cortex A5 se směle může rovnat svému staršímu bratříčkovi postaveného na Cortex A8 a troufám si říci, že ho dokonce v některých ohledech i překonává.

P6140025 P6140020

Softwarová výbava: Stále Android 2.3 a nástavba od Huawei

Systém Android je ještě stále ve verzi 2.3 Gingerbread. No, Huawei i přesto, že je to Čínská firma, nemá s aktualizacemi žádný problém. Aktualizace jsou dokonce šířeny OTA (over the air, tedy přes připojení k internetu přímo do mobilu). Co se týče OTA aktualizací, ty si můžete nainstalovat, pokud máte vypnuté automatické upozornění, v menu -> info o telefonu -> online aktualizace. Systém celkově je velmi dobře optimalizován na hardware mobilu, netrpí velkými záseky a celkově je pocit z perníku na tomto stroji velmi dobrý.

2012 06 14 17 56 05 861

Co mě ovšem velmi překvapilo, je uživatelská nástavba od výrobce. Celý systém je v barvách azurové modři, launcher postrádá některé funkce, které mají launchery v Play Store – například možnost lepší správy nainstalovaných aplikací v jejich výpisu. Dále mě u launcheru mrzí, že do celkového prostředí upravených aplikací, kterými jsou například kontakty, číselník, smsky, aj. moc nezapadá. Přijde mi jako taková omalovánka, sice dospělá, ale klasicky asijská, jakou můžeme vidět např. u starších verzí TouchWizu od Samsungu. Co naopak potěší, jsou velmi hezky zpracované widgety počasí, hudby a ovládacích prvků. Ty naopak skvěle do celkové myšlenky grafického zpracování Androida patří, jsou praktické a oku lahodící. Přizpůsobená je rovněž uzamykací obrazovka. Ta je upravena do stylu alá Ice Cream Sandwich, máte tedy k dispozici kružnici, kterou odemknete posunutím obrázku zámku doprava. Pokud byste potáhli na jinou stranu, tak nahoře by vám vyjel výpis volání, vlevo SMS zprávy a dole rychlý přístup k fotoaparátu. Huawei má tedy svou verzi Androidu poměrně vymazlenou, i když se nejedná o tak drastický zásah do systému, jako v případě HTC a jeho Sense.

2012 06 14 16 32 43 435 2012 06 14 17 55 46 874

Telefonní funkce a SMS: Android v modrém kabátku

V předchozí kapitole jsem již zmínil, že Huawei si grafiku různých aplikací přizpůsobil k obrazu svému. A skutečně se tak stalo. Číselník, kontakty i SMS, to všechno bylo předěláno do efektního modrého kabátku. Co se kontaktů týče, po otevření aplikace na vás vyskočí klasický číselník, který zná snad každý Androiďák. Grafika tlačítek je sice mírně upravená, ale na praktičnosti neubírá. Při vyťukávání čísla vám mobil začne nabízet kontakty, které teoreticky můžete chtít vytočit. Záleží rovněž, jakým způsobem kontakt vyťukáváte. Jestli začnete mačkat například číselnou kombinaci 2326, vyjedou vám všechny kontakty uložené pod jménem Adam. Při zadávání klasických telefonních čísel vám zase Ascend začne nabízet čísla, která obsahují již zadanou kombinaci. Nahoře, vedle číselníku, se nachází karta výpisu volání. Ta je naprosto klasická, ničím nevybočuje z řady běžných mírně či vůbec neupravených Androidích zařízení. To samé platí pro záložky kontaktů, oblíbených, či skupin. Vše je jednoduše mírně upraveno do modré barvy obohacenou o azurovou záři. Co se týče samotného volání, tak telefon je obdařen pro uživatele perfektní funkcí, a to používání dvou mikrofonů zároveň. Jeden mikrofon je klasicky umístěn na spodní straně zařízení vedle microUSB konektoru a druhý mikrofon je umístěn na zádech zařízení, hned vedle čočky kamery. Díky tomuto umístění dokáže rušit naprostou většinu šumu, který se nachází kolem vás a druhá strana tak slyší minimální šum, ale hlavně především váš hlas čistě a zřetelně.

2012 06 14 16 10 12 717 2012 06 14 16 20 42 041

Co se týče SMS zpráv, jedná se opět o mírně upravenou nativní Androidí aplikaci. Zprávy se prvně třídí podle čísla odesílatele a následně po rozkliknutí jsou zobrazeny v konverzačních bublinách alá ICQ. Co je ovšem mírné překvapení, je předinstalovaná klávesnice TouchPal. Ta je na GPlay Storu sice zdarma, ovšem jedná se o velmi kvalitní náhradu za tu originální a troufám si tvrdit, že je hned po Go Keyboard tou nejlepší klávesnicí, kterou na svém telefoně můžete mít. Její klávesy jsou prostorné, dá se ovládat zajímavými, leč efektivními gesty a tak se psaní na ni stává zábavnou kratochvílí, při které si nevyrvete všechny vlasy z hlavy a SMS napíšete rychle, bez překlepu. Navíc obsahuje kvalitní slovník T9, tudíž budete psát po většinu času i spisovně česky.

2012 06 14 16 10 46 698 2012 06 14 16 11 31 106

Multimédia: Jen ten základ

Předem vám říkám, že mobil se základním přehrávačem jako takovým přehraje naprosté minimum videoformátů. Jestli chcete sledovat *.avi soubory, musíte zajít na Google Play Store. Přehrávač jako takový nabízí pouze základní funkce, a to konkrétně… přehrávání videí. Ovšem ty formáty, které podporuje, přehrává spolehlivě a nikdy vás nezklame. Co se přehrávače hudby týče, ten prošel mírnými „disco“ grafickými úpravami. V přehrávači můžete hudbu procházet mezi alby, skladbami samotnými, seznamy skladeb, které si vytvoříte, dokonce mezi složkami na vnitřní i externí kartě (vnitřní rozumějte interním úložišti), nebo mezi interprety, skladateli či žánry. V případě, že si vyberete přehrávání alba, což většinou patří mezi nejčastější volby, můžete se mezi skladbami přepínat buďto tradičními tlačítky pro posun vpřed, vzad, ale můžete se rovněž posunout za pomocí gesta, kdy přetáhnete obrázek alba z jedné strany na druhou. Co se mi hodně líbilo, leč jsem prakticky nikdy nevyužil, byla možnost zakomponovat do přehrávání skladby i karaoke text, takže pokud si rádi zazpíváte s kamarády na nějaké veselce, může Ascend posloužit i jako obstojný karaoke přehrávač. Žádné jiné speciální funkce ale již nečekejte. Equalizator zde zcela chybí, ovšem nezapomnělo se na opakované přehrávání či náhodné přehrávání skladeb v albu/seznamu. Huawei tedy po multimediální stránce není moc co vytknout. Až na absenci lepšího videopřehrávače, který by byl opravdu potřeba, by měl splnit vaše choutky na chvalitebnou, s připojenými sluchátky si hudbu a zvuky užijete o to víc, protože zvukový výstup 3,5mm jack nepatří k těm nejhorším na trhu.

2012 06 14 20 31 51 690 2012 06 14 20 32 02 001

Konektivita: Kvalita Wi-Fi signálu, Bluetooth a GPS

Pakliže nejste zastánci cenové politiky našich operátorů jako většina lidí v našem banánystánu, jistě oceníte připojení k internetu přes Wi-Fi 802.11 b/g/n. Za celou dobu používání jsem neměl žádný problém se signálem, dokonce mi signál přišel o něco málo lepší než na mém LG Optimus 2X. Připojení mělo plný signál i přes 2 stěny a zavřené dveře (klasický panelový dům, žádné nerozbitné stěny, bohužel). Co mě mile potěšilo, bylo to, že Huawei si dává jako jeden z mála výrobců na dlouhé výdrži baterie opravdu záležet a tak mě překvapila úspora baterie se zapnutým připojením.

2012 06 14 16 18 02 038

Jelikož jsem poměrně vytížen, co se volání týče, neodpustil jsem si nepoužívat svoje Bluetooth handsfree. Modrý zub klasicky „žere“ málo baterky a tak jeho používání nebylo na výdrži téměř poznat. Díky A2DP jsem jím dokonce nahradil klasická sluchátka a pouštěl si hudbu právě prostřednictvím tohoto hardwaru.

V Huawei nalezneme již klasický GPS přijímač s možnou volbou asistence přes data operátora. Fix proběhl bez asistence v pořádku do 1 minuty, se zapnutými daty to ovšem trvalo pouhých 15 vteřin. Signál bylo po fixnutí velmi těžké ztratit a chytal jsem jej i v kratších tunelech.

2012 06 14 16 27 39 209 2012 06 14 16 29 10 062

Výdrž telefonu: Hledáte něco, co vám vydrží déle jak den?

Jak jistě mnozí víte, Huawei propaguje prakticky na každém kroku, jak se snaží docílit co nejdelší výdrže telefonu. A jak se mu to při takto výkonném stroji, který má pouze 1500 mAh baterii podařilo? Posuďte sami z níže naměřených údajů:

  • Při běžném používání mi vydržel přístroj něco málo přes 3 dny (!). Telefon jsem používal pro 15 minut hovorů denně, asi 20 SMS, rozzlobení ptáci v autobuse asi 20 minut a doma hodinu sledování internetu přes Wi-Fi.
  • Při náročnějším používání, kdy jsem poslouchal 2 hodiny muziku přes Bluetooth handsfree a provedl o 15 minut hovorů více, než při předchozím testu, tedy 30 minut dohromady, 20 SMS, ptáci, hodina Wi-Fi, mi Ascend vydržel 1 den a 16 hodin.
  • Při vysoké zátěži hraní náročných 3D her (GTA III) 3 hodiny, 30 minut hovoru, 20 SMS a hodinu Wi-Fi, mi mobil vydržel přesně 22 hodin a 20 minut.

Z toho lze usuzovat jediné: Huawei je kouzelníkem na poli spotřeby a konkurenti mu mohou pouze tiše závidět, jakých hodnot tento mobil v porovnání s konkurencí obdobné výbavy nabízí.

Fotoaparát: Příjemně překvapil

Co mě na Huawei vážně mile překvapilo, byla kvalita fotoaparátu. Ten dosahuje rozlišení 5 MPx a má autofocus, což není v dnešní době nic překvapivého. Ovšem optiky této značky nikdy nepatřily k těm lepším. Avšak to se s příchodem Ascendů změnilo a fotky jsou tak poměrně ostré, hezky barevné a celkově působí na displeji i v PC poměrně slušným dojmem. Foťák obsahuje základní funkce a žádné kouzlení pomocí efektů nečekejte. Pro tyto účely si musíte zajít na Play store pro aplikace jako 360 Camera, Paper camera či se připojit k Instagramu. Těchto aplikací je ale celá škála a uživatel si tak jistě najde tu, kterou bude mít nejraději a s kterou stráví dlouhé chvíle při hledání těch správných malovátek. Ukázkové fotografie (pochopitelně neupravené) z telefonu naleznete v následující galerii:

IMG 20120615 162718 IMG 20120615 153558
IMG 20120615 150206 IMG 20120615 144603
IMG 20120530 171933 IMG 20120615 144555

Co může zákazníka ale trochu zklamat, je nemožnost nahrávat HD 720p video. To sice umožňují Snapdragony S2 obsažené v Sony Ericssonech, které jsem výše zmiňoval a které MSM 7227A výkonově mírně překonává, avšak chipsetu asi chybí potřebné instrukce. Kdo ví, možná že se toho komunita ujme a vy si tak své zážitky nejen vyfotíte, ale také zaznamenáte ve vysokém rozlišení. O kvalitách video-výstupu se můžete přesvědčit sami (velikost 9,84 MB – délka 39 vteřin – formát MP4 ):

Ukázkové video z Huawei Ascend G 300

Ukázkové video z Huawei Ascend G 300

Shrnutí: Přivítejte novou legendu

Jak jsem zmínil na počátku recenze, Huawei Ascend G 300 je morálním nástupcem legendárního ZTE Blade. Stejně jako tehdy on, tak i Ascend dnes nabízí za malé peníze extrémně moc muziky. A co víc, nabízí i jeden z nejlepších displejů, jaké můžete v současnosti dostat, navíc krytý odolným sklem Gorilla glass (i když to je do značné míry velmi spekulativní údaj). Za svou investici dostane zákazník mobil s výkonem předloňských high-endů, který nejen že skvěle funguje, ale také dobře vypadá. Konstrukce imitující hliník a falešné uni-body dokáže zmást spoustu lidí kolem vás a tak jistě upoutáte pozornost i širokého okolí. Dokonce si na něm zahrajete i některé AAA tituly, jakými jsou GTA III či Shadowgun, mobil rovněž rozjel i hry od Gameloftu (například Modern Combat 3), ten ovšem zařízení oficiálně nepodporuje a podporovat ani nikdy nebude, protože je vydavatel prostě lenivý. Veškerá systémová stabilita, kterou software nabízí, krása nástavby, designu a zpracování, je navíc dokořeněna s pravidelnými OTA updaty a přislíbenou aktualizací na Android 4.0.x Ice Cream Sandwich již v červnu. Podpora, jaká se na poli Androidů vidí jen málokdy, když vezmeme v potaz, že se jedná pouze o low-end výrobce. Celkově tak mohu přístroj jisto-jistě doporučit. Za cenu cca 4.000 Kč vč. DPH nic lepšího nenajdete a jsem si téměř jistý, že nějakou dobu ještě ani nic lepšího najít nepůjde. Skvělý IPS displej, podpora, Gorilla glass, výkon a praktičnost, toto všechno vystihuje Huawei Ascend G300 v celé jeho kráse.

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Foto + video: Tomáš Hochmuth

Klady

  • Skvělý 4″ IPS displej
  • Široké pozorovací úhly, krásné barvy
  • Perfektní cena
  • Podpora ze strany výrobce
  • Vzkvétající obrovská komunita
  • Výkon telefonu
  • Slušný fotoaparát
  • Gorilla glass
  • Design imitující hliník a uni-body
  • Příjemná uživatelská nástavba

Zápory

  • Nelícující plasty
  • Pro někoho nepříjemný fakt, že Huawei je neznámá čínská značka
  • Viditelný digitizér (snad vyřeší další revize zařízení)
  • Pouze 2× multitouch
  • Chudé příslušenství
  • Obrácený microUSB konektor

UPDATE

26. 9. 2012  -> Uvolněna oficiální aktulizace na ICS.

-> Více informací k updatu naleznete na tomto odkaze a možnost, jak se vrátit zpět na odladěný GingerBread naleznete zde.

____________________________________________________

Názory z dlouhodobého užívání – pohled Tomáše Hochmutha

K Ascendu G 300 jsem se dostal přes svého operátora (Vodafone) v době, kdy jsem přecházel z modelu Optimus Black. Moje letmé seznámení se s Galaxy S2 nedopadlo dobře, čili utvrdil jsem se v názoru, že pro mojí osobu jsou právě tyto levnější modely tím nejlepším. Nechci Ascenda nazývat low-endem, protože ty se většinou vyznačují minimální výbavou a nezajímavým designem. Já bych G 300 zaškatulkoval spíše do nižší střední třídy. Huawei se dle mého názoru opravdu povedl – kdo užíval, či užívá Optimus Black, bude se cítít, jakoby Blacka nikdy neopustil. Jediné v čem poznáte rozdíl, je absence supersvítívého NOVA displeje, který Black obsahuje. Přesto má Ascend prakticky velice podobný displej, stejné technologie, úhlopříčky i rozlišení. A právě zobrazovací jednotka je hlavním lákadlem tohoto modelu – v této cenové kategorii totiž neseženete lepší alternativu. Jediné, co vám prodejci vnutí, jsou dnes již zastaralé modely Galaxy Ace od Samsungu, či Wildfire S od HTC. Výběr je skutečně žalostný, výrobci zaspali dobu, protože Huawei předvedl, že vyrobit kvalitní, výkonný a přitom levný smartphone skutečně lze. Když srovnám své názory s Adamovými, až na pár detailů se prakticky nerozcházíme. Viditelný digitizér je vlastnost, které jsem si všiml ihned po vybalení z krabičky, ovšem nemohu se ztotožnit s kolegou – mě jeho jemná viditelnost nepřekáží, ani neotravuje. Viditelný je pouze při určitém svitu displeje, nejvíce na sluníčku. Je to „defekt“, který jsem ochoten prominout. Co mě ovšem zpočátku zarazilo, bylo absolutně tiché vyzvánění. Výrobce u tohoto modelu zvolil vzrůstající typ vyzvánění, navíc ono „vzrůstání“ trvalo neskutečně dlouho, čili pokud vás někdo jen prozváněl, neměli jste šanci tuto událost postřehnout. Naštěstí nedlouho po vydání telefonu vyšel patch, který tento problém sice neodstranil, ale výrazně zmírnil. Zvonění je stále vzrůstající, ovšem do maximální hlasitosti se melodie dostane mnohem rychleji. Je však milé, že výrobce tak brzy zareagoval a problém řešil. Vzpomínám si na desítky modelů, které měly při vydání nějaké problémy – přitom se výrobci na podporu jednoduše vykašlali. Co je v tuto chvíli nejdůležitější, Huawei přislíbil nejnovější verzi systému – 4.0 ICS. Nejnovější informace hlásají polovinu tohoto léta, což je poměrně neurčitý termín. Marketingové oddělení mne odkázalo na oficiální facebookovské stránky Huawei – divize v UK. To samé tedy doporučuji i já.

K samotnému telefonu – nemám s ním problém. O výkonu se vyjádřil již kolega a já mohu jeho slova jen potvrdit. V níže uvedeném videu naleznete free-gamesky, které si sám občas zahraji, jak lze vidět, hratelnost je plynulá, bez problémů. Musím uznat, že Optimus Black se v továrním stavu bez rootu a přehrátí custom ROM také znatelné sekal – subjektivně mi Huawei připadá plynulejší (výkonnější?). Co ovšem není plynule je oficiální launcher, který výrobce do Ascendů nasadil. Efekt při přecházení mezi plochami – kostka, mě téměř odpuzuje a při naskládání ploch widgety jsou přechody sekané. Opět jsem zkoušel několik free-launcherů a opět jsem se usvědčil v tom, že Launcher Pro nemá chybu. Na videu jsou reakce telefonu s Launcherem Pro viditelné a musím uznat, že také naprosto plynulé. K reakcím systému nemám co bych dále dodal – více naleznete v našem videu níže.

Kolega Adam psal o precizním zpracování – souhlasím. Jen se mi po měsíčním užívání začal zadní plastový díl poměrně prohýbat a občas také provrzává. Nepatřím ovšem mezi ty, kteří by z tohoto museli být nějakým způsobem pohoršeni. Přesto bych zpracování řadil k těm lepším – mé dřívější telefony (Wildfire, Xperia Mini) na tom byly mnohem hůře. Letmo zmíním SW výbavu – jedná se o klasický Gingerbread, přesto v něm Huawei pár změn provedl. Vestavěný přehrávač hudby je jedno velké zoufalství a to mi věřte, že kdybych mohl, napíšu to trošku peprněji. Přehrávač v prvé řadě neobsahuje ekvalizér, dodávaná sluchátka jsou celkem dobrý vtip – ty ihned zahoďte. Při přehrávání hudby provádí přehrávač podivné barevné orgie, které zbytečně zatěžují procesor a tím se celý přehrávač občas zakousne. To bych ještě přežil, kdyby se mi ovšem nezasekávaly i písničky. Čili mít root, okamžitě přehrávač odinstaluji. PowerAmp je pro mne tím nejlepším, kdo nevyzkoušel, tak určitě doporučuji. Ještě, že ten Play Store existuje. Pokud bych měl doporučit také nějaká sluchátka, já zkusil levné Canyon CNR-EP8 a spokojenost – oproti originálním od výrobce mají pořádné basy a nešumí.

 

Na závěr chci popsat konektivitu – Wi-Fi je stabilní, po 15 minutách nečinnosti se telefon od routeru odpojí, připojí se po probuzení telefonu. Data přes mobilní síť jsou závislá na pokrytí. V Praze nemám problém, téměř všude mi internet běží naprosto bleskově, horší už to je na dálnici. S GPS mám zkušenosti pouze co se sportovních aktivit týče. Používám Endomondo – mé trasy fixuje po celou dobu velice dobře, při spuštění programu mám signál do 20 vteřin. Řekl bych, že zde Ascend splní všechna očekávání, která si lidé vypěstovali i u dražších přístrojů. Jelikož nejsem zastáncem focení mobilem, nemohu tuto problematiku objektivně posoudit. Přesto je to první Huawei, který konečně fotí opravdu pěkně, fotky jsou ostré, s příjemnými barvami a také video nevypadá vůbec špatně. Pro momentky bude Ascend dostačující. Co chci zmínit je výdrž baterie – nebudu přehánět, když napíši, že je pro Android smartphony nadpůrměrná. Při svém vytížení, kdy mi non-stop jede datový tarif, nějaké telefonáty apod., nemám problém s dvěma dny spokojeného provozu, můj dosavadní rekord je 3,5 dne – tehdy jsem telefon používal spíše sporadicky. Baterie telefonu je tedy významné plus, které Huaweii přidává mnoho pozitivních procent. Samozřejmostí u všech Huawei je povedená aplikace HiSuite, která umožňuje dokonalou správu vašeho telefonu – více informací v recenzi tabletu MediaPad.

Pokud bychom známkovali, jako ve škole, prošel by Ascend se známkou 1-
Mínus uděluji zejména za místy neodladěný systém, viditelný digitizér a nehezký výchozí launcher (čistý Android by byl mnohem hezčí)

Pokud se chcete dozvědět víc, doporučuji Android forum, kde je založená celá sekce věnující se tomuto modelu. Zajímavostí také je, že v zahraničí se již pracuje na CyanogenModu 9. Ascend G 300 bude milován komunitou a máme se tedy na co těšit. Pokud uvažujete o novém telefonu za rozumný peníz, pospěšte si, Ascendy jsou díky velké poptávce stále vyprodané.

 

 

Video-pohled prostředí telefonu Huawei Ascend G 300

Huawei Ascend G 300

Huawei Ascend G 300

Doplnění autora recenze, Adama Kováče: Mnohokrát děkuji Tomášovi Hochmuthovi za jeho výpomoc s recenzí, ale hlavně za doplnění fotek a screenshotů. Jak jistě mnozí z nás zažili, technika je občas na své vlastníky zlá a vybere si špatnou dobu na vyzkratování a právě tímto způsobem jsem během jednoho okamžiku, dva dny před vydáním recenze, kdy byl telefon již odeslán, přišel o veškeré fotomateriály, včetně screenshotů. Tome, máš můj respekt a obrovské díky!

Fotogalerie (nepublikovaných) snímků

P6140011 P6140016
P6140024 P6140022
2012 06 14 16 10 00 445 2012 06 14 16 13 59 885
2012 06 14 16 15 09 667 2012 06 14 16 15 55 036
2012 06 14 16 16 31 645 2012 06 14 16 18 45 419
2012 06 14 16 19 45 660 2012 06 14 16 20 42 0411
2012 06 14 16 24 50 856 2012 06 14 16 26 26 721
2012 06 14 16 32 04 607 2012 06 14 16 23 37 921
Adam Kováč
O Autorovi - Adam Kováč

Student IT, milovník Androida a všeho kolem něj :-) více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (65)