Odhalte největší “žrouty” baterie s GSam Battery Monitor
- Recenze
- Karel Kilián
- 17.12.2014
- 20
Připadá vám, že váš telefon či tablet spotřebovává více elektrické energie, než byste očekávali? Nainstalujte si program GSam Battery Monitor, který vám do nejmenších podrobností prozradí, které aplikace jsou “největšími žrouty”, jakož i celou řadu dalších informací, týkajících se spotřeby baterie zařízení s Androidem. To vše a ještě mnohem více v přehledném, jednoduchém a kompletně lokalizovaném uživatelském prostředí.
Co GSam Battery Monitor slibuje?
- Odhalení aplikací, které se nejvíce podílejí na spotřebě baterie.
- Snadné zjištění stavu baterie a odhadované doby výdrže v oznamovací oblasti.
- Možnost nahrazení systémové ikony baterie jinou.
- Detailní informace o tom, jak aplikace spotřebovávají elektrickou energii, včetně tzv. “wakelocks”.
- Třídění aplikací podle využití procesoru, “wakelocks” a dalších parametrů.
- Možnost sledování jen zvoleného časového úseku.
- Odhad zbývajícího času na základě aktuálního způsobu využití a historických dat.
- Historie průměrů – jak dlouho se vaše baterie obvykle vydrží?
- Widget na domovskou obrazovku, ukazující stav a zbývající výdrž baterie-
- Podpora DashClock.
- Stáhněte nebo si vytvořte vlastní ikonu.
- Nastavitelné alarmy pro různé stavy nabití, teploty a stav baterie.
- Aplikace je lokalizována do mnoha jazyků, včetně češtiny.
Jak GSam Battery Monitor funguje v praxi?
Aplikaci ve verzi 3.20 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 4.4.4 KitKat. Po spuštění rovnou nastartuje uživatelské rozhraní, v jehož horní části je stav baterie v procentech, teplota, napětí a aktuální odběr. Po několika minutách používání se postupně doplní další informace, jako je průměrná doba výdrže na jedno nabití či předpokládaná doba hovoru.
V další sekci je podrobnější přehled – tedy v první řadě údaj o tom, kolik procentních bodů z kapacity baterie bylo spotřebováno ve sledovaném časovém úseku a průměrná spotřeba za hodinu. Následuje rozpis položek, podílejících se na spotřebě elektrické energie, přičemž některé z položek nabízejí další možnosti a podrobnější informace.
- Telefon – doba hovoru a podíl na celkové spotřebě.
- Obrazovka – jistě není překvapením, že u používaného zařízení bude právě displej největším “žroutem”. V podrobnostech můžete vyčíst čas, po který byla obrazovka zapnutá a průměrnou spotřebu při rozsvíceném a zhasnutém displeji. Můžete také vstoupit do systémového nastavení a upravit parametry zobrazovací jednotky.
- Signál – doba, po kterou bylo zařízení připojeno k mobilní síti. V detailech se dozvíte, jak dlouho byl zapnut telefonní modul, po jakou dobu byla povolena mobilní data, jakož i údaje o odeslaných, přijatých a celkových datových přenosech přes bezdrátovou a mobilní konektivitu.
- Aktivní Wifi – čas, po který byl telefon či tablet připojen k Internetu prostřednictvím Wi-Fi. Podrobnosti ukazují celkovou dobu aktivity Wi-Fi, odeslaná a přijatá data, jakož i celkové datové přenosy.
- V pohotovosti – doba, kterou zařízení trávilo v pohotovostním režimu.
- Bluetooth – informace o čase, po který byl aktivní Bluetooth.
- Aplikace – konečně poslední položka ukazuje, jak se na spotřebě podílejí programy, běžící v popředí i na pozadí. Tato sekce vás patrně bude zajímat nejvíce – naleznete tu totiž “hitparádu” aplikací, které se nejvíce podílejí na spotřebě elektrické energie. V detailech každého programu se můžete dočíst čas, po který využíval procesor, objem odeslaných dat a balíčky, jejichž aktivita byla započítávána. Pokud se vám bude zdát, že některý program “papá” více, než by bylo vhodné, můžete ho přes systémové nastavení zastavit, nebo úplně odinstalovat. Seznam lze řadit podle využití energie v procentech, využití procesoru v minutách, přenesených dat, nebo zákazu uspání zařízení (“wakelocks”).
Ještě níže jsou připraveny informace, vycházející z dosavadní historie používání telefonu nebo tabletu. Dozvíte se zde, jaká je průměrná výdrž baterie, kolik času přibližně z toho telefon využíváte a jak dlouho byla zapnutá obrazovka.
Přes tlačítko v horním panelu nástrojů se dostanete k přehledným grafům, zobrazujícím dosavadní a předpokládaný stav vybíjení baterie spolu s některým z následujících údajů:
- Teplota baterie.
- Síla signálu mobilní sítě.
- Rychlost změny (přesněji řečeno rychlost spotřeby baterie).
- Aktivita modulů GPS, hovorů, Wi-Fi a stav obrazovky.
Druhým tlačítkem v panelu nástrojů se dostanete k přehledu “nejžravějších” aplikací, který jsme již viděli výše.
Kontextová nabídka obsahuje pět položek:
- Předvolby – nastavení programu, na které se podíváme dále.
- Zobrazit statistiku od – zobrazuje data od posledního odpojení od nabíječky, posledního plného nabití, od vypnutí obrazovky, nebo od teď.
- Sdílet moji průměrnou výdrž baterie – pošle skrze systémové sdílení do další aplikace informace o telefonu a dosavadní průměrné spotřebě.
- Obnovit – aktualizuje data.
- Více – další položky, jako jsou možnost odeslání hlášení o chybě, hodnocení aplikace v Obchodě Play a některé další.
Možnosti nastavení
V nastavení můžete například změnit vzhled ikony baterie, zobrazované v oznamovací oblasti. Pokud byste si nevybrali z nabídky, můžete si z Obchodu Play stáhnout další sady ikonek. Překrytí standardní ikony baterie se nám ale s výchozí sadou nepodařilo.
Dále je možné vypnout a zapnout zobrazování ikony v oznamovací oblasti, případně povolit či zakázat animaci během nabíjení. Doporučujeme ponechat ikonu zapnutou, neboť je tak větší šance, že proces sledování baterie nebude ukončen systémem.
GSam Battery Monitor také podporuje grafická témata, skládaná ze 25 barev a světlého či tmavého pozadí. Aplikaci tak můžete poměrně snadno přizpůsobit svému vkusu a estetickému cítění.
Aplikace také nabízí dva widgety na domovskou obrazovku – jeden jednodušší o rozměrech 1×1, ukazující jen procentuální stav, druhý větší (2×1) s údaji o teplotě, napětí, odběru a průměrné době výdrže na jedno nabití. Parametry většího widgetu, především tedy barev pro různé stavy nabití, můžete ovlivnit v nastavení aplikace.
Sekce Alarmy slouží k nastavení zvukového upozornění při různých stavech nebo změnách, jako jsou pokles nebo nárůst stavu, teplota, přehřátí, či přepětí nad uživatelem stanovenou hodnotu.
V dalších částech pak můžete aktivovat automatické spouštění aplikace společně se systémem, zobrazování teploty ve stupních Celsia, vypnout reklamy nebo odesílání anonymních statistik (verze zdarma dovoluje vypnutí jen jedné z těchto položek).
Resumé
V první řadě musíme u tohoto programu pochválit přehlednost, díky které podává všechny potřebné informace ve snadno pochopitelné podobě. Snadno tak zjistíte, jak se na spotřebě baterky podílela obrazovka, Wi-Fi, nebo vaše telefonní hovory. Asi nejužitečnější je přehled aplikací, seřazený podle toho, jak se podílely na celkové spotřebě. Ocenění zaslouží také kompletní a patrně bezchybná lokalizace do češtiny.
Aplikace je k dispozici zdarma, nicméně pokud byste chtěli vypnout reklamy a odesílání anonymních statistik, budete si muset koupit placenou verzi Pro za necelých 56 Kč. Navíc jako bonus dostanete grafické prostředí optimalizované pro tablety a přesnější výpočty zbývajícího času pro zařízení, jako jsou tablety s dlouhými časy v pohotovostním režimu.
Nástroj GSam Battery Monitor si stáhlo více než půl milionu uživatelů a hodnocení známkou 4,5 jen potvrzuje jeho kvality. Jeden ze spokojených uživatelů Jan Svatoš napsal ke svému pětihvězdičkovému hodnocení: “Super aplikace, znázorní v procentech spotřebu jednotlivých aplikací, takže velice snadno zjistíte, která z nich je největší žrout. Odhad doby do vybití baterie a odhad doby do nabití baterie, dále odhad na délku hovorů do vybití atd. Díky za ni.”
Znáte lepší aplikaci pro sledování stavu baterie? Dejte nám o ní vědět v diskuzi pod tímto článkem! Nejzajímavější programy podrobíme redakčnímu testu, s jehož výsledky vás samozřejmě seznámíme.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (20)
Přidat komentář