gReader: Aktuální informace na dosah ruky

Sledovat několik desítek informačních zdrojů vyžaduje kromě dostatku času také šikovnou aplikaci pro jejich správu. Google Reader je jedním z nejlepších řešení a pokud by vám z nějakého důvodu nevyhovovalo webové rozhraní, můžete na desktopu vyzkoušet FeedDemon, na Androidu pak třeba dříve recenzovaný NewsRob či gReader, na který se podíváme dnes.
Výhodou RSS čteček propojených s Google Readerem je vzájemná obousměrná synchronizace – tedy to, co si přečtete v mobilu, bude označeno jako přečtené i ve webové aplikaci, případně v dalších programech, jež máte navázané na tentýž účet. Na všech zařízeních tedy budete mít k dispozici tatáž data.
Dlouhodobě používám již zmiňovaný NewsRob, nicméně zkouším i alternativy a musím přiznat, že gReader mě zaujal především co do rychlosti odezvy celé aplikace. Z praktického hlediska mi pak připadá dotaženější než oficiální Google Reader.
Co gReader nabízí?
Po propojení s účtem Google, spuštění a provedení synchronizace se zobrazí přehled všech zdrojů a dvě nástrojové lišty: jedna nahoře a druhá dole. Čeho si možná nevšimnete na první pohled, je skutečnost, že aplikace je lokalizována do češtiny, byť v některých zákoutích stále ještě narazíte na nepřeložené položky.
Horní lišta
- Hvězdička umožňuje filtrovat zobrazené informace. Můžete si tak nechat ukázat pouze podcasty, uložené položky, články, které jste označili hvězdičkou či nasdíleli, případně odkazy nasdílené dalšími uživateli, jež sledujete v Google Readeru.
- Štítek oceníte v okamžiku, kdy své zdroje třídíte do složek, nebo je označujete štítky. Toto tlačítko pak umožňuje přepínat mezi zobrazením rozděleným podle jednotlivých serverů (to je výchozí stav), nebo právě podle složek a štítků. Osobně mi vyhovuje druhý zmíněný způsob, neboť mohu zvlášť číst články týkající se například Androidu a nezávisle na tom pak třeba aktuální zprávy.
Dolní lišta
Zde najdete tři tlačítka: to zcela vlevo slouží k provedení synchronizace proti Google Readeru, prostředním označíte všechny články v právě otevřeném seznamu jako přečtené a poslední pak přepíná mezi zobrazením všech nebo jen nepřečtených článků.
Co mi poměrně citelně chybělo proti NewsRobu, byl indikátor právě prováděné akce. Pokud v NewsRobu tapnete na rotující kolečko, signalizující probíhající synchronizaci, získáte přehled nad tím, co aplikace právě dělá. V gReaderu je toto kolečko zcela netečné.
Pod tlačítkem [Menu] pak najdete nabídku s dalšími položkami, jako je odhlášení, nastavení aplikace (k tomu se dostaneme níže), zobrazení stažených souborů, vymazání cache a přepnutí do celoobrazovkového zobrazení.
Čtení
Do čtení se můžete pustit tapnutím na příslušný zdroj (případně složku/štítek), čímž zobrazíte seznam článků. K dispozici jsou dva pohledy, mezi kterými můžete přepínat přes [Menu] – zakázaný rich list zobrazuje pouze titulek, název zdroje a čas vydání článku, povolený rich list pak přidává ještě obrázek (je-li definován v RSS zdroji) a část perexu. Položky lze řadit buď od nejnovější, nebo od nejstarší.
Komu se líbí čtečka Pulse News, ten si může nechat zobrazovat články podobným způsobem – tedy v podobě dlaždic s obrázkem a titulkem (bohužel většina českých zdrojů obrázky v RSS nedefinuje).
S otevřením článku se opět změní ovládací prvky – zcela vlevo vidíte název zdroje či složky, můžete přepínat mezi webovým nebo zjednodušeným zobrazením, v pravém horním rohu je pak ukazatel, indukující kolikátý článek z kolika právě prohlížíte.
Skrze plovoucí panel s trojicí tlačítek můžete článek sdílet v Google Readeru, označit hvězdičkou, případně ponechat jako nepřečtený.
V dolní liště jsou pak tlačítka pro otevření v prohlížeči, sdílení skrze další aplikace (např. odeslání e-mailem, SMSkou, na Twitter, apod.) a odeslání na Facebook. Po stranách jsou pak šipky pro listování mezi články (v nastavení je možné určit, že pro posun mezi články budete používat hardwarová tlačítka pro nastavení hlasitosti). K listování mám proti NewsRobu drobnou výhradu: použitá animace, během které se článek „odsune“ doleva či doprava, není zcela plynulá (testováno na telefonu LG Optimus One), takže se občas stane, že článek zůstane na cca vteřinu „viset“ v půlce obrazovky.
Další méně používané funkce jsou pak k dispozici pod tlačítkem [Menu] – najdete tu například možnost označit článek jako oblíbený, připsat k němu poznámku, přidat štítek, zobrazit obrázky, nebo přepnout na takzvaný „noční režim“ s černým pozadím a bílým písmem.
Možnosti nastavení
V nastavení najdete šest sekcí:
- V sekci Synchronizace můžete nastavit automatické načítání nových článků (zakázané/povolené/povolené pouze při připojení přes Wi-Fi), interval stahování a maximální počet načtených položek. Určitě doporučujeme zaškrtnout obě zatržítka v sekci Obousměrná synchronizace, abyste měli webový Google Reader synchronizovaný s mobilem a naopak.
Resumé
NewsRob a gReader jsou principiálně velmi podobné aplikace. Těžko jednoznačně říci, že jedna je lepší než druhá – každá má svoje plusy a mínusy. Ve prospěch NewsRobu mluví především rychlost listování mezi články, gReader nabízí širší možnosti konfigurace. Hlavní výhodou obou jmenovaných programů je obousměrná synchronizace s Google Readerem, díky které nebudete muset řešit, které články jste již četli v mobilním telefonu a které v prohlížeči. Své zdroje informací tak budete mít dostupné kdykoli a kdekoli.
O autorovi
Karel Kilián
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi