Čtenáři doporučují: 11x webové prohlížeče
- Recenze
- Karel Kilián
- 24.7.2014
- 35
Před dvěma týdny nominovali v rámci cyklu SvětAndroida doporučuje redaktoři našeho portálu tři webové prohlížeče. Čtenáři se nenechali zahanbit a seznam aplikací, sloužících k zobrazování webových stránek, rozšířili o dalších jedenáct. Celkem tak budete mít na výběr ze čtrnácti browserů. Hned na úvod můžeme slíbit, že ani jedna z aplikací nemá v Obchodě Play horší známku než 4,1, což je příslibem skutečně „kvalitního sběru“.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- V okamžiku, kdy vyšel tento článek, jsme v redakci rozjeli nominace na další kolo „SvětAndroida doporučuje„. Vyhlásili jsme téma a redaktoři našeho portálu mají týden na to, aby navrhli své aplikace.
- Po týdnu začneme připravovat další článek z cyklu „SvětAndroida doporučuje„.
- Protože si uvědomujeme (a dokazuje to i tento díl „Čtenáři doporučují„), že ani při sebevětší snaze nedokážeme redakčními silami obsáhnout všechny aplikace v daném segmentu, necháváme na konci článku prostor pro naše čtenáře. Ti mohou nominovat pomocí formuláře po dobu jednoho týdnu.
- Po uzávěrce sestavujeme článek „Čtenáři doporučují„, založený na čtenářských nominacích. Na přípravu máme jeden týden, článek tedy vychází následující sudý čtvrtek. Celý koloběh v tom okamžiku začíná od prvního bodu.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Jaké webové prohlížeče nominovali redaktoři?
Před dvěma týdny nominovalo šest redaktorů následující tři aplikace:
Od čtenářů jsme během týdenního sběru dostali celkem 24 nominací 13 různých programů, nicméně jeden hlas pro Chrome a jeden pro Dolphin Browser jsme museli škrtnout, protože tyto aplikace již byly zmíněny v redaktorském kole. Nakonec si tedy dnes představíme jedenáct aplikací.
CM Browser – Fast & Secure
První příčka patří jednoznačně aplikaci s názvem CM Browser, kterou nominovali čtyři čtenáři. Důvody, proč si nainstalovat právě tento program, předkládá jako první albion6: „Asi nejrychlejší, co jsem doposud testoval. Aplikace je navíc již od výrobce provázána s kontrolou bezpečnosti prohlížených stránek. Navíc má nabídku pro ukončení aplikace, tedy nezůstane viset v paměti přístroje. Opravdu doporučuji vyzkoušet. Cca dva měsíce je již k dispozici i pro české zákazníky.“
Jako další přispěchal se svým doporučením Honza: „Nedávno, při marné snaze vyčištěním zbytečností pomocí Clean Masteru zrychlit můj Nexus 7 (2012), mi aplikace nabídla zkusit jejich prohlížeč – CM Browser. Většinou podobné nabídky ignoruji, ale tentokrát jsem se podíval a první dojem na Play Store byl dobrý. Líbila se mi hlavně velikost samotného prohlížeče, který sami vývojáři označují za „lightweight“ (1,6MB). Musím říct, že od té doby jsem jej vyměnil za Chrome (zkoušel jsem i jiné, ale vždy jsem se vrátil ke Chromu). Prohlížeč má svěží a použitelný design, na tabletu i telefonu (Nexus 5) je krásně svižný, stránky zobrazuje perfektně. Po víc jak měsíci používání, mohu plně doporučit. Aplikace dostává pravidelné aktualizace, je vidět, že na něm vývojáři pracují.“
Do třetice všeho dobrého i zlého je tu Kadli, který napsal: „Zkoušel jsem už opravdu hodně prohlížečů a žádný z nich mi neseděl tak, jako CM Browser. Líbí se mi na něm jeho rychlost a také příjemný, jednoduchý vzhled. Určitě je to dobrá alternativa k prohlížečům typu Chrome apod. Určitě stojí zato vyzkoušet! Já vyzkoušel a už nechci nic jiného :)“
Nakonec přidává stručný komentář také HonzaM, v jehož očích je CM Browser „Malý, rychlý, přehledný, údajně má antivirový modul.“
Z oficiálního popisku v Obchodě Play vyjímáme jako zásadní vlastnosti:
- Ochrana: proti podvodům a stažení nebezpečného obsahu. Upozornění na potenciálně podvodné nebo škodlivé webové stránky, skenování stahovaných souborů antivirem.
- Rychlost.
- Velikost pouze 1,7 MB.
- Přednačítací mechanismus pro urychlení procházení.
- Rychlé volby.
- Ochrana soukromí: nastavení zamezení stopování, anonymní režim prohlížení, možnost udržovat historii, soubory cookie a hesla uložená.
- Hledání na stránce.
- Ovládání přehrávání videa
Aplikaci CM Browser si dosud stáhlo více než pět milionů uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je skvělých 4,6. Instalační balíček velký 1,7 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším. Za spokojené uživatele promluví Jan Strouhal, který napsal: „Veliké překvapení! Přechod z Opery Mini během jednoho dne. Uvítal bych možnost skrytí navigační lišty a stavového řádku. U prohlížení větších obrázků nebo rolování s náhodným „uklikem“ tropí neplechy :)“
Internetový prohlížeč Maxthon
O stupně vítězů se popraly tři prohlížeče, nominované vždy třemi čtenáři, takže o konečném pořadí rozhodovala známka v Obchodě Play. V tomto směru si nejlépe vedl Maxthon, kterému tedy náleží pomyslná stříbrná medaile. Prvnímu dáváme slovo čtenáři, který se podepsal jako dcermak – zde jsou jeho argumenty, proč byste měli vyzkoušet právě tento program: „Podporuje cloud jak pro záložky a rychlý přístup, tak i pro stažené soubory, které lze odeslat do cloudu a poté stáhnout v jiném zařízení. Nicméně synchronizace otevřených oken je k dispozici jen pro prohlížeč Maxthon a neexistují doplňky pro ostatní prohlížeče jako v případě Dolphinu.“
Dalším „pánem na holení“ je luxray2: „Na mobilu mi jede krásně plynule a funkce jsou po ruce. Je tam vše co potřebuju. Především spárovanost s cloudem a Maxthon Browserem na PC. Google Chrome jsem používal dřív, ale ten se zasekával a byl pomalejší, než Maxthon.“ Jako třetí pak stojí za Maxthonem ishi: „Rychlý, jednoduchý, v češtině, má v sobě HTML5, možnost sdílení oblíbených záložek mezi Maxthonem v PC (Windows i Linux, Mac …) a telefonu (tabletu), stejně i cloud.“
Autoři v Obchodě Play prezentují jako zásadní tyto vlastnosti:
- Rychlý přístup – oblíbené stránky jako ikony na jedné obrazovce.
- NewsBites – přidejte si své oblíbené médium na úvodní obrazovku.
- Vytvořte si vlastní doteková gesta pro různé funkce.
- Záložky v cloudu umožňují pokračovat tam, kde jste přestali a automaticky synchronizují vaše záložky do různých zařízení pro bezproblémové prohlížení webu.
- „Cloud Push“ – podporuje odesílání textů, obrázků, webových stránek/odkazů a karet na jakémkoliv zařízení s účtem Maxthon.
- „Cloud Download“ – podporuje stahování a nahrávání souborů všech typů do bezpečného cloudového úložiště.
- Sdílení – jednoduchý a intuitivní způsob, jak sdílet mobilní obsah přes Facebook, Twitter, e-mail, SMS a jiné sociální kanály.
- Synchronizace oblíbených položek.
- Soukromé prohlížení – procházení webu bez uložení jakékoli historie prohlížeče.
- Režim „Reader“ – umí zobrazit články v nastavené velikosti písma, formátování a především bez reklamy.
- Prohlížení v panelech.
- Doplňky – malé, ale užitečné doplňky.
- Personalizace.
- Přizpůsobení textu velikosti a rozlišení obrazovky.
- Podpora videa ve Flashi.
Internetový prohlížeč Maxthon si stáhlo přes pět milionů uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 4,6. Balíček velký 5,9 MB lze instalovat na telefony a tablety s Androidem verze 2.2 a novějším. Za uživatele, kteří udělili této aplikaci nejvyšší možné hodnocení, je tu Radek Liepold, který napsal komentář: „Maximální spokojenost! Oproti předchozím verzím je tato zatím nejlepší, nezaznamenal jsem žádné nečekané pády, rychlé načítání stránek… DOPORUČUJI!“
UC Browser for Android
Bronzovou příčku obsadil UC Browser for Android, nominovaný třemi čtenáři. První přichází se svými důvody dcermak: „Rychlý prohlížeč nabízející synchronizaci do cloudu a synchronizovat záložky a otevřená okna z jiných prohlížečů v PC (například Chrome). Navíc umožňuje nastavit načítání konkrétních stránek (aby se místo dotykové verze Facebooku nebo dalších stránek zobrazovala tzv. lite verze). Lze využít i službu UC disk, která nabízí 2GB úložného prostoru + 4GB pro dočasné soubory (toto je určeno pro případ kdy nemůžeme nebo nechceme stahovat velké soubory (mobilní připojení, pomalý download apod.) Tyto soubory se nestahují do telefonu, ale rovnou se nahrají do UC a pak je lze stáhnout například přes Wi-Fi. Není nutné si tedy pamatovat, že chci něco stáhnout.“
Jako dalšímu předáváme slovo Riccardovi: „Rychlá svižná apka, která se mi ještě ani jednou nefrozenula či nespadla. Možnost více listů, anonymní režim, rychlé odkazy. Tuto aplikaci používám zhruba 3 měsíce a základní prohlížeč od Androida sem smazal (mam root mobilu), takže jí mám nastavenou jako default (výchozí) prohlížeč. Třešnička na závěr – tento browser má skvělou malou vychytávku tzv. Night mod – to znamená, že v noci aniž by vám bílé osvětlení vypálilo oči, jednoduše překliknete do tmavších barev.“
Nakonec je tu Karel, který shrnul své důvody takto: „Líbí se mi režim fullscreen, který roztáhne obsah webu na celou obrazovku a ovládací prvky skryje pod malou ikonku, která se dá snadno přesouvat, aby nepřekážela.“
Autoři vnímají jako hlavní následující funkce:
- Užijte si rychlejší procházení Facebooku pomocí doplňku FB Faster.
- Načítání nejvhodnější verze webové stránky na základě aktuálního síťového připojení.
- Inteligentní stahování – podpora více vláken, stahování na pozadí a cloudu s automatickým opětovným zapnutím.
- Rozšíření funkcionality pomocí doplňků.
- Soukromé prohlížení chrání vaše soukromí.
- Vlastní témata – vyšperkujte si svůj prohlížeč pomocí motivů a tapet.
- Noční režim – chraňte své oči ve tmě.
- Automatické načtení další stránky, když se dostanete na konec té aktuální.
- Cloudová synchronizace záložek mezi více zařízeními skrze účet Google, Facebook, nebo UC.
Aplikaci UC Browser si stáhlo více než deset milionů uživatelů a její hodnocení v Obchodě Play je 4,5. 13 MB velkou instalačku můžete použít na zařízeních s Androidem 2.2 a vyšším. Za kladně hodnotící promluví Tomáš Rous, který programu udělil čtyři hvězdičky: „Super!!! Před tímhle prohlížečem sem měl Maxthon ale ten je v posledních aktualizacích nepoužitelný a tenhle prohlížeč je prostě dokonalý – je rychlý, stabilní a dobře se s ním pracuje, ale není tam čeština proto jedna hvězdička dolů.“
Boat Browser for Android
Těsně za stupni vítězů skončil s bramborovou medailí Boat Browser. JirkaS o něm říká: „Asi nebudu jediný nominující, takže stručněji.
Našel bych v něm sice více nedostatků, ale jinak je lehký, rychlý, podporuje gesta (bez kterých si to už nedokážu představit) a funguje v něm i flash.
Free verze ukazuje při ukončení reklamu, ale dá se koupit klíč na Pro verzi (což jsem udělal). Má spoustu dalších drobných vychytávek, které sice nepoužívám, ale mohou se hodit. Například synchronizaci bookmarků s Firefoxem nebo čtení QR kódů (foťákem).“
Navazuje vlk67, jenž do nominačního formuláře napsal: „Dlouho jsem používal DolphinMini, ale přišel mi s každou verzí pomalejší. Pak jsem vyzkoušel mnoho browserů Chrome, FF, UC Browser, Opera… Ale Boat Browser mě nadchnul rychlostí, intuitivností.
P. S. když dochází FUP, používám Operu mini :-)“ A nakonec je tu stručný Uli: „Jediný, kde pořádně funguje Flash v nových verzích Androidu.“
V Obchodě Play jsou jako hlavní prezentovány tyto vlastnosti:
- Široké možnosti přizpůsobení – lze uspořádat, přidat a odebrat tlačítka pouhým přetažením na odpovídající pozici. Kromě panelu nástrojů můžete také přizpůsobit barvu pozadí a fungování tlačítka pro ovládání hlasitosti (k přepínání záložek, posunu nahoru/dolů na stránce nebo přiblížení stránky).
- Personalizovaná témata – nudí vás výchozí grafický motiv? Žádný problém! Boat má připravenou řadu témat a stylů, s jejichž pomocí přizpůsobíte prohlížeč svým představám.
- Doplňky – přizpůsobte si prohlížeč instalací doplňků, které zlepší prohlížení webu.
- Nový správce oblíbených položek podporuje „táhni a pusť“, dávkové odstranění, import, export a synchronizaci záložek prohlížeče. Kromě toho umí zálohování a obnovení záložek a panelu rychlé volby skrze Disk Google mezi zařízeními se stejným účtem Google.
- Boční panel nástrojů na pravé straně obrazovky.
- Rychlá volba – přidejte si vaše oblíbené webové stránky do nabídky rychlé volby, kde je budete mít vždy po ruce :).
- Plovoucí karty – režim práce, ve kterém okno prohlížeče běží nad ostatními aplikacemi.
- Podpora Flash videí a YouTube (na Androidu 4.4 na některých zařízeních nefunguje).
- Hlasové ovládání a vyhledávání.
- Podpora přesunu aplikace a cache na paměťovou kartu.
- Snadné stahování souborů.
- Možnost nastavení řetězce „User Agent“ umožní prohlížet stránky v mnoha formátech.
- Snadné kopírování a vkládání.
Boat Browser si stáhl více než milion uživatelů a v Obchodě Play má průměrnou známku 4,3. Aplikaci lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.1 a novějším. Instalační balíček je velký 8,7 MB. Sigi Mares, který programu udělil pět hvězdiček, napsal do komentáře: „Vynikající! Zkoušel jsem už hodně prohlížečů, ale tento mě příjemně překvapil. Rychlý, přehledný, mnoho možností nastavení v doplňcích. Nezabere ani tolik místa jako třeba Chrome, Opera… Podporuje češtinu. Teď už i s překladačem. Skvělá práce, gratuluji a všem doporučuji!“
Webový prohlížeč Opera Mini
O pátou příčku se popraly dva prohlížeče nominované vždy dvěma čtenáři, přičemž oba měli stejnou známku v Obchodě Play. O vítězi pomyslného klání tak rozhodl počet hodnocení, který mluví ve prospěch Opery Mini. Prvním nominujícím je Beren: „V ještě stále datovém pravěku naší republiky jde, podle mě, o tu nejlepší možnost brouzdání po webu bez zruinování peněženky. Minimalizace dat maximalizuje využití prohlížeče i na pomalých sítích (LTE je většinou jen snem) a opravdu významné snížení množství přenesených dat se projevuje na rychlém načítání stránek. Navíc člověk nepotřebuje megadatový balíček. Prohlížeč je jednoduchý a nenáročný, a to je vlastně i jeho přednost. A přitom má v sobě funkcí dost i pro náročnějšího „brouzdaře“.“
Jako druhý napsal své doporučení Slik: „Jednoznacne OPERA MINI. Na mobilne pripojenie cez EDGE nic rychlejsie nie je. Pouzivam ju od kedy ju Opera vydala este na „hlupe“ mobile. Doma na WIFI ci 3G uz je uplne jedno aky prehliadac pouzivate…mne staci aj vstavany v Androide no vonku na EDGE su vsetky pomale a nepouzitelne. Tam je vitaz jednoznacny: Opera mini“
Norský prohlížeč se sice těší spíše minoritní podpoře uživatelů, nicméně na Androidu se mu daří. Autoři ho proto nabízejí ve více verzích, přičemž jako hlavní „taháky“ varianty Mini uvádějí:
- Rychlé procházení – webové stránky se spoustou obrázků a grafiky se načtou v okamžiku. Díky komprimaci přenášených dat si můžete vychutnat nejrychlejší prohlížeč pro váš přístroj.
- Úspora přenesených dat – Opera Mini využívá až o 90 % méně dat, než jiné webové prohlížeče, což v konečném důsledku znamená rychlejší a levnější Internet.
- Jednoduché prostředí – velká tlačítka a přehledné uspořádání mají přispět ke snadnému použití pro každého.
- Funguje na téměř každém mobilním telefonu, který lze připojit k internetu.
- Bezpečné surfování – zaměření na bezpečnost a ochranu osobních údajů.
- „Speed Dial“ – nastavte si oblíbené webové stránky na domovskou obrazovku webového prohlížeče.
- Inteligentní stránky – přináší okamžité aktualizace ze všech vašich sociálních sítí na jedné obrazovce.
- Záložky – jednodušší práce s více kartami.
- Uložení stránek pro pozdější čtení.
- Správce stahování – spuštění, zastavení nebo obnovení stahování.
Operu Mini si nainstalovalo více než sto milionů uživatelů a její známka v Obchodě Play je 4,4. Instalovat můžete na Android 1.5 a novější, soubor ke stažení je velký 1 MB. Nicolas Macej do komentáře ke svému hodnocení pěti hvězdičkami napsal: „Naprostá spokojenost, ušetří nějaké ty data navíc oproti jiným prohlížečům. Pokud používáte mobilní internet, tak je to ideální volba pro nenáročné uživatele.“
Firefox
Odvěkým rivalem Opery je Firefox, což se potvrdilo i v rámci tohoto kola SvětAndroida doporučuje, kde se spolu utkali o páté místo. Poraženým je tentokrát Firefox, nicméně i šesté místo lze stále považovat za úspěch. Dejme nyní slovo prvnímu nominujícímu, kterým je Beren: „Pokud nepotřebuji šetřit data (hlavně kvůli tomu jsem již nominoval Operu mini), nebo potřebuji korektní zobrazení stránek s Flashem, pak je FF jednoznačně mou první, a vlastně i jedinou, volbou. Plná synchronizace hesel, záložek, a historie mezi mobilem a počítačem je samozřejmost. Pokud z nějakého důvodu nevyhovuje mobilní zobrazení, tak není nic snazšího, než stránku zobrazit v desktopové verzi. Anonymní režim je také samozřejmost. Různých doplňků a aplikací je pro tento prohlížeč nepřeberné množství, takže ho lze vyšperkovat a upravit naprosto podle svých potřeb. Dva prohlížeče na dvou telefonech nemusí být vůbec stejné. To podle majitelovy individualizace. Hodně oceňuji i možnost volby vyhledávacích modulů. Jsou chvíle, kdy je lepší použít nějaký jiný, než strejdu Googla. V oblasti bezpečí mne zaujala možnost přehrávat zásuvné moduly až po klepnutí, a ne automaticky (lze nastavit). Zkrátka výborný, bohatě nastavitelný a přizpůsobitelný prohlížeč, kterému snad skoro nic nechybí.“
Druhým čtenářem, který nedá na Firefox dopustit, je vvvamik: „Firefox používám dlouhá léta na PC a i proto byl pro mne jasnou volbou pro Android. Synchronizace funguje spolehlivě. Tak mám po ruce záložky, hesla atd. Když náhle odejdu od PC, tak v tom stejném stavu i s otevřenými panely si můžu prohlížet Firefox na telefonu. Za mě Firefox!“
Autoři v Obchodě Play jmenují jako hlavní tyto vlastnosti:
- Rychlost – přejděte na web a nalézejte to, co hledáte, rychle.
- Synchronizace – přistupujte na libovolném zařízení ke své historii prohlížení, záložkám, heslům a otevřeným panelům.
- Zabezpečení – mějte kontrolu nad svým soukromím, bezpečností a tím, jaká informace o sobě sdílíte na webu.
- Chytrý adresní řádek – prohlížejte své oblíbené webové stránky s minimálním či žádným zadáváním.
- Režim čtení – převádějte automaticky špatně čitelné stránky do podoby, která pro vás bude snadno čitelná.
- Doplňky – přizpůsobujte si svůj prohlížeč rychle a snadno.
Firefox pro Android si stáhlo více než padesát milionů uživatelů a jeho průměrná známka je 4,4. Instalovat ho můžete na zařízení s Androidem 2.2 a novějším. Za spokojené uživatele promluví Lucie Jarkulišová: „Ve firefoxu jsem bez problémů spustila flash hry i bez nutné instalace flashplayeru (který navíc nemá podporu na android), což se mi zatím ještě u ŽÁDNÉHO jiného prohlížeče nepovedlo. Takže za mě jednoznačně 5 z 5.“
Naked Browser Pro / NB Pro
Dostáváme se do druhé poloviny tohoto článku, kde se nacházejí aplikace, nominované vždy právě jedním čtenářem. O jejich pořadí tedy rozhodovala známka v Obchodě Play, případně počet hodnocení. Nejvýše se díky obdivuhodné známce 4,8 usadila jediná aplikace – Naked Browser – kterou nominoval Flegy.
„Naked Browser mi byl doporučen v jedné diskuzi, zde na stránkách Světa Androida, vyzkoušel jsem a krátce poté i zakoupil plnou verzi. Uchvátil mě hlavně velikostí instalace (212 KB) a rychlostí. Nechápu, jak mohl autor takhle rychlý a malý program udělat. Přes směšnou velikost je ovšem tenhle prohlížeč skvěle funkční. V podstatě zvládá vše, co od prohlížení webu požaduji. Jediná daň, která za to vše je to, že prohlížeč nepatří k nejhezčím. Nicméně pokud preferujete výkon a rychlost nad krásou, minimálně za vyzkoušení jistě stojí…
Existuje ovšem menší problém, na který může uživatel, který si ho chce vyzkoušet narazit. I když placená verze je klasicky na GP, pro náš region není dostupná verze zdarma. Pro vyzkoušení je nutné si momentálně tento prohlížeč stáhnout ze stránky autora, případně přímý link.“
Placená verze přináší navíc tyto funkce:
- „White list“ pravidel na webových stránkách: obrázky, JavaScript, „user agent“, cookies, geolokace.
- Volitelné zobrazování obrázků pouze při připojení přes Wi-Fi.
- Zavírání karet gestem.
- Možnost nastavení akce při dlouhém tapnutí na odkaz – zobrazení kontextového menu, otevření na nové kartě na pozadí/v popředí apod.
- Pořizování screenshotů webových stránek.
- Import záložek z textového souboru usnadňuje přechod z free verze.
- Možnost nezhasínat obrazovku.
- NFC odesílání/příjem.
- Vylepšené uživatelské rozhraní.
Aplikaci Naked Browser Pro si zatím zakoupilo více než pět tisíc uživatelů a její známka v Obchodě Play je 4,8. 212 KB velký instalační balíček můžete stahovat na zařízeních s Androidem 2.1 a vyšším. Spokojeným uživatelem je například Roman Machata, který napsal: „Používal jsem Naked Browser, rád jsem podpořil autora pár drobnými za tuto verzi. Malý, svižný a velmi výkonný prohlížeč i pro objemné stránky. Pro mne fakt číslo 1. Dokonalé by bylo, kdyby uměl synchronizovat/importovat oblíbené z chromu a ikonka by mohla být hezčí ;-)“
Prohlížeč Opera pro Android
V pořadí již třetí prohlížeč od norského Opera Software v tomto přehledu nominoval Crozz, který stručně jmenuje klady této aplikace: „Rychlost, ovládání, zobrazování stránek. Nejintuitivnější prohlížeč, kde mě chybí pouze podpora Flash. Používám v mobilu i tabletu, pro které lze přizpůsobit vzhled a ovládání.“
Autoři v Obchodě Play slibují, že s tímto browserem si užijete:
- Lepší připojení: zůstaňte on-line i na pomalých nebo přetížených sítích přepnutím do režimu Off-Road.
- Zábavu díky integrovanému správci stahování, se kterým můžete stahovat z webu filmy a hudbu.
- Bezpečí a ochranu s možností surfovat po Internetu bez zanechání stopy při použití režimu soukromého procházení.
- Inspiraci díky nejnovějším zprávám z předních světových časopisů a novin s funkcí Discover.
- Vaše oblíbené webové stránky, které budete mít vždy na očích díky funkci Speed Dial.
Prohlížeč Opera pro Android si stáhlo více než padesát milionů uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 4,3. Nainstalovat ho můžete na telefony a tablety s Androidem 4.0 a novějším. Tomáš Filip hodnotí tento program čtyřmi hvězdičkami a do komentáře napsal: „Bohužel není doladěna optimalizace, takže vše neběhá úplně OK. Mobilní/PC verze zobrazování webů tam ale samozřejmě zůstala. Zalamování textu při přiblížení taktéž, lze jej zvolit v nastavení a poté funguje. Vítám full screen verzi v režimu na šířku, vzhled a správu otevřených záložek!“
Boat Browser Mini
Na čtvrtém místě jsme již potkali Boat Browser for Android, devátá příčka pak náleží jeho „odlehčené variantě“. Nominujícím je v tomto případě Pavel Žampach, který napsal: „Malý a šikovný prohlížeč, který umí přesně to, co od prohlížeče na chytrém telefonu čekám a nic víc. Používám přes rok a dokoupil jsem i Pro verzi.“
Autoři svou aplikaci popisují jako rychlý, jednoduchý a krásný webový prohlížeč, který přináší lepší uživatelský zážitek na všech Android zařízeních. Následně jmenují jako hlavní tyto vlastnosti a funkce:
- Jednoduché a čisté uživatelské rozhraní slibuje snadné použití.
- Domovská stránka „Speed Dial“, kterou lze snadno zaměnit za vlastní domovskou stránku.
- Rychlé spuštění, načítání a vykreslování stránek.
- Podpora více jazyků.
- Přiblížení stránky gestem „štípnutí“.
- Podpora vytváření zástupců z webové stránky na domovskou obrazovku.
- Celoobrazovkový režim.
- Snadné přidávání záložek.
- Animované efekty.
- Možnost skrýt tlačítka pro přiblížení/oddálení.
- Podporuje formát webové stránky WAP.
- Podpora Adobe Flash Playeru na Androidu 2.2 a vyšším.
- Správce stahování.
- Snadné kopírování a vkládání ve stylu „Gingerbread“.
- Umí uložit na paměťovou kartu nejen aplikaci, ale také její cache.
- Možnost nastavení funkce tlačítek pro nastavení hlasitosti na přepínání záložek, rolování nahoru/dolů či přiblížení/oddálení.
- Anonymní režim.
Boat Browser Mini si stáhl více než milion uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 4,3. 3,1 MB velký balíček můžete instalovat na Android 2.1 a vyšší. Stručně a jasně komentuje tento prohlížeč pod svým pětihvězdičkovým hodnocením Roman Stehlík: „Snad jediný browser, který funguje, neseká se, nežere. RAM, atd. Prostě spokojenost!“
Tint Browser
Předposlední místo náleží aplikaci Tint Browser, kterou nominoval kuba77: „opensource, podporuje flash (funguje např. stream.cz), možnost instalace addonů (např. Adblock), práce s více listy, anonymní (private) list, pamatuje si otevřené listy z minula, možnost nastavení UI (pro mobil, tablet), vyhledávání v adresním řádku a funguje i na testovací verzi Androidu L.“
Autoři jsou v oficiálním popisku poněkud strozí, takže kromě konstatování, že jejich aplikace umí vše, co byste od webového prohlížeče očekávali, zmiňují jen:
- Import/export z/na paměťovou kartu.
- Vyhledávání z adresního řádku.
- Podpora zásuvných modulů (Flash).
- Podpora doplňků.
Tento prohlížeč si zatím stáhlo více než deset tisíc uživatelů a jeho známka je 4,2. Instalační soubor, velký 565 KB, můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.0 a vyšším. Vojtěch Vymětal udělil aplikaci maximální možné hodnocení a dodal: „Běží svižně i na zařízení s 512 MB RAM, nekouše se, paměti bere jen velmi málo. Doporučuji.“
Dolphin Zero
Na úplný závěr zde máme Dolphin Zero. Předejme slovo Michalovi Oravovi, který vám představí své důvody, proč používá právě tento program: „Nemám rád, když si aplikace ukládají všemožné historie, cache a další balast, chci browser, který po sobě uklidí (když už musí vytvářet pracovní soubory/adresáře) a pokaždé nastartuje „čistý“ bez historií. To přesně dělá Dolphin Zero. Nic víc, ale především nic míň – není třeba ručně mazat historie a cache, neukládají se žádné údaje pro automatické vyplňování a dokončování… Tak má podle mne vypadat prohlížeč. Jedinou nevýhodou je nemožnost práce ve více tabech, kdyby to uměl, je téměř dokonalý :-) . Nepřítomnost bookmarků mi nevadí, na mobilu/tabletu je nepoužívám.“
Také autoři prezentují Dolphin Zero jako browser, který ochrání vaše soukromí a nabídne prohlížení webu s nejvyšší úrovní ochrany. Dolphin Zero přináší klid uživatelům tím, že automaticky maže data, včetně historie procházení, cache, hesel a souborů cookie, které jsou jinak ukládány do zařízení.
Aplikaci si dosud stáhlo přes sto tisíc uživatelů a její průměrné hodnocení je 4,1. 586 KB velký program můžete použít na Androidu 2.2 a vyšším.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (35)
Přidat komentář