TOPlist

Bezdrátové nabíjení: Jak funguje a jak ho přidat do jakéhokoliv telefonu?

Sdílejte:
Johanna Kovaczicz
Johanna Kovaczicz
1.12.2015 20:00 (17.12.2015 07:57)
Ikona komentáře 27
nabíjení bezdrátové pro každý telefon
Reklama

Nabíjení a vybíjení je častým tématem k diskuzím – zejména kolem nových smartphonů. Jak se technologie neposouvá už tak viditelnými mílovými kroky jako před lety, kdy každý rok zavítala na trh převratná funkce a novinka dosud nevídaná, jsme čím dál důslednější ve vylepšování toho stávajícího. Baterie, výdrž a samotné bezdrátové nabíjení je v tomto případě stěžejní – kdo by si každodenní proces nechtěl ulehčit?

Jak bezdrátové nabíjení funguje?

Bezdrátové nabíjení vypadá až magicky. Zapojíte věc do věci, položíte smartphone na věc a ejhle – ono to absorbuje energii! Jak se ale dostane energie ze zdi do baterie vašeho zařízení?

Technologie má kořeny u samotného Tesly

Na začátek je vhodné podotknout, že bezdrátové nabíjení není výdobytkem tohoto desetiletí a používalo se například u elektrických kartáčků už v raných devadesátých letech. I slavný Tesla předbíhající svou dobu byl schopný rozsvítit žárovku na několik metrů bez použití drátů.   bezdrátové nabíjení 2

Nabíjení je pomalejší

V současnosti bezdrátové nabíječky fungují na jednoduchém principu elektromagnetické indukce mezi dvěma cívkami. Pokud je podložka připojena ke zdroji, vytváří cívka magnetické pole. V mobilním telefonu je pak druhou cívkou indukován střídavý elektrický proud, který je následně usměrněn a přiveden do baterie. Nejrozšířenějším standardem bezdrátového nabíjení je Qi, které obsahuje i komunikační centrum – to například rozpozná úroveň nabití zařízení ležícího na podložce. Cyklus je narušen přiložením kompatibilního zařízení na podložku, kdy se proudění přesune mezi podložku a baterii telefonu. To je také důvod, proč je bezdrátové nabíjení pomalejší – v přímé komunikaci se zdrojem se ztrácí energie mnohem méně. Další standardy:
  • A4WP
  • PMA

Bezdrátové nabíjení není dokonalé

Nutno podotknout, že komunikace nevznikne mezi jakoukoli baterií a jakoukoli nabíječkou. Technologie musí být podporovaná a potřeba jsou i speciální nabíječky. Rovněž mezi plochou podložky a telefonem nesmí být žádné bariéry a smartphone musí být umístěn přesně na určené místo.

bezdrátové nabíjení nexus 5

Ne tak uplně bezdrátové To celé popularizování bezdrátového nabíjení poněkud komplikuje, protože ve výsledku není ani bezdrátové (pořád je potřeba mít podložku zapojenou v zásuvce) ani rychlé ani vhodné pro všechna zařízení. Několik následujících let se technologie bezdrátového nabíjení pro běžné spotřebitele příliš nezmění – už se však pracuje i na skutečně bezdrátovém nabíjení skrze obyčejné WiFi.

Jak na bezdrátové nabíjení u nekompatibilních telefonů?

Pokud nemáte telefon podporující bezdrátovou technologii, a přesto po ní prahnete, řešení by mohlo být i jinde než v koupi nového telefonu. U kompatibilních modelů lze koupit speciální kryt nebo samolepky. Je důležité zkontrolovat přesné specifikace vašeho telefonu – spousta levnějších modelů bezdrátové nabíjení podporuje, u některých je však třeba dodat speciální příslušenství. Nabíjení skrze podložku na stole je však rovněž dostupné i všem oficiálně nekompatibilním přístrojům – a překvapivě i plně funkční. Možností je hned několik (Digiyes, levné recievery z Číny, atd.). Vždy se jedná o přijímač, který se schová pod ochranný kryt telefonu a zapojí se do USB portu. Poté stačí vylepšený smartphone položit na jakoukoli kompatibilní podložku a standardně se nabíjí. bezdrátové nabíjení

Vylepšení je trochu nepraktické

Nevýhodou je samozřejmě nutnost nošení ochranného krytu a neustále obsazený microUSB port – je to však bezpochyby řešení pro ty z vás, kteří po bezdrátovém nabíjení opravdu touží.

Je pro vás bezdrátové nabíjení důležité?

zdroj: wirelesspowerconsortium.com

O autorovi

Johanna Kovaczicz

Johanna Kovaczicz
Sdílejte: