BE-ON-ROAD: česká offline navigace zdarma [recenze]
Reklama
BE-ON-ROAD je další do plejády navigací, využívajících mapové podklady OpenStreetMap, a tedy i bezplatné offline navigování po našich i zahraničních cestách. Podívali jsme se jí na zoubek v podrobném redakčním testu. Navigaci BE-ON-ROAD brněnského vývojářského studia Aponia Software, s.r.o jsme se věnovali v podrobné recenzi počátkem loňského roku. Od té doby se ale mnohé změnilo, proto jsme se na tento software zaměřili znovu. V srpnu přišla informace, že Sygic kupuje bezplatnou navigaci BE-ON-ROAD. Aplikace BE-ON-ROAD je nyní v Obchodě Play vystavena pod hlavičkou Bzing sro, zatímco firma Aponia vydala svou vlastní aplikaci Aponia GPS Navigace & Mapy.
Co BE-ON-ROAD nabízí?
Jedná se o další navigaci, která je dostupná zcela zdarma. Její součástí jsou offline mapy, navigační aplikace, počítat prý můžeme s aktualizacemi programu i mapových podkladů. Jak se dalo předpokládat, mapovými podklady jsou OpenStreetMap, jež BE-ON-ROAD podporovala už v minulosti jako volitelnou alternativu. Mapy jsou aktualizovány několikrát ročně a mohou být uloženy v zařízení nebo na paměťové kartě (druhá varianta ovšem patrně neplatí na Androidu 4.4 KitKat). V praxi se s jejich pomocí můžete pohybovat kdekoliv i bez připojení k Internetu. Jako klíčové vlastnosti jsou jmenovány:- GPS navigace, fungující i bez připojení k Internetu.
- Offline mapy.
- Bezplatné podklady i jejich aktualizace.
- Vícejazyčné hlasové pokyny (podporuje 33 jazyků včetně češtiny).
- Připraveno na spolupráci se satelitními systémy GPS/GLONASS.
- Upozornění na rychlostní omezení.
- Varování před dopravními kamerami a stacionárními radary (k dispozici pouze ve vybraných zemích).
- 3D modely budov.
- Asistent jízdy v pruzích.
- Velká databáze bodů zájmu (POI).
- Režim chodce, automobilu, nebo navigace „vzdušnou čárou“.
- Noční režim s ohledem na východ a západ slunce.
- Nahrávání trasy.
Jak BE-ON-ROAD funguje v praxi?
Aplikaci ve verzi 3.10.16 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s operačním systémem Android 4.4.4. Instalační balíček byl v tomto případě velký jen 6,6 MB, což není mnoho, po prvním spuštění ovšem program provede synchronizaci a stáhne z Internetu další data, takže je vhodné mít v tu chvíli zařízení připojené k Internetu přes bezdrátovou síť.Hlavní nabídka aplikace
BE-ON-ROAD již od předchozích verzí používá dlaždicové uživatelské rozhraní, nápadně připomínající vzhled obvyklý pro operační systémy Windows Mobile. Nečekejte tedy design Material, ani výsuvnou postranní nabídku. K hlavním ovládacím prvkům se dostanete přes tlačítko Menu v levém dolním rohu. Hlavní nabídka sestává ze šesti velkých tlačítek a dolní nástrojové lišty, kde najdete tlačítka pro návrat do mapy a ukončení aplikace.Destinace
V této sekci si nastavíte cíl cesty. Vybírat můžete z následujících možností:- Adresa – výběr země, města/PSČ, ulice, případně i čísla popisného nebo křižovatky ulic. Na vybranou adresu pak můžete buď navigovat, zobrazit ji v mapě, nebo uložit do oblíbených, případně jako domov nebo zaměstnání.
- Plánovač – možnost definice trasy, vedoucí skrze více bodů. Jednotlivé body lze přitom přidat jako start, průjezdný bod, kolem, nebo cíl. Aplikace pak vypočítá trasu dle zadání. Tuto funkci ocení jistě kurýři, obchodní zástupci a další řidiči, kteří během dne musí navštívit více míst. K dokonalosti ovšem chybí užitečná funkce optimalizace trasy mezi zvolenými body. BE-ON-ROAD vypočítává cestu v tom pořadí, v jakém ji zadáte.
- Historie – výběr některého z bodů, do kterého jste se nechali v minulosti navigovat.
- Kontakty – navigace na adresu, uvedenou u kontaktů v adresáři. Funkce je ve stádiu betaverze a na našem telefonu nám kontakty vůbec nenabídla (na displeji zůstal pouze nápis Nahrávám…). Ocenit musíme alespoň snahu – ve verzi z ledna 2013 možnost navigace na kontakt chyběla.
- Souřadnice – navigace na zadané GPS souřadnice.
- Online vyhledávání – vyhledává cíle na Internetu, nicméně výsledky příliš neodpovídají našim představám.
Body zájmu (POI)
BE-ON-ROAD umí vyhledávat body zájmu poblíž zadané adresy, v okolí aktuální pozice a poblíž zvolené destinace. Velmi kladně hodnotíme vyhledávání podél trasy, což oceníte například v situaci, kdy potřebujete najít čerpací stanici nebo servis. Nevýhodou ovšem je, že aplikace vyhledává i body v protisměru, ke kterým se nedá dostat (například na dálnici) nebo silnici se středovými svodidly.- Administrativa.
- Doprava.
- Kultura.
- Služby.
- Veřejné služby.
- Volný čas.
- Oblíbené.
Domov/Práce a partnerské aplikace
Protože bezmála polovina cest vede domů, nebo do zaměstnání, nabízí BE-ON-ROAD zrychlenou volbu v podobě dvou tlačítek, jež spustí navigaci na tyto dvě destinace. Při první aktivaci je samozřejmě nutné definovat příslušné polohy respektive adresy.Možnosti nastavení
Pod posledním tlačítkem hlavní obrazovky se skrývá Nastavení. To se dále dělí do šesti sekcí:- Trasa – nastavení trasy (režim: automobil/chodec/vrtulník, povolení respektive zakázání dálnic a zpoplatněných silnic, výběr typu trasy: rychlá/krátká), zrušení naplánované trasy, zobrazení itineráře, informace o trase (délka, čas příjezdu, doba cesty a zpoždění), blokování části cesty a nahrávání projeté trasy s možností exportu do formátů GPX nebo KML.
- Mapa – seznam map, správa oblíbených položek, zobrazování popisků (názvy měst, dopravní tabule, oblasti, čísla domů, …), zobrazování POI vybraných kategorií, vykreslování 3D objektů (návěstí, jízdních pruhů a 3D budov).
- Vzhled – přepínání denního a nočního režimu (ve výchozím stavu automatické), nastavení barev trasy a pokynů, výběr stylu mapu, ovládání podsvícení a rotace obrazovky.
- Systém – informace o aplikaci, GPS signálu, místní nastavení (jazyk, hlas, jednotky, časové pásmo) a nastavení zvuku.
- Upozornění – zvukové varování při překročení nejvyšší povolené rychlosti (lze nastavit toleranci 0 %/10 %/20 %) a na zvolené body zájmu (například na radary).
- Stáhnout – stahování hlasů, lokalizací, mapových podkladů a skinů.
Vyrážíme na cesty
Při zadávání cíle jistě oceníte adaptabilní klávesnici, která vysvěcuje jen ta písmenka, která můžete s ohledem na dosud zadané znaky použít. BE-ON-ROAD tedy používá svou vlastní klaviaturu, nicméně tato „vychytávka“, výrazně zjednodušující zadávání, takové rozhodnutí dostatečně obhajuje. Navíc v momentě, kdy se odpovídající položky vejdou na jednu obrazovku, klávesnice zmizí a uživatel vybere odpovídající záznam klepnutím.- Aktuální čas.
- Rychlost.
- Vzdálenost do cíle.
- Čas do cíle.
- Čas příjezdu.
- Vzdálenost k průjezdovému bodu.
- Čas k průjezdovému bodu.
- Nadmořská výška.
Resumé
BE-ON-ROAD je další do plejády navigací, využívajících mapové podklady OpenStreetMap, a tedy i bezplatné offline navigování po našich i zahraničních cestách. Samotná aplikace je povedená – je vidět, že ji zpracovávali profesionální vývojáři, čemuž odpovídá vzhled, ovládání i logika plánování tras. Výběr navigací pro cesty do zahraničí nebo bez přístupu k Internetu se tak během krátké doby solidně rozšířil a téměř každý si najde „tu svou ideální“. Mezi klady patří určitě prostředí i hlasové pokyny v češtině, nebo klávesnice, se kterou se snadno vyhledává požadovaný cíl. Patrně největším nedostatkem jsou aktualizace mapových podkladů. Mapy OSM jsou průběžně aktualizovány uživateli a například MapFactor Navigator hlásí dostupnost nové verze několikrát měsíčně. Proti tomu BE-ON-ROAD disponuje v listopadu mapami ze druhého čtvrtletí. Ocenili bychom také širší výběr možností trasování a nastavení profilu řidiče/vozidla, který by se zohledňoval ve výpočtech cesty.Klady
- Aplikace i mapové podklady jsou zcela zdarma bez jakýchkoli „ale“ i skrytých poplatků.
- Slušná navigační logika a plánování tras.
- Hlasové pokyny v češtině i slovenštině.
- Inteligentní klávesnice usnadňuje zadávání.
- Hledání POI podél naplánované trasy (byť s drobnou výhradou).
- Plánovač tras přes více zastávek.
- Možnost editace mapových podkladů ve webovém rozhraní OSM.
Zápory
- Poměrně zanedbávané aktualizace map. Přeci jen na začátku listopadu bychom čekali novější podklady než ze druhého čtvrtletí 2014.
- Chybí některá alternativní trasování (například ekonomická trasa, nebo cesta s nejméně odbočkami vlevo).
- Proti MapFactor Navigatoru chybí možnost detailnějšího nastavení trasy a parametrů vozidla.
- Líbila by se nám možnost na kontakt a událost kalendáře s vyplněnou adresou.
- Není možnost výběru úložiště na paměťovou kartu (je možná dáno omezením Androidu 4.4 KitKat).
- Chybí zvukové upozornění na ztrátu družicového signálu
Free GPS Navigation
Instalovat (Free+)
Google Play
O autorovi
Karel Kilián
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi